کد خبر 1577167
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۷

به گزارش مشرق، امیرحسین ترکش دوز، فعال رسانه، در ایتا نوشت:

فاجعۀ غزه و پروندۀ مفتوحِ استعمار
پرونده استعمار شناسی را بار دیگر باید گشود

اِی کاش امکانِ تصویر برداری بود یا اِِی کاش امکانِ تصویر برداری همچون امروز بود و می شد گزارشی مصور از کشتار ساکنان بومی قاره آمریکا فراهم کرد یا از کشتار و اسارت سیاهان قاره آفریقا یا آنچه بر سر کودکان مظلوم این دو قاره آوردند.

اِی کاش می شد ازحال و روزِ مستعمره های انگلیس و فرانسه و پرتغال و اسپانیا وهلند و آمریکا و ایتالیا و از تجاوز و غارتِ استعمارگران، گزارشی مصور -در حد و اندازۀ آنچه امکانات امروز اجازه می دهد - داشت ،؛ آنوقت درمی یافتیم که کاخ رفیع و پُر زرق و برقِ سرمایه داری بر کدام پایه ها سامان گرفته است و فاجعۀ هولناک غزه ، چگونه ژرفایی به درازایِ تاریخ چند صد سالۀ استعمار دارد .

در نظر ما پرونده استعمار همواره باز بوده و هست اما اگر کسانی تحت تأثیر القائات بعد از فروپاشی بلوک شرق، پرونده استعمار را در ذهنشان بسته بودند بد نیست در حوادثی که در طول سه دهه اخیر در جهان پرآشوب ما صورت گرفته است ، دوباره نظر کنند . شاید ایشان هم به این جمع بندی برسند که پرونده استعمار شناسی را بار دیگر باید گشود!

پیشینه ستمگری را تا سپیده دمِ تاریخ انسان می توان عقب بُرد اما شکل گیری رژیم اشغالگر قدس ارتباطِ نزدیکتری با استعمار دارد.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس