بیژن عبدالکریمی

یک روشنفکر متعهد در سخنانی پیرامون انتخابات تأکید کرد که راه نجات ایران از درون مرزهای ایران می‌گذرد و نه از بیرون مرزها.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و اتفاقات کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

خطر نامزدی که بیش از کارآمدی بر مذاکره تأکید دارد!

توصیه انتخاباتی یک روشنفکر متعهد

جوانان اهل سنت مراقب باشند/ توصیه انتخاباتی یک روشنفکر

بیژن عبدالکریمی، از روشنفکران متعهد و مدیر انتشارات «نقد فرهنگ» طی سخنانی در اشاره به انتخابات که اعتمادآنلاین آنها را منتشر کرد، گفته است:

"کنشگران سیاسی ایران باید درک کنند که در حیات سیاسی ایران همواره نیروهای خارجی دخیل بوده و فضا را مسموم می‌کنند. اما راه نجات ایران از درون مرزهای ایران می‌گذرد و نه از بیرون مرزها".[1]

*گزاره مورد اشاره آقای عبدالکریمی کاملا صحیح است.

گزاره‌ای عقلانی که ایکاش در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 هم در گوش جامعه ایرانی پژواک یافته بود و عده‌ای با شعار مذاکره و توافق و چرخ سانتریفیوژ نمی‌توانستند سرعت پیشرفت کشور را کند کنند.

این گزاره باید در هر انتخاباتی مورد توجه همه باشد که "راه نجات ایران از درون مرزهای ایران می‌گذرد و نه از بیرون مرزها".

و مردم و خواص بدانند که هر نامزدی و هر جریانی به دنبال راه‌حل‌ها در خارج از مرزها می‌گردد و بیشتر از کارآمدی بر مذاکره تأکید دارد؛ درگیر اشتباهات کلان است.

دقت شود که تأکید بر ظرفیت‌های داخلی هم نباید رهزن مردم شود زیرا آن کسی می‌تواند از ظرفیت‌های داخلی برای حل مشکلات کشور استفاده کند که دارای کارنامه و کارآمدی باشد و پیش از حضور در کسوت رئیس‌جمهور؛ در سمت‌های دیگرش اثبات کرده باشد که اهل حل مشکلات بر اساس امکانات داخلی است و کارنامه‌اش نیز این نکته را نشان بدهد.

***

جوانان اهل سنت مراقب باشند

جوانان اهل سنت مراقب باشند/ توصیه انتخاباتی یک روشنفکر

جلیل رحیمی جهان آبادی، فعال اصلاح‌طلب و رییس فراکسیون اهل سنت مجلس دهم در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با حمایت از مسعود پزشکیان گفته است: آقای پزشکیان چند ویژگی شخصیتی دارد؛ اولا به لحاظ فردی شخصیتی مومن و دارای صفات برجسته انسانی است، از سوی دیگر وی باورمند به انقلاب و مردم است. از سوی دیگر سابقه انقلاب و جبهه و مردمداری و دفاع از حقوق مردم نشان می دهد که پزشکیان همواره فردی شجاع و صادق است.

او در ادامه می‌افزاید: نکته دیگر اینکه آقای پزشکیان یک نیروی متخصص است، نیرویی که از دانشگاه و حوزه پزشکی وارد کار سیاسی شده و به نظر من شناخت عمیقی از طیف ها و گروه های مختلف قومی و مذهبی دارد؛ ایشان متولد مناطق کردنشین در مهاباد است، همچنین در میان آذری‌ها بزرگ شده در مناطق مختلف است، در سیستان و بلوچستان سال ها خدمت کرده و در مناطق مختلف قومی و مذهبی حضور داشته است؛ همچنین در عرصه مجلس هم که ما هشت سال در خدمت ایشان بودیم هر کمکی نیاز بود در دفاع از مسائل قومی و مسائل مذهبی مردم انجام می داد.[2]

*طبعا سخنان یک فعال سنی مذهب برای برادران اهل سنت حجّیت بیشتری از حرف‌های ما دارد که با آنها برادریم ولی در مذهبی دیگر!

مع‌الوصف "عقلانیت" در همه مذاهب یکی است و از همین رو باید به برادران و خواهران محترم اهل سنت در اقصی‌نقاط ایران عرض کرد که مراقب رأی خود باشند.

نه سنّی و شیعه بودن تضمینی برای کارآمدی است و نه تولد در مناطق کرد نشین!

آنچه ملاک رأی خوب و بهینه‌تر شدن زندگی مردمان همه مذاهب در پساانتخابات است صرفا "کارآمدی و انقلابی بودن" است.

یک رئیس‌جمهور ناکارآمد؛ زندگی شیعه و سنی را با اختلال مواجه خواهد کرد.

و جوانان نجیب اهل سنت باید به خوبی به این حقیقت واقف باشند.

"رأی خوب" آن است که صرفا بر اساس کارنامه افراد و به نامزدی داده شود که به جای حواشی سیاسی و ابراز فضل‌های فرهنگی به فکر آبادانی کشور و معیشت و اقتصاد مردم باشد.

این قاعده اگر از سوی سنی و شیعه رعایت شود؛ از مشکلات اقتصادی همه خواهد کاست و پیشرفتگی‌های بسیار بیشتری را برای ایران بزرگ رقم خواهد زد.

***

اصلاح‌طلبان و اقتصاد؟! حاشا و کلّا

جوانان اهل سنت مراقب باشند/ توصیه انتخاباتی یک روشنفکر

محمد سلامتی،‌ فعال چپ و دبیر کل حزب منحلّه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در بخشی از یک مصاحبه که روزنامه آرمان ملی آنرا منتشر کرد در حمایت از پزشکیان (نامزد اصلاح‌طلبان) گفته است: آقای پزشکیان باید به طور جدی مطالبات اقشاری از جامعه را که به مطالباتشان بی‌توجهی شده است، باصراحت بیان وقول پیگیری یا انجام آن‌ها را بدهد.

او در ادامه خطاب به اصلاح‌طلبان تصریح می‌کند: مهم‌ترین کار و در واقع وظیفه اصلی اصلاح طلبان، این است که مطالبات اکثریت مردم را پیگیری کنند. در راس این مطالبات، حل مسائل اقتصادی، سیاست خارجی، سیاست داخلی و فرهنگی است. اصلاح طلبان باید این امید را به وجود آورند که این وظیفه را بهتر و به درستی به انجام می‌رسانند.[3]

*صحبت‌های آقای سلامتی در بادی امر، ظاهرالصلاح و بلااشکال به نظر می‌رسد. اما در عمق این صحبت‌ها؛‌ تناقض و ابهامات بزرگی وجود دارد!

نخست آنکه او در حالی از پزشکیان می‌خواهد به مطالبات قشرهای مورد بی‌توجهی یا همان "معترضین و جامعه رأی اصلاح‌طلبان(!)" قول پیگیری و انجام بدهد که اساسا پزشکیان محمل چنین مطالبه‌ای نیست.

منظور سلامتی در روی دیگر خود خواهان آنست که پزشکیان قول‌هایی درباره فک حصر، جمع کردن گشت ارشاد، پیگیری بحث تجمعات و... بدهد! این در حالی است که این مقولات اولا در حیطه اختیارات رئیس‌جمهور نیست و ثانیا نمی‌توان از پزشکیان که خودش منتقد احمدی‌نژاد بخاطر ولنگاری در مقوله حجاب بود و یا صراحتا از اغتشاش انتقاد کرده است؛ چنین مطالباتی داشت.

پس بنیاد این خواسته سلامتی بر باد است.

در بحث دومین نکته سلامتی مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان باید به مردم قول پیگیری و حل مشکلات اقتصادی را بدهند نیز مجددا ابهامات زیادی وجود دارد.

نخست آنکه مردم ما اصلاح‌طلبان را به سیاست می‌شناسند نه اقتصاد!

فلذا این کت به تن اصلاحات گشاد است.

دوم آنکه بدون هیچ جسارتی اما آقای پزشکیان محمل چنین خواسته‌ای هم نیست زیرا ردّ پای خاصی در اقتصاد کلان نداشته و کل سابقه او منوط به وزارت بهداشت و چند دوره نمایندگی مجلس است. ضمن اینکه خبرگی ویژه‌ای هم از آقای پزشکیان سراغ نداریم.

و سوم و مهمتر از همه آنکه هم‌اکنون نامزدان دیگری هم در عرصه حضور دارند که سابقه و کارنامه آنها امیدواری بیشتری را در مردم برای رفع مشکلات اقتصادی ایجاد می‌کند.

طبعا یک عقل سلیم در این شرایط که همگی با مشکلات اقتصادی مواجهیم؛ باید به نامزدی رأی بدهد که اثباتا بتواند شرایط اقتصادی بهتری را رقم بزند. زیرا در عرصه‌هایی مثل فرهنگ و سیاست‌های کلان؛ رئیس‌جمهور بیشتر مجبور است تابع قوانین باشد و این اقتصاد است که تغییر واقعی در زندگی مردم را نشان می‌دهد.

***

1_ https://www.etemadonline.com/tiny/news-663664

2_ https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1494008

3_ https://www.armanmeli.ir/fa/tiny/news-1123710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  پور محمدی براش فصا میسازه ....متوجه که هستید ...
 • سید IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  هموطنان محترم اهل سنت قبلاً بارها اغواء گری اصلاح طلبان تهوع آور برای غصب رأیشان را تجربه کرده اند و بسیار بعید است که باردیگر خام وعده های پوچ این جماعت شوند! هم چنان که ما شیعیان معتقد هم! منظور کسانی که اعتقادات محکم ندارند نیست! چه سنی و چه شیعه !!!
 • قلات IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  فقط زاکانی و هاشمی کنار برن حله
  • سید IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
   0 0
   هموطنان محترم اهل سنت قبلاً بارها اغواء گری اصلاح طلبان تهوع آور برای غصب رأیشان را تجربه کرده اند و بسیار بعید است که باردیگر خام وعده های پوچ این جماعت شوند! هم چنان که ما شیعیان معتقد هم! منظور کسانی که اعتقادات محکم ندارند نیست! چه سنی و چه شیعه !!!
  • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
   0 0
   تو توهماتت بمون
  • IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۰
   0 0
   چشم حتما بهشون میگن، عرض دیگه ای نداری برم!
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  خوب مور محمدی مگر اینکه خیلی دیگه بخواهد رادیکالتر از این بشه شای دیگه عافلگیری برلی من نداره اولش یکم شوکه کننده بود دیگه الان نیست فقط باید خوب مهار بشه میزگرد سیاسی طریف نیاد نمی تواهم طریف بیاد این عربکراهای مفت خور چه چسبندگیی دارند جدا نمیشند از سیستم پورمحمدی ممکنه به نفع پزشکیان بره کنار طریف میزگرد سیاسی پورمحمدی اقوام ...این سه تا کنترل بشند انصاف نیوز خاطرات هاشمی را بخونید می بینید که چطور کد میده به اینکه چه کار می خواهند بکنند ...
  • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
   4 0
   🗝دوپینگ بی اثر پزشکیان با ظریف! ◀️ اخبار: ظریف پزشکیان را در میزگرد سیاسی همراهی می‌کند. 🖋پی نوشت: ظاهراً فهمیدید که وضع پزشکیان خوب نیست! اما وقتی با گرفتن ۱۰۰سکه پاداش هنوز هم در وضع موجود شریک هستید! و وقتی بخشی از جامعه را با تحریم انتخاباتهای قبلی سرد میکنید! نباید انتظار داشته باشید حتی همراهی ظریف در میزگرد سیاسی هم پزشکیان را نجات دهد! این چاهی است که خودتان کندید! #آخرین_تلاشها #دوپینگ_با_ظریف
 • م IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  براستی که از هر طیف و نگاه دشمن ایران و ایرانی هستند.
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  3 0
  تکلیف اصلاح طلبی و اسراییل رو یکجا روشن میکنیم انشاالله
  • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
   0 1
   الان یعنی شاخ و شونه کشیدی برا 70درصد ملت ایران که طرفدار اصلاحات هستن؟
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 1
  نجات ایران داخل مرزهای ایران است و رای ندادن یکی از آن راه ها میباشد با تشکر
  • IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۰
   0 0
   راه حلت که نسخه خارجی هست برعکس زر اولت،! رای نده ولی بعدا بیای کله کنی میزنم دهنت پر خون بشه جوجه احمق
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  1 0
  وفاق ملی یعنی نیروهای امنیتی برای رای اوری پزشکیان تلاش میکنند عیر از اینه فایننشال تاینزم ازشون اینو خواسته .. پس ..
  • IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۰
   0 1
   نیروهای امنیتی برای رای آوری پزشکیان! شاید منظورت امنیتی های اسقاطیل یا آمریکا هست
 • پدرام IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  سلام مشکل اقتصاد هست ولی مشکل اصلی امنیت هست
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  برجام اگربداست چراازانخارج نشدید
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  متوجه کارکرد پور محمدی در یکی یکی زدن گفتمان و افراد اصولگرا و گفتمان سازی و دادن به پزشکیان شدید اون دفعه نشد
 • IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 1
  ظریف کار شما را تمام کرد چنان حسابی داد که در تاریخ ثبت می شود
  • IR ۰۱:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۰
   0 0
   ظریف الممالک که کار ما را در وزارتش تمام کرد که برای برگشت به عقب باید سالها بدویم
 • غلامرضا صالحی IR ۲۲:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  0 0
  برکلی جواد رشید بهنام ایوب ناهید سهیلا پریسا وووووما همه با هم هستیم رای میدهیم به اصلاح.عید قربان بر شما مبارک
 • IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۱
  0 0
  رای آوردن جلیلی برای جبران خالی بودن جای شهدای خدمت ؛ 1. اقناع مردم به افزایش مشارکت و این که اگر انتخاب نکنند، طیف مقابل برای انان انتخاب خواهد کرد و وضع معیشتی به دوران سیاه روحانی بازخواهد گشت 2. آرای آقای قالیباف 40 درصد مال جلیلی است و 23 درصد مال پزشکیان است، اکتفا به آرای اقای قالیباف موجب شکست خواهد شد. لذا باید به افزایش مشارکت اندیشید. 3. نماینده گان و تیم ایشان، باید خطر رای دادن قومیتی و غیر شرعی بودن انرا به مردم گوشزد کنند.4:خطرات حاکم شدن جریانات غرب گرا که باعث نفوذ سیاست های انگلیسی در کشور و فقر و فلاکت مردم خواهد شدبرای مردم تشریح گردد. .5: ایران اباد و ازاد با مشارکت همه اقوام ایرانی میسر است و باید از سخنان تفرقه افکنانه جلو گیری کرد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس