کد خبر 1496577
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۶
محمدجواد ظریف - نمایه

همان جماعتی که تا دیروز از مقایسه برجام با ترکمنچای برآشفته می‌شدند امروز زبان به تحسین آن گشوده‌اند؛ این تلاش برای توجیه وادادگی‌هایشان و مهم جلوه دادنِ برجامی است که دستاوردش تقریبا هیچ بوده است!

به گزارش مشرق، محمد جواد ظریف وزیرخارجه سابق پس از مدت‌ها سکوت‌، با انتشار یک یادداشت کوتاه در شبکه‌های اجتماعی در دفاع از خودش با ‌اشاره به اینکه پیش از این برای جمله «خودمان انتخاب کردیم» مورد انتقاد فراوانی قرار گرفت با توضیح بیشتر در این زمینه نوشت: «مرحوم پروفسور روح‌الله رمضانی متخصص برجسته سیاست خارجی ایران در آمریکا سیاست خارجی پانصد سال گذشته ایران را چنین آسیب شناسی می‌کند ایران در پی به دست آوردن دوباره قلمروی بود که زمانی در تصرف داشت و اغلب نمی‌توانست فاصله میان این اهداف امکانات در دسترس برای تحقق آنها را درک کند ما در طول تاریخ اهدافمان را بر اساس آرزوهایمان چیده‌ایم و به توانایی‌هایمان توجهی نکرده‌ایم گرایش تاریخی ما برای رسیدن به آرزوها بدون در نظر گرفتن امکانات نه تنها در سیاست خارجی نمایان، است بلکه در شکل‌گیری خطوط متراکم خودرو پشت هر تونل کم‌عرض نیز دیدنی است».

وی با تصریح بر اینکه «در ۷۵ سال برنامه‌ریزی توسعه، ما منابع ملی نابود شده و توسعه نیز حاصل نشده چون بیشتر برنامه‌ها به جای ترسیم مسیر جبران عقب‌ماندگی‌ها متناسب با امکانات و فرصت‌ها، حدیث آرزومندی رهبران کشور بوده‌اند»، نوشت: «آگاهانه یا ناخودآگاه ما مردم انتخاب کرده‌ایم آنان را که به دنبال آرزوهایمان بوده‌اند بستاییم هر چند برای خود و کشور خسارات فراوان به بار آورده باشند و آنان را که در حد امکانات کوشیده‌اند تا از گستره خسارات ناشی از حرکات آرزومندانه بکاهند سازشکار» و حتی «خائن» بنامیم. راستی نه تنها ما مردم بلکه نخبگان ما کدام‌یک را بیشتر نکوهش می‌کنند.

آنها که با آرزوی بازپس گرفتن سرزمین از دست رفته در قرارداد گلستان بخش‌های بیشتری از سرزمین و حتی استقلال ایران را به باد دادند یا آنها که با قرارداد ترکمنچای دست‌کم قسمتی از سرزمین تازه از دست رفته را بازپس گرفتند؟

وزیر سابق امور خارجه کشورمان با بیان اینکه «برای پیشگیری از ترکمنچای‌ها باید انتخاب کنیم» که آرزوهایمان را در چارچوب امکانات دنبال کنیم ، نوشت: «ما حتی در واژه‌هایمان هم توجه به امکانات را ناشایست می‌دانیم. چرا سازشکار منفی و سازش ناپذیر مثبت است؟مگر سازش جز به معنی دستیابی به نقطه ‌اشتراک و توازن برای حرکت به سوی آرمان‌هاست؟ مگر می‌توان از روش دیگری به آرمان‌ها رسید؟ داشتن آرزو به زندگی جهت می‌دهد اما توجه به توانایی‌ها حرکت به سمت آرمانها را ممکن می‌سازد نیاز امروز ما درک درست و «انتخاب» هوشمندانه است. کنشگری مرزی. چشم به آرمان‌ها و استوار بر توانایی‌ها».

توجیه خسارات برجام با تحسین قرارداد ننگین ترکمنچای؟!

وزیر امور خارجه سابق در حالی برای دفاع از عملکرد خود به طور ضمنی به تمجید از قرارداد نگین ترکمنچای روی آورده است که به موجب این قرار داد، ایالت‌های ایروان و نخجوان و بخش‌هایی از تالش (۳۰ هزار کیلومتر مربع)، از خاک ایران جدا شد. ضمن آنکه ایران، حق قضاوت کنسولی (کاپیتولاسیون) را به روسیه واگذار کرد و ده کرور تومان نیز به عنوان غرامت جنگی پرداخت.

در منفور بودن این قرار داد ننگین‌، همین‌بس که ظریف، ۸ بهمن ۱۳۹۷ در مجلس از قیاس برجام با ترکمنچای از سوی منتقدان به شدت برآشفته و گفته بود: «چرا افتخارات ملی را ترکمنچای می‌نامید؟ چرا بدعهدی رژیم جنایتکار آمریکا را به اسم جمهوری اسلامی تمام می‌کنیم و افتخار کشور را ترکمنچای می‌نامیم؟ از دولتی که به اصول بین‌الملل پایبند نیست چه توقعی داریم؟... این ترامپ است که باید به برجام، ترکمنچای بگوید، نه شما».

ظریف آن زمان، ترکمنچای را نقطه مقابل افتخارات ملی می‌شمرد اما ۵ سال بعد، با این پیش فرض که برجام در واگذاری امتیازات به دشمن، شبیه آن قرارداد بوده، به تحسین ترکمنچای می‌پردازد تا فجایع برجام را توجیه کند!

مشکل فقط در تئوری شما نیست آقای ظریف!

در واقع همان جماعتی که تا دیروز از مقایسه برجام با ترکمنچای برآشفته می‌شدند امروز زبان به تحسین آن گشوده‌اند؛ این تلاش برای سفیدسازی خودشان، توجیه وادادگی‌هایشان، سرپوش گذاشتن بر خودتحقیری ذاتی‌شان و مهم جلوه دادنِ برجامی است که دستاوردش تاکنون تقریبا هیچ بوده است!

دولت روحانی و شخص ظریف با رویکرد غلط و تحقیرآمیز «رعیت و اربابی» مدعی بودند که «آمریکا کدخداست» و «امضای وزیر خارجه آمریکا تضمین است» و «رئیس‌جمهور آمریکا مودب و باهوش است» و...

ظریف- آذر ۹۲- در اظهارنظری حقارت‌آمیز گفت: « آیا فکر کردید آمریکا که می‌تواند با یک بمب تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیندازد از سیستم دفاعی ما می‌ترسد؟»!

ظریف و روحانی در دوره ۸ ساله گذشته تمام همت خود را صرف جلب اعتماد و رضایت آمریکا و اروپا کردند و در آخر از دستاورد تقریبا هیچ در دولت اوباما به مزایای نزدیک به صفر در دولت ترامپ رسیدند.

اعتماد بی‌جای دولت روحانی و شخص ظریف به آمریکا موجب شد تا دولت تمام تعهدات خود را پیشاپیش و یکطرفه انجام داده و پس از آن تازه به انتظار بنشیند تا آمریکا که به قاتل زنجیره‌ای توافقات مشهور است، تعهداتش را اجرا کند!

آمریکا برخلاف ادعای دولتمردان سابق که می‌گفتند نمی‌تواند از برجام خارج شود، خارج شد؛ چون همین طیف به ترامپ تضمین دادند حتی در صورت خروج آمریکا، به تعهدات برجامی خود ادامه می‌دهند!

حالا که تشت رسوایی برجام و امضا کنندگان آن از بام افتاده و خسارات ۸ سال معطل کردن ظرفیت‌های کشور به پای این توافق بیش از پیش عیان شده‌، جناب ظریف به جای عذرخواهی در پیشگاه ملت به زبان به تحسین قرار داد ننگین ترکمنچای گشوده است چرا که خود نیز با دست فرمان ترکمنچای پای برجام را امضا کرده است.

از سوی دیگر ظلم بزرگ جناب ظریف این است که تلویحا اقتدار امروز را با دوره انحطاط پهلوی و قاجاریه یکی وانمود می‌کند؛ در حالی‌که به استناد عباراتی هم چون «امضای کری تضمین است»، «برجام فتح الفتوح است»، «امکان ندارد آمریکا از برجام خارج شود»، «تحریم‌ها لغو شده و امکان ندارد برگردد» و... رویکرد شخص او و روحانی در برجام، برخلاف ادعای واقع‌گرایی، آرزواندیشی و خام‌اندیشی بود.

با ژست عزت به‌دنبال فریب مردم و ترغیب‌شان به پذیرش ذلت بودند!

نکته قابل تامل دیگر اینکه به اعتبار این سخن عمیق و پر معنا که « اگر آرزوی مردم را گرفتی بدون وعده می‌توانی عزتشان را هم بفروشی و در پاسخ بگویی این ذلت انتخاب شما بود »، معلوم شد کسانی که سال‌ها با ژست عزت سعی در فریب مردم داشتند، باطنشان و کلام‌شان ترغیب مردم به پذیرش ذلت بوده‌اند.

مع‌الاسف شاید یادآوری تاریخ به ایشان تلنگری برای بازاندیشی در جهان‌بینی‌شان و مرور مجدد آنچه باشد که شاید فراموش کرده‌اند اگر ملت ایران می‌خواستند بر اساس توانایی‌هایشان انتخاب و حرکت کنند چگونه می‌توانستند انقلاب کنند؟ و اگر رهبران ما می‌خواستند بدون در نظر گرفتن نصرت الهی تصمیم بگیرند نه رژیم ستم‌شاهی سرنگون می‌شد و نه به پشتوانه همین مردم و نصرت الهی پیروزی بر صدام در جنگ ۸ ساله تحمیلی که غرق در امکانات غرب و شرق بود میسر می‌شد.

و اگر بنا بود ملت ایران در دوران تحریم به اندازه توانایی‌هایشان آرزو کنند، گستره وسیعی از پیشرفت‌ها و دستاوردهای عظیم در صنایع دفاعی ، صنعت هسته‌ای، نانو تکنولوژی، بهداشت و درمان وعلوم پزشکی، علم و فناوری، هوافضا، کشاورزی، صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و... با ماحصل اقتدار منطقه‌ای و بین‌المللی چگونه به ‌دست می‌آمد؟

و ذکر این نکته که موضوع آرزوها و توانایی‌ها بیشتر از آنکه با هم دارای نسبت باشند، دو موضوع جدا از هم هستند، و بیش از آنکه مناسب استفاده برای سیاسی‌نویسی در کهنسالی باشند مناسب استفاده در انشاهای کودکان هستند تا این کودکان در کهنسالی بدانند تنها افراد ضعیف و نادان به‌اندازه‌ توانایی‌شان تلاش خواهند کرد.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  14 1
  چون ظریف الممالک برای کشور هیچ آرزویی نداشت، امکانات کشور را پای میز مذاکره به حراج گذاشته بود!!!
  • IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   6 1
   طرف متعهد به خاندان سلطنت انگلیسه ، می خواد خوش خدمتیش رو در تاریخ ثبت کنه که با طرح نقشه ترور سردار سلیمانی بلاخره زهر خودشو ریخت و ثبت کرد
  • IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   0 0
   این رفتار ترویج و عادی سازی و هنجار سازی تحزیه ایت خوبه نه تا شهر بدی یکی بگیری وی انسان نادانی نیست ‌‌وبر آنچه میگوید احاطه دارد شهروند ایرانی با غیرت از کیان کشورت اقلا با روشنگری و شکایت از آقای ظریف دفاع کن کشور را تکه تکه کردن دیگر تقیه و مدارا بر نمی‌دارد
  • IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
   0 0
   از سوی دیگر ظلم بزرگ جناب ظریف این است که تلویحا اقتدار امروز را با دوره انحطاط پهلوی و قاجاریه یکی وانمود می‌کند... بعیده نقش ظلم رو داشته باشه ایشون، یک موجود کج فهم یا بگیم نفهم در حوزه عزت کشور یا... البته خروجی این نفهمی، ظلم به کشوره.
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  9 0
  مشکل نظام معلوم نیست چی هست که با این جماعت معلوم الحال و امتحان پست داده و ویرانگر کشور و اقتصاد و امنیت انقدر مدارا میکنه و باهاشون تعارف داره و هنوز بهشون تریبون و میدان میده. کم به مملکت و ملت و نظام آسیب رسوندن؟ یعنی هنوز هم باید از همین سوراخ گزیده بشیم؟
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 6
  اولا مفهوم صحبتهای ظریف این نبوده که شما برداشت کردید دوم این که شما دارید التماس می کنید ولی بازم دم ازعزت و افتخار دارید حرف می زنید در قضیه آژانس این موضوع کاملا مشهود می باشد منتها کسی نیست که دنبال هوچی گری باشد و مثل رفتار شما جنجال درست کند به نظر من باید کمی منصف بود و واقعیت را آن طوری که هست بیان نمود همه ما روزی در برابر خداوند پاسخگو هستیم سوم این که در نهایت شما هم مجبور می شوید بالاخره یک جایی مذاکره کنید مثل قضیه عربستان که خودتان در آن موقع خرابکاری کردید ولی الان با افتخار از این موضوع حمایت می کنید سوال؟ آیا واقعا بن سلمان آدم سر به راهی شده یا شیخ نمر زنده شده در مسائل دیگر نیز همین کار را ادامه میدهید فقط منظور کسب قدرت بود که کردید
  • IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   4 0
   الماله کشی و ما ادراک ما ماله کشی!
  • IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   1 1
   تو خوبی؟ یکبار شده درست حرف بزنه ماله کشی لاز‌م نباشه.
 • دلسوز IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  4 1
  ایشان را نباید سرزنش کرد. برجام ناموس دولت قبل و ظریف بود و هست. (یعنی قرار بود وسیله ای باشد برای هدف رفع تحریم ها ولی خودش تبدیل شد به هدف) به این ترتیب به زعم آقایان برای دفاع و توجیه آن اگر اقتضا کند ترکمانچای و گلستان و بحرین و تنب هم فدا شوند مهم نیست.
 • عبدالله IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  5 0
  چقدر خوبه آدم وقتی یه اشتباهی کرد اقرار به اشتباهش کنه. در اینصورت حداقل آبروی خودش رو تا اندازه ای حفظ میکنه. آقای ظریف و دارودسته دولت قبل و رسانه های غرب زده مفلوک اونها هر چه بیشتر بر اشتباه خود پافشاری کنند بیشتر غرق میشن. چون همه چیز واضح و آشکاره.
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  4 0
  ظریف و امثال ظریف حتی با مرگ از میان نمی روند بلکه تا تفکری که امثال ظریف را می پروراند باقی است این چرخه ادامه خواهد داشت باز هم کسانی خواهند آمد که ذلت را به عزت ترجیح دهند و حقارت را به سربلندی ترجیح دهند باید این تفکر و منادیان این تفکر ذلت پذیر را رسوا کرد تا امثال ظریف و روحانی و خاتمی دوباره سر بر نیاورند
 • علی IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  4 0
  ظریف دچارشکست وسرخوردگی و تنازل در اهداف شد لذا تحسین ترکمانچای نوعی تلاش مذبوحانه برای توجیه ورشکستگی و رهایی از وجدان درد وتبرئه خود وروحانی ودولتش می باشد این یک اصل روانشناسی است البته مواضع بدتر ورسواکننده بیشتر از اودر ماههای پیشروخواهیم بود
 • احمد IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 9
  متاسفانه هیچ کدام از هر دو طیف اصول گرا و یا اصلاح طلب واقع گرا نبوده و زیرک هم نیستن در واقع هرکدام از یک طرف بام افتاده اند چرا ژاپن نشدیم حتی مثل عربستان یا مالزی یا اندونزی نشدیم .
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   4 2
   یک کشور مستقل مثال بزن! از اندیشه آخور آباد خانه ات بر باد فاصله بگیر !!!!
 • حسین IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  23 4
  این بشر ۸ سال وزیر خارجه این مملکت بوده؟ برای خودم متاسف ام.
  • FR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   12 1
   وزیر خارجه غربگرای ایران
  • IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   13 1
   خخ وزیر خارجه ای که حتی تفاوت SUSPEND(تعلیق) و TERMINATE (لغو) را نمیدانست واقعا"نوبر بود.
  • سوخته IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   3 0
   اینها منافق و خائن هستند کی میشود از شر همه شان خلاص شویم البته با هم فکرانشان
 • ایرانی IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  4 0
  تجزیه طلبان بیخ گوش خودمون هستن اونوقت ما خارج از مرزها دنبال اونا هستیم نمونه اش اصلاح طلبهای فاسد و مزدور مثل ناظریف!!و هم پالگیهاشون
 • مهدي IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  3 0
  آقاي ظريف يكبار ديگر هم از قدرت طرف مقابل همان اوايل كارش گفت و از طرف رهبري به اردوي بازديد از توانمندي كشور فرستاده شد!...اون موقع حرف غلط خودش را پذيرفت!(به ظاهر) ولي حالا دوباره مريضي عود كرده ....! چه ميشه كرد مريض را ؟ ...اينا بيمار هايي هستند كه متاسفانه اصرار به نشر و شيوع بيماريشان دارند!!!!!!!!!!!!!!!!
 • علی ولی خدا عبادالله IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  0 3
  او طریف یک انطان با شرف است به کاری که می کند ایمان دارد اما ظما ها منافقان بی دین هستین دور از چشم ملت نوکر روس شدین برده چین منافقانه از قتل شیخ نمر و جوانان پاک نیت شیعه عربستان و یمن چشم پوشی کردین ایا این رفتار ها را چگونه معنی می کنید لابد چر خش قرمانانه نه این رفتار هاژ سما منافقین خیلی بد تر از ت کمنجای است تا کی می خواهید رفتار منافقانه خود را با نام چرخش قهرمانانه بر ملت تحمیل کنید خود تان نمی فهمید ملت خوب می فهمد مرگ تان باد مرگ برامریکا
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 13
  اگر ترکمنچای امضا نمیشد روسیه تبریز و تالش رو هم ضمیمه خاکش میکرد و ارتشش تا تهران هم پیشروی میکرد، تعصبات ناسیونالیستی رو کنار بگذارید و شرایط وقت کشور رو در نظر بگیرید، امثال ترکمنچای و گلستان انتخاب بین بد و بدتر بود
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   9 0
   حتی ترکمنچای هم نسخه فارسی داشت چرا برجام نداشت ؟!
  • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   1 1
   اگر ترکمنچای امضاء نمی شد الان باکو و نخجوان و ترکمنستان و ارمنستان جزو لاینفک خاک ایران بودند سفسطه نکنید.
  • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   1 0
   ای خاک بر سر شما بدبختا با این تفاسیرتون
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  9 3
  وقتی خیانتکار متوهم رو آزاد می گذارید تا به شکرخوری های خود ادامه بده همین میشه. کی این جماعت رو به خاطر بیش از ۳۰ سال خیانت و وادادگی به شیطان اکبر محاکمه خواهید کرد؟ کی؟
 • محسن IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 0
  ظریف بابت قراداد برجام شکست خورده و نافرجام و لکه ننک ۱۰۰ تا سکه پاداش از رییس جمهور گرفت پاسخگو هم نیست بابت خیانت پاد اش میدهند
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 0
  نصرت الهی شامل انسانهای درست کار و با تقوا میشود که در اول انقلاب و جنگ ایران پر بود از این آدمها. با این فقر و تبعیض و اختلاس و رانت و حقوق های نجومی و .....نصرت الهی شامل ما و شما نمیشود
 • بیژن IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  3 1
  متآسفانه این آقا مدعی کاندیداتوری ریاست جمهوری هم هست. از همین الآن باید جلوی اراجیفش گرفته بشه تا دوباره یکی مثل روحانی به ملت مظلوم تحمیل نشه. امیر کبیر کارتونی اصلاحطلبا
  • IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   0 0
   نه روحانی و نه لاریجانی و نه جهانگیری و نه ظریف و نه احمدی نژاد هیچکدام تایید صلاحیت نمیشن .اونها برای همیشه کنار گذاشته شدن
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • مرادی IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
  0 0
  ظریف وطن دوست و باسواد است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس