کد خبر 1503197
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹
کاسبی جنگ‌افروزان به بهانه بازسازی اوکراین

غرب هر زمان با کمبود بودجه مواجه می‌شود نشستی به اصطلاح جهانی برای حمایت از بازسازی و یا کمک‌های بشردوستانه به این کشورها برگزار می‌کند و درآمد حاصله را صرف جنگ‌افروزی و نظامی‌گری خود می‌کند.

به گزارش مشرق، در اجلاس دو روزه بازسازی اوکراین که در لندن برگزار شد، حاضرین با تامین ۶۰ میلیارد دلار کمک مالی برای بازسازی اوکراین و احیاء اقتصاد جنگ‌زده این کشور توافق کردند.

دولت انگلیس با صدور بیانیه‌ای ادعا کرد که این نشست یکی از بزرگترین اجلاسیه‌های پس از پایان جنگ جهانی دوم به‌شمار می‌رود.

نشست لندن در حالی به پایان رسید که بانک جهانی تخمین زده که برای بازسازی اوکراین به ۴۱۱ میلیارد دلار کمک مالی نیاز است.

این نشست به ظاهر حمایتی از بازسازی اوکراین در حالی صورت می‌گیرد که یک ابهام بزرگ درباره آن مطرح است و آن اینکه در شرایطی که جنگ همچنان در حال شدت گرفتن است و غرب نیز بر ارسال گسترده تسلیحات به کی‌یف تاکید دارد، چگونه می‌شود که غرب مدعی کمک به بازسازی اوکراین شده است؟

شرایط مذکور نشان می‌دهد که اوکراین نه تنها در مسیر بازسازی قرار ندارد بلکه با شدت گرفتن ابعاد جنگ هر روز بر ویرانه‌های آن افزوده خواهد شد.

با توجه به این حقایق، برگزاری این نشست را باید از چند منظر ارزیابی کرد:

نخست؛ اوکراینی‌ها در حالی با تصور پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو به زمینی برای جنگ‌افروزی غرب علیه روسیه مبدل شدند که در نهایت نیز مقامات ناتو، اروپا و آمریکا رسما از غیر قابل اجرایی بودن عضویت اوکراین خبر دادند و آن را به آینده‌ای نامعلوم واگذار کردند.

این مسئله تضعیف روحیه و بی‌انگیزگی اوکراینی‌ها برای ادامه جنگ را به همراه داشته، چنانچه در مقاطعی سران کی‌یف از آمادگی برای پذیرش طرح‌های صلح سخن گفته‌اند.

با توجه به این شرایط، غربی‌ها با برگزاری نشست بازسازی اوکراین به دنبال وعده‌ درمانی جدید به نام بازسازی به جای عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا هستند.

به عبارت دقیق‌تر؛ این نشست نوعی کلاه‌برداری از مردم اوکراین است که جان و مال و سرزمینشان را به خاطر جاه‌طلبی‌های غرب و غرب‌گراهای داخلی از دست داده‌اند.

دوم؛ اروپایی‌ها و آمریکا در حالی بر استمرار ارسال تسلیحات به اوکراین و طولانی کردن جنگ تاکید دارند که در بسیاری از این کشورها علیه ادامه جنگ و سیاست‌های اقتصادی و سیاسی غرب تظاهرات و اعتراض‌های گسترده‌ای در جریان است.

تجربه افغانستان و عراق نشان می‌دهد که غرب هر زمان با کمبود بودجه مواجه می‌شود نشستی به اصطلاح جهانی برای حمایت از بازسازی و یا کمک‌های بشردوستانه به این کشورها برگزار درآمد واصله را صرف جنگ‌افروزی و نظامی‌گری خود می‌کند.

اکنون در اوکراین نیز وضعیت مشابهی در جریان است و غرب که نیازمند منابع مالی است با ادعای بازسازی اوکراین در حال کلاه‌برداری جهانی برای تامین هزینه‌های جنگ‌افروزی است.

شاهد اینکه غرب گرچه مدعی تامین بودجه برای بازسازی است اما این بازسازی را مشروط به دستاوردهای کی‌یف در میدان نبرد کرده و این دستاورد نیز مشروط به تامین تسلیحات است.

اولویت تامین تسلیحات برای رسیدن به پیروزی و بازسازی در حالی مطرح است که طی روزهای گذشته غربی‌ها از یک سو بر ناتوانی اوکراین در دست‌یابی به پیروزی در برابر روسیه اذعان کرده‌ و از سوی دیگر برخی مقامات همچون بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از خالی بودن انبارهای تسلیحاتی اروپا خبر داده‌ و خواستار تامین نیازهای نظامی با افزایش تولید و خریدهای تسلیحاتی شده‌اند.

این امر زمانی بیشتر نمود می‌یابد که هم‌زمان با این نشست، کمیسیون اروپا اعلام کرد که دولت‌های اتحادیه اروپا از طرح استفاده از درآمدهای حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای کمک به تامین مالی اوکراین حمایت می‌کنند.

پیش از این «اورزولا فون‌درلاین» رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه گفته بود: بازوی اجرایی اتحادیه اروپا پیشنهادی درباره شیوه استفاده از این دارایی‌ها برای اوکراین قبل از تعطیلات تابستانی ارائه خواهد کرد.

اتحادیه اروپا متشکل از ۲۷ کشور، بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو از دارایی‌های بانک مرکزی روسیه و ۳۰ میلیارد دیگر از دارایی‌های خصوصی الیگارش‌های روسیه را مسدود کرده است.

بی‌صداقتی غرب درباره ادعای بازسازی اوکراین زمانی آشکارتر می‌شود که این کشورها تمام طرح‌های صلح طرح شده از سوی چین، آفریقای جنوبی، برزیل و... را مردود دانسته‌ و بر طولانی شدن جنگ تاکید دارد.

منبع: نورنیوز

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • سید IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۶
  1 0
  اساساً یکی از اهداف یانکیستان در جنگ افروزی و قربانی کردن ملت ها همانا رونق کارخانجات و صنایع و شرکت های تسلیحاتی آن کشور است! همچنان که به ملت خودش هم رحم نمی کند و حاضر نیست فروش آزاد اسلحه در کشورش را ممنوع کند!!!
  • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۶
   0 0
   وظیفه تک تک شما به عنوان خادمین کاخ کرملین جانفشانی در راه ارباب پوتین است و در نبود واگنر به جبهه های جنگ اوکراین بشتابید و به عنوان مدافعان کرملین بجنگید
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۶
  0 0
  وظیفه تک تک شما به عنوان خادمین کاخ کرملین جانفشانی در راه ارباب پوتین است و در نبود واگنر به جبهه های جنگ اوکراین بشتابید و به عنوان مدافعان کرملین بجنگید که اگر خدای نخواسته شکستی برای روسیه در این معرکه حاصل شود هیمنه ارباب برای مدت های طولانی و شاید همیشه به باد فنا خواهد رفت و بی سرپرست خواهید شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس