هاوینگ بعدی بیت کوین احتمالا در آوریل سال 2024 اتفاق خواهد افتاد. قطعا هاوینگ بیت کوین را می توان به عنوان مهمترین رویداد در حوزه‌ی بازار کریپتوکارنسی دانست. با توجه به اینکه بعد از هاوینگ قبلی بیت کوین قیمت این ارز دیجیتال با ورود به یک رالی پر قدرت صعودی مواجه شد برخی از کارشناسان و تحلیلگران بازار رمز ارز بر این باورند که بیت کوین در سال 2024 نیز با ایجاد یک موج صعودی حتی می تواند سقف 100 هزار دلار را نیز لمس کند. اما این سناریو چقدر می تواند معتبر باشد؟

آیا باید انتظار افزایش قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ داشته باشیم؟

بررسی روند قیمتی بیت کوین بعد از هاوینگ های قبلی در سال 2012، 2016 و 2020 نشان می دهد که در این دوره های زمانی علاوه بر تاثیر هاوینگ، خوشبینی های دیگری نیز درباره ی رشد بیت کوین در بازار وجود داشت. اما امروز برای خرید بیت کوین قبل از هاوینگ باید برخی عوامل کلیدی دیگر را نیز در نظر داشت.

نگاهی به هاوینگ های قبلی

ثبت بالاترین سقف تاریخی بعد از هر هاوینگ سنت همیشگی بیت کوین بوده و ظاهرا قصد دارد هر بار این سنت قدیمی را نیز تکرار کند. بعد از هاوینگ اخیر در سال 2020، بیت کوین نهایتا بالاترین سقف تاریخی خود، یعنی ناحیه ی 68.790 دلار رو در نوامبر 2021 ثبت کرد. این داستان در سال های 2012 و 2016 نیز دقیقا به همین شکل تکرار شد. بررسی اتفاقات گذشته کاملا نشان میدهد که هاوینگ، همیشه به عنوان یک محرک تاثیر گذار برای رشد قیمت بیت کوین عمل کرده است.

بررسی مدل های قیمتی بیت کوین همه و همه نشان میدهند که ما باید منتظر یک رالی صعودی قوی در سال 2024 باشیم. برای مثال صندوق سرمایه گذاری رمز ارز Pantera Capital با تجزیه و تحلیل هر سه هاوینگ قبلی بیت کوین به این نتیجه رسید، که بیت کوین احتمالا قبل از هاوینگ با اصلاح تا ناحیه‌ی 36 هزار دلار آماده‌ی پرواز تا ناحیه 149 هزار دلار، بعد از هاوینگ خواهد شد.

همیشه باید به یاد داشته باشیم اگرچه معمولا داده‌های تکنیکال و یا حتی برخی داده های بنیادی برای تجزیه و تحلیل بازار های مالی بر مبنای گذشته انجام می شود، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که گذشته هر بار دقیقا به همان شکل قبلی تکرار شود.

بازار یک موجود زنده است که تحت تاثیر افکار و سلایق میلیون‌ها معامله گر زنده قرار دارد و ایجاد تغییر در هر فاکتور اقتصادی می تواند بر علایق و سلایق آن‌ها نیز تاثیر داشته باشد. در مورد هاوینگ بیت کوین در سال 2020 نیز باید حتما به این نکته توجه کنیم که قطعا قفل شدن اقتصاد دنیا در این دوره و شرایط اپیدمی بیماری کرونا در روند رو به رشد بیت کوین بی تاثیر نبوده است.

تاثیر فاکتور عرضه و تقاضا

طبیعی است که نصف شدن پاداش ماینرها عرضه‌ی بیت کوین در بازار را کاهش خواهد داد. در واقع افزایش عرضه ی بیت کوین در بازار در نتیجه ی تولید بیت کوین توسط ماینرها صورت میگیرد. کاهش کارمزد دریافتی ماینرها یعنی کاهش سرعت تولید بیت کوین، و طبیعتا این کاهش، کاهش عرضه را نیز به دنبال خواهد داشت. کاهش عرضه به شرط ثابت ماندن تقاضا به طور طبیعی باعث افزایش قیمت، خواهد شد.

البته هاوینگ می تواند بر سمت تقاضای بیت کوین نیز تاثیر مستقیم داشته باشد. کاملا طبیعی است که در بحث دارایی های اقتصادی و خصوصا فرایند خرید و فروش ارز دیجیتال، عرضه و تقاضا دو فاکتور اصلی و تاثیر گذار به حساب می آیند. کاهش تولید توکن های بیت کوین باعث می شود تا قابلیت ضد تورمی بیت کوین بیش از پیش تقویت شود. به همین دلیل با بقای بیت کوین بعد از هر هاوینگ، تقاضا برای خرید آن نیز بیشتر می شود.

با این حال تحلیل داده های اقتصادی به این سادگی نیست. یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد تقاضا و یا کاهش تقاضا برای بیت کوین می شود تعیین نرخ بهره است. به طور معمول کاهش نرخ بهره تقاضای خرید برای دارایی های پرریسک را افزایش میدهد. در طرف مقابل افزایش نرخ بهره به طور طبیعی تقاضای خرید برای دارایی های پرریسک مثل بیت کوین را کاهش میدهد. در صورتی که سیاست های فدرال رزو بر مبنای افزایش نرخ بهره باشد اصلا عجیب نیست اگر بیت کوین تا ناحیه ی 10 هزار دلار نیز سقوط کند.

شبیه سازی هاوینگ بیت کوین با استفاده از لایت کوین

با بررسی شبیه ترین ساختار در بازار کریپتوکارنسی به بیت کوین، یعنی ارز دیجیتال لایت کوین می توانیم فرایند هاوینگ بیت کوین و تاثیر آن بر بازار را شبیه سازی کنیم. لایت کوین نیز یک ارز دیجیتال مبتنی بر مکانیزم اثبات کار است. در واقع لایت کوین با استفاده از منبع کد بیت کوین نوشته شده است. به همین دلیل میتوان فرایند هاوینگ آن را با فرایند هاوینگ بیت کوین کاملا مشابه دانست.

در سال های 2015 و 2019 لایت کوین دو هاوینگ را تجربه کرد. با این وجود بررسی نمودار لایت کوین نشان می دهد یک رالی صعودی با ثباتی در نمودار این ارز شکل نگرفته است. در ماه آگوست نیز بعد از اینکه لایت کوین هاوینگ بعدی خودش را تجربه کرد و همه انتظار افزایش شدید قیمتی لایت کوین را داشتند، اما این صعود هرگز رنگ واقعیت به خود ندید و بازده سالانه ی لایت کوین نیز معادل 9 درصد منفی ثبت شد.

سرنوشت بیت کوین بعد از هاوینگ چگونه خواهد بود؟

شاید بهترین پیشنهاد به سرمایه گذاران حوزه کریپتو، پیش بینی های پله به پله با در نظر گرفتن شرایط روز باشد. هرچه به روز موعود هاوینگ نزدیک تر می شویم گمانه زنی های تحلیل گران از پیش بینی قیمت بیت کوین بیشتر می شود. به طور طبیعی بیت کوین بعد از هاوینگ 2024 باید برای آزمایش دوباره ی سقف تاریخی خود تا سقف 68.790 رشد کند. حتی برخی از تحلیل گران افراطی تر نظریه ی تند تری دارند. آن ها معتقدند که بیت کوین می تواند تا ناحیه 100 هزار دلار رشد کند.

حرف آخر

بهتر است هاوینگ و تاثیراتی که به دنبال خواهد داشت را به عنوان یک فاکتور تاثیر گذار اقتصادی در نظر بگیریم و آن را نسبت به دیگر فاکتورهای اقتصادی تاثیر گذار بررسی کنیم. برای مثال هاوینگ در کنار کاهش نرخ بهره و البته یک نمودار تکنیکال خوب می تواند جذابیت فوق العاده ای داشته باشد. اما در طرف مقابل هاوینگ در کنار افزایش نرخ بهره ریسک سرمایه گذاری در دارایی پر ریسکی مثل بیت کوین را افزایش خواهد داد. به هر حال برای هر سرمایه گذاری بهتر است با رعایت حد ضرر، فاکتورهای تاثیر گذار اقتصادی را به صورت مداوم بررسی کند.


این محتوا تبلیغاتی است

برچسب‌ها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس