کدخدایی: امروز حقوق بشر در گروگان برخی دولت‌ها است

کدخدایی عضو حقوقدان شورای نگهبان، تأکید کرد: امروز حقوق بشر در گروگان برخی دولت های ذی نفوذ است و دولتی که قدرت بیشتری دارد می تواند اهداف خود را پیش ببرد.

به گزارش مشرق، همایش روز جهانی حقوق بشر با عنوان «حقوق بشر؛ از نظر تا عمل» به همت بسیج دانشجویی دانشکده حقوق با همکاری پژوهشکده شورای نگهبان و مرکز تحقیقات و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد.

عباس کدخدایی عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در این برنامه، گفت: سند ۱۹۴۸ یک قرارداد و توافق بین دولت ها است. در این جهت کسی تردید ندارد. این سند قراردادی و توافقی که انجام شده از آن سال به بعد چگونه با آن برخورد شد و الان در چه وضعیتی قرار داریم.

وی افزود: آنچه که دنبال آن هستیم این است که اگر این سند یک سند قراردادی است باید به صورت برابر اجرا شود.

کدخدایی ادامه داد: آیا تجربه و سابقه دولت ها از ۱۹۴۸ همین بوده است؟ یعنی اینکه اجرای این سند را بدون تبعیض شاهد بودیم؟ آنچه که رویه دولت ها و سازمان ها و مجامع بین المللی داشته اند چیز دیگری است و اجرای برابری شاهد نبودیم.

وی افزود: شاید علتش این باشد که در مبانی و مفاهیم اشکالاتی وجود داشته که در اجرا خود را نشان داده است.

کد خدایی تاکید کرد: آن حیثیت و کرامت برتر کجاست و چگونه باید اجرا شود؟ اگر ما سند ۱۹۴۸ را به عنوان قرارداد اعتبار قرار دهیم انتظار جامعه امروز این است که همان سند به طور برابر اجرا شود و نهادهای بین المللی سو گیری نداشته باشند.

وی افزود: امروز حقوق بشر گروگان برخی دولت های ذی نفوذ است، دولتی که قدرت بیشتری در مجامع بین المللی دارد می تواند اهداف خود را پیش ببرد و امروز مشکل اصلی جامعه بین المللی برای اجرای اسناد بین المللی است.

کدخدایی در پایان تاکید کرد: باید تلاش کنیم مجامع بین المللی از گروگان برخی کشورها خارج شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
    0 1
    بشر و حقوق بشر یعنی چه ؟ سلاخی کودک و نوزاد کیلویی چند ؟ قانون حاکم بر دنیای امروز قانون جنگله. شاید نتانیاهو را فردا منتخب جایزه مضحک صلح نوبل هم بکنند.تنها راه درست گرفتن حق زبان طوفان ویرانگر االاقصی ست و بس

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس