بهادری: مسیر خدمت‌رسانی دولت‌مردان با جدیت ادامه می‌یابد

سخنگوی دولت با بیان اینکه اعضای هیئت دولت در جلسه امروز گزارش عملکردشان را ارائه کردند، گفت: پیرو عهد اعضای دولت، مسیر خدمت با جدیت ادامه می‌یابد.

به گزارش مشرق، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در حاشیه نشست هفتگی هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: از همه مردم عزیزمان برای ابراز همدردی و حضور پرشکوه در مراسم‌های بزرگداشت و متعدد شهدای خدمت در شهرهای مختلف قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: از اهالی رسانه نیز تشکر می‌کنیم که حماسه پرشکوه ملی در تشییع و بزرگداشت شهدای خدمت را منعکس کردند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه "جلسه امروز هیئت وزیران، به‌ریاست سرپرست ریاست‌جمهوری برگزار شد و اعضا گزارش عملکردشان را ارائه کردند."، خاطرنشان کرد: همه گزارش‌ها ناظر به استمرار پرشتاب خدمت از سوی بخش‌های مختلف بود. پیروی عهد اعضای دولت، مسیر خدمت با جدیت ادامه می‌یابد.

بهادری‌جهرمی در ادامه‌ی سخنان خود بیان کرد: با توجه به لزوم برگزاری انتخابات و با توجه به این سانحه، وزارت کشور پیشنهادی را به‌منظور تامین منابع مالی برای برگزاری هم مجریان و ناظران انتخابات ارائه کردند که در هیات دولت به تصویب رسید. منابع پیش‌بینی شد و هرچه سریع‌تر در اختیار فرایندهای اجرایی حوزه داخلی و خارجی برای ایرانیان خارج از کشور قرار می‌گیرد تا عزیزانی که در سفر حج به سر می‌برند و یا در خارج از کشور هستند با مشکل روبرو نشوند.

وی ادامه داد: به‌منظور افزایش بهره‌وری در صنایع کشور در حوزه‌های مختلف صنعتی آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۶ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی تقویت شد با پیشنهادی که از سوی وزارت نیرو ارائه شده بود پیش از این در کمیسیون زیربنایی دولت مورد بحث و بررسی تفصیلی و تصویب قرار گرفته بود امروز هیات وزیر با آن موافقت کرد. در این آیین‌نامه مشوق‌های بهینه‌سازی جدیدی پیش‌بینی شد که بتواند مشوق سرمایه‌گذاری و همچنین حامی سرمایه‌گذاری جدی‌تر صنایع مختلف کشور در حوزه افزایش بهره‌وری در حوزه انرژی باشد تا بتوانیم یک گام جدی به سمت افزایش بهره‌وری در حوزه صنایع برداریم.

سخنگوی دولت عنوان کرد: به‌منظور حمایت از مدیریت محلی به ویژه تامین مالی و تامین منابع مالی لازم برای دهیاری‌ها، شهرداری‌ها و بخش‌های مختلف مدیریت محلی، پیش از این در همین دولت آیین‌نامه‌ای در راستای قانون درآمد پایدار و هزینه‌های شهرداری‌ها تصویب شده بود و روش‌های جدیدی برای تامین مالی پیش‌بینی شده بود. امروز موادی را به آن آیین‌نامه افزوده شد راهکارهای جدید، توسعه حوزه‌ها که دهیاری‌ها هم امکان بهره‌وری داشته باشند و حتی سازمان‌ها و دستگاه‌ها وابسته به شهرداری هم امکان بهره‌برداری از این ظرفیت را با توجه به موفق بودن این روش در مرحله اول اجرا داشته باشند که امیدواریم کمک و حمایت جدی از مدیریت محلی در حوزه مدیریت شهری و روستاها باشد.

بهادری‌جهرمی اضافه کرد: یکی از مصوبات خوب امروز هیات وزیران که در امتداد دستور رئیس جمهور شهید عزیزمان در راستای افزایش اشتغال درخصوص فارغ‌التحصیلان عزیز بود، به تصویب رسید. آیت‌الله رئیسی تاکید داشت که نگاه ویژه و متفاوت نسبت به اشتغال فارغ التحصیلان صورت بگیرد. نکته دوم در حوزه مهارت‌افزایی در حوزه آموزش است که یکی از تاکیدات دیگر رئیس جمهور شهیدمان بود که نگاه آموزش نگاه مهارت‌محور باشد در مرحله اول حدوداً یک ماه پیش از این هیات وزیران آیین‌نامه‌ای را برای ارتقای مهارت آموزی در حوزه آموزش و پرورش به تصویب رسانده بود.

وی گفت: امروز آیین نامه مشابهی برای افزایش مهارت‌آموزی و افزایش امکان اشتغال در حوزه آموزش عالی بنا به پیشنهاد علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب هیات وزیران رسید انشالله بتواند گام بلندی به سمت آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر و کارآمد باشد. بسترسازی خوبی برای آموزش‌های مهارتی انجام خواهد داد و مشوق‌هایی را پیش‌بینی می‌کند هم الزاماتی پیش‌بینی می‌کند برای دستگاه‌های اجرایی که با دانشگاه‌ها در حوزه آموزش مهارت‌محور همکاری کنند، و هم مشوق‌هایی را پیش‌بینی می‌کند برای بنگاه‌های اقتصادی و کارگاه‌های مختلف که بتوانند هم افزایی و تعاملی با دانشگاه‌ها به منظور افزایش مهارت‌افزایی داشته باشند. عنوان آیین‌نامه هم «آموزش برای اشتغال دانشجویان» مخفف «آباد» است که از سوی وزارت علوم پیشنهاد شده است.

سخنگوی دولت عنوان کرد: خبر خوب دیگر امروز برای فعالان حوزه‌های کسب و کار این بود که امروز هیات وزیران بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارایی که باید مواردی را که سختی‌هایی را در مسیر صدور مجوزهای کسب و کار ایجاد می‌کند که سختی‌ها الزام قانونی ندارد را شناسایی کند که این سختی‌هایی یا الزام قانونی ندارد و یا مبنای خیلی مشخصی ندارد. به عنوان مثال در شرایط سنی، مدارک تحصیلی سختگیری صورت می‌گیرد و یا ویژگی‌هایی خواسته می‌شود الزام یا ضرورتی برای فعالیت در آن حوزه ندارد در مرحله اول در حوزه گردشگری موارد شناسایی شده بود.

بهادری‌جهرمی خاطرنشان کرد: هیات وزیران به اتفاق آرا موافقت کرد که همه این شرایط زائد حذف شود و سهل‌گیری بسیار جدی‌تری در حوزه صدور مجوزها صورت بگیرد. شاید چون من جوان هستم اینها برای من مطلوب‌تر و محبوب‌تر است این سختگیری که معمولاً می‌گویند برای گرفتن مجوز پایان خدمت نیاز دارد در همه مواردی که امکان قانونی وجود داشت اصلاح شد به اینکه وضعیت خدمت وظیفه‌اش مشخص باشد یعنی اگر معافیت تحصیلی یا سایر اقسام معافیت‌ را هم دارد قانونا منعی ندارد تا بتواند مجوزهای فعالیت‌ در حوزه‌های مختلف گردشگری را دریافت کند.

وی گفت: امیدواریم این رویه را همه حوزه‌هایی که قانون محدودیتی ایجاد نکرده و الزام قانونی نیست و فقط در مقررات دولتی است یک به یک مشابه حوزه گردشگری شناسایی خواهد شد. البته شناسایی صورت گرفته در حال بحث و بررسی تخصصی در حوزه‌های مختلف در کمیسیون اقتصادی دولت قرار دارد و به تدریج به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس