آخرین وضعیت لایحه کاهش ساعت اداری کارکنان دولت

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور آخرین ضعیت لایحه کاهش ساعت کاری کارکنان دستگاه های اداری را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، میثم لطیفی در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران آخرین وضعیت کاهش ساعت کاری کارکنان دولت را تشریح کرد و گفت: لایحه دولت این بود که ساعت کاری کارکنان دولت را از ۴۴ ساعت کاهش به ۴۲ و نیم ساعت کاهش دهیم.

وی افزود: مطالعاتی در این خصوص انجام گرفت و پس از تجربه کرونا به این نتیجه رسیدیم که با کاهش ساعت کاری تا حدی می‌توانیم بهره‌وری را حفظ کنیم و تا حدی حتی بهره‌وری را نیز افزایش دهیم.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور تصریح کرد: یکی از دغدغه‌هایی که دولت داشت این بود که کارکنان دستگاه‌های اجرایی بتوانند بخشی از وقت خود را در کنار خانواده خود باشند. به همین جهت لایحه مربوط به کاهش ساعت کاری کارکنان تهیه شد.

به گفته وی در این لایحه موضوع دیگری نیز پیش بینی شد. در غیر از بخش ستادی دولت در سایر بخش ها، کارکنان شش روز در هفته بایستی در محل کار حضور می داشتند ولی قرار شد به ۵ روز تغییر کند و اعلام کنیم که این هم در مجلس پیگیری شود.

لطیفی عنوان کرد: نکته سومی که در لایحه پیش بینی کرده بودیم این بود که این اجازه را داشته باشیم که شروع سال تحصیلی برای دانش آموزان لزوما از ابتدای مهرماه نباشد. مجلس نیز با این موضوع موافقت کرده است. در کمیسیون نهایی شده و قرار است بتوانیم با توجه به اوضاع اقلیمی یعنی‌مناطق گرمسیر و سردسیر درجه‌ای از اختیار را به ادارات کل آموزش و پرورش و وزارت آموزش و پرورش برای شروع سال تحصیلی بدهیم که این موضوع به مصرف انرژی و سلامت فرزندان در مناطق جغرافیایی مختلف در کشور کمک می‌کند. امیدواریم که این موضوع نهایی شود.

رئیس سازمان استخدامی اضافه کرد: با توجه به این‌که در تعطیلات مجلس هستیم امیدواریم در اولین فرصت بعد از بازگشایی مجلس این موضوع را پیگیری کنیم. دو فوریت آن رای آورده است، متن در کمیسیون اجتماعی نهایی شده و بین مجلس و دولت در این خصوص اختلاف نظری وجود ندارد.

وی در پاسخ به این‌که آیا برای مادران شاغلی که دارای فرزندان خردسال هستند نیز مزایایی در نظر گرفته شده است، گفت: در قانون جوانی جمعیت و در قوانین و مقررات دیگر برای مادران دارای کودکان زیر هفت سال و کودکان شیرخوار که ساعت شیردهی مشخصی دارند قوانین مشخصی وجود دارد. در این دولت بخشنامه‌ای به دستگاه‌های اجرایی زدیم که حتی‌المقدور دستگاه‌های اجرایی مهدکودک ایجاد کنند یا مهدکودک نزدیک دستگاه اجرایی داشته باشیم که مادرانی که کودک دارند بتوانند از آن استفاده کنند.

لطیفی همچنین در خصوص جذب نخبگان نیز گفت: مجوز جذب 3200 نخبه را صادر کردیم. بنیاد ملی نخبگان نیز ثبت نام را شروع کرده است و امیدواریم که بتوانیم این افراد را طی مراحل مشخص وارد دستگاه‌های اجرایی کنیم.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • احمد IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  1 0
  اگر بجای ایجاد مهد کودک که بار هزینه ای دارد بهتر نیست به مادرانی که کودک شیرخوار دارند ارفاق بیشتری صورت گیرد.
 • عبدالله IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  0 0
  بله ، نه اینکه این کارمندان بیچاره خیلی کار می کنند !!! خسته می شوند !!! و باید بیشتر بخوابند و استراحت کنند!!! داداش من ، اگر کارمندی نمی تواند کار کند ، اخراجش کنید و به جای آن افراد جدید استخدام کنید تا هم مشکل بیکاری حل شود و هم مجبور نباشید مملکت را تعطیل کنید !!!
 • IR ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  0 0
  یکی از بیخود ترین افراد دولت ایشون هستند! حساب کنید معاون رئیس جمهور با حکم قراردادی در حال خدمت هست! واقعا خجالت اوره.
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
  0 1
  میخواین برن خونه بشینن ، همینجوری حقوق بگیرن ؟؟!! آخه نه اینکه راندمان و عملکرد کا کنان دولت ایران در جهان در صدره !
 • تارا IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
  0 0
  پنج روز تا ساعت 3/5سرکار بعد زنان شاغل کی به زندگیشان برسند
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۴
  0 0
  مثلا از ۴۴ ساعت بشه ۴۲و نیم به جای سه و نیم یه خانم شاغل سه و ربع بره خونه میخوام بدونم چه تغییر شگرفی ایجاد میشه ما شنیده بودیم بشه ۴۰ ساعت یعنی ساعت ۳ ادارات تعطیل بشه چون اولا بیشتر از ساعت ۲ یا ۲و نیم دیگه انرژی برای کار کردن نیست ثانیا یه مادر با یک یا دو بچه ابتدایی اونم زمستون یه ربع چه مشکلی ازش حل می کنه ؟ کاش مسئولین محترم به بازخوردها توجه بیشتری بکنن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس