خطبه‌های نماز جمعه تهران به امامت حجت الاسلام خاتمی آغاز شد

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به فرارسیدن روز دانشجو به سوابق درخشان جنبش دانشجویی اشاره کرد و گفت: دانشجویان پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستند.

به گزارش مشرق، آیت‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه امروز (۱۷ آذرماه) تهران که در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: حضرت علی (ع) در نهج البلاغه خطبه ۱۹۵ فرمودند؛ «تقوا؛ زمام عبادات شماست، برای او حریم نگه‌داشتن و قوام زندگی سعادت‌مندانه شماست. سعادت هر دو جهان با تقوا و نگه داشتن حریم برای ذات مقدس اوست.»

امام جمعه موقت تهران با اشاره به قرارگیری خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران میان دو دهه اول و دوم فاطمیه، بیان کرد: روایتی از حضرت صدیقه طاهره در کتاب عده الداعی به قلم ابن فهد حلی وجود دارد؛ حضرت زهرا(س) فرمودند با خداوند یک قرار بگذارید و مشاهده کنید که زندگی شما آباد می‌شود. آن قرار این است که عبادت خالص خود را پیش خدا ببرید.

وی افزود: این کلام نورانی دو بخش دارد؛ شرط و جزا. بخش شرط این است که شما یک قدم به سوی خدا بردارید و بخش جزا این است که خداوند تمام قدم را برای شما برمی‌دارد.

آیت‌الله خاتمی، گفت: یک قدمی که شما برای خدا برمی‌دارید این است عبادت خالصانه خود را به پیشگاه خدا ببرید، اعمالی که انجام می‌شود بر سه بخش است؛ بخش اول، اعمالی است که از اول تا آخر خالص و برای خداست. اولیای الهی، پیامبران، معصومین و حضرت زهرا(س) این چنین بودند.

وی ادامه داد: خداوند به فرشتگان می‌گوید این بنده خالص من را مشاهده کنید که چگونه نماز می‌خواند و بند بند وجودش متاثر از این عبادت است و با تمام وجود با خداوند حرف می‌زند که این ویژگی مختص معصومین است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه اظهار کرد: گروه دوم، آن‌هایی هستند که از اول اعمالشان خراب و نادرست است. به نحوی که به نماز می‌ایستد تا بگویند ما هم اهل نماز هستیم در حالی که برای خدا نمی‌ایستد. همچنین؛ روزه می‌گیرند تا بگویند اهل روزه هستند. در واقع، این اعمال را از روی ریاکاری انجام می‌دهند.

وی افزود: در یک روایت از نبی اکرم خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) آمده است؛ فرشته عمل بنده را با خوشحالی نزد خدا می‌برد. هنگامی که عمل او را می‌برد، خداوند می‌فرمایند؛ این نماز مورد پذیرش و قبول ما نیست. این نماز را برای من اقامه نکرده و غیر خدا در این انگیزه بوده است. گاهی اعمال ما این چنین است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، ادامه داد: گاه چنین است که ابتدای آن را درست انجام می‌دهیم اما در ادامه آن را به درستی انجام نمی‌دهیم و دچار عجب و خودشیفتگی می‌شویم و می‌گوییم مگر خداوند بنده‌ای بهتر از من هم دارد. امام صادق فرمود کسی که این وضعیت در او پیدا شود، بیچاره است.

وی عنوان کرد: گاهی ابتدا و میانه اعمال ما صحیح است ولی در پایان آن را از بین می‌بریم و خراب می‌کنیم. به نحوی که منت می‌گذاریم و سبب می‌شود عملی که در زمان خود بخوبی انجام گرفته از بین برود.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به فرمایشات حضرت فاطمه زهرا(س)، خاطرنشان کرد: حضرت زهرا (س) می‌فرمایند؛ «عمل خالص خود را به نزد خدا ببرید و آن را ریا، عجب و منت از بین نبرید. اگر شما عمل خالص خود را به درگاه خداوند تقدیم کردید بدانید که خداوند هم بهترین مصلحت را در حق شما مقرر خواهد کرد.

وی افزود: گاهی اوقات درخواست‌هایی داریم که به مصلحت ما نیست. جالب است که حضرت زهرا (س) نمی‌گویند که هرچه خواستید به شما داده می‌شود نه این‌گونه نیست چون گاهی اوقات درخواست‌هایی داریم که به مصلحت ما نیست. ایشان در این روایت می‌فرمایند اگر خدایی شوید، آن‌گاه سربلند زندگی می‌کنید.

امام جمعه موقت تهران در ابتدای خطبه دوم با اشاره به حضور جوانان و نوجوانان در حلقه‌های صالحین خطاب به آن‌ها، عنوان کرد: در این خطبه، ابتدا محضر عزیزان دانش آموز بسیجی پسر و دختر که در حلقه صالحین هستند و به نماز جمعه زیور دادند، سلام عرض می‌کنم و می‌گویم که نماز جمعه متعلق به شماست، نسل حاضر رفتنی هستند و ماندگار نیستند، نسلی که به میدان آمده، شما هستید.

وی ادامه داد: نماز جمعه یعنی آشتی با دین و خدا. صمیمانه هم از شما و هم از عزیزانی که برنامه‌ریزی کردند و شما را به این محفل نور آوردند، تشکر می‌کنم.

آیت‌الله خاتمی، با اشاره به فرارسیدن شهادت سومین شهید محراب، تصریح کرد: بیستم آذر ماه یادآور شهادت سومین شهید محراب مرحوم آیت الله دستغیب با نفس گرم و ملکوتی است. مرحوم انصاری همدانی ۳۰ سال قبل از شهادت ایشان گفته بود؛ «آقای دستغیب با شهادت به مقام فنا می‌رسد.» مقام فنا بالاترین مقامی است که عرفا از آن یاد می‌کنند.

وی افزود: مقام معظم رهبری در دوران ریاست جمهوری سمت نمایندگی حضرت امام در نیروهای مسلح را بر عهده داشتند. ایشان به شیراز رفتند، شهید دستغیب از امام تجلیل کرد و گفت به نظرم پس از ایشان آقای خامنه‌ای برای رهبری لیاقت دارند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، عنوان کرد: دیروز روز دانشجو بود، روزی که دانشجویان در مقابل کودتای ۲۸ مرداد شاه جنایتکار و رئیس جمهور آمریکا شعار دادند و در جریان آن، سه نفر از آن‌ها به شهادت رسیدند. این پیشینه جنبش دانشجویی است.

وی ادامه داد: جنبش دانشجویی با مبارزه با استبداد، استعمار و آمریکا گره خورده است به نحوی قبل از اینکه هیچ جای کشور مرگ بر آمریکا وجود داشته باشد، مرگ بر آمریکا از دانشگاه برخاست. جنبش دانشجویی این افتخار را دارد که در اوج غربت دین از دین دم زد.

آیت‌الله خاتمی، خطاب به دانشجویان، خاطرنشان کرد: عزیزان دانشجو به عنوان برادر کوچکتان عرض می‌کنم که این افتخار را حفظ کنید، شما پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستید و شما در غربت دین علم دین را بلند کردید. چرا که اگر دانشجویان مطالعه کنند شاهد خواهند بود که دین‌داری تا چه میزان در دوران طاغوت سخت بود. اما جنبش دانشجویی با وجود همه سختی آن پای دینداری ایستاد.

وی افزود: به برادران عزیزم عرض می‌کنم که مراقب باشید تا این پیشینه افتخارآمیز شما را به غارت نبرند. ایستادن پای علم جنبش دانشجویی با این ویژگی‌ها افتخار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
  2 4
  مردم ایران بصورت فطری دارای ایمان، دانایی، زیبایی شناختی، اخلاق مدار و مذهبی هستن با دعا و مناجات رابطهء خوبی دارن در تحمل مسائل و مشکلات صبورن اگر بدانن تبعیضی وجود ندارد
  • ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
   0 1
   مرگ بر آمریکا و منافقین داخلی و خارجی و کفار و مشرکین و توطئه گران و فتنه گران
 • ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
  5 0
  دانشجو در ایران بی معنی است
 • ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
  0 3
  مرگ بر آمریکا و اسراییل

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس