کد خبر 1607213
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۸
۶.۵ میلیون نفر از خط فقر خارج شده‌اند

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: ۶.۵ میلیون نفر از خط فقر خارج شده‌اند و نرخ فقر در کشور از ۲۹.۳ درصد به ۲۱.۹ درصد رسیده است.

به گزارش مشرق، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری امروز خود با اشاره به تازه ترین گزارش منتشر شده بانک جهانی گفت:در نشست‌های قبلی به استناد داده های منابع آماری داخلی و رسمی کشور روند بهبود شاخص های کلان را تشریح می کردم اما در نشست امروز به استناد گزارش تازه بانک جهانی به تشریح عملکرد دولت سیزدهم در شاخص های کلان می پردازم.

وی افزود: در گزارش تازه بانک جهانی، رشد اقتصادی ایران در ۴ سال گذشته با واژه های «پایدار» و «مقاوم شده» توصیف شده است.

خاندوزی اظهار کرد: تغییر مسیر رشد اقتصادی از شرایط ناپایدار دهه نود به شرایط پایدار و باثبات مورد تاکید و تایید گزارش بانک جهانی قرار گرفته است.

وی افزود: به اذعان این گزارش، نرخ فقر در ایران نیز از عدد ۲۹.۳ درصد به ۲۱.۹ درصد کاهش پیدا کرده و تقریبا ۶.۵ میلیون نفر از خط فقر خارج شده اند.

خاندوزی گفت: بر اساس این گزارش رشد مصرف خانوارهای واقع شده در ۴۰ درصد دهک‌های پایین کشور نسبت به ۶۰ درصد دهک‌های بالا، افزایش بیشتری پیدا کرده است.

وی تاکید کرد:شدت وضوح اتفاقات در دولت آقای رییسی به نحوی آشکار بوده که قابل چشم پوشی در گزارش‌های رسمی خارجی نیز نبوده است.

او گفت: علاوه بر آن پیش‌بینی‌های امسال و سال آینده در گزارش‌های مذکور عنوان می‌کند که برآوردها برای رشد اقتصادی واقعی سرانه خوش بینانه تر است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه به چرخش درآوردن چرخ های اقتصادی دولت همواره مورد تاکید آقای رییسی بود گفت: ۱۰۰ درصد بودجه عمرانی کشور به صورت کامل در این دولت تخصص یافت و بودجه عمرانی از ۷۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ به ۳۰۳ هزار میلیارد تومان در سال گذشته افزایش یافت .

او گفت: تکمیل پروژه های عقب مانده و زمین مانده و همچنین پروژه های آبرسانی طرح انتقال آب رسانی به زاینده رود از جمله موارد متعددی بود که رئیس جمهور تاکید داشت.

اعتراف وزیر خارجه امریکا به اراده دولت سیزدهم برای غلبه بر تحریم ها

سخنگوی اقتصادی دولت بیان کرد: نتایجی که در گزارش‌ بانک جهانی و گزارش های مشابه مشاهده می‌شود ناشی از گفتمان‌هایی است که در دولت سیزدهم طی دو سال و نیم گذشته پیگیری شد.

او گفت: اولین گفتمان، حوزه سیاست خارجی بود. دولت قبل پس از خروج آمریکا از برجام ایده جدیدی برای مدیریت کشور نداشت و این موضوع منجر به بحرانی شدن متغیرهای کلان اقتصادی شد.

خاندوزی تاکید کرد: به خاطر دارید که در دولت قبل، پیش از خروج امریکا از برجام نیز هر ۳ ماه کشور در انتظار این بود که آیا رئیس جمهور آمریکا استمرار توقف تحریم‌ها را امضا می‌کند یا خیر. شرایط به گونه‌ای شده بود که توئیت یک فرد در آمریکا بیشتر از اظهارات مقامات داخلی در اقتصاد اثر می‌گذاشت.

او گفت: اما در دولت سیزدهم با گفتمان حاکم در دولت، از سرگیری روابط با کشورهای متحد و همسایه، آزاد سازی منابع جمهوری اسلامی در کره جنوبی، عضویت در پیمان‌هایی نظیر شانگهای و بریکس و اقتدار جمهوری اسلامی در پاسخ به رژیم اشغالگر و ... رقم خورد.

سخگوی اقتصادی دولت افزود:نتایج این اقدامات این بود که فروش نفت ایران در شرایط تحریم به چند برابر پیش از دولت شهید رئیسی افزایش یافت.

وی اظهار کرد: در روزهای اخیر ملاحظه کردید که وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع سنا مورد عتاب قرار گرفت که چرا ایران نفتش را به راحتی می‌فروشد و بلینکن اعتراف می‌کند که «آن ها اراده کرده اند تحریم‌ها را خنثی کنند و در این مسیر نیز موفق بوده‌اند».

او گفت:رشد شاخص‌هایی نظیر سرمایه گذاری خارجی و رکوردزنی در آن نیز از جمله نتایج نگاه و گفتمان دولت سیزدهم بود.

آرزوهایی که رنگ واقعیت بخود گرفت؛ میراث ماندگار دولت سیزدهم

خاندوزی با اشاره به اصلاحات ساختاری انجام شده در دولت سیزدهم گفت: انضباط بخشی مالی به دولت یک آرزو برای گذشتگان بود که در دولت سیزدهم با اجرای حساب واحد خزانه و پرداخت به ذی نفع نهایی محقق شد.

وی بیان کرد:نتیجه این انضباط این شد که در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ خزانه داری کشور بدون ریالی استقراض از بانک مرکزی بودجه کشور را مدیریت کرد.علاوه بر آن شاهد رشد تصاعدی درآمدهای پایدار در بودجه بودیم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در بخش مالیات با مقابله ای که طی این سه سال در خصوص فرارهای مالیاتی رقم خورد، شاهد افزایش شدید مودیان مالیاتی و همچنین افزایش درآمدهای مالیاتی از زیر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به بالای ۸۰۰ هزار میلیارد تومان بودیم.

او گفت:این رشد از محل افزایش نرخ برای حقوق بگیران و فعالان اقتصادی نبوده بلکه نرخ مالیات تولید کنندگان نیز بطور مکرر ۷ درصد طی دو سال کاهش پیدا کرد.

وی افزود:در حوزه سیاست‌های پولی نیز با اجرای سیاست کنترل مقداری ترازنامه شاهد بودیم که نرخ رشد نقدینگی از بالای ۴۰ درصد به میانگین تاریخی خود یعنی سطح ۲۵ درصد و حتی کمتر ( ۲۴.۳ درصد) کاهش پیدا کرد.

او اظهار کرد:در خصوص انحلال بانک‌های ناتراز نیز اقداماتی آغاز شد که در خصوص موسسه نور، کاسپین و توسعه ملاحظه کردید و امیدواریم این مسیر استمرار پیدا کند.

خاندوزی افزود:علاوه بر این دولت با همکاری خوبی که با مجلس داشت توانست قوانین مهمی مانند قانون بانک مرکزی و طرح مالیات بر سوداگری را به نتیجه برساند.همچنین لایحه مالیات بر مجموع درآمد نیز نهایی شد و به مجلس ارایه شده است.

مسیر دولت سیزدهم در شفافیت و مقابله با ویژه خواری بازگشت ناپذیر است

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم در مواجهه با ویژه‌خواری‌ها و عدم شفافیت‌ها گفت:دولت سیزدهم در مسیر شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی و ابربدهکاران بانکی مسیر بدون بازگشتی را شروع کرده است.

وی افزود:در خصوص مقابله با انحصار طلبان در بخش صدور مجوزها نیز با راه اندازی درگاه ملی مجوزها شاهد حذف رانت، فساد و غل و زنجیرها از پای صاحبان کسب و کار بودیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ایرانی IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  4 0
  النجاه فی صدق
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  2 0
  خدایا کمی از اعتماد به سقف مسئولین رو به من بده
 • اﻳﺮاﻥ IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  2 0
  اﮔﺮ ﺯﻧﺪﮔﻲ اﻳﻦ ﻫﺴﺖ ﺑﺎﻻﻱ 80 ﺩﺭﺻﺪ ﻣﺮﺩﻡ اﻳﺮاﻥ ﺯﻳﺮ ﺧﻄ ﻓﻘﺮ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻛﻪ ﺗﻮ ﻳﻚ ﻣﺎﻩ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻲ ﺑﺎ ﺧﺎﻧﻮاﺩﻩ ﻳﻜﻲ ﺩﻭ ﺭﻭﺯ ﺑﺮﻱ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺣﺎﻝ ﻫﻮاﺕ ﻋﻮﺽ ﺑﺸﻪ ﻫﻤﺶ ﺑﻪ ﻓﻜﺮ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﻫﺴﺘﻲ ﻫﺮﭼﻪ ﺣﺴﺎﺏ ﻣﻴﻜﻨﻲ ﻣﻴﺒﻨﻲ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻲ ﮔﻨﺪ ﺑﺰﻧﻨﺪ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺯﻧﺪﮔﻲ
 • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  2 0
  آمارهای دروغ...نرخ فقر 29 درصد نیست حداقل 50 درصده
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  1 0
  احتمالا به اعماق فقر سقوط کردن متاسفانه حرف مفت زدن دیگه عادی شده طرف میگه آمار کشیدن دندان بالا رفته چون مردم توان معالجه ندارن طرف میگه سنسور قند خون شده شش میلیون تومن هر دوهفته باید عوض بشه مردم قدرت خرید ندارن باعث مرگشون میشه بعد این ببو گلابی میگه خط فقر شش ونیم درصد کم شده
 • بازنشسته شرمنده IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  2 0
  ما کی از فقر خارج میشویم
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  1 0
  البته 6/5 میلیون نفر از 80میلیون نفر!!!!!!!!!!
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  2 0
  این خاندوزی اگه روزی صدتا دروغ نگه شب خوابش نمیبره
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  2 0
  آخه بچه مجبوری این همه دروغ بگی؟!
  • IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
   2 0
   اگه نگه که نمیتونه وزیر باشه!
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  2 0
  من نمیدونم این وزیراقتصاد ماست یا امریکا؟؟؟
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  2 0
  واقعا؟!
 • فاجعه شرکتهای تودرتو IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  4 0
  ایجاد شرکتهای تودرتو و درونی شرکتهای ثروتمند دولتی و خصوصی ، مهمترین بستر فساد و هدایت مزورانه نقدینگی کشور هستند !! >>>>>> تکرار میکنم درون شرکتهای ثروتمند دولتی و خصوصی. >>>> بورسی یا غیر بورسی >>>>>> نباید دولت و مجلس به این راحتی اجازه تاسیس شرکتهای جدید درون شرکتهای دیگر را بدهند . >>>>. اینها فقط با هدف دور زدن قوانین و ایجاد سهامداران ویژه تشکیل میشوند !! >>>>> >>>>>>، حیات خلوتهای تاریک و شرکتهای تودرتو ؛ عامل مهم کسری بودجه و تورم هستند .::::: این فساد یعنی شرکتهای تودرتو در اکثر بانکها و شرکتهای بزرگ وجود دارد : شرکت نفت - صندوق بازنشستگی نفت با دهها شرکت تودرتو فولاد مبارکه :::: ایمیدرو :::: شدکت ملی مس :::: پتروشیمیها :::: ذوب آهن :::: مپنا :::: ایرانخودرو - سایپا - گروه بهمن. :::: پالایشگاهها :::: و .... ::::
  • ضمنا IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
   3 0
   ضمنا تاسیس یا توسعه باشگاه ورزشی ( به ویژه فوتبال حرفه ای ) راهکار دیگر برای سواستفده های کلان است !!
 • IR ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  0 0
  دماغ پینوکیو وقتی دروغ می گفت دراز می شد خاندوزی وقتی خالی می بنده چی میشه ؟
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۳
  0 0
  تو گفتی ما هم باور کردیم بشین تا رئیس جمهور بعد مشکلات رو حل کنه!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس