قاضی زاده

امیرحسین قاضی زاده هاشمی گفت: مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر مطلق سه اولویت اقتصادی دولت آینده بنده خواهد بود.

به گزارش مشرق، امیرحسین قاضی زاده هاشمی کاندیدای چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ با حضور در برنامه تلویزیونی «میزگرد اقتصادی»، اظهار کرد: سیاستگذاران ما با عواملی همچون دادن یارانه، قیمتگذاری سنتی، ارز تریجیحی و ... سعی در کنترل بازار دارند. متاسفانه یارانه‌ها جوابگوی خرج مردم نبود. از سوی دیگر ارز ترجیجی نیز منجر به فساد در کشور شد. یارانه انرژی نیز باعث افزایش شدت انرژی، هدررفت بالا و قاچاق انرژی در کشور شد.

قاضی زاده هاشمی خاطر نشان کرد: آنچه در خانواده‌ها و مردم بر ما گذشته این است که ذره ذره قدرت خرید خانواده‌ها کاهش یافته و حقوق کارمندان و کارگران به وسط ماه هم نمی‌رسد.

وی افزود: اقدامات دولت‌ها برای مقابله با ناترازی انرژی فقط سطحی از جبران انرژی را انجام داد و انگیزه بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری در آن کاهش داد. مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر مطلق سه اولویت اقتصادی دولت آینده بنده خواهد بود.

ناترازی بانک و انرژی باید به شکل فوری حل شود

قاضی زاده هاشمی در ادامه با اشاره به این که اگر دولتی بخواهد همه مسائل اقتصادی را حل کند در حقیقت هیچ مسئله‌ای را حل نکرده است، عنوان کرد: مسکن، تورم و مسائل مرتبط با خانوار در اولویت دولت‌ها باید باشد. متغیرهای کلان کشور ثبات ندارد.  بنابراین دولت باید این متغیرهای را ثبات ببخشد. شفافیت و عدالت در اقتصاد باید اتفاق بیفتد تا تمام فعالان ما از رانت اقتصادی برخورد نباشند. ناترازی بانک و انرژی باید به شکل فوری حل شود. لازم است تا از ظرفیت همسایگان نیز در این مسیر استفاده شود. کالاهای مورد نیاز و بازارهای موثر باید در اختیار کشور قرار داده شود.

بسته اعتباری به زوج‌های جوان و خانوار تخصیص داده می‌شود

این نامزد انتخاباتی درباره واگذاری امور به مردم اظهار کرد: در دولت مردم و خانواده، خلاء نبود دولت با مردم پر نخواهد شد.  امور را باید به مردم واگذار کنیم و دولت نقش تسهیل گری را برعهده گیرد. دولت نباید قیمت گذاری‌های دستوری انجام دهد تا سرمایه گذاری مردم به شکل مطلوب شکل بگیرد. بازار سرمایه کشور نیز به همین دلیل رشد نمی‌کند. در طرح دولت مردم بسته اعتباری به زوج‌های جوان و خانوار تخصیص داده می‌شود. برای مثال به زوج‌ها مسکن، ودیعه مسکن، خرید کالای جهیزیه و یا منابع اشتغال داده می‌شود. این بسته به شکل پول به افراد داده نمی‌شود؛ بلکه به شکل اعتباری تخصیص داده خواهد شد. بنابراین اشتغال را به ازدواج گره زده‌ایم.

 وی ادامه داد: دولت شهید رئیسی فردا را به امروز گره نزد. دولت‌های گذشته با نسخه‌های زودگذر کشور را با مشکلات جدی رو به رو کردند. به دنبال توسعه بخشی مردمی اقتصاد هستیم. شرکت‌های دولتی باید نظام یافته شوند و دارایی‌های مردم به آنان بازگردانده شود. اشکال سهام عدالت این بود که مدیریتش به مردم داده شد. در بنیاد شهید از بنگاه داری خارج شدیم. حمایت فقط پرداخت یارانه نیست؛ بلکه خانواده‌ها باید ثروتمند شوند، اما به هرحال بخشی از خانواده‌های آسیب دیده کشور باید حمایت شوند. بخش خصوصی به شکل غلط واگذاری شد و علت آن عدم رعایت قانون از سوی دولت‌ها بوده است. هروقت دولت ها ثروتمند می‌شدند، بخش خصوصی کنار زده شده است. این اتفاق در زمان پهلوی و پس از انقلاب اتفاق افتاده است. ارتقای معیشت از مسیر رشد اقتصادی می‌گذرد.

لازم است تا بیمه‌ای یکپارچه در حوزه سلامت و تامین اجتماعی شکل بگیرد

قاضی زاده هاشمی در مورد برنامه‌های خود برای بهبود وضعیت بیمه در کشور و کنترل صندوق‌های بازنشستگی عنوان کرد: سیاست‌ها و قوانین موجود در موضوعاتی چون بیمه اجرا نشده است. بیمه‌های حمایتی به جای دستگاه‌های امدادی باید روی کار بیایند. در بیمه های مختلف عمق خدمت متفاوت است؛ چرا که نظام ثابتی برای این مورد وجود ندارد. لازم است تا بیمه‌ای یکپارچه در حوزه سلامت و تامین اجتماعی شکل بگیرد.  دولت باید  تکالیف خود را نسبت به صندوق‌های بازنشستگی انجام دهد. واگذاری بنگاه‌ها باید برای این صندوق‌ها نیز باید انجام شود. این صندوق‌ها نباید حیاط خلوت سیاسیون شود و این مشکلی است که در بانک‌ها نیز وجود دارد. اگر تورم نیز مهار شود، بازنشستگان قدرت خرید و ارتقای معیشت بالایی پیدا خواهند کرد.

نظارت دولت باعث افت کیفیت خودرو در کشور شد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: قانون هدفمندی انرژی به خوبی در  کشور ایجاد نشده است و حتی به واردات انرژی روی آورده‌ایم. مردم باید شریک اقدامات دولت شوند. ارائه کارت انرژی به خانوار و اجرای قانون هدفمندی انرژی، وضعیت را بهبود خواهد بخشید. دولت از منابع در اختیارش باید به شکل اهرمی و جلب منابع عمل کند. باید با شرکای خود یک بازی برد برد در منطقه انجام دهیم و زنجیره ای از سرمایه گذاری های مشترک انجام دهیم. بنابراین نباید در جدل‌های منطقه‌ای و حاکمیتی بر سر برداشت انرژی وارد شویم. باید در زمینه رشد و تولید کالاهای مهم، شراکت با دیگر کشورها را در برنامه قرار دهیم. از سوی دیگر صنعت خودروسازی برای شهروندان تورم ایجاد کرده است. نظارت دولت باعث افت کیفیت خودرو در کشور شد.

این نامزد انتخاباتی درباره کمک دولت به بخش خصوصی عنوان کرد: اگر واگذاری‌های دولت به شکل شفاف در بورس مطرح شود، این گونه بسیاری از مشکلات اقتصادی در واگذاری امور اقتصادی به بخش خصوصی حل خواهد شد. همچنین لازم است تا حوزه‌ای صیانتی برای کافرمایان از سوی سران سه قوه و با اصلاح قوانین شکل بگیرد.

وی در ادامه عنوان کرد: قانون بانکداری اسلامی به خوبی اجرا نمی‌شود و نظارت کافی بانک مرکزی بر این موضوع وجود ندارد. برخورد با بانک‌های متخلف قاطعیت می‌خواهد. بانک آینده نمونه‌ای از این موضوع است که با مشکلات فراوانی نیز همراه شده است. حل ناترازی بانک‌ها، بورس و انرژی اولویت های دولت من است؛ چرا که این سه موضوع پایه ناترازی ها در سایر موضوعات اقتصادی کشور است.

قاضی زاده هاشمی در پایان درباره برنامه دولت خود برای بازار مسکن گفت: باید کاری کنیم تا اقتصاد و تولید ثروت در کشور فراهم شود.  باید از اقتصاد دستوری چشم پوشی کنیم و نیازمندی‌های خانواده‌ها را نیز برطرف کنیم. دولت شهید رئیسی کارهای خوبی در زمینه مسکن شروع کرده است. افزایش اختصاص زمین برای تولید مسکن در این دولت انجام گرفت و در ادامه دولت بعدی باید زمین‌های در احتکار سازمان‌ها و بانک‌ها را از آنان پس گیرد. همچنین با کاهش هزینه‌های شهرداری‌ها و بنیاد مسکن قیمت زمین در کشور کاهش پیدا خواهد کرد. وعده داده شده برای ساخت دو ملیون و ۴۰۰ هزار  واحد مسکن دولت سیزدهم، در دولت بنده به اتمام خواهد رسید و نمی‌گذاریم مانند مسکن مهر ۱۵ یا ۱۶ سال طول بکشد.

فیلم کامل حضور «قاضی‌زاده هاشمی» در میزگرد اقتصادی

* مشاوران قاضی‌زاده هاشمی در این میزگرد اقتصادی فرشاد حیدری و ایمان زنگنه هستند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، یحیی آل‌اسحاق و داوود دانش‌جعفری نیز سه کارشناس حوزه اقتصادی در این میزگرد حضور دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  1 1
  این عنوان و شعار خودزنی است
 • IR ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  معاملات ارزی و بورسی از طریق احساسی و یا محاسباتی بطور کلی انجام میشود. در هر یک از ایندو طریق فاکتورهای شخصی، گروهی و یا خارجی میتوانند موثر باشند. هم معاملات حسی و هم محاسباتی میتوانند درست نباشند. دولت کنترل این معاملات را موظف است هدایت کند تا از ریل خارج نشوند. اگر چنین عملی را حکم دستوری میدانید، متاسفم. امار، داده ها و طرق هوشمندانه دیگر طریق محاسبات را شکل میدهند. بازرگانان، تجار،و کارخانجات هم با نیاز و حساب کتاب خود نرخ را میتوانند جا بجا کنند. نباید ملاک را فقط بر کشف این قیمت ها قرار داد. در این معاملات نفع شخصی، و تخریب تاثیر گذارند. بانک مرکزی و مجلس با استفاده از امار و محاسبات مقدار نوسان قیمت ها را میباید کنترل کنند.
 • مهرداد IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  1 1
  تورم، بیکاری و فقر ، مگه چنین چیزهایی داریم توی کشور؟
 • علی IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  فکر میکنم در گفتگوی ویژه خبری 21 بود که دکتر جلیلی به یک نکته اشاره کرد قرین به این مضمون ( وارد کنندگان ثبت سفارش میکنند ، از زمان ثبت سفارش تا باز شدن ارز تخصیص داده شده و رسیدن آن ارز به دستشان مدت زمان 2 تا سه ماه ممکن است طول بکشد ، وارد کننده کالا اقدام به خرید ارز از بازار آزاد میکند و توجیحش هم این است که زمان را نمی توانم از دست بدهم . بعد از باز شدن ارز تخصیص داده شده آنرا در بازار آزاد به فروش میرساند . پس کالا با ارز آزاد وارد شده ، ارز دولتی در بازار آزاد به فروش رسیده ، کالا به تناسب قیمت بازار آزاد به دست مصرف کننده میرسد ولی کالا به قیمت ارز دولتی یا ترجیحی برای واردکننده تمام میشود .دوستان نظراتشان را با مطالعه بدهند.
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  رئیس جمهور باید بتواند تمام مشکلات مردم وکشوررا حل کند(اشتغال-مسکن-تولید-واردات-صادرات-خودرو-دارو-درمان-بازنشستگان-فضای مجازی-بی عدالتی-تبغیض-فقر-رفاه-کمبوذ-بی کیفیتی--فساد-غارت-رفع نفاق برای اتحاد-گاز-برق-آب-سیل-خشکسالی-زلزله-ترابری-آلودگی-سوخت-بی ثبانی-قاچاق--غارت-ناامنی،اخلاق-شفافیت--بی بندوباری...)
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  رئیس جمهور باید بتواند تمام مشکلات مردم وکشوررا حل کند(اشتغال-مسکن-تولید-مهندسی-واردات-صادرات-خودرو-دارو-درمان-پزشکی-بازنشستگان-فضای مجازی-بی عدالتی-تبغیض-فقر-رفاه-کمبوذ-بی کیفیتی--فساد-غارت-رفع نفاق برای اتحاد-گاز-برق-آب-سیل-خشکسالی-زلزله-ترابری-آلودگی-سوخت-بی ثبانی-قاچاق--غارت-ناامنی،اخلاق-ناهنجاریها-هنر-ورزش-فرهنگ-شفافیت--بی بندوباری...)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس