نحوه وقوع قتل داریوش مهرجویی و همسرش+ جزئیات

رییس کل دادگستری از صدورکیفر خواست چهار متهم پرونده قتل مرحوم داریوش مهرجویی و همسرش با توجه به دستور رئیس قوه قضاییه در کمتر از ۲ ماه خبرداد.

به گزارش مشرق، حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز با اعلام خبر صدور کیفرخواست متهمان پرونده قتل داریوش مهرجویی و خانم رقیه (وحیده) محمدی فر در فردیس، بیان کرد: در تاریخ ۲۲ مهر ماه سال جاری گزارش کشف جسد مرحوم مهرجویی و همسر وی خانم محمدی‌فر واصل شد که با توجه به نوع جنایت و همچنین نقش و جایگاه مرحوم مهرجویی در سینمای کشور، از همان دقایق ابتدایی وقوع جرم، دادستان و بازپرس ویژه قتل دادسرای فردیس به همراه کارآگاهان جنایی پلیس و گروه بررسی صحنه جرم در محل کشف جسد که ویلای مسکونی مرحوم مهرجویی و خانواده وی بوده حاضر شدند و صحنه جنایت را بررسی و آثار، ادله و علائم جرم را جمع آوری کردند.

شناسایی متهمان ۵ روز پس از قتل

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به پیگیری‌ها و دستورات رئیس قوه قضاییه از همان ساعات ابتدایی وقوع این جنایت که منجر به دستور ویژه خطاب به دادگستری کل استان البرز شد اضافه کرد: رئیس قوه قضاییه در جلسه ۲۴ مهرماه شورای عالی قوه قضائیه دستور داد که با بهره‌گیری از کلیه امکانات، هر چه سریع‌تر قاتل یا قاتلین شناسایی شوند و پرونده آن‌ها با سرعت و دقت رسیدگی و منتهی به صدور حکم شود که جهت اجرای دستور رئیس قوه قضائیه، کارگروه ویژه‌ای با مسئولیت رئیس کل دادگستری استان البرز تشکیل شد.

وی با اشاره به اینکه نحوه وقوع قتل و کیفیت ورود متهم یا متهمان نشان دهنده وجود آشنایی کامل با شهرک و محل سکونت مقتولان داشت تاکید کرد: با تلاش‌های شبانه روزی بازپرس و مقامات قضایی دادگستری کل استان و نیز ماموران پلیس آگاهی استان البرز در کمتر از پنج روز پس از وقوع قتل، متهمان شناسایی و دستگیر شدند، ولی با توجه به نوع جرم و نحوه وقوع آن، جهت تکمیل تحقیقات و جمع‌آوری ادله بیشتر و همچنین احراز صحت اظهارات و اقاریر متهمان، تحقیقات ادامه یافت.

معرفی وکیل تسخیری برای متهمان

وی با بیان اینکه به منظور حفظ حقوق متهمان و در اجرای مقررات قانونی، با همکاری کانون وکلا، وکیل تسخیری برای هر یک از متهمان به صورت جداگانه معرفی شد گفت: پرونده شخصیت نیز با حضور مددکار اجتماعی و روانشناس برای همه متهمان تشکیل شد.

فاضلی هریکندی افزود: با انجام مقدمات قانونی، ضمن بازسازی صحنه قتل و بازجویی و تحقیق از متهمان در پلیس آگاهی، زندان و شعبه بازپرسی، جلسه مواجهه حضوری میان متهمان جهت بررسی، مطابقت و راستی‌آزمایی اقاریر و اظهارات آن‌ها با سایر ادله وقوع جرم با حضور وکلای ایشان و وکیل اولیای دم از سوی بازپرس پرونده برگزار شد.

وی با یادآوری اینکه با استعلام‌های مکرر از پزشکی قانونی استان البرز و مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی فراجا، تمام ابعاد موضوع روشن شد اضافه کرد: نهایتا پس از تکمیل و اتمام تحقیقات مقدماتی، قرار جلب به دادرسی از سوی بازپرس پرونده و متعاقب آن کیفرخواست لازم از سوی دادستان فردیس در کمتر از دو ماه از زمان وقوع قتل صادر و پرونده جهت رسیدگی به اتهامات متهمان به دادگاه کیفری یک استان البرز ارسال شد.

جزئیات کیفرخواست چهار متهم پرونده

رئیس کل دادگستری استان البرز به تشریح برخی از جزئیات کیفرخواست صادره پرداخت و گفت: حسب کیفرخواست صادره، با توجه به محتویات پرونده از جمله اقاریر و اظهارات متهمان و اظهارات مطلعین معلوم شد که چهار متهم پرونده با انگیزه ابتدایی و اصلی «انتقام به جهت خصومت و اختلافات شخصی» و نیز «سرقت» وارد منزل مرحوم مهرجویی می‌شوند.

دو بار اقدام به ورود به ویلای مرحوم مهرجویی

وی افزود: متهمان دو بار سابقه ورود به ویلای مرحوم مهرجویی دارند که بار نخست در ۱۶ مهرماه بوده که پس ورود به محوطه ویلا، به علت بسته بودن درب‌های ساختمان و اطلاع همسر آقای مهرجویی نسبت به حضور آن ها، از محل متواری می‌شوند که متعاقب این موضوع خانم محمدی فر موضوع را در فضای مجازی منتشر می‌کند، اما به پلیس گزارش و یا اعلام شکایت نمی‌کند.

نحوه قتل مرحوم مهرجویی و همسرش

فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه متهمان پس از ناکامی در بار اول، حدود یک هفته بعد در ۲۲ مهر مجددا وارد محوطه ویلا می‌شوند، گفت: این افراد با توجه به شناخت کافی از شهرک و محیط ویلا، این بار از درب دیگر و از سمت آشپزخانه به راحتی با چاقو وارد ساختمان اصلی ویلا می‌شوند که مرحوم محمدی‌فر با مشاهده آن‌ها به اتاق خواب دخترش پناه می‌برد و مرحوم مهرجویی نیز با دو نفر از آن‌ها درگیر می‌شود که در حین این درگیری با ضربات متعدد چاقو به قتل می‌رسد.

وی اضافه کرد: حسب اظهارات متهمان و بازسازی صحنه و بررسی مدارک و مستندات، دو نفر دیگر از متهمان در تعقیب خانم محمدی‌فر به اتاق خواب وارد شده و طلاجات او را مطالبه می‌کنند که مرحوم محمدی‌فر، طلاجات همراه خود از قبیل النگو و دستبند را در اختیار آن‌ها می‌گذارد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تاکید بر اینکه بر اساس اظهارات متهمان این دو نفر قصد قتل خانم محمدی فر را نداشته‌اند ادامه داد:، اما در این فاصله با ورود متهم دیگر به اتاق که همان کسی بوده که با ضربات چاقو مرحوم مهرجویی را به قتل رسانده است پس از تحریک و تهدید آن‌ها به قتل، یکی از آن‌ها ضرباتی به خانم محمدی‌فر وارد می‌کند و در ادامه خود همین شخصِ تحریک کننده که نقش طراح و سردسته متهمان را داشته ضربه نهایی را با چاقو به خانم محمدی‌فر وارد می‌آورد.

سرقت طلاجات و گوشی‌ها

وی ادامه داد: متهمان پس از قتل، به جستجوی سایر اموال با ارزش می‌پردازند و از یک اتاق دیگر دو گوشی تلفن همراه به سرقت می‌برند، سپس به یک باب ساختمان دیگر در محوطه ویلا می‌روند که آن جا هم شی با ارزش دیگری پیدا نمی‌کنند و از همان مسیر بازمی‌گردند و چاقوها و اموال مسروقه را در اختیار یکی از متهمان که خارج از شهرک سکونت داشته قرار می‌دهند.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تصریح بر اینکه حسب این یافته‌ها و گزارش پزشکی قانونی و کیفرخواست صادرشده، قاتل هر دو نفر یک شخص بوده و نقش سایر متهمان در حد معاونت در قتل و یا شروع به قتل است گفت: البته اتهامات دیگر نظیر «مشارکت در سرقت با سلاح سرد» منتسب به همه آن‌ها است.

فاضلی هریکندی با اشاره به یکی از ابعاد خاص این پرونده بیان کرد: سه نفر از متهمان از جمله قاتل اصلی که از مظنونین دستگیر شده در همان روزهای اول پس از وقوع جنایت بودند در ابتدا منکر موضوع بوده و به حضور شخص چهارم اشاره‌ای نداشتند به این امید که با عدم کشف چاقوی استفاده شده برای قتل و اموال مسروقه مقتولین، دلیلی علیه آن‌ها یافت نشود لکن پس از دستگیری نفر چهارم و کشف چاقوها و اموال مسروقه، اصل موضوع و انگیزه‌ها کشف می‌شود.

نام یکی از متهمان در متن پیامک ناموفق خانم محمدی‌فر

وی یکی از مستنداتی که به روشن شدن این پرونده کمک کرد را محتویات گوشی همراه خانم محمدی‌فر که از متهمان کشف شد مربوط دانست و گفت: پس از کشف گوشی مسروقه متعلق به خانم محمدی‌فر، پیش نویس پیامک ارسال نشده وی خطاب به دخترش که حاوی مشخصات متهم و قاتل اصلی و مطلع کردن دخترش از ورود قاتل به منزل بوده مشاهده شد.

انگیزه‌های قتل

رئیس کل دادگستری استان البرز در مورد انگیزه متهمان در این پرونده تصریح کرد: حسب اظهارات دو نفر از متهمان که از قبل مرحوم را می‌شناختند تصور آن‌ها با توجه به سفرهای خارجی متوفیان از جمله سفر اخیر آن‌ها به کشور فرانسه این بوده است که آن‌ها اموال با ارزش نظیر ارز و طلاها را در منزل نگهداری می‌کنند لذا با تحریک دو نفر دیگر و با این وعده که با این سرقت، زندگی آن‌ها عوض شده و دیگر نیازی به کار کردن ندارند آن‌ها را با خود همراه می‌کنند.

وی متذکر شد: در کنار انگیزه مادی، دو متهم دیگر پرونده با مرحوم مهرجویی و همسرش خصومت قبلی شخصی داشته‌اند به نحوی که یکی از متهمان از برخوردهای پرخاشگرانه مرحوم مهرجویی با خودش یاد می‌کند و یا متهم دیگر به اخراج خودش از شهرک به دستور آقای مهرجویی و تهمت سرقت به عنوان یکی از انگیزه‌های قتل اشاره دارد.

ارجاع پرونده به دادگاه کیفری یک استان البرز

وی با بیان اینکه هم اکنون پرونده جهت رسیدگی و صدور حکم به دادگاه کیفری یک استان البرز ارسال شده تاکید کرد: با توجه به دستور رئیس قوه قضاییه، به این پرونده با سرعت و دقت و با رعایت تشریفات و مقررات قانونی رسیدگی و احکام مقتضی صادر خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  2 10
  خدابیامرز زود عصبی میشد جواب خبرنگار خارجی هم با عصبانیت داد
  • ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   3 1
   نه به اعدام جای باغبان در زندان نیست :)
  • ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   6 0
   افغان رو اخراج کنین تا امنیت برقرار بشه
  • ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   4 0
   چه عالی !!! حالا این افغانی های جانی را ببرید زندان و روزانه با سه وعده غذای گرم و جای خواب مناسب ازشان پذیرایی کنید چند سالی پروار بشن و دوباره ولشان کنید در بین مردم تا اگر کسی بهشان گفت بالای چشمت ابرو تکه تکه اش کنند!!! آخه افغانی ها خیلی دل نازک و حساس هستند !!!!!
  • ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   0 1
   الانشم امنیت هست
  • متفکر ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
   0 0
   نه به اعدام
 • ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  5 1
  معاونت در قتل یعنی چی؟ طرف با آگاهی برای سرقت و جنایت رفته حکمش نباید از اعدام کمتر باشه، با ترحم به این گرگ صفتان ارتکاب به جرم و جنایت را بیشتر می کنید
  • ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   2 5
   وقتی از قضاوت چیزی نمیدونی بهتره حرف نزنی
  • ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   1 0
   تو خیلی قضاوت حالیته؟
  • ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   0 1
   مثل جنابتان همچون مثل رفاعه در سریال مختار است که می خواست به تشخیص خود همه مجرمان را به یک حکم قصاص و اعدام کند ولی نمی دانست که خود اولین قانون گریز دولت اسلامی مختار است. پس راجع به چیزی که علم به آن نداری حرف نزن.
  • ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   3 0
   معاونت در قتل یعنی جنایتکاران فکر همه جا را میکنند و مانند گرگ وحشی چند نفری سر یک نفر می‌ریزند و مطمئن هستند هیچ کدام مجازات سنگینی شاملشان نمیشود ! اینها هم که مهاجر و آواره هستند زندان و حبس برایشان یهشت است!!! دیگه لازم نیست همان باغبانی را هم بکنند !!!
 • ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  4 3
  بریدن درخت فرهنگ بدست مغولان
 • ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  4 5
  سازمان یافته بود
  • ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   6 4
   منبع حرفات؟
  • محمی ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   4 3
   گم شو بابا
 • ناشناس ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  8 4
  هی عده ای بیان از افاغنه دفاع کنند به خدا اینها به ایران هجوم آوردند تا ایران و ایرانی را نابود کنند عده‌ای احمق هم ازشون دفاع کنید
  • ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   8 1
   ایران برای تار و مار کردن این قوم بدوی به یک نادر شاه نیاز داره
  • ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   1 7
   مرگ بر تفرقه افکنی کردن
  • ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   2 0
   ما نخواهیم با یک عده بی وطن ترسوی فراری جنایتکار متحد باشیم باید چه کار کنیم ؟!!!!!
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۸
   0 0
   تو که به افغانستانیها تهمت ترسوی فراری جنایتکار وطن فروش میزنی اصلا کی هستی؟
 • محمد ۱۷:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  1 0
  انچه که مسلم هست همشون جوان و نوجوان بودند و نقشه قتل هم با باغبان آقای مهرجویی بوده پس قانونی باید آنکسی که انگیزه قتل داشته را قصاص و بقیه را هر تعداد باشند مجازات معاونت قتل و به زندان محکوم کنند و چون خارجی بودن باید سخت گیرانه تر مجازات بشوند تا درس عبرتی برای خارجی ها باشد،این در همه کشورها صدق میکند تا با خارجی ها قوانین سخت گیرانه تری وضع میکنند تا دچار جرم نشوند و بعد از جرم هم دیپورت به کشورشان میشوند،متاسفانه اکثرکارگر های خارجی بدون مجوز داخل ایران کار میکنند و همین باعث مخدوش کردن امنیت میشود که مجلس باید این وضعیت سروسامان بدهد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس