کد خبر 1550887
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷
بیتا فرهی به خانه ابدی بدرقه شد/ داریوش فرهنگ: بیتا فرهی بانوی خاص سینمای ایران بود

داریوش فرهنگ در مراسم تشییع پیکر بیتا فرهی بازیگر سینما و تلویزیون، با تاکید بر جدیت او در حرفه بازیگری از او به عنوان بانوی خاص سینمای ایران نام برد.

به گزارش مشرق، مراسم بدرقه پیکر بیتا فرهی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون صبح امروز ۷ آذر ماه ۱۴۰۲ در خانه سینما شماره ۲ زیر بارش باران پاییزی برگزار شد.

فرخ نعمتی، داریوش فرهنگ، شهره سلطانی، علی دهکردی، منوچهر شاهسواری، اندیشه فولادوند، ستاره اسکندری، لاله اسکندری، کوروش سلیمانی و ... از جمله حاضران در این مراسم بودند.

این مراسم پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید، با اجرای ستاره اسکندری آغاز شد.

پیکر بیتا فرهی تشییع شد+ عکس

سپس کوروش سلیمانی بیانیه هیات مدیره انجمن بازیگران خانه سینما را قرائت کرد.

در این بیانیه آمده بود:

«اوست همیشه زنده، بانوی سینمای ایران بیتا خانم فرهی هم از قطار پیاده شد. در این سال بد انگار دیگر عادتمان شده که هر از چندی اینجا یا تالار وحدت یا خانه هنرمندان و بهشت زهرا(س) جمع شویم تا در کنار هم تحمل اندوه روز وداع یاران را ساده‌تر کنیم... و چه عادت بدی ما را درگیر و دربند خود کرده است. هنوز مشغول تسلیت بابت درگذشت بیتا فرهی عزیز بودیم که دیروز خبر پرواز پروانه معصومی همکار پیشکسوتمان را شنیدیم. بیایید نام عزیزانی را که در سال اخیر از کف داده‌ایم با هم مرور کنیم تا به عمق تلخی این سال بیشتر پی ببریم؛ امین تارخ، شهرام عبدلی، کیومرث پوراحمد، اسماعیل سلطانیان، فخری خوروش، فریماه فرجامی، احمدرضا احمدی، آرش میراحمدی، امراله صابری، مرتضی پورصمدی، مازیار شیخ محبوبی، فردوس کاویانی، آتیلا پسیانی، داریوش مهرجویی، وحیده محمدی‌فر ... و امروز هم بیتا فرهی و پروانه معصومی، بیتا فرهی بازیگری تحصیلکرده و هنرشناس بود که شمایل زن روشنفکر و مدرن جامعه ایرانی را می‌شد در بازی‌های او، در فیلم های مختلف و در نوع نگاه، شیوه بیان و شکل رفتارش دید... کسی که در فیلم «هامون» در کنار آرتیست در اوجی به نام خسرو شکیبایی با آنکه نخستین تجربه بازیگری‌اش بود، اما اصلا کم نیاورد و حقیقتا و بی‌اغراق عالی بازی کرد. او مهشید را عالی بازی کرد تا سینما او را کشف کند و در ادامه با «بانو»، «کیمیا»، «هتل کارتن»، «خون بازی»، «اعتراض»، «میکس»، «خانه ای روی آب»، «خاک آشنا»، «برادرم خسرو» و حتی در «لامینور» و در آثار تلویزیونی چون «سرزمین مادری»، «طلسم شدگان»، «ولایت عشق» و «سرزمین سبز» و آثار دیگرش هر بار باز هم بدرخشد ... کارنامه بیتا فرهی نشانگر این حقیقت است که او بازیگر شایسته سینمای تفکربرانگیز بود و به همین سبب با بیشتر فیلمسازان سینمای اندیشمند ایران همکاری کرد و به آثار ایشان دعوت شد. بیتا فرهی را هر که دیده و با او همکاری و معاشرت داشته، می تواند شهادت بدهد که وقار و مهربانی، تشخص و دانایی و مردم داری از ویژگی‌های بارز او بوده و این ویژگی‌های انسانی در کنار هنرمندی از او شخصیتی دوست داشتنی و فراموش نشدنی پدید آورده که نام و یادش را در خاطر ما جاودان می‌سازد ... و حالا دیگر خداحافظ بیتا خانم، سلام ما را به آقای مهرجویی و آقای شکیبایی و یاران سفر کرده دیگر برسانید ... خدانگهدار.»

داریوش فرهنگ: بیتا فرهی بانوی خاص سینما بود

سپس دلنوشته مسعود کیمیایی توسط ستاره اسکندری خوانده شد و پس از آن داریوش فرهنگ بازیگر و کارگردان پیشکسوت سینما در غم از دست دادن بیتا فرهی گفت: هنرمندان از خرد و خردورزی مایه می‌گیرند. یکی از خانم‌های هنر پر کشید و از بینمان‌ رفت، او بانوی خاص سینما بود. چندی نبود که از خبر سلاخی مهرجویی باخبر شدیم و هنوز آن را هضم نکرده، یکی از همکاران خردمند خودمان را از دست دادیم.

کارگردان سریال «سلطان و شبان» گفت: این یک سونامی وحشتناک است که سراغ هنرمندان آمده است. کار ما این شده که به جای زندگی از مرگ سخن بگوییم، به جای نور و روشنایی از تاریکی‌ها صحبت کنیم، به جای زیبایی از زشتی‌ها، از دست‌های آلوده و قلب و افکار آلوده صحبت کنیم.

وی ادامه داد: مگر این دل پاره پاره شده یا ترک خورده ما چقدر طاقت دارد که خبر پشت خبر و بدی پشت بدی سراغ همکاران ما آمده است. بیتا فرهی بانوی خاص سینما بود. به تک‌تک عکس‌های او نگاه کنید، انگار از ازل برای سینما ساخته شده بود و چه خوب وارد سینما شد و چه بد از بین ما رفت.

فرهنگ افزود: هنرمندان ۲ بار می‌میرند یک بار از این همه اما و اگر دق می‌کنند و یک‌بار هم با مریضی و دورافتادگی و استرس. چند روز پیش، قبل از فوتش به بیمارستان رفتم، درست نمی‌توانست صحبت کند اما با ایما و اشاره به من گفت سینما در چه حال است و اوضاع و احوال چگونه است؟ من گفتم مشغولیم. روح این بانوی خاص شاد باشد. درود می‌فرستم به همه آنهایی که در شرایط سخت در سرما و گرما و این همه رنج کار می‌کنند تا روح امثال بیتا فرهی شاد باشد.

این کارگردان سینما بیان کرد: همکاران همچنان نمی‌گذارند پرچم کار روی زمین بیفتد. ما هنوز نتوانستیم خبر درگذشت مهرجویی را هضم کنیم که این خبر آمد، این چه زندگی است؟ چرا باید این همه ناملایمات سراغ همکاران و قلب‌های ما بیاید. شب گذشته در مراسم ختم این بانوی خاص بودم که دخترش مهسا از من خواست چند کلمه صحبت کنم. وقتی عکس‌های او را می‌دیدم، متوجه شدم که او ویژه و خاص بود و شخصیت و منش و روش خاص خود را داشت.

فرهنگ در خاتمه اظهاراتش اضافه کرد: من این شانس را داشتم که یک بار در یک سریال با او همکار شدم، هیچ وقت ندیدم از خودش صحبت کند یا خودش را جدی بگیرد، اما کارش را جدی می‌گرفت. هیچ کدام از ما شایسته نیست خودمان را جدی بگیریم اما کارمان را جدی می‌گیریم.

پیکر بیتا فرهی تشییع شد+ عکس

لیلا حاتمی: او یک انسان واقعی حواس جمع بود

سپس لیلا حاتمی روی صحنه آمد و بیان کرد: درگذشت بیتا فرهی را به مهسا و خانواده محترم او و خانواده سینما و دوستداران سینما تسلیت می‌گویم.

حاتمی گفت: ما قبل از اینکه با بیتا فرهی کار کنیم، با او دوست بودیم. من به بیتا، تو می‌گفتم. خانم فرهی مثل هنرپیشه‌ها نبود، او زن بود؛ همان زنی که برای مردها و زن‌ها، زن است.

این بازیگر سینما اظهار کرد: هر وقت او را می‌دیدم بچه‌ها به سراغش می‌رفتند. او با صلابت و شیک‌پوش بود. نمی‌دانم او خجالتی بود یا نه اما باصفا و بی‌ریا بود. فکر کنم اصلا غرور نداشت. فکر کردن به او و حالاتش اشک مرا درمی‌آورد. او یک انسان واقعی حواس جمع بود.

پیکر بیتا فرهی تشییع شد+ عکس

علی دهکردی: بیتا فرهی ستاره‌ای بی‌بدیل بود و در آسمان می‌ماند

علی دهکردی مدیرعامل جدید خانه سینما هم در ادامه بیان کرد: مگر می‌شود یک ستاره را از آسمان به زمین آورد؟ یک ستاره همیشه ستاره است و همواره در آسمان می‌ماند. او ستاره‌ای بی‌بدیل بود که در آسمان بود و در آسمان می‌ماند، هرچند اگر جسم خاکی او به خاک برود. سینمای ما طاقت و تاب از دست دادن ستاره‌های خود را ندارد، اما باید این مسیر را ادامه دهیم و این قطار نباید متوقف شود.

دهکردی در پایان اظهاراتش تاکید کرد: هنوز خبر درگذشت او را هضم نکرده بودیم که پروانه معصومی را از دست دادیم که در آثار ماندگار سینمای ایران حضور داشت.

پیکر بیتا فرهی تشییع شد+ عکس

مهسا قریشی: مادر عاشق کشور و خاکش بود

سپس مهسا قریشی دختر این هنرمند روی صحنه آمد و گفت: مادر عاشق کشور و خاکش بود و دوست داشت اینجا نفس بکشد. او عاشق کارش بود و گزیده کار می‌کرد. هیچ وقت از شرایط سخت گله نکرد و عاشق زندگی کردن بود. به تصمیم خودش از فرانسه به ایران برگشت، چون عاشق مردمش بود. ارزش آدم‌ها برای او به انسان بودن آنها بود. مادرم دوست داشت در خانه خود باشد و آن‌قدر مردم را دوست داشت که دوست نداشت در قطعه هنرمندان دفن شود. او عاشق هوای بارانی بود و امروز هم باران می‌بارد…

در پایان پیکر این هنرمند به سمت بهشت زهرا(س) بدرقه شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  5 0
  آره این الگوی غرب زده ها و بنیاد سورس هاس برای زن ایرانی واقعا هم خاص بود
  • ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   0 1
   چرا تهمت میزنی؟
 • ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  13 8
  این بازیگران هم خوب برای خودشون نوشابه بازکرده وبزرگنمایی میکنن هاااااااا
  • امیر ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   1 1
   یعنی نه مرده نه زنده از نیش زبان شما در امان نیستن. طرف فوت کرده اینحوری پیام میذارید جه برسه که اگه حرفی ازش منتشر میشد
 • ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  10 1
  انشاا.... همه درگذشتگان مورد رحمت الهی قرار بگیرند
  • ۱۶:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   1 0
   ان شاءالله درست هست
 • ف . م ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  4 7
  مکه شما هنرپیشه ها در این سینما تا الآن حز سیاه نمائی از کشورتان جیز دیگه ای هم به دنیا نشان دادید که محکومش می. گنید به آلودگی و زشتی ؟!
  • ۱۶:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   0 4
   تهمت نزن
 • رضا 27 ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  2 0
  من در حیرت هستم که چقدر این واژه های تکراری سال بد ماه بد یا ایام بد را در سوگ این سلبریتی ها باید بشنویم. خب مرگ حق است و این حاشا ندارد. این خانم هم بازیگر توانمند و خوب و بی حاشیه ای بوده ظاهرا . مثل مرحومه پروانه معصومی. خدا همه هنرمندان سرزمین ما را رحمت کند . اما مرگ را باید باور کرد . امروز مرگ سهم آنان بود و باورکردن مرگ سهم ما و فردا مرگ سهم ماست و باور کردن آن سهم اطرافیان. بیایید در سوگ یاران از کف رفته از خوبیهای آنها بگوییم و زمان و زمانه را برای رفتن باور کنیم نه برای نفرین و بدگویی. زمان عنصری از عناصر و نشانه های ادامه داشتن جریان زندگی بشری است و بد و خوب بر نمی دارد . خوبی و بدی در خود ماست و نوع نگاه ما به مقوله هستی و جهان مادی. خدا همه رفتگان خاک را قرین رحمت خود فرماید و ما را به وظایف انسانی و اخلاقی خودمان بیش از پیش واقف گرداند.
 • ۱۸:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  2 0
  خدا رحمتشون کنه امین
 • ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  8 0
  خداوند پروانه معصومی را بیامرزد که بازیگری توانا و معتقد و بی حاشیه بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس