image.png

قراردادهای مربوط به طرح فشار افزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی به عنوان یکی از مهمترین طرح های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مسئولان کشوری امضا می شود

قراردادهای مربوط به طرح فشار افزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی به عنوان یکی از مهمترین طرح های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مسئولان کشوری و شماری از پیمانکاران ایرانی یکشنبه، ۲۰ اسفندماه امضا می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، طرح فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی به علت تأثیر قابل توجه بر تأمین گاز و میعانات گازی مورد نیاز کشور، در حال حاضر یکی از مهمترین طرح های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران است. با توجه به اهمیت و فوریت اجرای این طرح، استفاده حداکثری از توان تخصصی، مدیریتی و زیرساختی کشور در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.

با توجه به تجارب موفق متخصصان ایرانی در اجرای فازهای مختلف میدان مشترک گازی پارس جنوبی، مقرر شد چهار پیمانکار فعال در توسعه میادین نفت و گاز کشور شامل شرکت های پتروپارس، اویک، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و مپنا اجرای این طرح را عهده دار شوند، به گونه ای که کل طرح به چهار بخش تقسیم شده و هر بخش توسط یکی از این پیمانکاران اصلی اجرا می شود.

مهندسی مفهومی طرح فشارافزایی میدان گازی مشترک پارس جنوبی انجام شده و هم اکنون شرکت مشاور در حال تکمیل فاز مهندسی پایه مقدماتی و پیشرفته این طرح است. براساس طراحی و مطالعات مهندسی انجام شده، این طرح در قالب احداث سکوهای فشارافزایی در خلیج فارس به انجام خواهد رسید.

با اجرای طرح مذکور با سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری، میزان افزایش برداشت گاز و میعانات گازی به ترتیب به میزان 90 تریلیون فوت مکعب (TCF) و 2 میلیارد بشکه خواهد شد که در نتیجه حدود 900 میلیارد دلار برای کشور درآمد به همراه خواهد داشت.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس