هشدار شاه اردن درباره وقوع جنگ منطقه‌ای

اندیشکده شورای آتلانتیک اذعان کرد: شاه اردن نشان داده که حاضر است خواست مردم را قربانی کند تا بتواند همچنان متحد واشنگتن بماند. همین موجب نارضایتی مردم اردن شده است.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت: این اندیشکده آمریکایی در ارزیابی خود خاطرنشان کرد: حتی قبل از عملیات ۷ اکتبر حماس، مقام‌های اردنی با انتقادات زیادی مواجه بودند. نرخ بیکاری در اردن هاشمی تا ۲۲درصد افزایش یافته بود. نتایج یک نظرسنجی در آن بازه زمانی نشان می‌داد ۶۳درصد جوانان ۱۸ تا ۲۹ سال اردنی به دلیل مشکلات اقتصادی به مهاجرت فکر می‌کنند. این رقم از درصد جوانان لبنان که بحران اقتصادی را تجربه می‌کند یا عراق که تحت تأثیر تنش‌های منطقه‌ای و داخلی است، بیشتر است.

در چنین وضعیتی جنگ غزه آغاز شد تا شرایط از قبل هم بدتر شود. از پائیز ۲۰۲۳، صنعت گردشگری اردن تحت تأثیر جنگ ضربه قابل‌توجهی را متحمل شد و تعداد توریست‌هایی که به این کشور سفر می‌کردند، کاهش قابل‌توجهی یافت. این مسئله اقتصاد ضعیف اردن را ضعیف‌تر کرد و به تشدید نارضایتی‌ها در داخل این کشور دامن زد.

علاوه‌بر این، ۵۰ الی ۶۰درصد جمعیت اردن را مهاجران فلسطینی تشکیل می‌دهند و حتی همسر پادشاه، ملکه رانیا اصالتی فلسطینی دارد. جای تعجب ندارد که در این شرایط بسیاری از اردنی‌ها علیه حمله نظامی اسرائیل به غزه و اقدامات ارتش اسرائیل در این منطقه موضع می‌گیرند. براساس نظرسنجی دانشگاهی در اردن، ۶۶درصد از اردنی‌ها از عملیات ۷ اکتبر که از سوی حماس علیه اسرائیل انجام شد، حمایت می‌کنند. این جمعیت، با افزایش آمار تلفات فلسطینیان صدای اعتراض‌شان را بلند کردند و صدها هزار نفر از اردنی‌ها بارها در مناطق مختلف از جمله پایتخت اردن به خیابان آمدند تا اعتراض‌شان را نسبت به این مسئله اعلام کنند.

حکومت اردن احساس خوبی به این اعتراضات پرجمعیت نداشت. در اعتراضات حمایت از فلسطین در امان، دست‌کم هزار نفر از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند. به گفته فعالان اردنی، انتقاد از مواضع شاه اردن درخصوص جنگ غزه یکی از اصلی‌ترین دلایل بازداشت بسیاری از معترضان بود.

دولت اردن پس از بازداشت فعالان در امان، درک کرد که نیاز دارد تا با افزایش انتقادات از اسرائیل، خود را بیشتر با نظرات افکار عمومی هماهنگ کند. ملکه رانیا در مصاحبه‌های بسیاری، به رهبران غربی حمله کرد که چرا اسرائیل را به قتل‌عام غیرنظامیان فلسطینی متهم نکردند. عبدالله دوم نیز کوشید در اعتراض‌ها به کاهش کمک‌ها به سازمان ملل متحد برای کمک به پناهندگان فلسطینی نقش پررنگی ایفا کند. پادشاه اردن همچنین در اقدامی تبلیغاتی در ماه فوریه با لباس نظامی سوار بر بالگرد شد تا در عملیات انتقال بسته‌های کمک به مردم فلسطین مشارکت کند.

در ۱ نوامبر ۲۰۲۳، اردن سفیر خود را از تل‌آویو فراخواند و به سفیر اسرائیل در امان دستور داد تا پایان جنگ غزه به اردن بازنگردد. سپس در ۱۶ نوامبر ۲۰۲۳، پس از کشته شدن هزاران فلسطینی در غزه، وزیر امور خارجه، اعلام کرد اردن حاضر نیست به پیشبرد توافق آب در برابر انرژی با اسرائیل و امارات ادامه دهد. او همچنین گفت که اسرائیل به‌عنوان یک «نیروی اشغالگر» نمی‌تواند از «دفاع مشروع» به‌عنوان توجیهی برای اقداماتش در غزه استفاده کند.

اردن در عمل نگران است که اگر در برابر اسرائیل سیاست سختگیرانه‌تری را در پیش گیرد یا با ایالات‌متحده در زمینه‌های مختلف همکاری نکند، کمک مالی سالیانه واشنگتن به امان قطع شود و مشکلات داخلی در اردن تشدید شود. عبدالله دوم نشان داده که حاضر است خواست مردم را قربانی کند تا بتواند همچنان متحد واشنگتن بماند.

تحلیل اندیشکده آمریکایی در حالی منتشر شده که بیگاری دادن دولت اردن به غرب و اسرائیل به هنگام حمله اخیر ایران، موجی از خشم و انزجار گسترده را در اردن و دیگر کشورهای اسلامی برانگیخته است.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  21 7
  عبدالله ننه انگل لیسی
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
   5 0
   از موجودی که مادرش جاسوسی صهیونیست و انگل یسی بوده چه انتظاری میشود داشت ؟
  • محمودسلمانی IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
   1 0
   راه محو‌ مکر ابلیس بسیار ساده است آزادسازی فترت انسان‌ها همین‌...
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  9 4
  یهودی زاده ...‌
 • عبدالله IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  10 3
  این دلقک و نجاست اردنی هم یه برخورد مُهلکی میخواد. البته حد ومقدارش در اندازه ای نیست که ایران باش برخورد کنه . بلکه توسط رزمندگان حوثی و یا حزب الله باید ادب بشه.
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  0 2
  کسی که به ملتش خدمت میکند و دلسوز است را چرا زیر سوال میبرید
 • DE ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  1 0
  وضعیت اردن درست مثل 45 سال پیش زمان شاه مخلوع است. دارای بحران های فراوان برای بروز یک انقلاب.شکاف شدید طبقاتی بین اقلیتی بسیار ثروتمند و اکثریت مردم بسیار فقیر و با بیکاری شدید.
 • DE ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  0 1
  هر کشور متحدانی دارد .شما به چین و روسیه که جز منافع خود که همان استثمار ایران است هدفی ندارند ، متکی هستید و اردن و بقیه کشورها هم یاران خود را دارند .. بی اجازه از حریم اردن عبور کرده اند و جان مردمش را به خطر انداخته اند ، انتظار همکاری و نوکرمآبی هم دارند . حکومت باید بفهمد که ملت های دنیا نوکر و ومطیع اوامرش نیستند ، و هرکشوری حق دارد از حریم هوائی و زمینی خود دفاع بکند ..
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  5 1
  فلسطینیهای مهاحر در واقع در منطقه ای ساکن شده اند که متعلق به خودشان است. اردن حکومت اهدایی انگلیس خبیث به خاندان منحوس هاشمی است که زمانی ادعای مکه و مدینه را هم داشتند.
 • IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  7 1
  اردن هم اکنون آماده یک تحول بزرگ اجتماعی است که در آن مردم این کشور حکومت دست نشانده غربی را منحل کنند و به مقاومت بپیوندند. به دلیل نزدیکی بسیار زیاد مرز اردن با کرانه باختری و شهر قدس و انبوه جمعیت فلسطینی تبار - نیروهای مقاومت میتوانند جبهه قدرتمندی را از سمت اردن به منظور آزاد سازی نهایی فلسطین باز کنند.
 • علی IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  8 1
  خاک عالم برسرت . تو هم مثل پدر گوربه گور شدت بدبخت اسراییل و امریکا هستی .
 • نادر IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  0 0
  چه زود یادتان رفته پدر ملعون او بود که به همراه صدام طناب اولین توپ شلیک به ایران را جهت شروع جنگ 8ساله کشیدند
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  1 0
  یک مهره یهودی انگل لیسی صغیر در رأس حکومت اردن در همسایگی فلسطین اشغالی. کاملا اتفاقیه!!! مردم اردن رو باید بیدار کرد.
 • آرش IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  0 0
  این پادشاه ج....ش وباید ترور کرد چون یک تسویه حساب اساسی با این ملعون وپدر بدرک رفتش داریم!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس