استفاده رژیم صهیونیستی از غیرنظامیان به‌عنوان سپر انسانی در حمله به الشفا

مدارک و شواهد جمع‌آوری شده نشان می‌دهد که رژیم صهنیستی در جریان حمله به بیمارستان الشفا از غیرنظامیان به‌عنوان سپر انسانی استفاده کرده است.

به گزارش مشرق، ارتش رژیم صهیونیستی همچنان از غیرنظامیان فلسطینی به‌عنوان سپر انسانی در عملیات نظامی خود در داخل مجتمع پزشکی الشفا و مجاورت آن در شهر غزه استفاده می‌کند.

نهادهای حقوق بشری چندین شهادت ثابت شده در مورد استفاده عمدی ارتش رژیم صهیونیستی از غیرنظامیان فلسطینی به‌عنوان سپر انسانی بر خلاف میل آن‌ها و وادار کردن افراد به قرار گرفتن در موقعیت‌های خطرناک به منظور تامین امنیت و حفاظت از نیروهای صهیونیستی و عملیات نظامی در داخل مجتمع پزشکی الشفا ثبت کرده است.

شواهد نشان می‌دهد که نظامیان صهیونیست از غیرنظامیان، از جمله بیماران و افراد آواره در داخل مجتمع پزشکی الشفا، به‌عنوان سپر انسانی استفاده و از آن‌ها به منظور محافظت از عملیات نظامی خود در این بیمارستان، ایجاد موانع در پشت نیروها و خودروهای نظامی خود یا قرار دادن آن‌ها در معرض تهدید برای حمله به خانه‌ها و ساختمان‌های اطراف مجتمع پزشکی استفاده می‌کنند.

یک شهروند فلسطینی که در مجتمع پزشکی الشفا پناه گرفته بود، شهادت داده که نظامیان صهیونیست به او و ۳ مرد جوان دیگر دستور دادند که پس از نصب دوربین روی سرشان وارد چند اتاق داخل مجتمع پزشکی الشفا شوند، سپس آن‌ها مجبور شدند با دستورات از راه دور صادر شده از سوی رژیم صهیونیستی به سمت مکان‌های خاص برای بازرسی حرکت کنند.

این شهروند فلسطینی می‌گوید که از سوی ارتش رژیم صهیونیستی مجبور شد برای چند ساعت متوالی از طریق دستورات در ساختمان جراحی عمومی مجتمع پزشکی الشفا حرکت کند و سپس به همراه همسر و دخترش به اجبار از بیمارستان خارج شدند، در حالی که از سرنوشت سایر جوانان استفاده شده از سوی ارتش رژیم صهیونیستی به‌عنوان سپر انسانی در همین حادثه، اطلاعی در دست نیست.

یک پیرمرد فلسطینی حدودا ۶۰ ساله گفت که ارتش رژیم صهیونیستی پسر بزرگش را مجبور به ورود به زیرزمین‌های مجتمع پزشکی الشفا و کانال‌های فاضلاب کرد، در حالی که در جریان درگیری شاهد جابجایی سایر اسیران در داخل خودروهای زرهی بود.

برخی دیگر مجبور شدند برای استحکام و جلوگیری از هرگونه هدف قرار گرفتن، پشت نیروها و خودروهای نظامی رژیم صهیونیستی مستقر در ورودی‌های مجتمع الشفا بایستند.

در مورد دیگری، همسر پرستاری که از سوی ارتش رژیم صهیونیستی مجبور به خروج از بیمارستان به سمت شهر دیرالبلح در مرکز نوار غزه شده بود، شاهد بود که نیروهای نظامی صهیونیست از همسرش به‌عنوان سپر انسانی برای باز کردن درها به بخش‌های مختلف این بیمارستان استفاده کردند.

این پرستار بیمارستان الشفا می‌گوید که از سرنوشت همسر خود پس از این اقدام صهیونیست‌ها هیچ اطلاعی ندارد.

علاوه بر این، چندین خانواده ساکن نزدیک مجتمع پزشکی الشفا گزارش دادند که نیروهای نظامی صهیونیست از مردان جوانی که در داخل بیمارستان دستگیر شده بودند، برای ورود به خانه‌هایشان استفاده کردند و خواستار تخلیه فوری آن‌ها به مرکز و جنوب نوار غزه شدند.

یک زن فلسطینی دیگر می‌گوید که از ورود مردی حدودا ۴۰ ساله به منزلش غافلگیر شد؛ ارتش رژیم صهیونیستی او را برای تخلیه خانه در عرض ۳۰ دقیقه و تهدید به بمباران آن‌ها فرستاده بود.

پس از تخلیه طبق دستور، آن‌ها شاهد چند جوان فلسطینی دیگر در شرایط مشابه بودند، زیرا ارتش رژیم صهیونیستی آن‌ها را مجبور کرد برای هشدار به ساکنان، وارد خانه‌های مجاور بیمارستان شوند.

به‌تازگی ارتش رژیم صهیونیستی در میان تیراندازی‌های شدید و حرکت پهپادها، به مجتمع پزشکی الشفا در غرب غزه حمله کرد که منجر به شهادت و مجروح شدن صدها نفر و دستگیری صدها تن دیگر شد.

علاوه بر این، ده‌ها منزل مسکونی اطراف این مجتمع پزشکی پس از یورش، ویران و به آتش کشیده شد.

نهادهای حقوق بشری نگرانی عمیق خود را در مورد وضعیت فعلی در مجتمع پزشکی الشفا و خطرات پیش روی غیرنظامیان، از جمله بیماران، کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و افراد آواره در داخل آن، که تحت قوانین بشردوستانه بین‎المللی باید محافظت می‌شوند، ابراز می‌کنند.

جامعه بین‌المللی باید به مسئولیت‌های بین‌المللی خود در توقف نسل‌کشی علیه تمامی ساکنان نوار غزه عمل کند و اقدامات فوری و جدی برای توقف تمامی جنایات ارتش رژیم صهیونیستی علیه غیرنظامیان و اشیاء غیرنظامی تحت حفاظت بین‌المللی انجام دهد.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس