کد خبر 1586308
تاریخ انتشار: ۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۶:۰۳
نهنگ یا اژدها؟‌

این روزها وقتی پای در بازار می‌گذاریم نشانه‌های عجیب و نامأنوسی در سفره‌های هفت‌سین می‌بینیم که برای ما تازگی دارد.

به گزارش مشرق، نماد اژدها که یک نماد سال چینی و متعلق به شرق آسیا است و این روزها بازار سفره های هفت سین ما را در سیطره خود قرار داده است.

در برخی کشورها از جمله ایران، ترکیه، چین، مغولستان و کشورهای فارسی زبان هر سال به نام یک حیوان نام گذاری شده است و در ایران ۱۴۰۳ طبق تقویم جلالی به سال نهنگ تعلق دارد.

کشور ایران دارای تقویم بسیار دقیق جلالی است که توسط عده‌ای از ریاضی‌دانان به نام ایرانی از جمله حکیم عمر خیام، ابوحاتم مظفر اسفزاری، ابوالعباس لوکری، محمد بن احمد معموری، میمون بن نجیب واسطی، ابن کوشک بیهقی مباهی و در رأس آنان ابوالفتح عبدالرحمان منصور خازنی در سوم رمضان ۴۷۱ هجری قمری و در دورهٔ جلال‌الدین ملکشاه سلجوقی با فرمان خواجه نظام‌الملک طوسی تدوین شده و یکی از دقیق ترین گاه‌شمارهای جهان است که هنوز بعد از گذشت قرون متمادی به عنوان یک تقویم متقن و قابل استناد در ایران و حتی سطح بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.

در این تقویم هر سال ایرانی به یک حیوان منسوب است و سال ۱۴۰۳ نیز متعلق به نهنگ است و کشور چین نیز به مانند ایران از ۱۲ حیوان در تقویم خود بهره می‌برد که برخی حیوانات در تقویم‌های چینی و ایرانی مشترک و در تعدادی از حیوانات متمایز هستند.

نهنگ یا اژدها؟‌

در گاه‌شمار چینی ۱۴۰۳ سال اژدها است که نماد اساطیری این کشور است و در تقویم ایرانی سال پیش رو مربوط به نهنگ است.

اما در کمال ناباوری و تعجب اژدهای خاور دور جای نهنگ تقویم جلالی را گرفته و پای نفوذ فرهنگ چینی حتی به سفره هفت باستانی ما نیز کشیده شده است.

در اسفندماه که بازار دست‌فروشان و عرضه کنندگان هفت سین گرم است، شوربختانه به جای نماد ایرانی نهنگ همه جا را اژدهای چینی بلعیده است و کمتر نشانی از نهنگ می‌توان یافت.

زنگ خطر این سیطره فرهنگی وارداتی چینی که حتی به اصیل‌ترین و باستانی‌ترین سنت ایرانی راه یافته است را باید جدی گرفت.

ادامه این روند در سال‌های آتی باعث می شود که هفت سین ایرانی دست خوش تغییرات فرهنگ وارداتی شرق آسیا شود و اصالت ایرانی خود را از دست بدهد.

موش، گاو، پلنگ، خرگوش، نهنگ، مار، اسب، گوسفند، میمون، مرغ، سگ و خوک حیوانات گاه‌شمار جلالی و موش، گاو، ببر، گربه، اژدها، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک حیوانات تقویم چینی هستند که این ۲ تقویم در حیوانات پلنگ - ببر، خرگوش - گربه، نهنگ - اژدها، گوسفند - بز، مرغ - خروس با هم تفاوت دارند.

اما در آستانه عید نوروز ۱۴۰۳، وضعیت بازار فروش هفت‌سین نشان می‌دهد که زور و قدرت اژدهای چینی بر نهنگ گاه شمار جلالی چربیده و نهنگ را از میدان به در کرده است.

علاوه بر بازارها، فروشگاه‌های معتبر و بزرگ نظیر اینترنتی نیز اقدام به عرضه و فروش هفت‌سین‌هایی با نماد اژدها می‌کنند و کمتر جایی نماد نهنگ پیدا می‌شود.

نهنگ یا اژدها؟‌

حیوانات تقویم جلالی حتی در اشعار فارسی کهن جایگاه خاصی داشته که چهار بیتی

" موش و بقر و پلنگ و خرگوش شمار

زین چارچو بگذری نهنگ آید و مار

آنگه به اسب و گوسفند است حساب

حمدونه (میمون) و مرغ و سگ و خوک آخر کار"

از ابونصرفراهی ادیب و شاعر قرن هفتم هجری یکی از معروف ترین اشعار زبان و ادبیات فارسی در خصوص حیوانات تقویم ایرانی است.

باید آگاه باشیم و به خاطر بسپاریم و احساس خطر کنیم‌ که خرده فرهنگ های وارداتی از این تحرکات کوچک و ریز شروع می شود و در خلاء بی توجهی به اصالت فرهنگ های ناب ایرانی، به فرهنگ های کلان تر و عجین با زندکی آحاد مردم تبدیل خواهد شد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۶:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  4 2
  در فارسی قدیم به تمساح نهنگ گفته میشد نه به دلفین
 • IR ۰۷:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  26 2
  ارازل غربگدا فوری بیایید که خوب بهانه ای به دستتان افتاده تا عقده گشایی بکنید
  • IR ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
   0 0
   اراذل
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  5 4
  کجا همه جا را اژدها فراگرفته؟!! در مورد برنامه زندگی پس از زندگی هم گفته بودید یک برنامه چالش‌برانگیز!!! در حالی که ما می‌بینیم و هیچ چالشی هم برامون به وجود نیومده.
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
   3 1
   چشمهایت رابشور ودلت را از زنگار پاک کن بعد متوجه چالش میشوی.
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
   1 2
   ۱۱:۱۹ چشم‌هام رو شستم و زنگار رو از دلم پاک کردم. اما برنامه زندگی پس از زندگی در چشمم عزیزتر شد. معلوم شد مشکل خود شما کفار ضدانقلابید و البته در حد چالش هم نیستید.
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  4 3
  رسانه ایران مثل صدا و سیما تا سالها از این نامگذاری حیوانات نه تنها تبلیغ نمیکردند بلکه تبری میجستند و کاملا به حاشیه برده اند-یعنی خودمان با دست خودمان یک جای فرهنگی را خالی کردیم و اجازه دادیم یک فرهنگ نزدیک دیگر جایگزین گردد
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
   2 0
   نام‌گذاری حیوانات مثلا چه فرهنگیست و منفعتی دارد که صدا و سیما تبلیغش هم بکنه؟!! صحبت الان سر وادادگی یه عده همیشه مرعوبه. وگرنه مردم ما به نام حیوانات اهمیتی نمیدن و اهمیت بدن هم به نام‌های ایرانی اهمیت میدن.
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
   1 0
   چه جوری تبری می‌جستند؟!! به داستان‌سرایی عادت کردید؟!
  • IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
   1 0
   دقیقا به همین علته که مردم نمیدونن الان سال اژدها درسته یا نهنگ ، من نمیدونم این نامگذاری خوبه یا بده ولی اطلاع داشتن دربارش قطعا به نفع مردمه.
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  6 1
  ما که اطراف مون نمی بینیم کسی به این مسخره بازی سال حیوان ها اهمیت بده ... سال نو شده و آدم به تحول طبیعت خداوندی و زیبایی آفرینش او متوجه هست، سال حیوان دیگه چیه؟
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  2 3
  وا مصیبتا، ای وای، ار داد، ای بیداد، چطور تونستید اسم اژدها رو جای اسم نهنگ بذارید، ای وای ، ای داد... حالا ما چند سال دیگه از دنیا عقب افتادیم...
 • زنجان DE ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  2 9
  تقویم شرق آسیا بر اساس تقویم چینی و تقویم غرب آسیا بر اساس تقویم ترکی تنظیم شده، نهنگ متعلق به تقویم ترکی است اما عده ای برای عرض ارادت به ارباب چین تصمیم گرفتند به جای نهنگ ترکی اژدهای چینی را انتخاب کنند
  • IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
   5 1
   تقویم ترکی؟؟؟؟؟ جدید اومده؟ 😂
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
   1 0
   شما به جز تفرقه‌افکنی بی حاصل هنری ندارید؟! تقویم ایرانی بر اساس تقویم ترکی تنظیم شده دیگه؟! تقویم ایرانی و هجری شمسیه. فارسی و ترکیش رو هم خدا میدونه و فرقی هم نداره.
  • IR ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
   2 0
   تقویم شمسی بر اساس برج های فارسی هست و هیچ ارتباطی با ترکی نداره. اگر اونا هم دارن استفاده می کنن که نشانه نداشتن تقویم اونا هست
 • حسين DE ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  3 1
  در اين مورد بايد ارگانهائى نظير وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه ورود كنند،اين حركت خزنده لاكپشتى دقيقًا يكى از بالاترين هويتهاى تاريخى و باستانى ما را هدف قرار داده تا بتدريج ما را از منظر تاريخى بى هويت و تهى سازند شكى نداشته باشيم كه در پشت اينگونه بى هويت سازى ها جريانات اصلاح طلبان و ليبرالها قرار دارند كه فاقد هر گونه هويتى هستند و صرفاً در جهت كسب قدرت و سود براحتى هويت فروشى و وطنفروشى را سر لوحه اقدامات خود قرار ميدهند،هشيار باشيم. نوروز باستانى بر همه ملت ايران مبارك باد. زنده و پاينده باد ايران عزيز ما ❤️🇮🇷❤️🇮🇷❤️🇮🇷❤️
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  2 0
  وقتی همه جای کشور این رو میبینی، یعنی عمدی در کار بوده. یا از جانب همین تلاش غربیها برای زدودن هویت مردم که تا الان خیلی موارد فرهنگی ما دستخوش این مورد شده. یا توسط چینی ها جهت غلبه فرهنگی در راستای همون تغییر قدرت از آمریکا به چین است. تلاش عمومیشون رو البته یکسالی هست که میشه دید و فهمید. من فکر میکنم بیشتر، از رضالت غربی ها برمیاد. به هر حال باید بیشتر تاثیر گذاشت تا اینکه تاثیر پذیرفت
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  1 1
  خوتون فرهنگ باستانی ایران رو مسکوت گذاشتید حالا که فرهنگ دیگه ای خزنده و اشتباه داره جای پا باز میکنه؛ دردتون گرفته!!!
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  1 0
  وقتی بیشتر کسانی در مورد فرهنگ صحبت می کنند که هیچ گونه تخصصی در این زمینه ندارند و در کل در حال کوبیدن فرهنگ ایرانی هستند، همین میشه. مردم دنبال شادی هستند و کم کم جشن هایی وارد می شوند مثل ولنتاین و کریسمس و با این بی فرهنگی به مرور نمادهای دیگه ای وارد می شود
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۱
  1 0
  اره دقیقا منم از چندوقت پیش وقتی شنیدم سل اژدهاست تعجب کردم چون توی این چهل سال سنمون تاحالا سال اژدها نداشتیم حالااین ازکجا اومدخدامیدونه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس