.

یکی از ملاک‌های مردم برای انتخاب نمایندگان برنامه‌ها و ایده‌های اقتصادی است؛ موضوعی که جای خالی آن در تبلیغات انتخاباتی دیده می‌شود.

به گزارش مشرق، ۴ روز به انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مانده و شاهد تقسیم‌بندی‌های سیاسی، ائتلاف‌های حزبی و تدوین لیست‌های مختلف هستیم. در این بین اما جای ایده‌های اقتصادی یا کلان‌سیاست‌های نامزدها برای قانون‌گذاری در مسائل اقتصادی خالی است. این در حالی است که امروز مسائل اقتصادی و معیشت به گواه نظرسنجی‌ها و بازخورد افکار عمومی، اصلی‌ترین دغدغه مردم است.

با وجود اینکه سکان اقتصاد کشور در اختیار قوه مجریه است و دولت باید برنامه اقتصادی ارائه و اجرا کند اما مجلس جایگاه تقنینی و ریل‌گذاری آن را دارد. مسلما مادام که قوانین مترقی و قابل اتکا در حوزه‌های مختلف وجود نداشته باشد، بهترین طرح‌ها و ایده‌ها نیز قابلیت اجرا نخواهند داشت.

وطن امروز نوشت: برای مثال در مجلس یازدهم تصمیماتی اتخاذ شد که مستقیما با معیشت و اقتصاد خانوار ایرانی در ارتباط بود. برخی از این مصوبات مورد تحسین و برخی نیز مورد نقد از سمت کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی قرار گرفت.

از اصلی‌ترین این تصمیمات می‌توان به مواردی مانند تصویب کالابرگ الکترونیک، افزایش حقوق سربازان، رتبه‌بندی معلمان، متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، افزایش سن بازنشستگی، تغییر ترکیب شورای قیمت‌گذاری گندم، قانون جهش تولید مسکن و افزایش استقلال بانک مرکزی اشاره کرد.

همانطور که مشاهده شد موضوع کالابرگ توانست تا حدودی سرانه مصرف اقلام پروتئینی را در کشور افزایش دهد؛ یا در موضوع رتبه‌بندی معلمان یک زخم چندین ساله مرهم شد و امروز حقوق معلمان حداقل ۵۰ درصد بیشتر از کارگران شده است. در رابطه با شورای قیمت‌گذاری گندم هم امروز شاهد افزایش ۶۰درصدی خرید و تولید گندم طی ۲ سال گذشته هستیم. در رابطه با مسکن هم با وجود اینکه بانک‌های عامل همواره از تامین سهم ۲۰ درصد تسهیلات مسکن طفره می‌روند اما محرکی برای افزایش تولید در سراسر مسکن شده است.

حتی در آمار ارائه‌ای که در روزهای اخیر توسط محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد مجلس دوازدهم مطرح شد، بیش از ۸۰ درصد موارد بیان گزارش کار معطوف به مسائل اقتصادی بود.

شاید بتوان گفت اصلی‌ترین تصمیمات مجلس جاری و پیش رو مربوط به مسائل اقتصادی است و انتظار می‌رود نامزدها برای آگاه شدن افکار عمومی با آرا و نظرات‌شان دیدگاه‌های اقتصادی خود را به طور شفاف بیان کنند. مسلما این مهم می‌تواند در افزایش مشارکت نیز تاثیرگذار باشد. مردم امروز در انتظار ایده‌هایی هستند که بتواند شرایط اقتصادی و معیشتی آنها را بهبود ببخشد.

فارغ از بحث مشارکت، مجلس دوازدهم باید تصمیمات مهمی در حوزه اقتصاد بگیرد؛ تصمیماتی که می‌توان آینده اقتصاد ایران دانست.

رفرم مالیاتی کشور

یکی از این تصمیمات مهم مجلس در رابطه با مالیات است. آبان امسال دولت لایحه‌ای در رابطه با مالیات بر مجموع درآمد به مجلس تقدیم کرد که تاکنون بررسی نشده و بعید به نظر می‌رسد بررسی آن به عمر مجلس یازدهم قد بدهد.

در این لایحه به جای تاکید مالیاتی بر مجموعه‌های حقوقی مانند شرکت‌ها، تاکید روی افراد است. این یعنی دولت و سازمان امور مالیاتی به جای اینکه سود یک مجموعه را متغیری برای مالیات در نظر بگیرد، درآمد افراد را به عنوان شاخص اصلی برای اخذ مالیات مدنظر خود قرار می‌دهد.

کارشناسان بر این باورند این روش مالیات‌ستانی به عدالت نزدیک‌تر است و می‌تواند در بلندمدت باعث کاهش سفته‌بازی شود. در عین حال نوعی حمایت از تولیدکننده و کارآفرینی است که نقش فعال و مفیدی در اقتصاد کشور بازی می‌کند.

البته در این مسیر اگر اشتباه تقنینی انجام شود یا اگر ملاحظات مرتبط با معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفته نشود، مالیات بر مجموع درآمد علیه خود عمل می‌کند و شرایط اقتصادی مردم را می‌تواند بدتر کند.

باید در نظر داشت با اجرایی شدن این مالیات، دیگر پایه‌های مالیاتی مانند مالیات بر سود، مالیات بر درآمد کارکنان دولت و بخش خصوصی و مالیات بنگاه‌های اقتصادی همگی حذف می‌شوند و همگی در مالیات بر مجموع درآمد تجمیع خواهد شد.

برای اقتصاد چه برنامه‌ای دارید؟

ناترازی علیه توسعه

با پایان یافتن دهه ۹۰ و تغییر ریل سیاسی کشور از نظر اجرایی، بهانه تحریم برای پیش نبردن طرح‌های توسعه‌ای تا حدودی به حاشیه رفت. در ۲ سال گذشته شاهد شروع پروژه‌های توسعه‌ای و نهضت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام هستیم. در این موقعیت اما یک مساله مهم پیش روی اقتصاد ایران قرار گرفته است؛ زخمی کهنه که سال‌ها به آن توجه نشده و امروز در حادترین وضعیت خود قرار دارد.

«ناترازی» گزاره‌ای است که مسلما طی ۲ سال اخیر آن را درباره انرژی، سوخت و آب شنیده‌اید. از یک سو مطرح شدن این موضوع به معنای آن است که موتور اقتصاد ایران روشن شده که نویدبخش است و از سوی دیگر تهدیدی برای ادامه مسیر توسعه و پیشرفت به‌شمار می‌رود.

مسلما مجلس آینده برای این نقیصه اقتصاد ایران باید برنامه داشته باشد. ناترازی در موضوعات مختلف، تصمیم‌گیری برای شروع پروژه‌های بزرگ اقتصادی و توسعه‌ای را برای دولت و فعالان اقتصادی دشوار کرده و می‌توان گفت امروز اقتصاد ایران با مانعی به نام ناترازی مواجه است که پیش از هر موضوعی باید بتواند آن را از پیش رو بردارد؛ در این مسیر شاید نیاز باشد یک تصمیم سخت اتخاذ شود.

تأمین مالی طرح‌های بزرگ

یکی از مسائل مهم دیگری که مجلس دوازدهم باید برای ریل‌گذاری آن قدم بردارد، موضوع تامین مالی است. این مهم امروز تبدیل به پاشنه‌آشیل اقتصاد ایران شده است. با وجود اینکه طرح‌ها و ایده‌های بزرگی وجود دارد اما تامین مالی به درستی انجام نمی‌شود. اساسا اقتصاد ایران به گونه‌ای پیش رفته که بیش از ۹۰ درصد تامین مالی از سمت بانک‌ها و ذیل تسهیلات و اعتبار انجام می‌شود و کمتر از ۱۰ درصد معطوف به بازار سرمایه است. در حال حاضر نظام بانکی از ناترازی رنج می‌برد و از سوی دیگر سیاست دولت و بانک مرکزی کنترل ترازنامه برای مهار تورم و نقدینگی است.

با این دست فرمان موضوع تامین مالی با مشکل مواجه شده است. آنچه هویداست بیش از این نمی‌توان به نظام بانکی فشار آورد و باید به سوی روش‌های دیگر تامین مالی حرکت کرد.

در اقتصاد موضوعاتی مانند تامین مالی جمعی و پروژه مطرح شده است که در سال‌های اخیر کمتر از آنها استفاده کرده‌ایم. بحث سرمایه‌گذاری خارجی هم مطرح است که ضوابط و ریل‌گذاری درستی در این رابطه انجام نشده و بیشتر هماهنگی‌های انجام شده در این رابطه حاکمیتی و خارج از دولت و مجلس اتفاق می‌افتد.

امروز شاهد آن هستیم که پروژه‌های بزرگی مانند فاز ۲ فرودگاه امام خمینی (ره) و استادیوم فوتبال قرار است با هزینه چینی‌ها و به عنوان تهاتر نفت انجام شود که نیاز است ضمن قانونگذاری در این رابطه نسبت به گسترش این‌گونه موارد اهتمام داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۵۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
  3 0
  بسم الله الرحمن الرحیم دلار100هزار تومان تا آبان1403
 • خسروجردی IR ۱۸:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
  1 0
  اقتصاد چیه
 • احمد IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
  1 0
  اگه دشمن شاد نمی شدیم واقعاً تعداد زیادی از این کاندیداها شایسته رای دادن نبودند.
 • IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
  0 0
  کالابرگ و یارانه اینها راه حل موقت و غیر پایدار است باید تولید ثروت واقعی کرد پایدار و همیشگی اشتغال ایجاد کرد تولیدی که صادرات داشته باشد
 • IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
  0 0
  یکی از بزرگترین مشکلات کشور خودروسازی است سالانه بسیاری از منابع رو هدر میدهد ۴۰ سال ارز میبره و دوزار ارز برا کشور نمیاره سفارشهای بسیاری برا استخدام میشه ، پولهای بیشماری از بانک دولت میگیره فقط برا شو که ما تولید داریم اینکه چطور هیوندای مثلا مدل اکسنت تولید میکنه ۵۰۰ میلیون اونم در دبی نه کره ولی اینا دنا پلاس تولید میکنند ۶۵۰ که قدیمی است و بازم میگه ضرر میدیم ....... یه بحث دیگه بحث معنوی در مملکت شیعه اسلام است فرض کنید از فردا نبودند کلی از دروغها و فریب ها کم میشد از رانت کم میشد احتکار نبود از آه و نارضایتی مردم کم میشد روانها اسایش پیدا میکرد و و در کل نصف انرژی منفی کشور میرفت و اسلام اجرایی به اسلام واقعی خیلی نزدیکتر میشد
 • DE ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
  0 0
  مقاله بسیار جالبی بود کاندیدهاحتما مطالعه و اهداف روشن برای زنده کردن اقتصاد ایران جهادی عمل بفرمایند.کاندیداها خودشون رو سربازان فعال کردن اقتصاد ایران بدونند و برای توانمند سازی خود از دانشمندان و نجبگان اقتصادی کشور و از اساتید دانشگاهها کمک و بهترین مشاوره ها رو بگیرند. زیرا نواقص و کمبود ها با بهترین مشاوره گیری قابل رفع و ترمیم هست. از این ظرفیت برای تبدیل بحران به فرصت طلایی بهره گیری نمایند.
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  0 1
  از خانه اشراف باید بپرسید برای خانه و خانواده تان در بالاشهر و خارج‌از کشور و پستهای بعد از مجلس و رانتخواریها چه برنامه ای دارید
  • DE ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   0 1
   نخیر بیخود سیاه نمایی نفرمائید. شایعه سازی نکنید. زیرا این دوره مردم نماینده هاشون رو زیر ذره بین قرارخواهند دادتا نماینده ای جرات سوء استفاده نداشته باشه و اگر کسی بخواد سوء استفاده کنه. آقای رائفی پور و تیم اش افشاگری و آبروش خواهد رفت. آقای رائفی پور و تیم اش برای شفاف سازی نمایندگان و مسئولین دولتی فعال شدند. میتونید اطلاع رسانی شون رو یگیری بفرمائید.
 • DE ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  0 0
  از آقای رائفی پور و تیم اش خواهش می کنیم حالا که یک تیم رصد و شفاف سازی مسئولین و نمایندگان مجلس درداخل کشوردرست فرمودند. لطفا یک تیم رصد و شفاف سازی نیز در خارج از کشور درست فرمایند تا از مفسدین اقتصادی امثال خاوری دزد و مصی پولینژاد کاسب خون، سلطنت طلب هایی که با اموال دزدی مردم ایران زالو صفتاتانه زندگی میکنند و مفسد های اقتصادی ایرانی تباردیگه گزارش برای مردم ایران تهیه فرمایند. تا این مفسدین اقتصادی خارج از ایران که در ویلاهای لوکس با پول غصب شده مردم ایران غلطت میزنن شفاف سازی بفرمائید تا بترسن و بلرزن ورسوا و بی آبرو بشن. یکی از اقدامات مفید پیگیری حقوقی وزارت امورخارجه ایران در مورد استرداد اموال غصب شده چند صد میلیارد دلاری مردم ایران توسط خانواده پهلوی و ژنرال های محمدرصا پهلوی شاه منحوس، وزرا و معاونین حکومت محمد رضا پهلوی منقرض شده است که در حال حاضر بشکل سهام کارخانجات و اموال نقدی است. اعلام نتایج دادگاههای حقوقی فوق و رسانه ای کردن ان برای مردم ایران بسیار مفید است. رسانه ای کردن و شفاف سازی از این اموال 45 ساله غضب شده مردم ایران که دربشکل سهام کارخانجات اروپایی ، امریکایی و کانادایی به نفع این سلطنت طلبان و بیگانگان تصرف شده درخنثی کردن فتنه های رسانه های ایندسته که دروغ تحویل مردم ایرانی ها میدهند با پرده برداری از زندگی لوکس و بریز بپاش ها سلطنت طلب ها اونم با پول مردم ایران برای هر ایرانی جالب خواهد بود.
 • مهدی IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۷
  0 0
  به ابر تورم سلام کنید....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس