رونمایی از دشمن نامرئی استقلال؛ خود کرده را تدبیر نیست

مسئولان، کادر فنی و بازیکنان باشگاه استقلال مدت‌هاست از وجود یک دشمن صحبت می‌کنند،؛ دشمنی که دیده نمی‌شود اما آبی‌پوشان اعتقاد دارند دست پشت پرده همه ناکامی‌های آنها است!

به گزارش مشرق، وقتی نام استقلال به گوش می‌رسد، رنگ آبی، هیجان، افتخار، اقتدار و خاطرات بسیاری برای هواداران این تیم زنده می‌شود. تیمی که در ایران و آسیا هواداران بیشماری دارد و حضور پرشمار آنها در دیدارهای خانگی و خارج از خانه، گواه این ادعاست. به ادعای مسئولان این باشگاه رکورد پرتماشاگرترین بازی جام باشگاه‌های آسیا و لیگ برتر ایران نیز تا پایان ۲۰۲۲ در اختیار استقلال است اما مدتی است آبی‌های پایتخت از آن روزهای خوب و خاطره‌ انگیر خود دور شده‌اند که خودشان مسبب آن را یک دشمن می‌دانند؛ البته یک دشمن خیالی! دشمنی که در واقعیت وجود ندارد اما روزهاست استقلالی‌ها با آن درگیر بوده و او را باعث تمام ناکامی‌های خود می‌دانند.

مشکل اول استقلال،‌ از نبود یک بزرگتر تا دادن اطلاعات غلط

این یک واقعیت است که استقلال از خودش ضربه می‌خورد اما برخی دوست دارند مشکلات داخلی را نادیده گرفته و با خطاب قرار دادن افراد بیرونی، به اصطلاح فرافکنی کرده و ذهن و حواس هواداران میلیونی‌ این تیم را به نوعی از بطن ماجرا دور کنند. تیمی که برای قهرمانی بسته شده ظرف مدت کوتاهی سه مدیرعامل به خود دید! در ساده‌ترین شکل مجموعه بزرگ استقلال درگیر تفکرات و سیستم‌های مختلف مدیریتی شد که در نهایت هم دود آن به چشم هواداران این تیم رفت تا جایی که آنها نظاره‌گر عملکرد موفق رقیب سنتی خود و تصاحب ۳ جام از سوی پرسپولیسی‌ها در لیگ برتر، جام حذفی و سوپرجام بودند.

جدا از اتفاقات داخلی‌، مشکلات به وجود آمده و بحث‌های مالی که همه در جریان آن هستند، یکی از بزرگترین‌ مشکلات آبی‌های پایتخت فقدان یک بزرگتر روی نیمکت این تیم است. فراموش نکنیم حتی نام پیشکسوتی همچون منصور پورحیدری کافی بود تا آرامش و احترام روی نیمکت استقلال حاکم شود اما از وقتی که این مساله از چشم مدیران آبی‌پوش دور ماند، شاهد شروع جریان و خط فکری غلطی بودیم که از حضور و ظهور یک دشمن خیالی حکایت داشت؛ دشمنی که همه باخت‌ها به گردن او بود و پیروزی‌ها به نام آنها.

از سویی دیگر به نظر می‌رسد عدم حضور یک مربی پخته و کاربلد در کنار ریکاردو ساپینتو هم می‌توانست بسیاری از حاشیه‌های این تیم را جمع کند اما این مساله هم از نظر مسئولان استقلال دور ماند و آنها از خسرو حیدری استفاده کردند که کار در چنین فضایی را تجربه نکرده و ناخواسته روی موجی سوار شد که به نوعی ساپینتو جرقه آن را زد و باز هم به همان داستان دشمن خیالی مربوط می‌شد.

اشتباه بزرگ استقلالی‌ها در تحریک سرخ‌پوشان

به درست یا غلط بودن حرف‌ها و رفتارهای ساپینتو کاری نداریم، هرچند واکنش‌های او را به هیچ عنوان تایید نمی‌کنیم و به زعم بسیاری از هواداران و البته پیشکسوتان استقلال هم بسیاری از مشکلات این تیم از سرمربی‌ آبی‌پوشان آب می‌خورد اما اینکه در یک رقابت حرفه‌ای بازیکن یا بازیکنان حریف را تحریک کرده و هواداران را برابر آنها قرار دهید یک اشتباه بزرگ است و دیدیم این بازی دو سر باخت ساپینتو، نه تنها جواب نداد بلکه روند فینال جام حذفی و جریان این دیدار را به سمت و سویی سوق داد که در نهایت پرسپولیس برنده آن باشد.

زشت و زیبایی‌های شهرآورد ۱۰۱

ساپینتو و باز هم ساپینتو؛ رفتارهای عجیب و واکنش‌های بحث‌برانگیز سرمربی استقلال باعث شده حتی خود بازیکنان این تیم نیز بسیاری از رفتارها و واکنش‌های مرسوم دنیای ورزش را به فراموشی بسپارند. یک بار دیگر به صحنه قبل از شروع بازی دقت کنید، همان تصویری که بازیکنان باید از کنار هم رد شده و با هم دست بدهند اما در این بازی استقلالی‌ها نه تنها این کار را نکردند بلکه با بی‌احترامی به تیم حریف و کادر داوری، از این کار خودداری کرده و قبل از شروع بازی نشان دادند شرایط یک تیم آرام و حرفه‌ای را ندارند که همه این‌ها را باید به نام ساپینتو نوشت چرا که استقلال در طول تاریخ بارها بزرگی خود را نشان داده و اگر درگیر چنین تفکراتی شده، باید دلیل آن را در بین مدیران و مربیان کنونی این تیم جست‌وجو کرد.

از سوی دیگر هواداران آبی‌پوش هر چند قبل از بازی به نوعی رفتارهای مغایر اخلاق را به نمایش گذاشتند که آن هم به نظر می‌رسد به دلیل آدرس غلط سرمربی آبی‌پوشان بود اما در لحظات پایانی و بعد از شکست سخت و تلخی که تجربه کردند،‌از خود رفتاری منطقی را به نمایش گذاشتند و نشان دادند اگر خط غلط به آنها داده نشود، خودشان می‌دانند چگونه باید رفتار کنند.

فراموش نکنیم علی‌رغم شعارهای مدیرپسند، هیچ نهاد و ارگانی هواداران فوتبال را آموزش نداده و باید به این نکته تاکید داشت که فوتبال به واسطه همین کری‌خوانی‌ همیشگی جذاب است. البته بازیکنان به دلیل دریافت پول حرفه‌ای باید در چهارچوب خاصی رفتار کنند اما هوادارانی که از اقشار مختلف جامعه هستند، در هر لحظه و با هر رفتار تحریک‌آمیزی می‌توانند واکنشی از خود بروز دهند که شاید لزوما قابل تایید هم نباشد اما واقعیتی است که باید قبول کرد و این بخشی از فوتبال است.

این بازی صحنه‌های زیبا هم داشت؛ دلداری پرسپولیسی‌ها به ارسلان مطهری بعد از مصدومیتی که برای او ایجاد شد یکی از تصاویر زیبای این دیدار بود.

استقلال بزرگ است اما بزرگی را فراموش کرده

استقلال در شرایطی گل زد که همه منتظر سوت پایان بازی بودند. این گل همه جریان بازی را تغییر داد و در یک لحظه تمام داشته‌های پرسپولیس از بین رفت. ترس از دست دادن جام و شادی‌هایی که تا لحظه پایانی ادامه داشت، پرسپولیس را در شرایط سختی قرار داد و طبق عرف معمول استقلال به دلیل برتری روحی و روانی می‌توانست در دقایق ابتدایی وقت‌های اضافه کار را تمام کند اما خودزنی‌های بی‌وقت ساپینتو و اخراج او در آن لحظات و واکنش‌های عجیبی که به هواداران پرسپولیس داشت، نه تنها این فرصت را از آبی‌پوشان گرفت بلکه این بخت را به رقیب سنتی داد تا از آن دقایق پرفشار، سخت و نفس‌گیر خارج و دوباره احیا شود؛ در واقع برگ برنده استقلال حکم به شکست آبی‌ها داد!

تفکر «دشمن داریم» را چه کسی به استقلال هدیه داد

استقلال مدت‌هاست با یک جمله آشنا خود و هوادارانش را سرگرم کرده است. امروز وزیر نمی‌خواهد، فردا فلان مدیر نگذاشت، دیروز اجازه ندادند و از این حرف‌ها اما اگر به جای حرف عمل می‌کردند و از شکست‌ها و باخت‌ها درس عبرت می‌گرفتند امروز دست کم یک جام آبی بود.

ورزش در ذات خود برد و باخت دارد. قرار نیست یک تیم همواره روی نوار پیروزی گام بردارد و باید از هر شکست درس گرفت تا به اصطلاح از باخت، برد بسازیم. این همان چیزی است که استقلالی‌ها مدت‌هاست آن را فراموش کرده‌اند. یک بار دیگر رفتارهای پرخاشگرانه بازیکنان تیم بزرگ استقلال را مرور کنید. این همه خشم و نفرات از کجا نشات می‌گیرد؟ چرا در ذهن هوادار و بازیکن این فرهنگ غلط جا افتاده که همیشه یکی برابر شما قرار دارد؟!

اگر ساپینتو آرام بود، اگر یک بزرگ‌تر روی نیمکت استقلال می‌نشست، اگر ثبات مدیریتی در باشگاه بود و اگرهای دیگر؛ امروز یک جام به نام استقلال نوشته شده بود و باید قبول کرد استقلال از خودش می‌خورد و دشمن مرئی و نامرئی وجود ندارد.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۶:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  5 1
  دشمن استقلال دلال هایست که چند سالیست بازیکنان بی کیفیت و رده پایین را به خورد این تیم می دهند. تیمی که مهمترین رکنش خط هافبکش باید باشد بجای خرید دو هافبک تراز اول و با کیفیت دو جین مهاجم از دور خارج شده را به تیم تزریق می کند آنهم به امید احیا کردن همین مهاجمان و فروش مجددشان به تیم های عربی و دسته دوم اروپایی
 • رضا IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  12 13
  خب جرات نمی کنند که رسما اعام کنند که دشمنشان باباحمیدپرسپولیسی ها، آقا مهدی تاج و آقا خداداد افشاریان است
  • رضا IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   9 6
   کی این توهمات شما تموم میشه خدا میدونه. تیم شما قدرت مقابله با پرسپولیس رو نداشت
  • رضا IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   2 3
   تا قیام قیامت این جماعت از رو نمی‌رن یه بار می‌گن تبانی یه بار می‌گن خطا یه بار می‌گن پنالتی حتی تو همین دربی صد و یکم که دیگه هیچ دستاویز و بهانه ای وجود نداشت هم ساکت نشدن کم مونده بگن ساپینتو هم کار خودشونه عمداً اومده تیمو خراب کنه
  • لنگی IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   4 4
   سوت های داوران به نفع تیم خاص و بالاخره حمایت داوران و خوشحالی و شرکت کمک داور در جشن قهرمانی آیا برای شمای لنگیها جای تعجب نبود؟؟؟؟؟؟ وجدان هم خوب چیزیه که شما لنگی ها ندارید
 • اسد IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  4 1
  درست میگن مشخصه
 • گل IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  11 10
  فرمایشات شما درست. ولی چرا تراکتور با پرسپولیس دچار مشکل شد چرا سپاهان چرا فولاد
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  8 8
  وجود دشمن مورد تائیده ، وقتی یه تیم نجس حاضر در مسابقات باعث میشه که در تمامی نعمتهای دنیوی به روش باز بشه همینه دیگه ، بگردید دنبال اون تیم منفور که به هر شهری میره مورد عنایت فوتبالدوستان اون شهر قرار میگیره
  • IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   4 3
   فک کنم جواب سوالت تو متنه ست، اون دشمن نجسی که ازش حرف میزنی خودیه، تو خود تیمه، کثافت تمام ارکان باشگاهتونو برداشته بالاخره از یه جایی باید شروع کنین به گندزدایی و پاک کردن این گندی که بالا آوردین، آخه ۱۲ سال فقط دو تا برد تو دربی؟!!!
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   4 2
   خوب تمامی شهرها هم دوستانی امثال شماها هستن که به جای تحلیل منطقی دنبال نفرت پراکنی و نتایجی خارج ازبازی هستند تیمی که به زعم تمامی کارشناسان فنی و داوری به حق قهرمان شدند تازمانی که به دنبال رفع نقص وضعف فنی خودمون نباشیم تااخر دنیا هم دنبال دشمن نامرئی خواهیم بود
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   2 2
   سطح حرف زدن شما نشان دهنده شعور و درک پایینتان است به شما و امثال شما هنوز ادب و معرفت و شعور یاد نداده اند . در ضمن نجس شما و تیم شماست .
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   3 2
   نجاست از سر و روی خودت و افکارت می باره این اخلاق رو داشتید که برای هر جام 10 سال باید منتظر بمونید خوبی کشورمون اینه که حتی اگه مخالف نظام هم باشید نظام حقتون رو نمی خوره در همین اغتشاشات 1401 سروش رفیعی از پرسپولیس بازداشت شد یحیی گل محمدی هر روز به ارکان نظام تیکه مینداخت و حتی گفت تا من هستم دیگه نمیذارن پرسپولیس جام بیاره و از این مدل اراجیف ولی نظام جلوی جام گرفتن پرسپولیس رو نگرفت مطمئنا جلوی جام گرفتن استقلال یا هر تیم دیگه ای رو هم نخواهد گرفت منتها خود تیم فنی اعم از بازیکنان و کادر فنی و مدیریتی استقلال با اشتباهات خودشون موجب جام نگرفتن استقلال شدن و حتی هواداران با ایجاد جو ملتهب و مسمومی که به بازیکنان هم سرایت کرد و باعث عدم تمرکزشون در جدالهای حساس شد باعث شدن که در چند بازی حساس نتیجه نگیرید و جام رو دادید البته ما از این که به همین بهانه تراشیها ادامه بدید خشنود هستیم چون بیشتر نیروی ه=خودتون رو خودتون با همین کاراتون هدر میدید و تکرار قهرمانی های ما رو آسونتر می کنید
  • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   3 2
   آخه دون کیشوت! این چه تیم منفوریه که در تمام شهرها مورد عنایت هواداران بیشمار قرار میگیره! برو به جنگ آسیابهای بادی!!
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  3 5
  فلسفه وجودی بازی سالم داوری بیطرف و عادلانه است که در بازی دربی این مهم آشکارا به نفع پرسپولیس نقض شده است اگه متولیان دفاع از حقوق استقلال و طرفدارانش شهامتشو ندارند اینکار رو به من واگذار کنند تا از طریق پیگیری از مراجع ذیصلاح بین المللی نتیجه‌ی بازی را به نفع استقلال تغییر داده و بساط افشاریان و دارودسته کثیف رنگی اش را از فوتبال ایران جارو کنم کاملاً جدی گفتم
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 3
  دیگه همه میدونن دشمن استقلال حکومت است و بس دیگه دست شما رو شده هر دفعه یه بلایی سر این تیم آوردید الانم ساپینتو نصف یحیی داد و بیداد و کتک زنی نکرده بی دلیل اخراجش کردن تا دوباره سناریو جدید درست کنن جمع کنید این کثافت بازی ها تونو
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 3
  اگر ساپینتو آرام بود، اگر یک بزرگ‌تر روی نیمکت استقلال می‌نشست، اگر ثبات مدیریتی در باشگاه بود و اگرهای دیگر؛ امروز یک جام به نام استقلال نوشته شده بود و باید قبول کرد استقلال از خودش می‌خورد و دشمن مرئی و نامرئی وجود ندارد. دوست عزیزی که این متن رو نوشتی این اگر ها حرف دل ما هم هست. چرا این اگرها برای تیم پیروزی نیست؟ چون جریانی سازمان یافته با حاشیه سازی و عدم ثبات در مدیریت ،کادر فنی و بازیکنان و تغییرات پی در پی که برعکس آن در تیم پیروزی ثبات لازم و تامین مالی انجام می شود در صدد تضعیف استقلال هستند
 • بابائی IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 4
  سلام تا باند تاج و پیروانی در فوتبال ایران هستن با کمیته داوران کشکی و کمیته انضباطی کشکی .که تنبیه برای همه هستش به غیر قرمز . همین آش و همین کاسه
  • سعید IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   3 1
   شما با این اراجیف خودتونو مشغول کنید ما هم هر سال هرچی جامه درو میکنیم.خخخخخ
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  6 4
  کافیه به کامنت های دوستان استقلالی توجه کنید تا عیار شخصیت باشگاه دستتان بیاد
 • اس اس IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۸
  0 0
  چرا مدیران نادرست میگذارید در راس مدیریت استقلال؟ این تیم پرطرفدارترین تیم ایرانه و اکثر مردم منتظرن این تیم قهرمان بشه ولی همش با تدابیر نادرست مدیران انطور که باید بشو نمیشود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس