درک کانوی

عضو سابق حزب محافظه کار انگلیس معتقد است ورود ایران به عرصه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی آفریقا می‌تواند فرصتی طلایی برای تهران در مقابله با غرب باشد.

به گزارش مشرق،کشورهای آفریقایی دهه‌هاست که در عرصه‌های استراتژیک جهانی جایگاه ویژه‌ای برای خود دارند و تمامی دولت‌های غربی برای ارتباط با این کشور تلاش کرده اند. منابع غنی طبیعی، پتانسیل‌های موجود در زمینه انرژی و برخی قابلیت‌های اقتصادی این قاره از جهان را به مرکزی مهم برای سرمایه گذاری‌های خارجی تبدیل کرده که در سال‌های اخیر کشورهای غربی و نیز چین تمایل خود را برای گسترش همکاری‌ها با این منطقه از جهان نشان داده اند.

رییس جمهور کشورمان که همراه با هیئت دیپلماتیک چند روزی به این قاره سفر کرده و قرار است در مورد ظرفیت‌های همکاری با برخی کشورهای آفریقایی مذاکره کرده و در نتیجه آن توافقنامه‌هایی به امضا برسد.

به همین منظور و برای بررسی جزئیات بیشتری از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل کشورهای آفریقایی مصاحبه‌ای با «دِرِک کانوی»، سیاستمدار و از اعضای سابق حزب محافظه کار انگلیس ترتیب داده شده که مشروح آن به شرح زیر است:

- چرا در دهه‌های اخیر کشورهای آفریقایی به مرکز توجه کشورهای غربی تبدیل شده و به شدت تمایل به سرمایه گذاری در این قاره آفریقا دارند؟
درک کانوی: در طول دهه‌ها کشورهای آفریقایی چندان مورد توجه نبودند، اما با وارد شدن جهان به عرصه‌هایی جدید و تجربه بحران‌های مالی و اقتصادی با بررسی‌های مختلف متوجه شدند که این قاره مملو از پتانسیل‌هایی نهفته است که در صورت سرمایه گذاری در آن‌ها می‌تواند فرصت‌های خوبی را در اختیار کشورهای سرمایه گذار قرار دهد. البته این نکته چندان هم جدید نیست و در طول تاریخ یکی از دلایلی که کشورهای آفریقایی مدام هدف استعمار غرب قرار می‌گرفتند همین موضوع بوده چرا که این کشورها بستری غنی از فرصت‌های اقتصادی، سیاسی و طبیعی را فراهم می‌کردند.

امروز کشورهای غربی و حتی چین و روسیه هم به این مهم پی برده اند که قاره آفریقا می‌تواند پتانسیل‌های پنهان زیادی داشته باشد که در صورت سرمایه گذاری در این منطقه آن‌ها می‌توانند وارد یک بازی دو سر بُرد شوند.

-ایران از فرصت سرمایه گذاری در کشورهای آفریقایی چگونه می‌تواند استفاده کند؟
دِرک کانوی: ایران می‌تواند در زمینه انرژی فعالیت‌های متنوعی را در قاره آفریقا انجام دهد. قاره آفریقا سرشار از منابع انرژی نهفته و استخراج نشده است که به نظر من ورود ایران به عنوان کشوری که سابقه طولانی در عرصه انرژی دارد هم می‌تواند موجب شکوفایی کشورهای آفریقایی در این زمینه شود و هم اینکه برای خود ایران می‌تواند مزیت‌های زیادی به همراه داشته باشد.

ایران حتی در زمینه انتقال دانش و فناوری به کشورهای آفریقایی در زمینه انرژی هم می‌تواند تاثیر مهمی داشته باشد. به نظر من ارتباط میان آفریقا و ایران در زمینه‌های پزشکی، داروسازی، انرژی و کشاورزی می‌تواند ثمربخش باشد و هر دو کشور می‌توانند در این عرصه‌های برای ایجاد ارتباط هماهنگ سیاسی نقشی مهم ایفا کنند و ایران هم حرف‌های زیادی برای گفتن در این زمینه‌ها در عرصه‌های بین المللی دارد.

-چرا ارتباط ایران با آفریقا به یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های غرب تبدیل شده است؟
دِرک کانوی: همان طور که اشاره کردم آفریقا مملو از فرصت‌های طبیعی و اقتصادی غنی است و می‌تواند یکی از راه‌های ممکن برای دور زدن تحریم‌ها غرب باشد به خاطر همین هر گونه ارتباط با این کشورها طبیعی است که می‌تواند زمینه‌های نگرانی کشورهای غربی را فراهم کند.

آفریقا در سال‌های آینده با توجه به رشد جمعیتی که دارد و در مقایسه با سایر کشورهای جهان قابل قبول است در دهه‌های آینده می‌تواند مرکز بسیار خوبی برای تولید و نیروی کار جوان باشد. همچنین ظرفیت‌های عظیم اقتصادی، تجاری و معادن طبیعی این منطقه چیزیست که قرنهاست نظر کشورهای غربی را به خود جلب کرده و هر گونه ورود ایران به این عرصه‌ها و آغاز همکاری‌های دو جانبه طبیعی است که می‌تواند برای آن‌ها نگران کننده باشد.

دِرک کانوی (متولد ۱۵ فوریه ۱۹۵۳) یک سیاستمدار سابق و مجری تلویزیونی انگلیس است. کانوی یکی از اعضای سابق حزب محافظه کار است که از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۷ به عنوان نماینده پارلمان انگلیس برای حوزه انتخابیه شروزبری و آچام و از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ اولد بکسلی و سیدکاپ مشغول به کار بوده است. وی در زمان نخست وزیری دیوید کامرون به دلیل انتقادات شدید از عملکردهای سیاسی و اقتصادی دولت برای همیشه از پارلمان انگلیس اخراج شد و در حال حاضر در دانشگاه‌های این کشور به عنوان استاد مشغول به فعالیت است و با رسانه‌های مختلف به عنوان تحلیلگر سیاسی کار می‌کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس