جهرمی

سخنگوی دولت از پرداخت بخشی از حق‌آبه ایران از «هیرمند» با پیگیری‌های دولت طی روزهای اخیر خبر داد.

به گزارش مشرق، «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت، امروز در نشست خبری خود با حضور خبرنگاران اظهار کرد: سالروز شکست آمریکا در عملیات طبس را گرامی می‌داریم. در عین حال جا دارد از مردم خوب سمنان برای استقبال از آقای رئیس‌جمهور و هیأت همراه در سفر استانی هفته گذشته، تشکر کنم.

وی افزود: امروز رئیس‌جمهور در سفر به پاکستان در جهت فعال کردن همه ظرفیت‌ها برای تحقق شعار سال و رشد دیپلماسی به سر می‌برد؛ امروز روز آخر سفر به پاکستان است و آقای رئیسی فردا به دعوت رئیس‌جمهور سریلانکا به سفر یک روزه به این کشور خواهد رفت که توافقات خوب و افتتاحی را شاهد خواهیم بود.

سخنگوی دولت در ادامه اظهار کرد: در سفر رئیس‌جمهور به پاکستان، ۸ سند همکاری در حوزه‌های مختلف میان مقامات دو کشور امضا شد و افزایش سطح تبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور برای رسیدن به ۱۰ میلیارد دلار، هدف‌گذاری شده است.

وی‌ادامه داد: همچنین در سفر سریلانکا نیز علاوه بر امضای تفاهم‌هایی در حوزه‌های کشاورزی، اقتصادی و تجاری، از ابرپروژه چندمنظوره دو سد و نیروگاه و انتقال آب که از سوی پیمانکاران ایرانی احداث شده است، افتتاح و بهره‌برداری خواهد شد؛ در سفرهای خارجی و برای تحقق شعار سال یعنی «جهش تولید» اقداماتی در دستور کار قرار می‌گیرد.

بهادری جهرمی افزود: از توانمندی‌های کشور ما، صادرات خدمات فنی مهندسی است که در گذشته شاهد صادرات پهپادهای کشاورزی، ربات‌های جراحی و… بودیم. به خاطر داشتن توانایی در صادرات خدمات فنی مهندسی، شاهد ساخت پروژه‌های انتقال آب، سدسازی و نیروگاه توسط متخصصان و نخبگان ایرانی در کشور سریلانکا هستیم که اجرا شده است و نمونه عینی از اثرگذاری نخبگان ایرانی در سایر کشورها محسوب می‌شود.

سخنگوی دولت افزود: این پروژه‌ها در سریلانکا به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار بوده است که بار مالی آن تماماً توسط دولت این کشور تأمین شده است که در سفر رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد.

بهادری جهرمی با اشاره به اهمیت توجه به شعار سال گفت: معاون محترم اول رئیس‌جمهور در روزهای اخیر برای سومین‌بار از ابتدای سال، با اعضای اتاق بازرگانی و نمایندگان بخش خصوصی در حوزه صنعت و معدن و کشاورزی جلسات مشترکی برگزار کرد؛ در این جلسات برای تحقق شعار سال و رفع چالش‌های فعالان اقتصادی، بحث و بررسی و تصمیم‌گیری به عمل آمد.

سخنگوی دولت ادامه داد: پاکستان جایگاه ششم در مقاصد صادراتی ایران را دارد و توسعه و تقویت همکاری‌های امنیتی بین ایران و پاکستان، از اهداف سفر رئیس‌جمهور به پاکستان است.

وی افزود: حجم تجارت خارجی با پاکستان، با اقدامات دولت سیزدهم افزایش یافته است؛ به گونه‌ای که کشور پاکستان با سهم ۴.۲ درصدی از کل صادرات کشور، جایگاه ششم مقاصد صادراتی ایران را دارد؛ این در حالی است که در سال ۱۴۰۱، پاکستان رتبه هفتم را به عنوان مقصد صادراتی ایران داشت.

تکلیف حق‌آبه ایران از هیرمند چه شد؟

بهادری جهرمی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به حق‌آبه هیرمند گفت: متعاقب بارندگی‌های اخیر در افغانستان، بخشی از حقابه ایران با پیگیری‌های دولت طی روزهای اخیر، از سوی افغانستان پرداخت و وارد خاک ایران در منطقه «جریکه» سیستان شد.

وی تاکید کرد: رایزنی‌های لازم جهت استیفای کامل حقابه کشورمان از رودخانه مذکور مطابق معاهده هیرمند (۱۳۵۱)، کماکان در دستور کار وزارت امور خارجه و وزارت نیرو قرار دارد.

سخنگوی دولت در ادامه اظهار کرد: مصوبه هیأت دولت درخصوص فهرست مجوزهای تاییدمحور از سوی معاون اول رئیس‌جمهور در فروردین ماه ابلاغ شد و فرآیند تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار با سرعت قابل‌قبولی پیش می‌رود.

بهادری جهرمی با اشاره به آخرین وضعیت واردات خودرو کفت: ممنوعیت واردات خودرو تا پیش از دولت سیزدهم، به حدود ۶ سال رسیده بود که با مصوبه دولت سیزدهم، واردات خودرو آزاد شد؛ لذا یکی‌ از برنامه‌های دولت، اصلاح بازار خودرو از طریق حمایت از افزایش تولید خودرو بود که این برنامه همچنان در دستور کار قرار دارد و در سال ۱۴۰۱ تولید خودرو رشد ۴۰ درصدی داشت.

وی ادامه داد: در ادامه برنامه‌زمان‌بندی دولت برای استفاده از ظرفیت واردات خودرو تدوین و پیگیری شد و ابتدا واردات خودروهای نو در دولت تصویب شد؛ همچنین باید گفت که در سال ۱۴۰۲، واردات خودرو نسبت به سال ۱۴۰۱ رشد بیش از ۲۰ برابری داشت.

بهادری جهرمی با اشاره به وضعیت حمل و نقل کشور گفت: ارز خوبی برای حوزه حمل و نقل در دولت سیزدهم اختصاص داده شده است. ۸۰۰ میلیون دلار برای کشنده و کامیون و ۱۵۰ میلیون دلار برای اتوبوس و مینی‌بوس و آمبولانس تخصیص داده شده‌است.

وی‌ ادامه داد: حدود ۸.۴ میلیارد دلار برای واردات قطعات خودرو و موتور اختصاص داده شده که افزایش ۳۲ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ داشته است.

سخنگوی‌ دولت گفت: همچنین مرحله سوم واردات خودروی سواری کارکرده از مناطق آزاد تصویب شد که فرآیندهای اجرایی آن در حال پیگیری است و در حال حاضر، آیین‌نامه‌ای که برای واردات خودرو در دولت تصویب شده باشد اما ابلاغ نشده باشد، نداریم.

نظر دولت درباره تعطیلات آخر هفته

سخنگوی دولت با اشاره به موضوع تعطیلات آخر هفته گفت: انتخاب روز تعطیلی آخر هفته با توجه به اقتضائات فرهنگی و اقتصادی و نظرات کارشناسان صورت می‌گیرد؛ موضوعی که در دستور کار مجلس است لایحه دولت است؛ دولت با بررسی کارشناسی که انجام داد، لایحه ای را سال گذشته تقدیم مجلس کرد.

وی‌افزود: پیشنهاد دولت افزایش تعطیلی‌های انتهای هفته از یک روز به دو روز بود که در لایحه آمده است و نسبت به روز هم پیشنهاد دولت در لایحه روشن است و نگاه دولت این است که درباره این موضوع، تصمیم‌گیری منعطف‌تری داشته باشیم و متناسب با اقتضائات زمانی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی بتوانیم دست بازتری در انتخاب روز داشته باشیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: پیشنهاد دولت این است که ضمن افزایش تعطیلات هفته به دو روز، انتخاب این روزها در اختیار نظرات کارشناسی بخش‌های مختلف قرار بگیرد.

دولت سیزدهم برای تحقق شعار سال چه گام‌هایی برداشته است؟

بهادری جهرمی با اشاره به برنامه‌های عملیاتی دولت برای تحقق شعار سال هم گفت: برنامه عملیاتی دولت برای تحقق شعار سال، پس‌ از چند جلسه فوق‌العاده در کمیسیون‌های دولت، هفته گذشته به تصویب هیات وزیران رسید.

وی‌ ادامه داد: مشارکت دستگاه‌های اجرایی در تدوین برنامه، اهداف کمی، احکام قابل رصد و تعیین مواعد گزارش‌گیری منظم از میزان پیشرفت برنامه‌ها، از ویژگی‌های این برنامه و پیوست‌های آن است و طبق این برنامه، کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلف‌ هستند برنامه عملیاتی جلب مشارکت مردم در حوزه‌های تولیدی مرتبط با آن دستگاه‌ را در حوزه‌های فرهنگ‌سازی و ترویج توسعه مشارکت مردم، توانمندسازی مردم برای ورود به عرصه‌های اقتصادی و ایجاد امکان فرصت برابر برای مردم و بخش دولت در اقتصاد تا پایان اردیبهشت را تهیه و ابلاغ کنند.

سخنگوی‌ دولت اظهار کرد: دولت طی دو سال‌ونیم گذشته، با مجموعه‌ای از اقدامات از جمله تسهیل مجوزها، تسهیل و افزایش سرمایه‌گذاری و تأمین مالی، پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد، ارایه مشوق‌های مالیاتی به سمت تولید و اقدامات دیگر از این قبیل، تلاش کرده است تا زمینه مشارکت فعال مردم در بخش‌های مولد اقتصادی را فراهم کند.

بهادری جهرمی در رابطه با تسویه تعهدات اوراقی دولت گفت: بنا بر گزارش سازمان برنامه‌ و بودجه، ۲۰۷ همت بدهی به تأمین اجتماعی پرداخت شده است.

وی‌ افزود : همچنین بنابر اعلام وزارت اقتصاد، ۳۶۰ همت تعهدات اوراقی که در دولت های قبل منتشر شده بودند، تاکنون در دولت سیزدهم تسویه شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به حمایت دولت از کشاورزان اظهار کرد: امسال دولت مانند سال گذشته، کمک‌های حمایتی خود را در قالب خرید تضمینی در محصولات اساسی و خرید توافقی مازاد محصول در برخی از فصول سال برای جلوگیری از زیان کشاورز انجام خواهد داد.

وی ادامه داد: قیمت خرید تضمینی گندم در سال ۱۳۹۹ که ۲۵۰۰ تومان بود، در سال ۱۴۰۳ به ۱۷۵۰۰ تومان رسیده است. همچنین در سال زراعی گذشته به دلیل افزایش ۳۰۰ هزار تُنی در تولید برنج داخلی، مجوز ثبت سفارش برای حمایت از تولید داخل به میزان ۳۰۰ هزار تُن کاهش یافت و به چیزی نزدیک به ۱ میلیون تُن رسید.

بهادری جهرمی اذعان کرد : هرگونه افزایش در تولید برنج داخلی برای سال زراعی جاری به همان میزان، مجوز ثبت سفارش واردات را برای حمایت از برنج‌کاران عزیز ایرانی را کاهش خواهد داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ج د ا IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  4 2
  چرا مثل آدم نمیگی پنجشنبه ها؟؟؟ چرا میگی پیشنهاد دولت روشن است؟؟؟
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  9 1
  برادر عزیز به نظرم حق آبه رو ندادند و مازاد سرریز سد رو برای ایمنی برای ما ارسال کردند.
  • IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   4 0
   سخنگوى عزيز! ميشه يه روزى بياى بگي دولت و معاون اول. ( دِولت ) بالاخره متوجه ناكارآمدى، بى عرضه گى، پررويى برخى از وزراى در رابطه با معيشت و آرامش روانى در ( دِولت ) ⁉️ به نتيجه اى رسيده اند ❓❓❓⁉️
 • یزدان DK ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  6 3
  اگه تو تابستان حق ابه دادن بیا قمپز در کن نه الان که سد ها هم لبریز شده
 • رضا IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  9 0
  حقابه هیرمند پرداخت نشده! سد کجکی سرریز شده و در توان طالبان نبود که آبهای سرریز شده را مهار کنند!! باید از خدا تشکر کنیم که نعمات الهی را از آسمان فرستاد والا بعید می دانم گوش شنوایی در مجموعه امارت شیطانی طالبان وجود داشته باشد
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  2 2
  مثل بقیه کشورهای اسلامی، روزهای جمعه و شنبه تعطیل شود.
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  3 1
  روغن ریخته را نذر امامزاده کردن این جناب هم با افتخار از پرداخت بخشی از حق آبه انهم در شرایط سیل سیستان و بلوچستان میگه!!! واقعا که اوج بی کفایتی هستید! جرا با توجه به تحربه بسیار موفق دولت بهار عرصه را برای آن خدمتگزاران صدیق باز نمی کنید. خرابکاری کافی نیست. یا هنوز بدنبال خدا پدر بیامرزی برای شیخ ریش آرای متقلب هستید؟؟؟
  • DE ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 3
   خخخ چرا میپیچونی دولت بهار کیلوئی چند دولت رحیم مشائی به رییس دفتری محمود آقا . الان چه به محمود رای بدهی چه به غربگداهای مدعی اصلاح طلبی هیچ فرقی با تفاوت نداره . وهمبود مُرد تمام شد محمود فقط دوسال اول که خیلی روی فرش قرمز نرفته بود و هنوز گوجه ارزون از بقالی سر کوچه شون میخرید محمود بود الان ماموتی بیش نیست .نسلش بر افتاد رفت در فسیل دان تاریخ
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  1 2
  فعلا که همه کشور تعطیله!!!!!!!!
 • کارشناس IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  5 1
  سیل میاد از سد سر ریز میشه میاد ایران میگن بخشی از حق ابه ما را دادند. خفه شین . دولت روباه ها
 • US ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  6 0
  آقای سخنگو، روغن ریخته را خرج حلوای امام حسین نکنید. و از این نمد برای خود کلاه نبافید. از سرریز طبیعی سد افغانستان که در اثر بارش بطور اجباری و طبیعی روی داده و آب به ایران جاری شده برای خود آبروی سیاسی و راندمان کاری موفق نسازید که انگار حق آبه ایران رو با زور یا دیالوگ و دیپلماسی گرفتید. این آب خواه ناخواه خودش به اجبار وارد ایران میشد
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  3 1
  یکی بگه چرا چند نفر را اجیر نمی‌کنیم از خود افغان ها اون سد را منفجر کنند؟ بعد هم بزنید پای دذاعش
 • عبدالله IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  3 2
  ما دنباله رو یهود نیستیم که شنبه را تعطیل کنیم!
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  3 0
  حمتا با این سیل ها سر ریز شده این حق آبه در زمان کمبود آب دریافت کنید
 • پوتین IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  3 0
  حتما طالبان با پیت 20لیتری آب ریخته این آب نتیجه بارش های و سیلاب اخیر بود، نه طالبان
 • US ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  2 0
  آقای سخنگوی دولت همین مانده طالبان هم سر شما را کلاه بگذارند ورود آب به ایران از افغانستان حقابه نیست این سیلابه است ده برابر همین میزان آب رها شده از افغانستان در سیستان و بلوچستان بصورت سیل جاری شده است
 • US ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  2 0
  آقای سخنگوی دولت همین مانده طالبان هم سر شما را کلاه بگذارند ورود آب به ایران از افغانستان حقابه نیست این سیلابه است ده برابر همین میزان آب رها شده از افغانستان در سیستان و بلوچستان بصورت سیل جاری شده است
 • IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  2 0
  حالا که عالم را آب برداشته حق آبه پرداخت شد جوک ابتدای سال
 • IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  3 0
  خود دولت که 7 روز هفته تعطیله.
 • احمد IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  2 0
  کشور نیاز به فعالیت بیشتر دارد و نه تعطیلی بیشتر!! مشرق جان این بنده خدا جوان است و نپخته لذا هر حرفی می زند مباید منتشر کنید
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  1 0
  خخخخ چقدر بی سواده این انقدر اب زیاد شد که مجبور شد بده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس