غریب‌آبادی: اعتبار و آبرویی برای مدعیان حقوق بشر باقی نمانده است

دبیر ستاد حقوق بشر گفت که با استناد به قوانین حقوق بین‌الملل، رژیم کودک‌کش صهیونیستی با وجود جنایت‌ها و اشغالگری‌های متعدد به هیچ‌وجه حق دفاع مشروع از خود را ندارد.

به گزارش مشرق، کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در سفری یک روزه به استان بوشهر با نماینده، ولی فقیه و امام جمعه بوشهر، اعضای شورای قضایی استان و استاندار بوشهر دیدار و در جریان مشکلات و مسائل حقوقی و قضایی این استان قرار گرفت.

وی، همچنین در همایش صلح یاران بسیج و روز قشر بسیج حقوقدانان که با حضور فرمانده سپاه امام صادق علیه‌السلام استان بوشهر، رئیس کل دادگستری و حقوقدانان بسیجی این استان در حسینیه عاشقان ثارالله بوشهر برگزار شد، سخنرانی کرد؛ غریب‌آبادی همچنین از موزه منطقه‌ای خلیج فارس استان بازدید کرد.

تاکید بر حمایت و ارتقای حقوق بشر در داخل کشور

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه در جلسه با اعضای شورای قضایی استان بوشهر ابتدا با اشاره به تداوم جنایت‌های رژیم صهیونیستی در نوار غزه، از بی‌اقدامی سازمان‌های بین‌المللی، از جمله حقوق بشری و کشورهای مدعی حقوق بشر انتقاد کرد و مسئولیت این جنایت‌ها را متوجه آنان، به‌ویژه رژیم آمریکا دانست.

دبیر ستاد حقوق بشر همچنین به تشریح سیاست حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران پرداخت و ابعاد مهم این سیاست را به شرح زیر مورد توجه قرار داد: حمایت و ارتقای حقوق بشر در داخل کشور، مقابله با استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر، پیگیری نقض حقوق بشر در کشورهای مدعی، ارائه و تبیین دستاوردهای حقوق بشری کشور، تعامل منطقی و هدفمند با سازوکارهای بین‌المللی حقوق بشر.

وی در ادامه اظهار کرد: سیاست حمایت و ارتقای حقوق بشر در داخل کشور مبتنی بر موازین اسلامی، قانون اساسی و قوانین موضوعه است و نظام از ظرفیت‌های مختلف خود در این جهت استفاده می‌کند.

غریب‌آبادی، سپس بر تکریم مراجعه‌کنندگان به نظام قضایی و مردم‌داری، صدور احکام عادلانه متناسب با جرایم ارتکابی، تعیین تکلیف بازداشت‌شدگان در زمان معقول، دقت در انتخاب نوع مجازات‌های جایگزین حبس و ضرورت تضمین عدم نقض حقوق متهمان در مرحله تحت نظر و تحقیقات مقدماتی تاکید کرد.

دبیر ستاد حقوق بشر ضمن تاکید بر لزوم هم‌اندیشی در زمینه موضوع‌های مرتبط با حقوق شهروندی و حقوق بشر، گفت: حمایت و ارتقای حقوق بشر به‌طور عام، احقاق حقوق بزه‌دیدگان و رعایت حقوق متهمین و محکومین باید در صدر توجهات دستگاه‌های اجرایی و نظام قضایی قرار گیرد.

در نشست فوق، اعضای شورای قضایی استان بوشهر نیز ضمن ارائه گزارشی از اهم اقدام‌های خود، پیشنهادات و مطالب لازم را مطرح کردند.

تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های حقوق بشری در دیدار با نماینده، ولی فقیه

غریب‌آبادی در ادامه این سفر در دیدار با آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری، نماینده، ولی فقیه در استان بوشهر ضمن تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر، بر حمایت از ایرانیان خارج از کشور و همچنین صیانت از حقوق مردم کشورمان تاکید کرد.

تاکید بر نقش کلیدی و اثربخش بسیج در دوران دفاع مقدس

دبیر ستاد حقوق بشر همچنین در همایش صلح یاران بسیج و روز قشر بسیج حقوقدانان با اشاره به جنایت‌های رژیم صهیونیستی، اظهار کرد: سکوت دولتمردان کشورهای غربی و اروپایی در پی جنایت‌های وحشیانه رژیم کودک‌کش صهیونیستی دیگر اعتبار و آبرویی برای حقوق بشر در دنیا نگذاشته است.

وی بسیج را همچون یک مکتب دانست و تاکید کرد: بسیج از دوران دفاع مقدس دارای نقشی اثربخش و کلیدی بود و در حال حاضر نیز در زمینه‌های متعددی همچون علم و دانش، فناوری، خدمت به محرومین، توسعه کشور، روشنگری و جهاد تبیین اقدامات شایسته‌ای را به ارمغان آورده است.

غریب‌آبادی با بیان اینکه نقش بسیج در صلح و سازش بسیار اثربخش است، تصریح کرد: بسیج بیش از ۴ دهه از انقلاب در حوزه‌های تخصصی متعددی نقش آفرینی کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فلسطین شاهد تجاوزات و اشغالگری‌های متعددی در طول ۷۵ سال توسط رژیم غاصب صهیونیستی بوده است، یادآوری کرد که با استناد به قوانین حقوق بین‌الملل رژیم کودک‌کش صهیونیستی با وجود جنایت‌ها و اشغالگری‌های متعدد به هیچ‌وجه حق دفاع مشروع از خود را ندارد.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه با تصریح به اینکه رژیم صهیونیستی در اهداف اعلامی راهبردی خود در نوار غزه شکست خورده است، اقدام‌های حقوقی و قضایی را در جهت ایجاد فشار حداکثری بر رژیم غاصب صهیونیستی بسیار اثربخش دانست و گفت: باید از ظرفیت حقوقی در کشورهای مختلف در راستای فشار آوردن بر اقدام‌های وحشیانه رژیم صهیونیستی استفاده حداکثری شود.

مقاومت و ایستادگی کلیدی‌ترین بخش تاریخ ارزشمند بوشهر است

غریب‌آبادی در ادامه سفر خود به استان بوشهر در بازدید از موزه منطقه‌ای خلیج‌فارس در این استان، گفت: ۶ قرن مقاومت مردمان این دیار، نشان از ایستادگی و شجاعت در برابر متجاوزان بیگانه دارد و حس ارزشمند پاسداری از آب، خاک و مرزداری، از گذشته تاکنون یک مولفه مهم و بخش جدایی‌ناپذیر از فرهنگ مردم این استان است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه تصریح کرد: موزه منطقه‌ای خلیج‌فارس، موزه‌ای با داده‌های بسیار عظیم است و می‌تواند هر بازدیدکننده‌ای را با تمدن خلیج‌فارس، به‌ویژه با تاریخ و فرهنگ استان‌های جنوبی همسایه با این پهنه آبی، آشنا کند؛ استان بوشهر دارای فرصت‌های اقتصادی خوبی، چون دریا، نخل، نفت، گاز و نیروگاه اتمی بوده و باید از این ظرفیت‌ها برای توسعه استان استفاده شود و مردم از این موهبت بهره‌مند شوند.

دبیر ستاد حقوق بشر در پایان رئیس‌علی دلواری را یک نماد و برند ملی دانست و خاطرنشان کرد: استان بوشهر تاریخ بسیار ارزشمند و ماندگاری دارد که مهم‌ترین و کلیدی‌ترین بخش این تاریخ، مقاومت مردمان این دیار در برابر متجاوزان و بیگانگان است.

این هفتمین سفر استانی معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر است؛ وی پیش از این به استان‌های مرکزی، گلستان، قزوین، قم، کرمانشاه و کردستان نیز سفر کرده بود.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • تک سوتر ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  0 0
  شما الان با برجام خیلی ابرومند هستید؟ حرف های کلیشه ای تیم برجام
 • ... ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  0 0
  مگه ابرو داشتن اساس ساخت کشور اینا با بی ابرویی بود
 • ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  0 0
  بابا اینکاره! بابا آبرودار!
 • احمد ۲۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  0 0
  آقای غریب آبادی عزیز حقوق بشر اهرم دست غربی هاست که ملت ها را مورد ستم قرار دهند اما همین حقوق بشر برای غرب وجود ندارد!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس