رهبر انقلاب

ولی امر مسلمین جهان در پیامی به حجّاج بیت‌اللّه‌الحرام بر لزوم برائت جهانی از رژیم صهیونیستی و آمریکا تأکید کردند.

به گزارش مشرق، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت کنگره عظیم و پرشکوه حج، «گستره انسانی» و «قوت عاملِ معنوی اسلام» را دو جانبِ فریضه حج خواندند و با اشاره به فجایع غزه که در تاریخ معاصر بی‌نظیر است، تأکید کردند: برائت از رژیم صهیونیست و حامیانش بخصوص آمریکا، امسال باید فراتر از موسم و میقات حج، در کشورها و شهرهای مسلمان‌نشین، در همه جای جهان ادامه یابد و به آحاد مردم تسری یابد.

رهبر انقلاب اسلامی در این پیام با اشاره به ابعاد مناسک پیچیده حج، آن را برای مسلمانان قوت قلب و برای بدخواهان هراس‌انگیز و پُرهیبت دانستند و خاطر نشان کردند: قرآن ضمن بیان راز و رمزهای ترکیب پیچیده حج، آن را مظهر آرامش اخلاقی و سازش مسلمانان و مظهر بیزاری و جبهه‌گیری مقتدرانه در برابر دشمنان معرفی می‌کند و حج‌گزاران باید اندیشه و عمل خود را به این معارف پرفروغ نزدیک‌تر کنند و هویت بازیافته و آمیخته با این مفاهیم متعالی را به عنوان سوغات ارزشمند سفر حج به خانه برگردانند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به جنایات رژیم بی‌رحم و البته رو به زوال رژیم صهیونیستی در غزه افزودند: مسئله برائت، امسال برجسته‌تر از گذشته است زیرا فجایع غزّه جای هیچگونه ملاحظه و مماشات برای هر فرد و حزب و دولت و فرقه مسلمانان باقی نگذاشته است و این برائت باید در قول و عمل ملت‌ها و دولت‌ها خود را نشان دهد و عرصه را بر جلادان و حامیانشان تنگ کند.

رهبر انقلاب اسلامی در فراز پایانی پیام خود با تجلیل از مقاومت پولادین فلسطین و مردم صبور و مظلوم غزه، تأکید کردند: باید از این مقاومت پشتیبانی همه جانبه شود.

متن پیام رهبر معظّم انقلاب اسلامی به حجّاج بیت‌اللّه‌الحرام به این شرح است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

و الحمد للّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی خیر البریّة سیّدنا محمّدٍ المصطفی و آله الطّیّبین و صحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.

آهنگ دلنواز ابراهیمی که به فرمان خدا، همه‌ی انسانها را در همه‌ی دورانها، در موسم حج به کعبه فرامیخوانَد، امسال نیز دلهای جمعی از مسلمانان را از سراسر جهان، مجذوب این پایگاه توحید و وحدت کرده، و این انبوهِ پُرشکوه و متنوّع مردمی را پدید آورده، و گستره‌ی انسانی و قوّتِ عامل معنوی اسلام را به رُخ خویش و بیگانه کشیده است.

اجتماع عظیم و مناسک پیچیده‌ی حج، هر گاه با چشم تدبّر دیده شود، برای مسلمان، قوّت قلب و سرچشمه‌ی اطمینان است، و برای دشمن و بدخواه، هراس‌انگیز و پُرهیبت.

جای تعجّب نیست اگر دشمنان و بدخواهان امّت اسلامی، این هر دو جانبِ فریضه‌ی حج را آماج تخریب و تردید سازند؛ چه با برجسته‌سازی مغایرتهای مذهبی و سیاسی، و چه با فروکاستن از جنبه‌های قدسی و معنوی.

قرآن، حج را مظهر عبودیّت و ذکر و خشوع، مظهر کرامت یکسان انسانها، مظهر سامان‌یابی زندگی مادّی و معنوی بشر، مظهر برکت و هدایت، مظهر آرامش اخلاقی و سازش عملی میان برادران، و مظهر بیزاری و جبهه‌گیری مقتدرانه در برابر دشمنان معرّفی میکند.

تدبّر در آیات مربوط به حج و تأمّل در اعمال و مناسک این فریضه‌ی بی‌مثال، اینها و راز و رمزهایی از قبیل اینها را در ترکیب پیچیده‌ی حج به ما نشان میدهد.

شما برادر و خواهر حج‌گزار، اکنون در عرصه‌ی تمرین این حقایق و معارف پُرفروغ قرار دارید. اندیشه و عمل خود را به آن نزدیک و نزدیک‌تر کنید، و هویّت بازیافته و آمیخته با این مفاهیم متعالی را به خانه برگردانید. این همان سوغات ارزشمند و حقیقی سفر حجّ شما است.

امسال مسئله‌ی برائت برجسته‌تر از گذشته است. فجایع غزّه که در تاریخ معاصر ما بی‌نظیر است، و گستاخی رژیم بی‌رحم و مظهر قساوت و شقاوت و البتّه رو به زوالِ صهیونی، جای هیچ‌گونه ملاحظه و مماشات برای هر فرد و حزب و دولت و فرقه‌ی مسلمان باقی نگذاشته است. برائت امسال باید فراتر از موسم و میقات حج، در کشورها و شهرهای مسلمان‌نشین در همه‌جای جهان ادامه یابد، و فراتر از حج‌گزاران، به آحاد مردم تسرّی یابد.

این برائت از رژیم صهیونیست و حامیانش بخصوص دولت ایالات متّحده‌ی آمریکا باید در قول و عمل ملّتها و دولتها خود را نشان دهد و عرصه را بر جلّادان تنگ کند.

مقاومت پولادین فلسطین، و مردم صبور و مظلوم غزّه که شُکوه صبر و مقاومتشان، جهان را به تحسین و تکریم واداشته است، باید از همه‌جهت پشتیبانی شوند.

از خداوند برای آنان پیروزی کامل و سریع خواستارم، و برای شما حجّاج محترم، حجّ مقبول مسئلت میکنم. دعای مستجاب حضرت بقیّة‌اللّه (روحی فداه) پشتیبان شما باد.

والسّلام‌علیکم‌ورحمة‌اللّه

سیّدعلی خامنه‌ای

۴ ذی‌الحجّة ۱۴۴۵

۲۲ خرداد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  6 3
  البته اگه عربستان بذاره .دوست صهیونیستها هستن و نمی‌خوان مراسم برائت اجرا بشه
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  3 1
  ترکیه، کشوری که برای همیشه گران شد اردوغان چرا برای تجزیه و داغون کردن سوریه به تکفیری ها کمک کرد؟جوابش اینه که برای خوش خدمتی به صهیونیستها بود .الان داره تیشه به ریشه کشور خودش میزنه.چرا؟چون ترکیه یه کشور اسلامیه و باید جهت خوش خدمتی به صهیونیستها تجزیه و داغون بشه.ولی ملتش اینو نمیدونن که از کجا ضربه میخورن
 • US ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  2 4
  بی فایده هست اسراییل این چیزا رو قبول نداره
  • IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
   0 0
   رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی نباید قبول کنه. ما باید قبول کنیم که محو رژیم غاصب صهیونیستی از نقشه زمین رو قبول داریم. باقیش حله به خودت فشار نیار
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  3 1
  با نهایت احترام به اقای پزشکیان ایا کسی احساس می کنه ایشون توان رییس شورای عالی امنیت ملی بودن را دارد ..
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   3 1
   دیگه اسمشو نمیشه امنیت گذاشت😏
 • IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  4 1
  جانم فدای رهبر حکیمم ،باید کسانی که رفتند به حج به وظیفه خودشون عمل کنند خانه خدا ومراسم برای مسلمانان جهان هست نه عده ای مفت خور که برای منافع خودشون لال شدند تا سرموقع برن شیرشون بدوشن ،مرگ بر اسرائیل کودک کش و...‌....✊✊✌️🇮🇷
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 1
  سال ۶۶ حج سیاسی گارد عربستان تیربارون کرد همه رو!!
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  4 1
  رهنمودهای رهبر عزیزمان همیشه راهگشا بوده و هست و خواهد بود ان شاءالله
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  2 0
  همه کاندیداهای محترم ریاست جمهوری دقت کنند
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 0
  برائت ازآل سقوط مهمتراست
 • IR ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 0
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 0
  ای رهبر آزاده آماده ایم آماده
 • IR ۲۱:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 1
  تل اویو و حیفا باخاک یکسان خواهد شد
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 0
  ولایت فقیه ولایت رسول الله است. سمعا و طاعتا رهبرم امرکم مطاع
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 0
  حمایت میکنیم
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 0
  درود بر امام المسلمین عزیز و مقتدر
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 0
  مرگ بر اسرائیل و مرگ بر استکبار
 • IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  اسراییل شروع کرده دوگانه سازی
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  ازادی نوری
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  حمید نوری حقوق بشر .....پورمحمدی پدیده انتخابات خواهد شد ابطحی ....متوجههید ترو خدا کاری کنید .....
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  ابطحی پور محمدی پدیده امتخابات خواخد شد .....نوری پور محمدی .. چپها پرونده حقوق بشر هستی اگر سیگنال ندید که فهمیدید زندانیان سیتسی اگر سیگنال ندید که فهمیدید تودم به انصاف می گم .. تمام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس