تعطیلی نیروگاه‌های هسته‌ای آلمان را واردکننده برق کرد

روزنامه زنجیره‌ای و غربگرای هم‌میهن، مدعی «ذوب اعتماد در تعطیلات تابستانی» شد.

به گزارش مشرق، کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت:

این روزنامه وابسته به کرباسچی، ضمن جمع‌زدن بی‌صداقتی‌های دولت روحانی با عملکرد دولت قبل و بعد از آن، وسط دعوا نرخ تعیین کرده و ضمن ستایش از دولت خاتمی، همه دولت‌های بعدی را با یک چوب رانده تا بی‌اعتمادی مردم به نظام را هم نتیجه بگیرد؛ همان کاری که رسانه‌های بیگانه همسو با امثال هم‌میهن به شکل بازی توپ و آبشار با جریان غربگرا انجام می‌دهند.

این روزنامه نوشت: «تعطیلی دوروزه ایران به دلیل گرمای سراسری بی‌سابقه و حفظ سلامت شهروندان، دلایلی بود که از سوی سخنگوی دولت برای تعطیلی دوروزه کشور اعلام شد؛ دلایلی که مورد قبول بخش قابل‌توجهی از مردم قرار نگرفت، آنها این اظهارات را غیرواقعی می‌دانستند و معتقد به دلایل پشت‌پرده‌ای بودند. این تعطیلی سراسری در شرایطی بود که همه نقاط کشور، گرمای بی‌سابقه هوا را تجربه نمی‌کردند... سرنخ‌هایی که با توجه به سخت‌گیری‌های سال‌های اخیر دولتی‌ها در اعلام تعطیلی، برای مثال آلودگی هوا و شیوع پاندمی کرونا علت تعطیلی برای حفظ سلامت شهروندان را زیر سؤال می‌برد. در سال‎های اخیر موضوعاتی مانند خبررسانی درباره کرونا و آمار روزانه ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن، یکی دیگر از مواردی بود که بر شکاف بی‌اعتمادی دامن زد. این سیاست در تمام دوران شیوع پاندمی ادامه یافت و مردم تا مدت‎ها به آمار رسمی دولت با شک و شبهه نگاه می‎کردند... از دوران ریاست‌ احمدی‌نژاد گرفته تا ریاست‌ روحانی و اکنون، رئیسی، حرف‌ها، نقل‌قول‌ها، ملاحظه‌کاری‌ها و تکذیب‌های پی‌درپی به حدی گسترده و جاری شد که جای اعتماد به مسئولان را روزبه‌روز کوچک‌تر و بی‌اعتبارتر کرد.

وعده مدون صدروزه روحانی برای حل مشکلات اقتصادی، یکی از نخستین وعده‌های او بود. اما روحانی چهار سال بعد، این وعده خود را یک دروغ بزرگ نامید وگفت: «من کی گفتم صدروزه من حل می‌کنم؟». همچنین نیمه دوم سال ۹۸، سال سنگینی برای دولت و حکومت بود. حوادث و اتفاقاتی که شکاف عمیقی ایجاد کرد و آتش خشم مردم را روشن کرد. «من خودم تازه صبح جمعه فهمیدم بنزین گرون شده»، یکی از معروف‌ترین جمله‌های معروف حسن روحانی است که در ماجرای سه برابر کردن قیمت بنزین، ذهن مردم ایران برای همیشه ماندگار شده است.

ابراهیم رئیسی، هم در زمان تبلیغات انتخابات چند وعده بزرگ و اساسی داد؛ تورم تک‌رقمی، اینترنت رایگان برای دهک‌های پایین، کاهش ۵۰درصدی هزینه‌های درمان، ریشه‌کن کردن فقر تا پایان سال ۱۴۰۰ و از بین بردن وابستگی کالاهای اساسی به دلار، چند وعده بزرگ رئیسی بود که مردم آن را انداختن وعده‌های بزرگ در زمین مردم با سنگی بزرگ می‌دانند.
این موارد گوشه‌ای از وقایعی بود که حس بی‌اعتمادی مردم به دولت را در طی سال‌های متوالی، گسترده و عمیق‌تر کرد؛ و حالا با جامعه‌ای روبه‌رو هستیم که در پایین‌ترین سطح خوش‌بینی، اعتماد و اتکا به دولتی‌ها قرار دارند».

درباره میزان اعتماد مردم به دولت خاتمی همین بس که در انتخابات سال ۱۳۸۴ مطلقا به هیچ یک از چند نامزد اصلاح‌طلبان (معین و کروبی و مهرعلیزاده و ‌هاشمی) اعتماد نکردند و قبل از آن هم به هنگام غوغای تحصن در مجلس ششم، با بی‌اعتنایی مطلق مردم رو به رو شدند و حجاریان اذعان کرد این بی‌محلی مردم، به خاطر بی‌محلی دولت و مجلس اصلاحات به دغدغه‌های زندگی مردم بوده است.

در موضوع کرونا، مردم قربانی شدن ۷۰۹ نفر در روز در دولت روحانی و گروکشی بر سر برجام و FATF را با واردات واکسن در دولت رئیسی و ریشه‌کنی کرونا یکی نمی‌دانند. در موضوع وعده‌های اقتصادی، روشن است که جبران ۵۸۰ هزار میلیارد تومان کسری به ارث رسیده به علاوه تسویه همین میزان از بدهی‌ها و تعهدات دولت قبل، بخش مهمی از ظرفیت‌های بودجه و درآمدی دولت فعلی را مصروف خود کرده است.

در همین حال، محافل رسانه‌ای حامی دولت سابق در حالی دو روز تعطیلی به خاطر شدت گرما و چالش تامین برق را دستمایه یک هفته فضاسازی مسموم و سیاه‌نمایی کردند که در دولت سابق، نه صدای‌شان برای تعطیلی‌ها و قطع برق‌های پیاپی و بی‌برنامه در طول تابستان در می‌آمد و نه در زمستان! این محافل ضمنا به روی خود نمی‌آورند که ناترازی تولید و مصرف برق، ارثیه دولتی است که وزیرش با وقاحت ادعا می‌کرد زیر بار مافیای نیروگاه‌سازی نمی‌رود(!) و این در حالی بود که گیر اصلی‌شان، تعهد به غرب (بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه‌ای) برای نساختن نیروگاه و کاهش مصرف سوخت فسیلی بود. خانم ابتکار رئیس‌ وقت سازمان محیط‌زیست درباره تعهد داده شده به غرب گفته بود: «در دولت‌ یازدهم‌ با برنامه‌ریزی‌ انجام ‌شده‌، حرکت‌ نزولی‌ استفاده‌ از سوخت‌های‌ فسیلی به‌ویژه‌ در نیروگاه‌ها آغاز شده‌ است».

با وجود این میراث خسارت‌بار که موجب قطع طولانی‌مدت و بی‌برنامه برق صنایع و خانه‌ها در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ شد، دولت جدید و وزارت نیرو به‌واسطه برخی تدابیر توانسته‌اند ضمن افزایش تولید، میزان مصرف را مدیریت کنند. در همین زمینه وزیر امور اقتصاد دیروز گزارش داد: در حوزه ناترازی در حوزه انرژی و به ویژه برق کشور با مشکلات فراوانی مواجه بود، در تابستان ۲ سال گذشته، برنامه‌ریزی برای قطعی برق هشت ساعته در نظر گرفته شده بود. اگرچه امروز نیز در حوزه تامین برق برای صنایع و در بخشی از خانگی هنوز مشکلاتی وجود دارد، اما عدد ۱۵ هزار مگاوات کسری یا ناترازی، به ۸ هزار مگاوات ناترازی کاهش پیدا کرده است.

نکته آخری که نشریات غربگرا مامور به کتمان آن هستند، بحران جهانی آب و هوایی، و شرایطی به مراتب سخت‌تر از ایران در آمریکا و اروپاست. به عنوان مثال غالبا این اخبار رسانه‌های جهانی را در نشریات غربزده ایرانی پیدا نمی‌کنید: «سازمان ملل: ماه جاری، گرم‌ترین ماه ثبت شده در جهان است./ رکورد دمای ثبت شده در ماه اخیر، در تاریخ چند صد ساله جهان بی‌سابقه است./ اعلام وضعیت قرمز گرمای مرگبار در اروپا./ شبکه CNN: تابستان سال گذشته،۶۲ هزار نفر در اروپا در اثر گرما جان باختند؛ بیشتر از قربانیان کرونا / گرما در آلمان جان ۸ هزار و ۱۷۰ نفر را گرفت./ سازمان بهداشت فرانسه: دست کم ۸۰ نفر در فرانسه در اثر گرما جان خود را از دست دادند./ بنیاد لاین لایف آمریکا: ۸۲۲ هزار مشترک برق در پنج ایالت آمریکا پس از طوفان ۵ روز پیش همچنان برق ندارند/ بزرگ‌ترین شبکه توزیع برق آمریکا که ۱۳ ایالت و ۶۵ میلیون نفر را تحت پوشش دارد، در کلیه خطوط، وضعیت اضطراری اعلام کرد./ مقامات آمریکایی نسبت به قطع برق دو سوم آمریکایی‌ها به دلیل شدت گرما هشدار دادند./ در ایالت آریزونا، ۲۵ نفر بر اثر گرما مُردند. ۴۲۵ مورد مرگ ناشی از گرما در ایالت کالیفرنیا به ثبت رسید».

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 9
 • غیر قابل انتشار: 7
 • RO ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  24 7
  مرگ براصلاح طلبها
  • عادل IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
   11 14
   همچین نوشته است روزنامه غربگرای هم میهن که انسان فکر میکند حتما همه باید مثل مشرق شرقگرا باشند!
  • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
   4 4
   مرگ برتو چطور میشه در یه جایی به حرف حجاریان استناد کرد و در بعضی جاهای دیگه نمیشه استناد کرد مردم به خاطر همین حقه بازیهاتون هست که دیگه به شما اعتماد ندیرن
  • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
   1 2
   باز اسم اصلاحطلبها اومد حاجی حروم لقمه سر کلت پیدا شد مال حروم اصلاحطلب ها بهت میسازه اینقدر پاچه میگیری :)
  • IR ۲۱:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
   1 0
   نتانیاهو بی خود نمیگفت اصلاح طلبها سرمایه های ارزشمند ما در ایرانن... این ننگ تا ابد بر پیشانی هر اصلاح طلبی باقی خواهد ماند...
 • سید IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  34 6
  نیروگاه اَه اَه! پالایشگاه اَه اَه! مسکن اَه اَه! صنعت هسته ای اَه اَه! پرتاب ماهواره اَه اَه! اما کنسرت بَه بَه! سفرهای خارجی بَه بَه! برجام بَه بَه! دریافت های نجومی بَه بَه! تعطیلی کارخانه ها بَه بَه! خلاصه مملکت داری اصلاح طلبان تهوع آور !!!!!
  • IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
   13 12
   همه تون سروته یک کرباسید!! گروه اول باسواد دزد گروه دوم بی سواد دزد
  • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
   8 8
   مدعیان اصولگرا و حامیانشان در زمان تبلیغات انتخابات؛؛تقصیر دولت قبل و نمی‌ذارن و نمیتونیم و تحریم و.... بهانه است برای کار نکردن و نشان از ندانستن مدیریت و... دارد.. همین گروه و بعد از پیروزی در انتخابات و بعد از چندسال هم میگن همه‌اش تقصیر دولت قبل و ماقبل و ...
  • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۰
   0 1
   سید من تهوع آور تر از تو ندیدم
  • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۰۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۰
   1 0
   بی سواد دزد رو خوب اومدی
 • yase IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  8 12
  زمانی که برای لبنان و سوریه اعلام امادگی کردین میتونستین برای ایران بسازید
 • ایران IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  21 1
  درعجبم چطوریک فرد متهم زندانی شده مجرم که ازکارهای دولتی کنارگذاشته شده اصلا درجرایدنام برده می شودو حزب دارد وروزنامه داردو...؟؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
   7 0
   خس و خاشاک و درختان مرده و کثک زده جنگل را میسوزانند و یا دفن میکنند ولی در کشور ما سیاسیون مجرم و خیانتکار قادر به رشد و آسیب به جامعه هستند. تا چه وقت حفظ و حضور سیاسیون کپک زده و ناکارامد و مجرم را باید تحمل کنیم
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  11 0
  جالبه این شخص محکوم مالی بوده اونم با سو استفاده از مقام دولتیش ولی الان روزنامه داره و افاضات میکنه برای مردم. قوانین ما بسیار ضعیف و غیر بازدارنده است.
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  8 0
  همین آمریکا و فرانسه که اورانیوم نیجر ودیگر جاها رو به یغما می برند، به محض طه شدن دزدیشون از نیجر به این کشور اعلام جنگ دادند یعنی اورانیوم و صنعت هسته ای رای غربی ها یعنی حیات ولی یه عده ای خود فروخته به دنبال جمع کردن صنعت هسته ای کشور بوده و هستند، خدا لعنشان کنه.
 • اکبر IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  2 6
  همه رییس جمهورها در دوران ریاست جمهوری خیلی ازشون تعریف میشه ولی نمیدونم پس از اتمام بناگه تبدیل به ادمهای بدی می شوند
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
   2 0
   اینطور نیست اکبر رفسنجانی و ممد خاتمی تا خود را در گرداب 88 ننداختند بیشترین امکان و جایگاه را بعد از ریاست جمهوری داشتند
  • IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
   0 1
   محمود چی؟ اون خودشو تو گرداب چی انداخت؟
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  8 4
  نظام باید این مشکل خودشو حل کنه گرچه دیره یعنی چی هر رئیس جمهوری میاد بعد رفتن توسط جراید و تریبون دارها بد است ؟ اگه بد است یه مورد نه پنج مورد ، مشکل نیرو داره نظام ؟ یا خودش میدونن بد است میارن عمدا ؟ در ضمن اقای خاتمی بهترین رئیس جمهور بعد انقلاب بودند فضای آرامش ذهنی مردم فقط در دوران ایشون بود بخاطر نیت و شخصیت آرام که دارن
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  8 0
  چند روز پیش یکی از این روزنامه ها جواب محکمی به کیهان داد که چطور همه روزنامه ها رو متهم به وطن فروشی میکنه ؟ مگه میزان کیهان است ؟ راستم گفت تمام خوراک خبری غرب از کیهان و فارس است و این عمدا خوراک دادن به اونها خودش مشکوک است
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  0 0
  خدایی حرف زدن بلد هستن و بیشتر حرفاشونم با اینکه عملی نمیبینیم مشکلات کف جامعه و عموم مردم است به دل میشینه جناح مقابل گیر کردن تو کسب رضایت یک میلیون خودی که هی مجبورن حرفهای بزن که انگار دنیای دیگه هستند خودشونو خانواده هاشون بقیه ول کنید
 • وطن پرست DE ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  5 0
  وقتی به یک اختلاص گر اجازه انتشار روزنامه رو می دید دیگه چه انتظاری دارید؟ شما ها از جیب ملت بذل رافت و بخشش می کنید. مردم راضی نیستن.
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  0 1
  بنزین را کاملا مجانی و بدون دریافت حتی یک ریال به دارندگان اتومبیل بدهید.
 • ایران قوی IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  1 1
  #مشرق به خط قرمز های اصلاح طلبان و اپوزیسیون های خارج نشین نزدیک نشید !!!اخطار!!!
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  2 1
  اصلاحات همیشه طلب کار و ناکارآمد هستند
  • IR ۲۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
   0 0
   اتفاقا برعکس اینی که گفتی جزو خصائص اصولاته
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  0 0
  اگر قوه قضاییه مرعوب نبود کرباسچی بابت رفتارش باید حبس ابد میگرفت یا حداقل محرومیت دايمی از فعالیت سیاسی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس