قالیباف

رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر دفاع آفریقای جنوبی در یک دیدار مهم امنیتی سیاسی که در حاشیه مجمع پارلمانی بریکس برگزار شد، بر توسعه همکاری های دوجانبه در موضوعات مختلف تاکید کردند.

به گزارش مشرق، عصر پنج شنبه (۶ مهر) در ساعت پایانی حضور رئیس مجلس در محل برگزاری مجمع پارلمانی بریکس در ژوهانسبورگ، وزیر دفاع آفریقای جنوبی با پیشنهادات مشخصی برای توسعه روابط دو کشور در محل برگزاری مجمع پارلمانی بریکس حضور یافت و با دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد؛ در این دیدار که یک دیدار سطح بالای امنیتی سیاسی بود، نکات مهمی درباره توسعه روابط دو جانبه ایران و آفریقای جنوبی از جمله در زمینه‌های انرژی و دفاعی مطرح شد.

در ابتدای این دیدار، خانم «تاندی روث مودیسه» وزیر دفاع آفریقای جنوبی نیز با تبریک ورود ایران به بریکس و تاکید بر این که این پیمان نقش مهمی در آینده جهان خواهد داشت تاکید کرد: خوشحالم که شما را در خانواده بریکس می بی نم و باور داریم که رشد و توسعه بریکس تأثیرات بسزایی در روابط جهانی خواهد داشت.

وی با ارزشمند خواندن سفر سابق خود به تهران در کسوت رئیس مجلس آفریقای جنوبی از دیدار با رئیس مجلس کشورمان ابراز خرسندی و با بیان این که ایران و آفریقای جنوبی دشمنان مشترکی دارند، تاکید کرد: ما برای ارتقای روابط با جمهوری اسلامی آماده هستیم و امیدوارم روابط دو کشور بیش از پیش افزایش یابد و وارد همکاری‌های مشترک بیشتر شویم، در این زمینه من نیز به نوبه خود آمادگی دارم تا هر اقدامی لازم باشد انجام دهم.

وزیر دفاع آفریقای جنوبی یکی از دلایلی که باعث خوشحالی من از پیوستن ایران به بریکس شد، موضوع انرژی است و در این زمینه تاکید داریم تا در مکانیزم‌هایی که طراحی می‌کنیم بر چالش‌های پیش روی ارتقای همکاری‌ها نظیر تحریم‌ها غلبه کرده و روی پیشبرد مسائل دو کشور متمرکز شویم.

وی در همین زمینه تاکید کرد: ما دراین زمینه آماده انجام اقدامات لازم، از جمله سفر به تهران هستیم تا ببینیم چطور می‌توانیم زمینه‌ای برای همکاری‌ها در حوزه انرژی پیدا کنیم.

همچنین در این دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تشکر از آفریقای جنوبی بابت برگزاری مجمع پارلمانی بریکس با اشاره به عضویت ایران در بریکس که در سه ماه آینده عملیاتی می‌شود گفت: امیدوارم بتوانیم با استفاده از فرصت‌هایی که ایجاد شده است برای توسعه همکاری‌های دوجانبه و نیز همکاری‌ها در قالب بریکس استفاده کنیم.

دکتر قالیباف افزود: ما در این که جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف علوم دانش بنیان، علوم مهندسی و نیز عرصه‌های نظیر انرژی پیشرفت‌های قابل توجهی دارد که این علوم و صنایع می‌تواند در مقابله با چالش انرژی که کشور شما با آن مواجه است، به کمک تان بیاید.

دکتر قالیباف موضوع انرژی و راه اندازی پالایشگاه‌های غیر فعال در آفریقای جنوبی را یکی از موضوعات مهم قابل بررسی بین دو کشور دانست و گفت: این مسئله یکی از موضوعات مورد تاکید من در دیدار با رؤسای مجالس کشور شما بود و پیشنهادی که مطرح شده این است که کمیسیون مشترک دو کشور تا سطح رؤسای جمهور ارتقا پیدا کند و در دیدارهای دوجانبه ای که در آینده نزدیک میان دو کشور برگزار خواهد شد روی این موضوعات متمرکز شویم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس