سقوط قیمت برنج ایرانی از ۱۵۰ هزار تومان به ۸۰ هزار تومان

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان برنج ایران گفت: قیمت برنج ایرانی که سال ۱۴۰۱ تا مرز ۱۵۰ هزار تومان افزایش یافته بود، در سال ۱۴۰۲ به ۸۰ هزار تومان کاهش یافت.

به گزارش مشرق، مسیح کشاورز دبیر انجمن تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان برنج ایران اظهار داشت :عدم حمایت دولت از بخش خصوصی برای تداوم اجرای طرح خرید و توزیع برنج ایرانی توسط بخش خصوصی، دستاوردهای ارزشمند این طرح که به مدیریت بهینه بازار برنج منتهی شده بود را از بین می‌برد.

وی افزود: سال گذشته بخش خصوصی با حمایت دولت وارد بازار برنج ایرانی شد و حجم بالایی از محصول که به دلیل نبود تقاضا در انبار شالیکاران و تولیدکنندگان انباشته شده بود را خریداری و با قیمت مناسب در بازار عرضه کرد.

کشاورز با بیان اینکه سال ۱۴۰۱، قیمت برنج ایرانی با رشد ۳۰۰ درصدی از مرز ۱۵۰ هزار تومان گذر کرد، ادامه داد: جهش قیمت موجب کاهش تقاضا و انباشت محصول شده و بیم آن می‌رفت که حجم قابل توجهی برنج از بین رفته و کشاورز و تولیدکننده خسارت سنگینی متحمل شوند.

وی گفت: در چنین شرایطی اعضای انجمن تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان برنج ایران به پیشنهاد دولت پاسخ مثبت داده و با حذف حلقه‌های واسطه‌گری، محصول برنج را مستقیم از تولیدکننده خریداری و به بازار عرضه کرد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان برنج ایران تصریح کرد: در حالیکه پیش‌بینی می‌شد در سال ۱۴۰۲ قیمت برنج ایرانی با تبعیت از نرخ تورم از ۲۰۰ هزار تومان گذر کند، ورود بخش خصوصی مانع ادامه این مسیر شد و قیمت برنج مرغوب ایرانی تا کیلویی ۸۰ هزارتومان کاهش یافت.

وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی با قبول ریسک بالای اجرای طرحی که هیچ پیشینه‌ای نداشت و آینده آن نیز مبهم بود، سرمایه خود را به خطر انداخت، اظهار داشت: اعضای انجمن تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان برنج ایران با نگاه ملی و حمایت از تولید داخلی خطر کرده و این طرح را اجرا کردند که خوشبختانه با موفقیت اجرا شد.

کشاورز با تاکید بر اینکه در پایان سال گذشته و پیش از شروع فصل جدید کشت برنج، از ادامه این طرح جلوگیری شد و ناخواسته بازار را به دلالان شد، افزود: اگر این اتفاق فقط برای اندک محصول باقیمانده سال گذشته بود، مشکل‌ساز نمی‌شد، اما افزایش قیمتی که گریبانگیر بازار برنج ایرانی شده، معیار قیمت محصول سال جدید می‌شود و بیم آن می‌رود، قیمت برنج ایرانی دوباره افزایش یابد.

وی ادامه داد: در صورت افزایش قیمت برنج بی منطق برنج در بازار، قطعا شاهد بازگشت رکود به بازار این محصول بوده و تقاضا برای خرید برنج می‌شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان برنج ایران متذکرشد: در سال گذشته که دولت با حمایت از طرح خرید برنج ایرانی با صدور مجوز واردات، بازار برنج متعادل شد و نتیجه آن مدیریت بهینه بازار بود، امسال از یک سو حمایت از طرح خرید برنج ایرانی را متوقف کرده و از طرفی واردات برنج را متوقف کرده است.

وی تصریح کرد: نتیجه تصمیمات اشتباه، در بازار نمود پیدا می‌کند و باید متوجه این مهم باشند که با افزایش قیمت و بازگشت رکود، از سرگیری طرح خرید برنج توسط بخش خصوصی شاید با موفقیت همراه نشود و دولت نباید انتظار داشته باشد با این نوع تعامل، بخش خصوصی بار دیگر از اجرای این طرح استقبال کند.

کشاورز با تأکید بر این مهم که برای حفظ تعادل در بازار برنج باید تا پیش از شروع دوره ممنوعیت فصلی ۸۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شود، گفت: در شرایطی که حجم قابل توجهی برنج تولید داخلی باقی نمانده و باید منتظر تولید سال جدید باشیم، کمبود توأمان محصول داخلی و خارجی موجب برهم خوردن توازن عرضه و تقاضا شده و دولت برای جبران این مشکل، عجولانه عرضه ذخیره احتیاطی برنج کشور به بازار را انتخاب می‌کند که این اتفاق خود خطای دیگری است که مشکلات بازار برنج را تشدید می‌کند.

وی همچنین درباره تأمین ارز واردات برنج گفت: واردکنندگان برنج با سرمایه شخصی اقدام به واردات برنج کرده و پس از عرضه محصول به بازار، برای دریافت ارز پس از تأیید وزارت کشاورزی از سوی بانک مرکزی در صف تخصیص ارز قرار می‌گیرند، اما از ۷ ماه پیش تا کنون واردکنندگان ارزی دریافت نکرده‌اند و به دلیل محدودیت سرمایه، امکان فعالیت و واردات مجدد را ندارند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • محمد IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  3 0
  همون ۸۰ هم گرونه
  • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
   1 0
   گل گفتی. سیب زمینی خاصیتش از برنج بیشتره چون املاح معدنی داره ولی برنج فقط نشاسته س.
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  2 0
  آخر سال ۴۰۲ برنج خریدم ۹۵۰۰۰ اما بعد از عید همون برنج ۱۱۷۰۰۰ شد . فروشنده میگفت تا ۱۳۰هزار هم‌میرسه به محض اینکه گرونی برنج به حد غیرعامل برسه دوباره میگن عوامل خارجی باعث گرونی شده!!
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  1 0
  آخر سال ۴۰۲ برنج خریدم ۹۵۰۰۰ اما بعد از عید همون برنج ۱۱۷۰۰۰ شد . فروشنده میگفت تا ۱۳۰هزار هم‌میرسه به محض اینکه گرونی برنج به حد غیرعامل برسه دوباره میگن عوامل خارجی باعث گرونی شده!!
 • حسین IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  1 0
  خب خدا رو شکر دارن کمک میکنن برنج هم مثل گوشت از دسترس مردم خارج بشه بفکر مردم که نیستند لااقل چوب لای چرخ زندگی مردم بذارن بی خاصیت تلقی نشن
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  0 0
  میگه برنج ایرونی نه برنج آشغال هندی.
 • Ali IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  1 0
  زور دولت فقط به شالیکارها رسیده همه چیز گرون شده جز برنج..بعد شمالیها زمین شالی را ول میکنند تا جنگل شود..
 • نام اشنا IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  2 0
  تمام فروشگاههای زنجیره ائی در سراسر کشور به خصوص در رشت از زمین تا سقف مغازه خود را با انواع و اقسام کیسه های برنج ایرانی و هندی و پاکستانی پرکرده اند و کسی هم نیست که این برنجهای بعضا مونده را که بو ی ماندگی هم میدهد را بخرد ولی صاحبان انها حاضر نیستند حتی یک ریال قیمت انها را پائین بیاورند.
 • حسام IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  0 0
  جون به جونتون کنن عشق دروغ گفتن دارید !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس