کد خبر 1592915
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۴
قزاقستان، اتهام در مورد جاری شدن سیل در روسیه را رد کرد

وزارت منابع آب و آبیاری قزاقستان، بیانیه فرستاده ریاست جمهوری روسیه در منطقه فدرال اورال را درباره دلایل جاری شدن سیل در مناطق روسیه و اقدامات ناهماهنگ آستانه و مسکو در مبارزه با سیل، نادرست خواند.

به گزارش مشرق، این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد در رابطه با اظهارات ولادیمیر یاکوشف فرستاده ریاست جمهوری روسیه در منطقه فدرال اورال، توجه داشته باشیم که آب در امتداد رودخانه توبول از روسیه سرچشمه می‌گیرد و تصمیم‌ در مورد تخلیه آب بر اساس جریان‌هایی که در طرف روسیه قرار می‌گیرد، اتخاذ می‌شود. بنابراین، این نادرست است که بگوییم «عامل قزاقستان» در روان شدن سیل به مناطقی در روسیه تأثیرگذار است.

این وزارتخانه تاکید کرد: از دوم آوریل ( ۱۴ فروردین)، طرف قزاقستان تصمیمات مربوط به تخلیه آب در امتداد رودخانه توبول را به اطلاع طرفین رساند و هیچ گونه اقدام ناهماهنگی وجود ندارد.

در این پیام آمده است: طرف قزاقستان بر اساس روحیه حسن همجواری، آماده ادامه همکاری و تبادل اطلاعات با طرف روسی است.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، یاکوشف فرستاده رئیس جمهوری روسیه به مناطق سیل زده روسیه گفته بود که در وضعیت بروز سیلاب در مناطق کورگان و تیومن، باید «عامل قزاقستان» را در نظر گرفت. به نظر یاکوشف، قزاقستان باید به طور مداوم آب را رها می‌کرد تا روسیه بتواند از بروز سیل در این دو منطقه جلوگیری کند.

یک سد در شهر اورسک در منطقه اورنبورگ روسیه، سه بار در روزهای ۵، ۶ و ۸ آوریل ( ۱۷؛ ۱۸ و ۱۹ فروردین) شکست. این امر به آبگرفتگی بیش از شش هزار ساختمان مسکونی منجر شد. بیش از چهار هزار نفر از ساکنان از اورسک و همچنین از نووترویتسک و اورنبورگ در همسایگی قزاقستان تخلیه شدند.

بسیاری از خانه ها هنوز زیر آب هستند و وضعیت فوق العاده در سطح فدرال در این منطقه اعلام شده است. دنیس پاسلر، فرماندار منطقه اورنبورگ، به شهروندانی که خانه‌هایشان زیر آب رفته بود، قول اجاره ماهانه ۱۰ هزار روبل (حدود هفت میلیون تومان) داد.

قزاقستان نیز تا حدودی سیل زده است و ۸۰ سال است که بلای طبیعی در این وسعت را شاهد نبوده است.

در آغاز ماه جاری (آوریل)، در منطقه اورنبورگ و مناطق مجاور قزاقستان، سیل عظیمی در رودخانه اورال و شاخه های آن آغاز شد.

بر اساس آخرین داده ها، بیش از ۱۰ هزار خانه در منطقه سیل قرار داشتند، حدود شش هزار و ۵۰۰ نفر تخلیه شدند.

تمام شهرک های واقع در مسیر رودخانه، اعم از روسی و قزاقستانی، هنوز در معرض خطر سیل هستند.

قزاقستان، اتهام در مورد جاری شدن سیل در روسیه را رد کرد

در ۱۰ منطقه از ۱۷ منطقه قزاقستان، وضعیت اضطراری محلی به دلیل سیل برقرار است. بیش از ۹۷.۸ هزار نفر از مناطق حادثه خیز تخلیه شدند که ۳۲.۸ هزار نفر از آنها کودک بودند.

مناطق آکتوبه، آکمولا، آتیراو، قزاقستان شمالی، قزاقستان غربی، کوستانای و پاولودار به شدت آسیب دیدند. ارتباط ۶۹ شهرک با دنیای خارج قطع شد. شهرک‌ها در شمال قزاقستان همچنان در معرض خطر سیل هستند.

بر اساس اعلام وزارت اورژانس، مرحله اوج سیل در تعدادی از مناطق پشت سر گذاشته شده است. با این حال، در ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین)، نخست وزیر قزاقستان خاطرنشان کرد که به زودی موج دوم سیل از روسیه به شهرهای آتیراو و اورالسک انتظار می رود .

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس