1

یکی از دلایلی که افراد را در خرید محصولات ایرانی دچار تردید می‌کند، عدم آگاهی و اطمینان آنها از کیفیت تولیدات داخلی است.

به گزارش مشرق، این روزها نوشت‌افزار در سبد خرید اغلب خانواده‌های ایرانی حضور دارد. بسیاری از افراد هم به‌واسطه شغل و حرفه‌شان از این محصولات استفاده می‌کنند. این موضوع سبب شده تا انتخاب و خرید نوشت‌افزار به یکی از دغدغه‌های افراد جامعه تبدیل شود.

این مسئله به‌ویژه برای والدینی که فرزندانشان در سن رفتن به مدرسه قرار دارند، حائز اهمیت است. در کنار افرادی که نوشت‌افزار ایرانی ارزان و باکیفیت را به نمونه‌های مشابه خارجی ترجیح می‌دهند، افرادی هم هستند که در انتخاب نوشت‌افزار ایرانی تردید دارند.

بیشتر بخوانید:

خرید لوازم مدرسه با سـلیقه وطنی

ما در ادامه به این سؤال که «چرا نوشت‌افزار ایرانی بخریم؟» پاسخ می‌دهیم. همچنین عواملی که سبب می‌شوند قیمت تمام شده آنها نسبت به محصولات خارجی پایین‌تر باشد را بررسی می‌کنیم.

یکی از دلایلی که افراد را در خرید محصولات ایرانی دچار تردید می‌کند، عدم آگاهی و اطمینان آنها از کیفیت تولیدات داخلی است.

اما لازم است بدانید که تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی، محصولات خود را مطابق با استانداردهای سخت‌گیرانه داخلی تولید می‌کنند.

این محصولات از سطح کیفی بالایی برخوردار بوده و از نظر زیبایی و تنوع نیز توانایی رقابت با نوشت‌افزار خارجی را دارند.

هم‌اکنون بعضی از برندهای نوشت‌افزار ایرانی محصولات تولیدی خود را به خارج از کشور صادر می‌کنند.

حضور برندهای ایرانی در بازارهای خارجی و رقابت با محصولات دیگر کشورها حاکی از کیفیت بالای این محصولات است.

تولیدکنندگان ایرانی روزبه‌روز سطح کیفی محصولاتشان را ارتقا می‌دهند و برای این کار، تکنولوژی روز دنیا را به کار می‌گیرند.

ارزان‌تر بودن نوشت‌افزار ایرانیدر برابر نمونه وارداتی

یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در خرید یک محصول، قیمت آن است. خریداران تلاش می‌کنند محصولی را انتخاب کنند که صرفه اقتصادی داشته باشد. نوشت‌افزار ایرانی در کنار کیفیت مطلوب، با قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به محصولات مشابه خارجی روانه بازار می‌شوند. این موضوع به‌خصوص برای والدینی که مسئولیت خرید نوشت‌افزار مدرسه فرزندانشان را به عهده دارند، بسیار مهم است.

طیبه رستمی، مادر سه دانش‌آموز به گزارشگر روزنامه کیهان دلایل خرید نوشت‌افزار ایرانی را این‌گونه توضیح می‌دهد: «کودکان به طور معمول بیشتر از افراد بزرگسال وسایل خود را گم می‌کنند. خرید نوشت افزار فانتزی ارزان ایرانی این امکان را به والدین می‌دهد تا در صورت گم ‌شدن نوشت‌افزار فرزندانشان، برای این محصولات با هزینه کمتر جایگزینی مناسب تهیه کنند. اگر به دنبال خرید نوشت‌افزار ارزان و باکیفیت هستید، بهتر است به سراغ محصولات ایرانی بروید.»

رضا حسن‌زاده تولیدکننده نوشت‌افزار ایرانی در تبیین دلایل خرید نوشت‌افزار تولید داخل می‌گوید: «از جمله عواملی که سبب می‌شود قیمت تمام شده نوشت‌افزار ایرانی نسبت به محصولات خارجی پایین‌تر باشد، دسترسی تولیدکنندگان داخلی به مواد اولیه ارزان‌قیمت است. این موضوع سبب می‌شود هزینه تولید نوشت‌افزار ایرانی کاهش پیدا کند و این برندها نوشت‌افزار ارزان را به دست مصرف‌کننده برسانند. محصولات خارجی به دلیل هزینه‌های مربوط به حمل و نقل، ترخیص کالا از گمرک و نوسانات نرخ ارز با قیمت بالاتری روانه بازار ایران می‌شوند. حذف شدن این هزینه‌های اضافی در عرضه محصولات ایرانی، قیمت آنها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.»

وی می‌افزاید: «با توجه ‌به اینکه در حال حاضر سهم بزرگی از بازار نوشت‌افزار به محصولات وارداتی اختصاص دارد، لازم است بدانید شما با خرید نوشت‌افزار وارداتی بر روحیه فرزندان خود تأثیر مخرب می‌گذارید؛ زیرا تصاویر شخصیت‌های کارتونی وارداتی که با برنامه‌ریزی این کشورها موردپسند دانش‌آموزان دبستانی بوده و این امر موجب می‌شود کودکان از این شخصیت‌ها الگوبرداری کنند. از طرفی برخلاف باور عموم مردم از آنجایی‌ که بر واردات و تولید نوشت‌افزارهای خارجی نظارت کافی وجود ندارد و بسیاری از آنها به‌صورت قاچاق وارد می‌شوند از لحاظ بهداشتی نیز ممکن است کیفیت بسیار پایینی داشته و ضررهایی برای فرزند شما بجا بگذارد.»

این تولیدکننده نوشت‌افزار ایرانی در تکمیل صحبت‌هایش می‌گوید: «یکی از دغدغه‌های والدین به هنگام خرید نوشت‌افزار مدرسه برای فرزندانشان، طراحی این محصولات است. بسیاری از نوشت‌افزار خارجی، طرحی دارند که با فرهنگ ایرانی و اسلامی تناسبی ندارد.

استفاده از طراحی‌های متناسب با فرهنگ ملی و دینی برای نوشت‌افزار کودکان و نوجوانان، منجر به ارتقای فرهنگی و تحکیم باورهای آنها می‌شود. برای مثال کودکان وقتی تصویر قهرمانان کشورشان را بر جلد دفتر و یا روی کیفشان می‌بینند با اشتیاق بیشتری از آنها الگوبرداری می‌کنند. خوشبختانه بسیاری از تولیدکنندگان ایرانی به این موضوع توجه ویژه‌ای دارند. آن‌ها تلاش می‌کنند برای کودکان و نوجوانان ایرانی نوشت‌افزاری تولید کنند که با سبک زندگی و هویتشان سازگار باشد و اعتقادات آن‌ها را تقویت کند.»

کمک به تولید و اشتغال ملی

ما با خرید نوشت‌افزار ایرانی به تولیدکنندگان کشورمان کمک می‌کنیم که میزان تولید خود را افزایش دهند و فروش بیشتری داشته باشند.

این کار سبب می‌شود تعداد افراد بیشتری در این زمینه مشغول به کار شوند. عدم اقبال مردم به نوشت‌افزار ایرانی می‌تواند به تعطیل‌ شدن تولیدی‌ها و افزایش آمار بیکاری منجر شود.

علی کلباسی، توزیع‌کننده نوشت‌افزار ایرانی می‌گوید: «گاهی در خرید نوشت‌افزار خارجی، تشخیص محصولات تقلبی از اصلی کاری دشوار است. در چنین مواقعی ممکن است فرد با پرداخت هزینه بالا، محصولی تقلبی دریافت ‌کند و متضرر شود. این نگرانی در خرید نوشت‌افزار برندهای ایرانی وجود ندارد. این برندها، محصولات اصلی و باکیفیت خود را تحت نظارت ویژه راهی بازار می‌کنند و به دست مصرف‌کننده می‌رسانند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «علاوه بر اینکه شما برای خرید نوشت‌افزار خارجی که کیفیت مشابه و یا حتی پایین‌تر از نوشت‌افزار ایرانی دارد، لازم است هزینه بیشتری پرداخت کنید، نکته دیگری که باید مدنظر قرار دهید، این است که خرید نوشت‌افزار ایرانی در رونق تولید و کسب‌وکار نیز تأثیر بالایی خواهد داشت. به‌ طوری ‌که با این خرید شما از تولیدکنندگان ایرانی حمایت کرده و حتی مانع خارج‌ شدن ارز از کشور می‌شوید. با وجود انیمیشن‌های جذاب و شخصیت‌های بزرگ ایران و اسلام استفاده از عکس این شخصیت‌ها بر روی نوشت‌افزارهای ایرانی بدون شک برای کودکان جذابیت خاص خود را خواهد داشت و شما می‌توانید با خرید این نوشت‌افزارهای ایرانی و هدیه‌ دادن آن به فرزندانتان، خرید کالای ایرانی را ترویج دهید و اما در انتها نکته مهم دیگری که باید بدانید این بوده که شاید بتوان گفت یکی دیگر از روش‌هایی که موجب رونق خرید نوشت‌افزار ایرانی می‌شود، ممنوعیت استفاده از نوشت‌افزار خارجی در مدارس خواهد بود که شاید بتوان بهتر خانواده‌ها را با نوشت‌افزارها و نوشت‌افزار ایرانی که همواره تولیدکنندگان سعی کردند انواع باکیفیت و مدل‌های متنوع آن را روانه بازار کنند، آشنا کرد و در نهایت موجب رونق خرید این نوشت‌افزار شد.»

درخشش تصاویر قهرمانان ایرانی بر تارک نوشت‌افزار وطنی

نظارت بر قیمت و کیفیت محصولات ایرانی

نوشت‌افزار ایرانی در سراسر کشور با نرخ مصوب به فروش می‌رسند. این ثبات قیمت سبب می‌شود خریدار با اطمینان خاطر به سراغ آنها برود، اما این موضوع در مورد بعضی از اجناس برندهای خارجی وجود ندارد. محصولات این برندها در مراکز خرید مختلف با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسند و این اختلاف قیمت خریدار را سردرگم می‌کند.

گاهی امکان دسترسی آسان به محصولات بعضی از برندهای نوشت‌افزار خارجی وجود ندارد.

عرضه انحصاری این محصولات در بعضی از فروشگاه‌های خاص سبب می‌شود مصرف‌کننده برای تهیه آنها دچار مشکل شود.

این مشکل در مورد نوشت‌افزار ایرانی وجود ندارد. نمایندگی‌های محصولات ایرانی با رصد بازار، امکان دسترسی آسان همه افراد به محصولات خود را فراهم می‌کنند.

یکی از موضوعات مهم و ارزشمند در تولید نوشت‌افزار ایرانی، توجه به استانداردها و رعایت شرایط بهداشتی مربوط به ‌سلامت محصول است. این موضوع به‌خصوص از آن ‌جهت اهمیت دارد که بخش قابل‌توجهی از مصرف‌کنندگان این محصولات، کودکان هستند.

رعایت نکات بهداشتی، والدین را نسبت به استفاده کودکان و نوجوانان از این محصولات آسوده‌خاطر می‌کند.

فرهنگ‌سازی برای خرید نوشت‌افزار وطنی

با رسیدن فصل بازگشایی مدارس بدون شک خرید نوشت‌افزار و نوشت‌افزارها رونق بسیاری پیدا می‌کند. دراین‌بین با وجود اینکه دو نوع نوشت‌افزار ایرانی و خارجی در بازار موجود است و شاید برای بسیاری از افراد سؤال پیش بیاید که کدام‌یک از این نوشت‌افزارها کیفیت بالاتری دارند؟ طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده خوشبختانه تولیدکنندگان ایرانی در زمینه تولید نوشت‌افزار در سال‌های اخیر عملکرد بسیار خوبی داشتند و توانستند انواع نوشت‌افزارهای کاربردی، ارزان و البته باکیفیت را روانه بازار کنند و در نهایت نیاز کشور در این زمینه را به‌خوبی جوابگو باشند.

نکته مهم و حائز اهمیت این است که اگر به دنبال خرید نوشت‌افزار هستید پیشنهاد می‌شود تولیدات داخلی را انتخاب کنید که بدون شک انتخابی رضایت‌بخش خواهید داشت.

متین رستگارپور، یک ‌فرهنگی برایمان با استناد به آمار موجود می‌گوید: «سال تحصیلی جدید نزدیک است. می‌گویند طبق آمار رسمی، امسال حدود ۲۰ میلیون دانش‌آموز و دانشجو به کسب دانش مشغول خواهند شد. اگر این ۲۰ میلیون، اول مهر امسال هرکدام ۲۰ هزار تومان نوشت‌افزار خارجی خریداری کنند، مبلغی معادل ۴۰۰ میلیارد تومان ارز از کشور خارج می‌شود، اما اگر به‌ جای آن، نوشت‌افزار ایرانی خریداری کنیم، علاوه بر اینکه هزاران جوان تحصیل‌کرده ایرانی مشغول به کار خواهند شد، از تعطیلی واحدهای تولیدی کشور که در معرض هجوم اجناس قاچاق و بی‌کیفیت هستند جلوگیری می‌شود.»

وی در تکمیل صحبت‌هایش به ‌ضرورت فرهنگ‌سازی برای خرید وطنی اشاره کرده و می‌گوید: «در خبرها آمده است که حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار کلاس‌اولی در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند. بهتر است از همین ابتدای تحصیل و تعلیم‌وتربیت آنها را به محصولات ایرانی عادت دهید و تا آخر تحصیلشان از نوشت‌افزار ایرانی استفاده کنند. بدون شک آموزش کودکان به این امر از بدو تحصیل باعث ماندگاری این عادت در آنها می‌شود. نیازی نیست هر جنس بی‌کیفیتی را خریداری کنیم، اما کالاهای باکیفیت ایرانی کم نیستند. پس بیاییم با هم به وظیفه خود عمل کنیم، دست در دست هم دهیم و با آغاز فصل مدارس فقط نوشت‌افزار ساخت وطن با نمادهای ایرانی بخریم.»

منبع:کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 2
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۰۵:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
    0 0
    چرا در قضیه لوازم التحریر ایرانی فقط منحصرا به دفتر و جلد آن پرداخته می شود؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس