کد خبر 1515191
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۵
انبارلویی نمایه

سفر دریایی ناوگروه ۸۶ به دور دنیا یک نقطه عطف در تاریخ دریانوردی ایران و جهان است و عمق راهبردی ایران را در آب‌های جهان نشان می‌دهد.

به گزارش مشرق، محمدکاظم انبارلویی طی یادداشتی تحت عنوان «شکوه خودباوری» در روزنامه رسالت نوشت:

۱- سیصد و پنجاه نفر از دریادلان ارتش جمهوری اسلامی با یک فرمانده شجاع باتجربه، دل به دریا زدند و دور دنیا را با عبور از سه اقیانوس طی کردند. هشت ماه روی آب بودند.

آنها یک رکورد دریانوردی را به ثبت رساندند که حیرت جهانیان را برانگیخت. ما نمی‌دانیم آنها چه کشیدند و خانواده‌های آنها در این ۲۳۲ روز چه رنج‌هایی را تحمل کردند. حافظ، گویی حال و هوا و درد آنها را با ادراکات الهی درک می‌کرد که فرمود:

شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هائل

کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها

۲- شصت و پنج هزار کیلومتر دریانوردی، آن هم در امواج سهمگین اقیانوس‌ها، با اعتماد به نفس، شجاعت، استقامت و با مدیریت کارآمد، برای اثبات این حقیقت که ما می‌توانیم، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی را در فراز یکی از قله‌های افتخار نشاند و به ملت ایران اطمینان داد با پیشرفت‌های محیّرالعقول به فرزندان شجاع خود و به نسل جدید اعتماد کند. ایران نه‌ تنها به سواحل آبراه‌های مرزی خود تسلط دارد بلکه حضور خود را در معرکه آبراه‌های پر خطر دنیا تثبیت کرده است.

این حضور یعنی دریاهای آزاد فقط متعلق به ابرقدرت‌ها نیست، ایران سهمی بزرگ در این وادی دارد. چهره مصمم و معصومانه فرماندهان نظامی نیروی دریایی ارتش به‌ویژه کسانی که در این سفر دریایی حضور داشتند، با زبان حال فریاد زدند؛

ای شیخ، ما را فوطه ده، وی آب ما را غوطه ده

ای موسی عمران بیا بر آب دریا زن عصا

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ثابت کرد مأموریتی که از سوی فرماندهی کل قوا برای آفرینش چنین شکوه خودباوری به آنها داده شده، بدون کمترین تردید به شکل زیبایی با توکل به خدا و با اعتماد به پشتیبانی ملت و حمایت رهبری بدون نقص و عیب انجام داده است.

۳- سربازان و افسران شجاع نیروی دریایی ارتش دل به دریا زدند تا یک گوهر قیمتی صید کنند. آن گوهر کمیاب و قیمتی، «امنیت» کشوری است که دور تا دور آن را حرامیان و کفتارها و گرگ‌های آمریکایی و اروپایی محاصره کرده‌اند. این یک سفر امنیت ساز بود. آنها به ملت قول داده بودند که این گوهر قیمتی را از کام نهنگان بیرون آورند.

سعدی علیه الرّحمه در ترسیم این شجاعت آنها فرموده است:

گوهر قیمتی از کام نهنگان آرند

هر که او را غم جانست به دریا نرود

۴- سفر دریایی ناوگروه ۸۶ به دور دنیا یک نقطه عطف در تاریخ دریانوردی ایران و جهان است و عمق راهبردی ایران را در آب‌های جهان نشان می‌دهد.

این رخداد بزرگ تاریخی نشان داد ایران اسلامی «انزواپذیر» و «تحریم‌پذیر» نیست. به تعبیر مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا؛ کار آنها یک افتخار بزرگ برای ملت ایران است.

درود بر خانواده‌های ایثارگر و فداکار فاتحان اقیانوس‌ها که با صبر زینبی، شوهران خود را برای خلق چنین حماسه‌ای یاری کردند تا ملت ایران شکوه خودباوری را در آئینه عزم و اراده آن‌ها به تماشا بنشیند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ساس IR ۰۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۶
  0 0
  امان از چیزی که بار زده آورده!!!
 • رضا IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۶
  2 0
  درود فراوان بر خانواده این عزیزان.
 • محمد مهدی اسلامی IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۶
  1 0
  __ بسمه تعالی __ با سلام و احترام بر همشهری بزرگوارم جناب آقای انبار لوئی زید عزّه وتشکر از ایشان که دائماََ در جهت خدمت بدین قلم می زنند و با افتخار بر عزیزان دریادلمان که عزّت آفرینان کشور مان هستند ، عرض می کنم : ز ایمان محکم به دین یاوری __ شکوه و بزرگی بدست آوری __ برو دین اسلام درست درک کن __ تن آسائی و کاهلی ترک کن __ مشو شیفته ی دیگران هیچگاه __ بدین خدا می توان یافت راه _ نه خود شیفته باش و نه خود باخته __ بوجه نکو باش خود ساخته __ بدینسان رسی دوست بخود باوری __ بعقل و بعلم ار کنی داوری __

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس