افغانستان یک صدا با ایران ابراز همدردی و اعلام همبستگی کرد

مقامات هیئت حاکمه افغانستان و شخصیت‌های مختلف در واکنش گسترده‌ای به مناسبت شهادت آیت الله رئیسی و هیئت همراه ایشان با مردم، دولت و رهبر انقلاب اسلامی ابراز همدردی و همبستگی کردند.

به گزارش مشرق، «مولوی عبدالکبیر» معاون سیاسی نخست‌وزیر حکومت طالبان در واکنش به شهادت «آیت الله سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران و همراهان ایشان در سانحه سقوط بالگرد تصریح کرد حکومت افغانستان در این غم در کنار کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

این در حالی است که شب گذشته نیز وزارت خارجه طالبان در واکنش به این حادثه با صدور بیانیه‌ای نوشته بود گزارش‌های پیرامون وضعیت آیت الله سید ابراهیم رئیسی و هیئت همراهشان را با بیم و امید دنبال می‌کنند و در این شرایط سخت در کنار حکومت و ملت ایران قرار دارند.

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه ملی حکومت پیشین افغانستان نیز شهادت سید ابراهیم رئیسی، و همراهان ایشان را تسلیت گفته و برای ملت بزرگ ایران صبر و استقامت مسألت کرده است.

عبدالله در این پیام نوشت: «اینجانب این ضایعه بزرگ را به خانواده محترم‌شان، مردم دوست و برادر و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفته و مراتب غمشریکی عمیق خویش را تقدیم می‌دارم. از درگاه خداوند سبحان برای روان‌شاد سید ابراهیم رئیسی و همراهان‌شان رحمت و مغفرت الهی و برای خانواده‌های قربانیان و ملت بزرگ ایران صبر و استقامت مسألت دارم».

«محمود صیقل» معاون سابق وزیر خارجه دولت کرزی نیز در پیامی نوشت: جمهوری اسلامی ایران با جمعیت نزدیک به ۹۰ میلیون نفر و مشترکات زیاد همسایگی، میزبان چندین میلیون مهاجر ما و یک بازیکن مهم در منطقه و خاورمیانه است. ارتحال دردانگیز رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و همراهانشان را به خانواده‌هایشان و دولت و ملت بزرگ ایران تسلیت گفته ثبات و رفاه ایران را خواهانم.

«مجیب الرحمان رحیمی» سخنگوی ریاست اجرایی دولت سابق افغانستان نیز در پیامی شهادت رئیس جمهور و هیئت همراه ایشان را به حکومت و مردم برادر و دوست ایران تسلیت گفت.

«صلاح‌الدین ربانی» رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز در پیامی نوشت: «با تأثر و اندوه فراوان اطلاع حاصل کردیم در نتیجه سانحه‌ هوایی، رئیس جمهور کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سید ابراهیم رئیسی و وزیر امور خارجه، دکتر امیر عبداللهیان و تیم معیتی‌شان به درجه رفیع شهادت نائل آمده‌اند».‌

پیام می‌افزاید: رئیس جمهور رئیسی از بدو احراز مسئولیت زعامت دولت، برای توسعه و شکوفایی اقتصاد ایران در داخل و توسعه‌ روابط با همسایگان و تامین اجماع منطقه‌ای در راستای همگرایی و توسعه‌ جمعی منطقه تلاش کرد. حمایت از آرمان فلسطین و دفاع از مردم مظلوم غزه و اتخاذ تصمیم‌های عملی شجاعانه در این زمینه، مواردی هستند که در کارنامه دوره ریاست جمهوری مرحوم آیت‌الله رئیسی دارای اهمیت خاصی می‌باشند.

در ادامه پیام آمده است: بدون شک فقدان رئیس جمهور رئیسی و وزیر امور خارجه دکتر امیر عبداللهیان ضایعه بزرگی برای مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران است، اما عزم و تدبیرِ تاریخی ملت ایران نشان داده که با پویایی و حکمت از مرحله‌های حساس عبور می‌کنند و در سایه‌ مردم‌سالاری دینی و عزم راسخ مسیر توسعه را در همه زمینه‌ها ادامه می‌دهند.‌

«حنیف اتمر» وزیر خارجه سابق افغانستان نیز در پیامی ضمن ابراز تسلیت نوشت: از ایزد متعال برای جناب آقای سید ابراهیم رئیسی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران، همکار گرامی‌ام آقای حسین امیرعبداللهیان و همراهان محترمشان علو درجات استدعا می‌کنم. خداوند ایشان را غریق رحمت کند. برای ملت بزرگ، دوست و برادر ایران و بازماندگان شهدا صبر جمیل می‌خواهم.

جبهه مقاومت افغانستان نیز در بیانیه‌ای نوشت: «شهادت جلالت‌مآب محترم ابراهیم رییسی، رییس جمهوری، جمهوری اسلامی ایران، عالی جناب حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سایر همراهان‌شان در سانحه المناک امروز را به مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران، به اراکین بلندپایه دولتی و به ملت بزرگ، دوست و برادر ایران تسلیت عرض نموده و مراتب همدردی و غم‌شریکی خود را ابراز می‌نماید».

منبع: تسنیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس