کد خبر 1496295
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۵۰

به گزارش مشرق، داود مهدوی زادگان، پژوهشگر حوزه فقه و علوم سیاسی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی، در کانال خود در ایتا نوشت:

ولی فقیه، حضرت آیت الله خامنه ای در آغاز سخنرانی سی و چهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی ره ( 14/ 3/ 1402 ) به این نکته اشاره فرمودند که امام خمینی ره از سرآمدان تاریخ ایران است و هیچکس و هیچ جریانی قادر به حذف او از حافظه تاریخی نیست. چون امام خمینی ره خورشیدی است که نمی توان پشت ابرپنهانش کرد. آنچه کنار رفتنی است، ابرها هستند و نه خورشید. ابرها می آیند و می روند ولی خورشید نور افشان در جای خود باقی می ماند.

گمان می رود که سراسر این سخنرانی بیان همین حقیقت استعاری خورشید و ابر بود. نور افشانی های خورشید انقلاب اسلامی چیست و ابرهایی که هر روز تجدید می شوند و به رنگی در می آیند تا مانع تابش خورشید معنویت بر آدمیان شوند، کدامند؟

سرآمدی تاریخی خورشید گفتمان انقلاب اسلامی بخاطر جامعیت شخصیت امام خمینی ره است. «دانش‌های دینی، ایمان و تقوا، استحکام شخصیت و قوت و اراده، قیام لله و سیاست‌ورزی انقلابی، و ایجاد تحول در نظام بشری»، شخصیت امام راحل را در نسبت با سرآمدان تاریخ ایران یگانه کرده است. اما جلوه ای از نور افشانی خورشید انقلاب همان تحول بنیادینی است که در سه سطح ملی و امت اسلامی و جامعه جهانی رخ داده است.

تحول بنیادین امام خمینی ره در سطح ملی دگرگونی وضعیت اسفناک ملت ایران از وضع حاکمیت استبدادی ضد دینی و بی عزتی و بی هویتی به وضع تابناک حاکمیت دینی مردم سالارانه ی آزاد و با عزت و هویت ملی است. تحول در سطح امت اسلامی امام راحل، " ایجاد بیداری اسلامی، تحرک و آمادگی نسبی در امت اسلامی و تبدیل مسئله فلسطین به موضوع اول جهان اسلام" است.

اما تحول جهانی امام خمینی ره خروج از انفعال در مقابل مادی‌گری و جلب توجه ملت‌ها به معنویت بود: " آن شخصیت عظیم، رنگ معنوی را در دنیا احیا کرد که هجوم شدید مراکز سیاسی و رسانه‌ای سلطه‌گران به مسائل و موضوعات معنوی و تلاش مبتذل آن‌ها برای ترویج مادی‌گری، واکنشی در مقابل این تحول است".

سخت افزار خورشید گفتمان اسلام سیاسی در رساندن پیام و محتوا چیزی بیش از کاغذ و نوارهای ضبط صوت نبود. ولی نرم افزار آن دو عامل الهی و تاریخ ساز بود:" ایمان " و " امید ". ولی فقیه، حضرت آیت الله خامنه ای، ایمان امام راحل را از قول شهید مطهری توصیف می فرماید که: مطهری که خود کوه ایمان بود، در امام چهار ایمان مشاهده کرد: ایمان «به هدف، به راه، به مردم و بالاتر از همه، ایمان به خدا». امام خمینی ره به احکام سیاسی و اجتماعی اسلام ایمان داشت و از اسلام سرمایه داری و اسلام التقاطی روشنفکران بی اطلاع و متحجران دوری می کرد. امام ره به مردم ایمان داشت: " تعبیر «جمهوری» در نام حکومت یعنی جمهوری اسلامی، ناشی از اعتماد و اعتقاد امام بزرگوار به مردم است".

اما نرم افزار دوم، امید است که عنصر دائم و موتور حرکت امام عظیم الشأن بود. این امید را در همان دهه های بیست و چهل و شصت می توان دید که چگونه " در دل طوفان های مهیب نظامی - امنیتی و سیاسی، خم به ابرو نیاورد " و با تنبلی و بی تحرکی و نشستن میانه ای نداشت.

آن ابرهای تولید شده بخاطر روشنگری همین حقایق بنیادین است. ایمان و امید و تحولات سه گانه تاریخ ساز اندیشه و عمل امام خمینی ره برای تاریک اندیشان و متحجرین و عافیت طلبان، برای نظام سرمایه داری و استعمار ناگوار و تهدید کننده است. از این رو، همه مراکز سیاسی و رسانه ای داخلی و خارجی سلطه گران همواره مأمور به تولید ابرهای پنهان گر بوده و هستند.

رهبر انقلاب در بیانات شان اجمالی از توطئه دشمنان ملت در تولید ابرهای فتنه ساز و ناکامی آنان در این تلاش مذبوحانه اشاره کردند. فتنه پائیز 401 یکی از همان ابرهای بزرگ استکبار جهانی بود. اما این ابر فتنه نتوانست خورشید انقلاب اسلامی را تحریف و حذف کند: "نقشه دشمن باطل شد اما این هشدار به همه داده شد که نباید از کید دشمن غفلت کرد".

ولی فقیه در کنار زدن ابرهای فتنه و پنهان گر همچون امام خمینی ره به مردم انقلابی و هزاران جوان مومن و معتقد در گوشه و کنار مملکت امید دارد و از آنان یاد می کند: " گاهی اوقات شما می‌بینید از یک روستا یک شخصیت منور و نورانی برمی‌خیزد از یک روستای اطراف شهریار یک جوان فداکار و نورانی مثل مصطفی صدرزاده به وجود می‌آید. ما از این مصطفی‌های صدرزاده در تمام سرتاسر کشور بسیار داریم، هزاران داریم اینها همه امیدبخش است".

وظیفه امروز فعالان حوزوی و دانشگاهی و صاحبان جایگاههای اجتماعی در همین کنار زدن ابرهای شبه افکنان تاریک اندیش است. آنان باید با رفع شبهات و خنثی کردن شیوه‌های بدخواهان برای بدبین کردن جوانان در تقویت ایمان و امید مردم تلاش کنند. ( 14/ 3/ 1402 )

سالگرد جانشینی عبد صالح خدا و حواری مخلص امام خمینی ره را به جهانیان، امت اسلامی و مردم ایران تبریک می گوییم.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 3
  • IR ۰۲:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
    0 3
    خدا را شاکریم که در زمان دو خورشید زیستیم و زندگی میکنیم، و آرزوی درک خورپشید عالم تاب هستی حضرت مهدی عج الله را داریم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس