.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد و بانویی اهل کشور روسیه هستند که اکنون سالها از زندگی ایشان در جامعه ایران و در کنار خانواده های ایرانی می گذرد.

به گزارش مشرق، یولیا زوتوا، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد و بانویی اهل کشور روسیه هستند که اکنون سالها از زندگی ایشان در جامعه ایران و در کنار خانواده های ایرانی می گذرد.

وی در گفتگو با خبرنگار اسپوتنیک به بیان تجربیات خود پیرامون آداب، رسوم و فرهنگ ایران و جامعه ایرانی پرداخت.

سرنوشت من بسادگی با ایران پیوند خورد!

همسرم در دوره دکتری دانشگاه لامانوسوف شهر مسکو مشغول به تحصیل بودند و ما با یکدیگر در روسیه آشنا شدیم. پس از ازدواجمان ابتدا یک سفری را به ایران داشته و بعد از یکسال برای ادامه زندگی به ایران آمدیم. اگرچه ما بصورت دائمی ساکن ایران نیستیم و حدود هفت سال هم در کشور فرانسه زندگی کردیم، اما در مجموع حدود پانزده سال است که در این کشور زندگی می کنیم.

خانواده همسرم من را خیلی تحویل گرفتند

یولیا با خنده ادامه داد، شاید وقتی که به عنوان یک عروس روس وارد خانواده همسرم شدم حقیقا شانس آوردم، چراکه خانواده شوهرم به من احترام زیادی قائل بوده و من را خیلی تحویل گرفتند. خداروشکر هیچگاه با مشکل خانوادگی جدی مواجه نشدم، در حالیکه اغلب برای دختران روسی که با افراد خارجی ازدواج می کنند مشکلات خانوادگی متعددی رخ می دهد. بزودی موفق به یافتن شغل شدم و در دانشگاه به عنوان استاد زبان روسی مشغول به کار شوم، ما روسها مثلی داریم که می گوید: هرکجا کار است، مکان زندگی همانجاست. بنابراین تجربه زندگی من در ایران بسیار خوب و به آرامی پیش فت.

دانشجویان ایرانی خوب هستند اما سیستم ایرانی خیر!

از نظر من بیشتر دانشجویان ایرانی افراد پرتلاش و باهوش هستند که بسیار علاقمند به درس خواندن می باشند. اما اگر بخواهم به عنوان یک استاد که با دانشجویان ایرانی در ارتباط مستقیم است را با دانشجویان کشورهای دیگر مقایسه کنم باید بگویم، اگر نقصی هم وجود دارد، نقص در سیستم است نه کوتاهی دانشجویان و بیشتر سیستم حاکم نواقصی را در بر دارد. چراکه از سویی دانشجوها بسیار خوب و پیگرانه تحصیل می کنند، اما از سوی دیگر بعد از فارغ التحصیلی امکان بهره برداری از تحصیلات خود را ندارد و به خاطر مشکل بیکاری در کشور امید خود را از دست می دهند.

مسئله دیگری که اغلب خارجی ها متوجه آن می شوند، تمایل همه بچه ها برای ادامه تحصیل در دانشگاه است، در بیشتر خانواده ها بچه ها یا می خواهند دکتر شوند یا مهندس، که این به نظر من خیلی جالب است.

یکی دیگر از ویژگیهای دانشجویان ایرانی این است که اینقدر که نمره برای آنها اهمیت دارد، شاید اصلا مهم نباشد که چقدر تحقیق کرده و چه چیزهایی را فراگرفته اند.

فرهنگ روسها به ایرانی ها نزدیکتر است تا غربی ها

فکرمی کنم به عنوان یک فرد روس که هم تجربه زندگی در ایران را داشته و هم تجربه زندگی در غرب را، به نظرم فرهنگ روسیه به ایران و جامعه ایرانی بیشتر نزدیک است، روسها و ایرانی ها خیلی خوب و راحتر یکدیگر را درک می کنند. ایرانی ها فرهنگ چندین هزار ساله و تاریخ بسیار غنی دارند.

من ادبیات و زبان روسی درس می دهم و هر فردی که تنها اندکی با دبیات سروکار داشته باشد می داند که ادبیات بزرگ ایرانی برای همه الگوست. چیزی که من را بسیار متعجب می نماید اینکه نه تنها در میان خانواده های روشنفکر ایرانی و افراد تحصیلکرده، بلکه در خانواده های عموم مردم اشعارناب و جهان پسند ایرانی زنده است و با افتخار اشعار حافظ و فردوسی خوانده می شود. این علاقه مردم از نظر من خیلی عجیب و بسیار خوب است.

عید نوروز بهترین رسم ایرانی ها

البته که یکی از بهترین رسوم ایرانی ها برگزار عید نوروز است و من هم در میان تمام آداب و رسوم ایرانی که بیشتر آنها جالب و ریشه دار است بیش از همه هید نوروز را دوست دارم و اکنون که در روزهای پیانی سال نو هستیم می خواهم پیشاپیش عید نوروز را به همه ایرانی تبریک بگویم.

در روسیه بودن من را خوشحال می کند

خوشبختانه اکنون در دنیایی زندگی می کنیم که دیگر مسافت دور مانند نیم قرن پیش معنای جدی نداشته و یا سخت باشد، یا اینکه اگر روزی فردی به کشور دیگر مهاجرت نمود دیگر هرگز نتواند به سادگی باز گردد. باور کنید که من اصلا احساس نمی کنم که از روسیه رفته ام و با تکنولوژی های روز دنیا می توانم بسادگی با دوستان و خانواده ام صحبت نموده و در تماس باشم و براحتی در سفر باشیم. اگر روزی فرصتی پیش آید که برای همیشه و یا برای مدت کوتاهی در روسیه زندگی کنم بسیار خوشحال خواهم شد، اما این تصمیم من منوط به توافق خانوادگی بوده و همگی باهم باید تصمیم بگیریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • سعید م ه IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  3 1
  خوش بحالت
 • IR ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  9 7
  مردان ایرانی اگر دنبال خوشبختی هستید زن با حیای غیر ایرانی معتقد به ادیان ابراهیمی که تمایل به مسلمان شدن دارد بگیرید
  • یحیی IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
   1 0
   نه بابا؟!! حالا اگه تمایل به مسلمان شدن نداشت بی خیالش بشیم؟!!!!
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
   1 7
   حق. منم همیشه به دوستان و اقوام توصیه میکنم زن خارجی غیر ایرانی و افغانی بگیرید.
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
   1 0
   یعنی دختران ایرانی نه؟ اصلا امیدوارم منظورت این نباشه که ما دختر خوب کم داریم
 • IR ۰۵:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  4 2
  باعث افتخاری!
 • IR ۰۵:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  5 2
  ارزش خبری نداره...
 • IR ۰۷:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  3 8
  حجابشو بگید رعایت کنه
  • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
   1 1
   چشم جناب داعش
  • IR ۱۷:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
   0 0
   کاش دخترای ایرانی مثل این حجاب بذارن ... دخترهای ایران خیلی بدتر از اروپاست حجاب و حیاشون
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  0 0
  نظرات بیشتر رباتیکی و غربی میاد تا ایرانی XD مشرق فکری به حال سایتت بکن، نظرات رو بر اساس ثبت نام تو سایت با شماره موبایل بکن، اینطوری هر ربات و بیشرف خارجی میاد نظر میده
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  0 0
  ما هم می دانیم روس ها بیشتر آسیایی هستند تا اروپایی . خودتون باید تصمیم بگیرید بیائید آسیا متمدن بشوید.
 • بی نام IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  0 0
  همین که خارجیه کافیه وباعث مباهاته واقعاً ولاغیر ، گرچه مسلمان هم باشه تروریسته.هرچه باشه ازاین دست خبرها باشه.
 • TR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  1 2
  بانویی از روسیه ؟!! خخخخ عکس جوونیا و یا مدرسه بودنشو دارین ؟!! باید دیدنی باشه بعدشم از روسیه گدا اومده ایران ، معلومه که خوشش میاد
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  1 0
  خوش بحالت که به آرزوت رسیدی بالاخره....
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  0 6
  جاسوسه
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  0 2
  این همه جوان شایسته داریم ولی عضو هیات علمی دانشگاه باید یک زن روسی باشه ًً!!!!!!!!!
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۲
  0 0
  انگار عضو هیئت علمی دانشگاه برتر جهان شده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس