کد خبر 1610476
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۰

امروزه دیگر کمتر کسی را می‌بینیم که با هوش مصنوعی و ابزارهای آن آشنا نباشد. با معرفی مدل زبانی ChatGPT، توجه بسیاری از افراد به فناوری‌های هوش مصنوعی و ابزارهای کاربردی این فناوری جلب شد. ابزارهایی که امروزه جزء لاینفک زندگی روزمره افراد، به ویژه افراد فعال در حوزه‌های مبتنی بر تکنولوژی هستند. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به محبوب‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی و کاربردهای آن‌ها بیندازیم و وضعیت پذیرش ابزارهای هوش مصنوعی در ایران را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی محبوب‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی

محبوب‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی

برای اینکه نگاهی کلی به این ابزارها داشته باشیم، بهتر است که آن‌ها را به تفکیک کاربرد بررسی کنیم. در این بخش محبوب‌ترین ابزارهای AI را در هر دسته‌بندی کاربردی معرفی می‌کنیم.

چت‌بات‌ها و ابزارهای مبتنی بر متن

حتما تا به حال اسم ChatGPT را شنیده‌اید یا حتی از آن استفاده کرده‌اید. چت‌جی‌پی‌تی، یکی از محبوب‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی و یک مدل زبانی است که برای پاسخگویی به سوالات مختلف و مکالمات شبه انسانی ساخته شده است. البته ChatGPT تنها ابزار چت AI نیست و مدل‌های دیگر مانند مایکروسافت Copilot، گوگل بارد یا گوگل جمنای (Gemini)، جاسپر (Jasper)‌ و … از ابزارهای محبوب متنی هستند.

ابزارهای تولید محتوای تصویری و ویدئویی

اگر به دنبال ساخت تصاویر با هوش مصنوعی هستید، ابزارهای Dall-E و میدجرنی (MidJourney) در لیست محبوب‌ترین ابزارهای ساخت تصویر قرار دارند. نکته مهم در استفاده از این ابزارها، ارائه دستورات دقیق و با جزئیات است که به AI درک بهتری از نیاز شما را می‌دهد و در نتیجه خروجی، مطابقت بیشتری با آن چه می‌خواهید دارد.

دستیارهای هوشمند

در حوزه‌ها و فرایندهای مختلف، می‌توانید از دستیارهای هوش مصنوعی استفاده کنید. برای مثال در زمینه یادگیری و آموزش زبان، ابزار Pi یک گزینه عالی برای تمرینات اسپیکینگ است. برای برنامه‌نویسی می‌توانید از GitHub Copilot استفاده کنید و سرعت توسعه خود را افزایش دهید. با ابزار Workday می‌توانید فرایندهای منابع انسانی را بهبود بدهید و با استفاده از Salesforce Einstein یا Hubspot، فرایندهای مارکتینگ را بهینه و خودکار کنید.

در زمینه‌های علوم داده و یادگیری ماشین هم می‌توانید به کمک TensorFlow و ابزارهایی مثل OpenCV و Tableau AI، فرایندهای داده کاوی، تصویرسازی داده و … را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهید.

در نهایت ابزارهای هوش مصنوعی در هر زمینه‌ای که فکر کنید کاربرد دارند و فقط لازم است که با شناخت نیازمندی‌های خود، ابزار مناسب را انتخاب کنید.

نقش هوش مصنوعی در کسب و کارها

همانطور که در بخش قبلی بررسی کردیم، ابزارهای هوش مصنوعی تقریبا با تمام زمینه‌های زندگی روزمره ما ادغام شده‌اند. با توجه به کاربردهایی که این ابزارها دارند و البته موج افرادی که می‌خواهند هر چه بیشتر از این تکنولوژی استفاده کنند، شرکت‌ها باید به فکر گنجاندن این تکنولوژی در فرایندها و محصولات خود باشند.

در کسب و کارها، نقش هوش مصنوعی از دو جنبه می‌تواند بررسی شود؛ یکی جنبه کاربرد این ابزار توسط افراد مشغول در شرکت و دیگری، استفاده از تکنولوژی AI در توسعه محصولات و بهینه‌سازی خدمات.

در حالت اول، با توجه به اینکه ابزارهای موجود هنوز کامل نیستند و مشکلات مختلفی دارند، معمولا شرکت‌ها باید رویکرد و سندی را تدوین کنند که نحوه استفاده از این ابزارها را مطابق با قوانین امنیتی و کسب و کاری، مشخص کرده باشد. در این حالت نشت اطلاعات، ارائه اطلاعات اشتباه و در بدترین حالت، فجایع ناشی از داده اشتباه به حداقل می‌رسد.

اما در حالت دوم، شرکت‌ها باید به فکر بهینه‌کردن محصولات خود به کمک AI باشند. برای مثال استفاده از API چت‌بات‌ها برای بهبود فرایندهای پشتیبانی، پیاده‌سازی الگوریتم‌های هوشمند برای مسیریابی بهتر و … نمونه‌هایی از کاربرد هوش مصنوعی در محصولات کسب و کارها هستند.

وضعیت استفاده از هوش مصنوعی در ایران

سرعت رشد و توسعه ابزارهای هوش مصنوعی در ایران کمی کمتر از سایر جهان است؛ البته این به این معنی نیست که هیچ ابزاری نداریم. در صنعت فناوری اطلاعات، شاهد ابزارهایی هستیم که کار با اینترنت و دستگاه‌های مختلف را برای ما آسان‌تر کرده‌اند. البته که از خانه‌های هوشمند و تاثیری که روی افزایش امنیت داشته‌اند نباید غافل شویم.

در صنعت فناوری‌های مالی، چت‌بات‌های مختلف پشتیبانی، الگوریتم‌های امنیتی و تشخیص تقلب و … از کاربردهای رایج و روزمره هوش مصنوعی هستند و شرکت‌های مختلفی از AI در محصولات خود استفاده می‌کنند. یکی از این شرکت‌ها، ویستا سامانه آسا است.

ویستا سامانه آسا

ویستا سامانه آسا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فین‌تک ایران است که با تمرکز روی توسعه ابزارهای معاملاتی و ابزارهای بورس و بازارهای مالی کار خود را شروع کرد. ابزارهایی مثل سیستم اکسپرس، اپلیکیشن معاملاتی آساتریدر و … از نمونه محصولات این شرکت هستند.

در آسا همواره تلاش دارند تا از هوش مصنوعی به بهینه‌ترین حالت استفاده کنند و به نوعی بر لبه تکنولوژی قدم بگذارند. اگر به توسعه سیستم‌های مالی علاقه دارید و استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی به روتین زندگی شما تبدیل شده است، می‌توانید از طریق پلتفرم‌های کاریابی مختلف یا صفحه «همکاری با آسا» در سایت این شرکت، رزومه خود را ارسال کنید و عضوی از این شرکت پویا و جوان شوید.

برچسب‌ها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس