بیانیه وزرای امور خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در «مسکو»

در نشست وزرای امور خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در مسکو بیانیه‌ای با موضوع گسترش همکاری‌های کشورهای عضو به تصویب رسید.

به گزارش مشرق، نشست وزرای امور خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر با حضور مقامات کشورهای آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری قزاقستان، فدراسیون روسیه و ترکمنستان در مسکو برگزار شد.

در جریان این نشست طیف گسترده از این موضوعات مورد علاقه طرفین با تمرکز بر اولویت‌های توسعه همکاری‌های بین کشورهای ساحلی دریای خزر و همچنین موضووعات جاری دستورکار بین‌المللی بررسی شدند.

در چارچوب این نشست دیدار دوجانبه «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه با شرکای خود از کشورهای ساحلی دریای خزر برگزار و آخرین وضعیت منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

وی در این نشست خاطرنشان کرد که تعامل در دریای خزر به سطح بالایی رسیده است، اما برای ارتقای کیفی آن بین همه کشورهای ساحلی، تقویت مبانی حقوقی بین‌المللی آن به تلاش‌های بیشتری نیاز است.

لاوروف در بخش دیگری به ظرفیت‌های عظیم توسعه منطقه خزر در زمینه‌های تجاری، اقتصادی، زیست محیطی، علمی، بشردوستانه، حمل و نقل و ترانزیتی و همچنین اهمیت راهبردی آن از منظر ایجاد کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال – جنوب اشاره کرد.

«رشید مرداف»، وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در سخنانی کاهش سطح دریای خزر را از مشکلات مبرم و نیازمند مطالعه دقیق، توجه و رویکرد یکپارچه خواند و در این راستا بر لزوم تشکیل کارگروهی پنچ جانبه با هدف مطالعه مشکلات ناشی از کاهش حجم آب دریای خزر تاکید کرد.

وی همچنین بر لزوم تدوین تدابیر برای پیشگیری و کاهش پیامدهای کم عمقی دریای خزر تاکید و آمادگی کشورش را برای تهیه پیش نویس سند قانون مربوطه اعلام و در این راستا، پیشنهاد تسریع تصویب پیس نویس موافقتنامه بین کشورهای سالی خزر در زمینه همکاری در حوزه تحقیقات علمی دریایی در دریای خزر را مطرح کرد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان در بخش دیگری از همکاری انرژی در دریای خزر به عنوان یکی دیگر از موضوعات مهم و اصولی نام برد.

در پایان این نشست وزرای امور خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر بیانیه ای منتشر شد که در آن بر اهمیت کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر مورخ ۱۲ اوت ۲۰۱۸ و بر اساس اصول مندرج در آن در خصوص فعالیت کشورهای ساحلی در دریای خزر تاکید شده است.

در این بیانیه آمده است: به منظور نهایی کردن هر چه سریعتر توافق در مورد پیش نویس توافقنامه در مورد روش ایجاد خطوط مبدا مستقیم در دریای خزر، به کارگروه دریای خزر دستور داده می شود تا تعداد برگزاری جلسات را به بیشترین میزان افزایش داده و در صورت امکان جلسات را به حداقل یک بار در هر سه ماه در طول سال ۲۰۲۴ افزایش دهند.

- بر لزوم تشدید روند مذاکرات به منظور نهایی کردن مذاکرات پیش نویس معاهدات پنج جانبه ذیل تاکید می‌شود.
- تاکید بر اهمیت ادامه کار بر روی پیش نویس پروتکل کنوانسیون تهران در مورد نظارت، ارزیابی و تبادل اطلاعات در مورد وضعیت محیط زیستی دریایی خزر .

- از ابتکار ایجاد یک کارگروه در مورد کاهش عمق دریای خزر حمایت نموده و به کارگروه سطح بالا دستور می دهند تا توجه ویژه ای به این موضوع در چارچوب بررسی همکاری های خود در دریای خزر داشته باشد.

- بر لزوم برگزاری رایزنی های پنج جانبه در زمینه توسعه روابط فرهنگی و بشردوستانه و حوزه گردشگری در منطقه خزر و همچنین شناسایی رویکردهای مشترک برای تهیه پیش نویس موافقتنامه های مربوطه تاکید می‌شود.

- همچنین جلسات وزرای امور خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در صورت لزوم و در صورت امکان به صورت سالانه برگزار شود.

همچنین نشست بعدی وزرای خارجه کشورهای ساحلی خزر در سال ۲۰۲۴ و به میزبانی ترکمنستان برگزار می‌شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 0
  خزر و فروختید؟!
 • ۰۳:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 0
  اذربایجان قدرتمندوغیرتمندئزرائیل شما فاشیستهای ضدتورک خواهدشد؟چنان که داغ قره باغ رادردلتان گذاشته و بزودی داغ زنگزورغربی را هم خواهد گذاشت البته اگردران زمان دوام بیارید
  • ۰۷:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۸
   0 0
   پانترک مریض تهوع آور.
 • ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 0
  ایران وروسیه با بازگشت به مرزهای رسمی وتاریخی خود به همه بازیهاپایان خواهندداد.
  • ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۸
   0 0
   درودبرایران قدرتمند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس