‌

رئیس قوه قضاییه گفت:امروز برخی جرائم، مردم رابیشتر آزار می‌دهد و بیشتر به مردم ضرر می‌رساند که یکی از آنها، جرم سرقت است؛ لذا رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها نسبت به این مقوله توجه ویژه داشته باشند.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسنی اژه‌ای صبح امروز پنجشنبه (۲۹ تیر) طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌ها، ضمن تسلیت و تعزیت ایام حزن‌انگیز ماه محرم و شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) و فرزندان و یاران باوفای ایشان، اظهار کرد: ما بعنوان پیروان امام حسین (ع) باید در مسیر حق‌طلبی استقامت داشته باشیم و راه نورانی سیدالشهداء را ادامه دهیم و بدانیم مشکلاتی که تحمل می‌کنیم در برابر مصائب آل‌الله که در مسیر تحق فرامین الهی بودند، بسیار ناچیز است.

رئیس قوه قضاییه: نمی‌توانیم با سلیقه و فکر خود عدالت را محقق سازیم

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه باید در مسیر بسط و توسعه عدالت، تلاش همه‌جانبه داشته باشیم، گفت: نمی‌توانیم عدالت را محقق کنیم مگر آنکه بر اساس اصول مسلم اسلامی و تکالیف قانونی عمل کنیم؛ نمی‌توانیم با سلیقه و فکر خود عدالت را محقق سازیم؛ این التزام به قانون است که عدالت را تحقق می‌بخشد. البته در این راستا، فهم و دقت در قانون و وضع قانون و اجرای آن به شیوه درست و اصولی نیز بسیار مهم است.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: اگر انقلابی هستیم باید ملتزم به قانون باشیم؛ نمی‌توانیم بگوییم که انقلابی هستیم، اما به این قانون به سبب ناقص بودن یا منطبق با مقتضیات نبودن، عمل نمی‌کنیم؛ اگر معتقد به ناقص بودن قانون هستیم باید در راستای اصلاح آن، اقدامات مقتضی را ترتیب دهیم، نه اینکه از عمل به آن سرباز بزنیم. انقلابی‌ترین اشخاص در عصر حاضر حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری هستند که خود را ملتزم به قانون می‌دانستند و می‌دانند.

احکام باید متناسب با جرم باشد

رئیس عدلیه بیان داشت: قانون دست ما را باز گذاشته تا در صدور احکام و تصمیمات، مقتضیات زمانی را لحاظ کنیم و به تناسب جرم و مجازات توجه داشته باشیم؛ بسیاری از احکام مجازات، «تعزیری» هستند؛ تعزیر به یَد حاکم است تا لحاظ کند که فرد در چه شرایطی مرتکب جرم شده است؟ آیا اکنون پشیمان است؟ آیا در آینده جرم ارتکابی را تکرار می‌کند؟ چه نوع تعزیری را مقدر کنیم که بازدارندگی و اثربخشی داشته باشد و هم تنبیه باشد و هم تعلیم.

تعیین مجازات نباید به گونه‌ای باشد که موجب وهن شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای ضمن تاکید بر ضرورت نظارت دیوان عالی کشور بر احکام اظهار داشت: مجازات باید متناسب، عاقلانه و اثربخش باشد؛ تعیین مجازات نباید به گونه‌ای باشد که موجب وهن شود؛ اگر مجازات تعیین شده، وهن دستگاه قضایی باشد، از اثرگذاری لازم برخوردار نخواهد بود.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: مجازات تعیین شده باید هم برای محکوم و هم برای فردی که از حکم مطلع می‌شود، اثرگذاری داشته باشد؛ در اینجاست که عدل و تدبیر قاضی جلوه‌گری می‌کند؛ در اینجاست که قاضی باید مقتضیات را بسنجد و عاقلانه عمل کند.

مجازات باید نقش اثربخشی داشته باشد

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: حتی زمان و چگونگی اجرای مجازات نیز می‌تواند در اثربخشی آن نقش داشته باشد؛ اگر در زمان اجرای مجازات، رویکرد تبیینی اتخاذ کنیم و اطلاع‌رسانی درست داشته باشیم، این امر هم برای خود مجرم و هم دیگران اثربخشی دارد؛ با اتخاذ رویکرد تبیینی می‌توانیم مجرم را در زمان مجازات نیز منقلب و متحول کنیم.

قاضی‌القضات تصریح کرد: بار دیگر تاکید می‌کنم که رفتار ما با متهم، خانواده متهم، ارباب رجوع، شاکی و مشتکی‌عنه بسیار مهم است؛ بسیاری از اوقات حُسن‌خلق و رفتار و ادبیات ما از حکمی که صادر می‌کنیم اثربخش‌تر است.

صیانت از مجموعه قضایی و فرد فرد کارکنان، امری ضروری و لازم است

رئیس عدلیه در ادامه با اشاره به اهمیت مقوله صیانت از دستگاه قضایی گفت: امروز صیانت از مجموعه قضایی و فرد فرد کارکنان، امری ضروری و لازم است و شاید ضرورت این امر از مقاطع دیگر بیشتر باشد؛ چرا که شیطان‌صفتان همه ابزارها و ترفندهای خود را به کار بسته‌اند تا میان مردم و مسئولان و حتی بین دستگاه‌ها و حتی در داخل دستگاه قضایی نیز اختلاف افکنند؛ هر روز یک شایعه و مطلب کذب را اشاعه می‌دهند تا فضا را مسموم سازند و ذهن مردم را مشوّش کنند و افراد را متحیّر سازند که کدام مطلب حق است و کدام مطلب ناحق! لذا اینجاست که خیلی باید مراقبت کنیم و تدبیر به خرج دهیم و سوء‌ظن نداشته باشیم؛ اگر خبری رسید باید ابتدا بررسی کنیم که از ناحیه فاسق است یا عادل؟ اگر از ناحیه فاسق بود، در صحت وسقم آن خبر دقت و تحقیق کنیم؛ اگر نمی‌دانیم گوینده‌ی خبر عادل است یا فاسق، بیشتر احتیاط کنیم.

رئیس قوه قضاییه: باید مراقب کل نظام و دستگاه قضایی باشیم

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: امروز بصیرت وهوشیاری و توجه به وسوسه‌های شیطان‌صفتان و کسانی که هدفشان ایجاد فتنه و صحنه‌سازی است، بسیار مهم است؛ باید مراقب کل نظام و دستگاه قضایی باشیم و بر مبنای فرامین الهی و فریضه امر به معروف و نهی از منکر عمل کنیم.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: امروز برخی جرائم، مردم را بیشتر آزار می‌دهد و بیشتر به مردم ضرر می‌رساند که یکی از آن‌ها، جرم سرقت است؛ لذا رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها نسبت به این مقوله توجه ویژه داشته باشند و چنانچه ملاحظه کردند در مواردی نسبت به پرونده‌های ارجاعی مرتبط با جرم سرقت، به طور مطلوب عمل نمی‌شود، موضوع را مدیریت کنند اصولا کار مدیر همین است؛ اگر چه قاضی در انشای رأی مستقل است، اما باید قاضی را کمک و هدایت کرد.

امنیت همه‌جانبه مردم اعم از امنیت روانی و امنیت فیزیکی، موضوعی بسیار مهم است

رئیس دستگاه قضا گفت: امروز امنیت همه‌جانبه مردم اعم از امنیت روانی و امنیت فیزیکی، موضوعی بسیار مهم است که مورد طمع شیطان‌صفتان می‌باشد؛ دشمن می‌خواهد مردم ما نه امنیت روانی داشته باشند و نه امنیت جانی و مالی؛ دشمن می‌خواهد امنیت کشور را به هم بزند لذا باید خیلی مراقب باشیم.

رئیس عدلیه افزود: به نظر می‌رسد برخی از دادگاه‌های ما توجه لازم را نسبت به کسانی که در فضای مجازی و در رسانه‌های مکتوب، امنیت روانی مردم را مخدوش می‌کنند، ندارند! در مواردی دادسرا ترتیبات قانونی را اتخاذ می‌کند و پرونده به دادگاه می‌رود، اما دادگاه اعلام می‌کند که سوء‌نیتی در کار فلان فرد نبوده است! یا ممکن است دادسرا در این قبیل موارد اهتمام لازم را به خرج ندهد؛ علی‌ایحال توجه به امنیت روانی مردم و برخورد قانونی با مخدوش‌کنندگان امنیت روانی مردم، موضوع بسیار حائز اهمیتی است.

قاضی‌القضات تاکید کرد: باید توجه و اهتمام زیادی به امنیت فیزیکی مردم نیز داشت؛ باید در قبال اقدامات ایذایی و خرابکارانه که از بیرون هدایت می‌شوند مطابق قانون با قاطعیت برخورد کرد؛ در اینجا باید از سربازان گمنام امام زمان (عج) که در خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان برای تهدید امنیت مردم ایران اسلامی، مجاهدت می‌کنند، قدردانی به عمل آورد و باید در نظر داشت که ممکن است این قبیل اقدامات دشمنان ادامه داشته باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به مقوله ناهنجاری‌های اجتماعی، اظهار کرد: ضروری است در مقابل کسانی که با ناهنجاری اجتماعی می‌خواهند امنیت روانی مردم را مخدوش کنند و آب به آسیاب دشمن بریزند، مطابق قانون، اقدامات مقتضی را انجام داد؛ امروز ممکن است برخی از این کشف حجاب‌ها با انگیزه سیاسی و هدایتگری معاندان باشد؛ در اینجا باید وفق قانون، اقدامات لازم را ترتیب داد؛ همچنین باید توجه داشت که کشف حجاب حتی اگر با انگیزه سیاسی و هدایتگری معاندان هم نباشد، عملی خلاف شرع و قانون است؛ که در این موارد هم قانون تکلیف را مشخص کرده است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: برای فرد فردِ مرتکبان ناهنجاری‌های اجتماعی لازم است تدبیر مقتضی در نظر بگیریم و توجه داشته باشیم که آیا اقدام فرد یا افرادی که مرتکب این ناهنجاری شده‌اند، سازمان‌یافته است یا خیر؟ انگیزه فرد چه بوده است؟ وضع حال فرد چگونه است؟ آیا پشیمان شده است یا خیر؟ همه این موارد باید در مواجهه با مرتکبان ناهنجاری‌های اجتماعی لحاظ شود.

در تعیین مجازات مرتکبان ناهنجاری‌های اجتماعی باید به متقن بودن آراء توجه داشته باشیم

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: در تعیین مجازات مرتکبان ناهنجاری‌های اجتماعی نیز باید به متقن بودن آراء توجه داشته باشیم؛ آرای ما باید مستند به قانون باشند و هم از لحاظ محتوایی و هم از لحاظ شکلی قابل قبول باشند؛ گاهی ممکن است محتوای رأی صادره درست باشد، اما از لحاظ شکلی ایراد وجود داشته باشد و ادبیاتی در دادنامه به کار برده شده باشد که شایسته یک قاضی و دستگاه قضایی نباشد، لذا باید به نحوه نگارش آراء توجه ویژه داشت؛ همچنین احکام تتمیمی و تکمیلی که صادر می‌شود نیز باید منطبق با قانون باشند و موجب وهن نباشند؛ همچنین در مواردی نیز ممکن است خانواده فرد، خانواده‌ای خوب باشد، اما فرزند دچار لغزش شده باشد؛ در اینگونه موارد نیز ضمن لحاظ جهات قانونی، باید تدابیر لازم را اتخاذ کرد.

تا زمانی که لایحه عفاف و حجاب تبدیل به قانون شود، باید بر اساس قوانین فعلی در این حوزه عمل کرد

رئیس عدلیه اظهار داشت:در خصوص مقوله مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی و مقوله عفاف و حجاب، قوانین موجود توسط معاونت حقوقی جمع‌بندی شده است لذا رؤسای کل دادگستری‌ها بر مبنای این قوانین عمل کنند و قضات ویژه‌ای را نیز تعیین کنند؛ تا زمانیکه لایحه عفاف و حجاب در مجلس تصویب و تبدیل به قانون شود، ما باید بر اساس قوانین فعلی در این حوزه عمل کنیم.

منبع: میزان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  3 0
  چشم!!!!
  • IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   21 2
   رای احمدعراقچی سلطان سکه تبرئه اعلام شد چه غلطی اینا دارن میکنن ازازاد کردن طبری وهاشمی وول گذاشتن خاوری
  • IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   25 1
   رای احمدعراقچی سلطان سکه تبرئه اعلام شد چه غلطی اینا دارن میکنن ازازاد کردن طبری وهاشمی وول گذاشتن خاوری
  • IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   11 1
   رای احمدعراقچی سلطان سکه تبرئه اعلام شد چه غلطی اینا دارن میکنن ازازاد کردن طبری وهاشمی وول گذاشتن خاوری
  • IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   8 8
   قوه قضاییه متاسفانه جریمه محورودربرخی مقاطع جایگزین های نمایشی حبس راجایگرین بازدارندگی ازجرم وعبرافرینی کرده است
  • منتقد گمنام IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
   1 0
   پاریس تگزاس 1984. تهران تگزاس 1402 !
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  25 0
  ای کاش برای امثال طبری نیز بر اساس قانون عمل می کردید قانون شما خودی غیر خودی دارد واز عدالت فرسنگها دور است
  • پری مجرد44 ساله IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   22 5
   باید بشینیم و دست بگذاریم روی دست تا آقا امام زمان خودش بیاد و مشکلات فرهنگی و اقتصادی و قضایی را تمشیت کند تا آن روز ما وظیفه ای نداریم
  • IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   5 8
   ۱۶۰۶ شما که دست رو دست نذاشتی و اسم جعل میکنی امام زمان گردن امثال شما را خواهد زد
  • IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   7 0
   ۱۶۰۶ شما که دست رو دست نذاشتی و اسم جعل میکنی امام زمان گردن امثال شما را خواهد زد
  • پری مجرد44 ساله IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   1 5
   چی میگی تو؟ اسم کی رو جعل کردم خیلی آشغالی
  • IR ۰۴:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
   3 0
   ۲۲۲۵ خودتی بی هویت جاعل
  • جهانگیر IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
   7 0
   وقتی دزد و قانون شکن و رانتخوار ...را معرفی میکنید یا پیش مردم لو میروند اگر برخوردی اسلامی وشایسته نکنینید از حق خدا و مردم دفاع نکنید و این مردم میدانند .
 • علی IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  14 0
  مگر در رابطه با مسائل دیگر جامعه و اقتصاد همه چیز قانون نداریم عمل میشود اگر عمل شده بود که این همه مشکلات نبود پس بیشتر از این قانون را لوس نکنید که نتیجه ای ندارد مسئولان اول باید خود به قانون تمکین کنند بعد از مردم انتظار داشته باشند
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  18 0
  برو تو مجتمع های قضایی ببین چه خبره هیچکس کار راه نمی اندازه صف برای ورود الی ماشااله کار از شش ونیم صبح ولی قاضی ساعت نه میاد اونم تا صبحونه بخوره وریست بشه پنج نفر رو اگه ببینه بخدا نفرین مردم گیرایی داره به شعار نیست اقای اژه ای خراب کردی بیا تو میدون ببین چه خبره4
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  50 2
  شما به دلیل ترک فعل در اجرای قوانین از جمله حجاب باید بازخواست شوی
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  2 0
  لطفا در مورد مدیرکل ارشاد استان گیلان سریعا اقدام انقلابی کنید وایشان رو جلوی در وزارت ارشاد دار بزنید تا عبرتی برای بقیه مسئولین بشه آبروی برای جبهه انقلاب نزاشتن از دیروز نقل تمام سایت ها و شبکه های ضد انقلاب شده
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  31 23
  اگر له کردن دیش های ماهواره با نفربر زرهی و راپل رفتن از دیوار و پشت بام ها باعث جمع شدن ماهواره شد، گشت ارشاد و استفاده از قوه قهریه قوه قضاییه در قصه حفاف و حجاب هم به کار خواهد آمد!!!
  • پری مجرد44 ساله IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   9 22
   حرف حساب جواب نداره با شما موافقم
  • ZA ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   6 8
   ربطی بهم نداره اولی یه وسیله داخل خانه برای دیدن شبکه های خارجی هست دومی اعلام بی دینی و بی حیایی در منظر عمومی هست.
  • وطن پرست DE ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   3 0
   نه نمی شه ولی لودگی و لبخند زدن نتنها جلوش رو نمی گیره که تشدید می کنه.
  • مشرق کپک زده IR ۲۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   5 9
   ۱۶۰۵ فعلا تو آب یخ بشینید در این گرما مثمر ثمر است
  • جواد IR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   7 9
   همین حرفها متاسفانه باعث شد که اراده ها برای مقابله با فسادها سست شود
  • IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   21 10
   با این حرف احمقانه لابد باید در کل دنیا زندان ها رو جمع کنن با این حرف مزخرف که اگر زندان تا الان جواب میداد باید نباید دیگه الان مجرمی بود
  • IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
   14 10
   با این استدلال احمقانه لابد باید در کل دنیا زندان ها و پلیس رو جمع کنن با این حرف مزخرف که اگر پلیس و زندان تا الان جواب میداد نباید دیگه الان قاتل و دزد و مجرمی بود
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  5 0
  بله با این شل بازی های شما فساد و فحشا و بی بندوباری همه جا رو گرفته.
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  6 1
  دم از قانون نزن
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  34 0
  جناب اژه ای کوتاهی شما در مجازات امثال طبری بس نیست میخواید حوزه فرهنگ رو هم به گندبند بکشید.
 • جواد IR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  11 1
  همین حرفها متاسفانه باعث شد که اراده ها برای مقابله با فسادها سست شود. جواب درست به این شائبه ها این است که ما موظف به تکلیف هستیم نه به نتیجه.
 • IR ۰۲:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
  5 6
  مثل قبل عمل بشه یعنی به هیچ بی حجابی تذکر ندن و هیچ جریمه نکنن ؟؟
 • رسول IR ۰۴:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
  8 4
  لطفاً کورکورانه از آقای اژه ای طرفداری نکنید. کارنامه ایشون اصلا رضایت بخش نیست.
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
  19 8
  تعیین مجازات برای مجرم ولو اینکه سختگیرانه باشد وهن قوه قضاییه نیست حضرت علی (ع) در مورد ابن هرمه (مأمور بازار اهواز) چه دستوری به رفاعه دادند !؟ حضرت علی (ع) : اى رفاعه ! روزهاى جمعه ، او را از زندان خارج كن و سى و پنج تازيانه بر او بزن و او را در بازار بگردان ، پس اگر كسى از او شكايتى با شاهد آورد، او و شاهدش را قسم بده ، آن وقت ، حق او را از مال ابن هرمه بپرداز، سپس دست بسته و با خوارى او را به زندان برگردان و برپايش زنجير بزن ، فقط هنگام نماز زنجير را از پايش در آور و اگر براى او خوردنى و نوشيدنى و يا پوشيدنى آوردند، مانع نشو و به كسى هم اجازه كه بر او داخل شود و راه مخاصمه و طريق نجات را به او بياموزد و اگر به تو گزارش رسيد كه كسى در زندان چيزى به او ياد داده كه مسلمانى از آن ضرر مى بيند آن كس را مى زنى و زندانى مى كنى تا توبه كند و از عمل خود پشيمان شود.» اینجوری باید مجازات کرد نه اینکه فردی با دزدی و جرم خودش موجبات وهن جامعه و نظام اسلامی رو فراهم کرده ما با قید وثیقه آزادش کنیم ،یا فردی موجبات وهن قوه قضاییه و کاهش اعتماد مردم به اون رو فراهم کرده باشد (طبری) و با قید وثیقه بگیم فعلا برو آزاد باش / اگر قوه قضاییه ما در تعیین مجازات ها همانند و حداقل شبیه حضرت علی (ع) عمل کند هیچ مدیر یا مسئول دولتی و غیر دولتی حرأت و اجازه خطا و خیانت بخودش را نخواهد داد / منتها بعضا مجازات ها بازدارنده نیست و بعد دوباره شاهد رخ دادن همان جرم توسط فردی دیگر در بین برخی مدیران و.. هستیم
 • کارشناس IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
  7 19
  قبلا حداقل حیا داشتند ولی فرزندان الان حیا هم ندارند.
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
  0 1
  پوشش دهه هفتاد و هشتاد بسیار پوشش مناسب و معمولی همه اقشار بودند و مورد قبول همه اقشار
 • محسن IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
  16 8
  برخورد قهری در این شرایط پاسخگو نیست
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
  21 27
  حکم خدا و شرع بالاتر از قوه قضاییه و قانون نمایندگان انچنانی مجلس است
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  0 0
  یک بازه زمانی و اقدام دو فوریتی و برگزاری جلسه در خارج وقت خود برای موضوعات با این اهمیت حداقل کاری است که مسئولان قوای سه گانه میتوانند بکنند. و الا هر گبری به پیری می رسد میشود پرهیزگار.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس