به گزارش مشرق، علیرضا کمیلی، فعال رسانه در کانال تلگرامی خود نوشت:

آیا پایان اسرائیل در زمانه حضور آمریکا ممکن است؟

درست است که هفتم اکتبر امید را در دلهای همه زنده کرد و رژیم صهیونیستی میخواهد با کشتار و تخریب، آن ضربه را به فراموشی بسپارد ولی سوال این است که آیا اساسا در زمانه ای که آمریکا با تمام قدرت پشت این رژیم ایستاده است می توان به پایان آن فکر کرد؟!

چنانچه پیش تر نوشتم هنوز پروژه پایان اسراییل برای خیلی ها روشن نیست و اغلب آنرا امری نظامی میدانند و حتی هنوز این سوال که چرا ایران آن چند موشک تمام کننده را نمی زند تا کار تمام شود!

این مدل فهم مسایل عالم و عدم توجه به «معادلات قدرت» نگران کننده و نشانه توهم زا بودن برخی تحلیل ها و سخنان است. اینکه ما از آینده امیدبخش سخن بگوییم بمعنای عدم توجه به موانع واقعی و رفع آنها نیست.

و اما بعد وقتی سخن از پروژه ای وسط است که آمریکا در آن نقش مستقیم ایفا میکند یعنی شما نیز باید عمده قدرت های منطقه ای و حتی جهانی را به خط کنید.

غزه نمی‌تواند همه بار فلسطین را به دوش‌ بکشد و آزادی کامل فلسطین بدون فعال سازی کرانه -که چهل برابر غزه است و اقلا دو برابر آن جمعیت دارد- ممکن نیست و بدون همراهی یا سکوت اردن نمی توان به تسلیح کرانه یا ایجاد هر قدرتی در آنجا اندیشید! از همین روست که اردن خط قرمز و نقطه ای حساس برای آمریکا و حتی دول‌ عربی منطقه است و کمکهای مالی آنان مثل هفتصد میلیون دلار سالیانه سعودی پابرجاست!

حالا که مواضع چین و روسیه برای اولین بار، بسیار پیش روانه است فرصت همراه سازی آنان وجود دارد. چه از طریق جایگزین سازی منابع مالی آمریکا در مصر و اردن با چین و چه با ایجاد نقش اقتصادی و حتی امنیتی برای روسیه در این دو کشور موثر و مهم پیرامون فلسطین اشغالی...

طراحی پیرامون عوامل قدرتی که «مستقیما موثر» بر آزادی فلسطین هستند باید دغدغه ذهنی ما باشد والا ایجاد تصویرهای فتح به سبک جنگ ستارگان راهی به جایی نمی برد. اگر در این مسیر جدی هستید به ایجاد این عوامل قدرت فکر کنید.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
  4 0
  آمریکا له راحتی اجازه نمیده مصر و اردن از چنگش در بیان تازه تمایلات ابن دو کشور هم به سمت غرب است
 • ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  4 7
  برای همچین چیزهایی باید بانک بشناسید روابط بانکی مالی به طور دقیق در سطح جهان
 • ۰۶:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  1 3
  شاه اردن وپدرمعدومش توسط انگلیسیها آنجا کاشته شدند.
 • رضا ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  0 5
  از نظر عقلی پیروزی فلسطین بر اسرائیل غیر ممکنه اما اسرائیل از درون دچار فروپاشیه و وعده خدا نزدیکه
 • مسعود دیپلمات ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  6 3
  این تحلیل از پایه اشتباه است. اساسا" طرف ما رژیم صهیونیستی نیست بلکه خود آمریکا است. آنکه در این جنگ شکست خورد، خود آمریکا بود و لاغیر. ادامه این جنگ و ورود کامل مقاومت به آن با عنایت به حضور روسیه در منطقه و پشتیبانی چین، باعث میشد که ریشه آمریکا از منطقه کنده شود و البته به تبع آن کشوری به نام اسرائیل ازصحنه گیتی حذف گردد.
 • مسعود دیپلمات ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  6 3
  این تحلیل از پایه اشتباه است. اساسا" طرف ما رژیم صهیونیستی نیست بلکه خود آمریکا است. آنکه در این جنگ شکست خورد، خود آمریکا بود و لاغیر. ادامه این جنگ و ورود کامل مقاومت به آن با عنایت به حضور روسیه در منطقه و پشتیبانی چین، باعث میشد که ریشه آمریکا از منطقه کنده شود و البته به تبع آن کشوری به نام اسرائیل ازصحنه گیتی حذف گردد.
 • ۰۸:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  10 0
  این طوری تو گفتی یک ۲۰ سال دیگه زمان لازمه.
 • ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  0 0
  بیشتر به زمان پایان خودتون فکر کنین و چه بد پایانی خواهد بود
 • کرپو ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  2 0
  لطفا شعار ندهید. یکی از بزرگترین مشکلات ما در طول این ۴۴ سال شعار دادن های بی پشتوانه بوده است. اسراییل برای حفط خودش حتما از بمب هسته ای استفاده میکنه حالا یا علیه فلسطین و یا علیه تهران. چون حمایت کامل امریکا و اروپا را داره. بقیه دنیا هم اونقدر محکوم کنند تا چشمشون دربیاد. ۸۰ سال هست که محکوم می کنند مگر اسراییل ککش گزیده. فعلا که فقط بچه ها و زنان و مردان فلسطینی قتل عام میشوند. با ان شالله و ماشاالله چیزی درست نمیشه. البته فکر نکنم که مشرق نظر من رو منتشر کنه.
 • ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  0 0
  خیر، تا زمانیکه تمام مردم فلسطین مسلحانه علیه اشغالگران صهیونیست قیام نکنن همین بساط ادامه داره.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس