کد خبر 1496245
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۶
۱۵ خرداد/ انقلاب خونین ، استکبار ننگین

طلیعه پیروزی مردم ایران پس از سال‌ها قدرت نمایی استعمار و استکبار روزی رقم خورد که در ۱۵ خرداد سال ۴۲ خون هزاران نفر خیابان‌ها را رنگین و نام رژیم پهلوی را بیش از پیش ننگین کرد.

به گزارش مشرق، بنابر درج نامه های منابع تاریخی و البته نقل سینه به سینه نسل انقلاب ۵۷، در سحرگاه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، عوامل رژیم شاه به خانه ساده حضرت امام خمینی (ره)در قم یورش بردند و ایشان را که روز پیش از آن همزمان با عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه قم در یک سخنرانی کوبنده پرده از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسراییلی او برداشته بودند، ‌دستگیر و به زندانی در تهران منتقل کردند.

چند ساعت پس از این اقدام بزدلانه رژیم پهلوی، زنان و مردان مومن و انقلابی شهر قم به خیابان آمدند و قلب رژیم را با فریاد به لرزه درآوردند، حمایت از رهبر موجب تکرار این صحنه در تهران و چند شهر دیگر شد و در نهایت تظاهرات مردمی، رژیم را سخت به وحشت افکند تا جاییکه برای سرکوب این قیام تاریخی به اسلحه روی آورد.

در این روز به تعابیر منابع مختلف، صدها نفر توسط ساواک زندانی و هزاران نفر مسلمان انقلابی به خاک و خون کشیده شدند تا ۱۵ خرداد به خاطره ای خونین در تاریخ انقلاب و روزی ننگین در یادنامه رژیم پهلوی تبدیل شود.

جریان ۱۵ خرداد ۱۳۴۲هر چند ظاهرا با سرکوب خونین به نفع شاه تمام شد اما در حقیقت ماهیت رژیم ستمشاهی را بیش از پیش برای همگان آشکار کرد و نقطه آغازی برای طوفان عظیم انقلاب اسلامی شد تا درخت ریشه دوانیده استعمار را از خاک ایران عزیز برکند.

مقاومت های امام خمینی و حمایت های مردم شجاع ایران در آن روزها تداوم داشت تا اینکه ۱۷ اسفند ۱۳۴۲ کابینه اسدالله علم کنار رفت و حسنعلی منصور به نخست وزیری برگزیده شد که منصور در سخنرانی خود در ۱۶ فروردین ۱۳۴۳ کوشش کرد تا با روحانیون از درآشتی در آید.

پس از آن در روز ۱۷ فروردین بود که جواد صدر وزیرکشور، در قیطریه به دیدار آیت‌الله خمینی رفت و آزادی کامل ایشان را از طرف دولت اعلام کرد، نهایتا امام خمینی (ره) یک روز بعد با احترام به خانه‌اش در قم بازگردانده شد.

هرچند آزادی امام (ره) خواسته مهم مردم و روحانیت بود اما با تحقق آن، آتش مبارزات خاموش نشد و قیامی که در سخت ترین شرایط سیاسی رقم خورد به مقدمه ای بر آغاز ایستادن در مقابل استکبار، غارت نفت و سرمایه ملی و قلدری بیگانگان و خائنان داخلی تبدیل گشت.

۱۵ خرداد ۴۲ کمر بسیاری از مادران، همسران و خواهران شهدا شکست تا ایران اسلامی قد راست کرده و با حرکت به سوی آینده، سرنوشتی عزتمند و مقتدر را آغاز کند، در آن روز چهره بسیاری از شهرهای ایران خونین شد تا امروز نقش آزادی، بر تک تک کوچه های این مرز و بوم حک شود و این دیار پهناور از کشوری بی دفاع به اقتداری مثال زدنی در دنیا تبدیل شود.

آری، نیمه خرداد ۴۲ مردم ایران به رهبری مردی بزرگ و آگاه، نهال استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را در خاک عزیز میهن کاشتند تا با آبیاری ۱۵ ساله این نهال، سرانجام ثمره آن را در سال ۵۷ به دنیا معرفی کنند، فروریختن خانه عنکبوتی پهلوی از قیام ۱۵ خرداد آغاز شد و در طول این مدت با رشادت های جوانان، زنان و مردان جان گرفت و سرانجام با آوار این لانه پوشالی، خانه بزرگ، پرمهر و استوار ایران اسلامی بنا نهاده شد.

امروز ایران اسلامی چهار دهه پس از قیام ۱۵ خرداد، ایستاده و تنومند خود را همچنان در مقابل طوفان های شرق و غرب سپری برای منطقه کرده است، سپر فولادینی که اصابت سختی ها، تحریم ها و تهدید ها هر روز آن را آبدیده تر می کند.

سال ها از خاطرات ۱۵ خرداد خونین تابستان ۴۲ می گذرد اما آتش زیر خاکستر انقلاب در آن روزها، اکنون به شعله های سوزنده ای برای استعمار و استبداد تبدیل شده و جمهوری اسلامی را به فولادی آبدیده در برابر سختی ها و مشکلات مبدل کرده است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد نیز قیام ۱۵ خرداد را مبدا انقلاب دینی و مردمی ایران اسلامی می داند که به نقطه عطفی در تاریخ معاصر تبدیل شد و پیام پرمفهومی برای همه نسل ها دارد.

حجت الاسلام و المسلمین سیداحمدرضا شاهرخی در این خصوص می گوید: پانزدهم خردادماه نقطه عطفی در تاریخ معاصر و سرآغاز نهضت اسلامی ایران است که در این روز تاریخی، حضور گسترده مردم در حمایت از امام خمینی(ره)، روحیه ایثار و شهادت در راه اسلام را زنده کرد و مبارزات مردمی را علیه رژیم منحوس پهلوی پایه گذاری نمود.

وی ادامه داد: نهضت دینی و مردمی ۱۵ خرداد، یک پیام بلند برای تاریخ و برای همه نسل ها داشت و آن اینکه هیچ حکومتی با ظلم و ستم باقی نمی‌ماند و همه نظام‌های سلطه گر، محکوم به شکست و سرنگونی خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲ مبدا یک تحول عظیم است تصریح کرد: در روز عاشورای حسینی سال ۴۲ امام (ره) از راز افشا نشده ای پرده برداشت، سری نهان را برای مردم آشکار و افشا کرد که اسراییل برای از بین بردن ایران و اسلام برنامه دارد و رژیم پهلوی قصد دارد اسلام، قرآن و ایران را با همکاری این رژیم از بین ببرد.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی افزود: رژیم پهلوی در آن زمان اعلام کرد هیچ یک از روحانیون حق ندارند در دهه محرم، علیه شاه و اسراییل سخنرانی کنند ولی امام(ره) این راز را فاش و شاه نیز دستور دستگیری امام(ره) را صادر کرد بنابراین مردم به حمایت امام(ره) و احکام اسلامی واکنش نشان دادند.

سرنوشت ایران در سه ضلعی مردم، ولایت و دین

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد همچنین گفت: سه عنصر مردم، ولایت و دین در سرنوشت ایران موثر است و هر جا این سه عنصر باشد زورگویان عالم شکست خواهند خورد.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی افزود: تا قبل سال ۴۲ روحانیت و انقلابیون حالت دفاعی داشتند اما پس از آن شیوه تغییر کرد و روحانیون، دانشگاهیان و اقشار مردم حالت تهاجمی گرفتند و بر رژیم پهلوی هجوم بردند که نتیجه آن پیروزی انقلاب در بهمن ۵۷ بود.

وی با اشاره به اینکه استکبار جهانی با پیروزی انقلاب به وحشت افتاد اظهار داشت: استکبار جهانی دسیسه هایش را ادامه داد و بعد از پیروزی انقلاب جنگ تحمیلی را به راه انداخت اما در دوان دفاع مقدس نیز سه عنصر دین، ولایت و مردم معجزه کرد و ملت ایران با روحیه ایثار و شهادت بر دشمنان پیروز شد.

وی با بیان اینکه نتیجه صبر، مقاومت و ولایت مداری ملت ایران، استقرار حکومت اسلامی است افزود: در حکومت اسلامی ایران باید سرمایه اجتماعی مردم محفوظ بماند و احکام اسلامی بر پایه اسلام باشد.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد اضافه کرد: روزی هواپیماهای جنگنده دشمن خانه های ما را بمباران می کردند و ایران درگیر جنگ و سخت ترین شرایط، حاکم بود ولی با ایثار و فداکاری دشمن را شکست دادیم.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی با تاکید بر اینکه دشمنان قصد دارند مردم را از نظام جدا کنند افزود: امروز نیز دشمن با جنگ رسانه ای، دروغگویی و شایعه پراکنی قصد ضربه زدن به نظام را دارد اما حضور ملت انقلابی و مومن در صحنه های مختلف انقلاب باعث شکست دشمن می شود.

۱۵ خرداد، روز درخشان تقویم ایران در تاریخ ظلم ستیزی

فرهاد زیویار استاندار لرستان نیز در خصوص وقایع ۱۵ خرداد ۴۲ می گوید: خردادماه همیشه برای ملت رشید ایران و همه آزادگان جهان یادآور قیام حماسی مردم به رهبری امام خمینی (ره) است که منشا پیروزی انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی در سال ۵۷ شد.

وی اظهار داشت: ۱۵ خرداد در تقویم ظلم ستیزی ملت ایران به عنوان یک برگ پر افتخار رقم خورد، موجب سند حقانیت این قیام در برابر طاغوت و طاغوتیان شد و نقش امام خمینی ( ره ) را به عنوان راهنما و راهبر قیام های مردم علیه رژیم ستمشاهی در اعصار تاریخ به یادگار گذاشت.

وی افزود: دفتر آزادگی ملت ایران در ۱۵ خرداد به گونه‌ای ورق خورد که تمام سردمداران تا دندان مسلح و ظالم رژیم شاهنشاهی در برابر خون های ریخته شده مردم مسلمان ایران در این روز به زانو درآمدند.

زیویار گفت: شکی نیست ایران اسلامی در ۱۵ خرداد ماه تولدی دوباره یافت و شکوفایی این روزهای کشور مدیون رهبری امام خمینی (ره) و در ادامه با هدایت جانشین خلف آن امام بزرگوار و خون شهدای انقلاب به بار نشسته است.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس