کد خبر 1496155
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۵
لفغانستان

مجموعه رفتارهای ضدبشری غربی‌ها علیه پناه‌جویان و آوارگان از جمله مردم افغانستان نشان می‌دهد که خط رسانه‌های غربی با برجسته‌سازی کلیدواژه «زنان الهام‌بخش»، صرفا یک بازی و فریب تبلیغاتی است.

به گزارش مشرق، «کمیته بین‌المللی نجات» در یک گزارش تازه اعلام کرده؛ با وجود اینکه شهروندان افغانستان سومین جمعیت بزرگ پناه‌جویان در جهان را تشکیل می‌دهند، تنها ۲۷۱ نفر از آنان طی سال گذشته در اتحادیه اروپا اسکان داده شدند، یعنی فقط یک‌دهم درصد از ۲۷۰ هزار افغانستانی که در حال حاضر نیاز به اسکان مجدد دارند.

کمیته بین‌المللی نجات گفته؛ جدای از اسکان مجدد، بسیاری از طرح‌های تکمیلی که توسط کشورهای اتحادیه اروپا برای رساندن افغان‌ها به امنیت ایجاد شده، در مقیاس بزرگ تحقق نیافته یا به هدف نرسیده‌اند.

این در حالی است که در تابستان ۲۰۲۱ وقتی نیروهای آمریکایی و ناتو مفتضحانه از افغانستان فرار کردند وعده دادند که تمامی افغان‌هایی (صدها هزار نفر) که طی این سال‌ها به هر عنوانی برای آنها کار کرده‌اند را در کشورهای غربی اسکان دهند.

البته این گزارش تنها گزارش مربوط به وضعیت بحرانی پناه‌جویانِ دل‌بسته به وعده‌های غرب نیست، چنانچه اخیرا گزارش‌هایی نیز درباره وضعیت بحرانی پناه‌جویان افغانستانی که در مراکز زیر نظارت غرب در امارات به سر می‌برند منتشر شد که از وضعیت بحرانی آنها حکایت داشت.

در همین حال؛ گزارش‌ها از اردوگاه‌های پناهندگان در مرزهای آمریکا نیز نشان از وضعیت غیر انسانی افغان‌هایی حکایت دارد که از کشور خود آواره و با وعده‌های سران آمریکا راهی این کشور شده‌اند.

از سویی؛ گزارش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از کودکانی که در هتل‌های پناه‌جویان در انگلیس نگهداری می‌شوند، مفقود شده و عموم آنها با همراهی پلیس و مقامات ارشد این کشور قربانی باندهای قاچان انسان می‌شوند.

در واقع غربی‌ها نه تنها به تعهدات خود در قبال آوارگان افغانستانی عمل نکرده‌ و رسما قوانین پناهندگی را زیر پا گذاشته‌اند، بلکه هم‌زمان به اَشکال مختلف بر درد و رنج مردم این سرزمین افزوده‌اند.

نخست؛ غربی‌ها با بهانه‌هایی همچون نبود دولت فراگیر و یا عدم اعتماد به طالبان از انجام تعهدات خود در قبال این کشور خودداری می‌کنند حال آنکه سازمان ملل بارها هشدار داده که عدم ارسال این کمک‌ها و خلف وعده‌های غرب در اجرای تعهدات مالی همراه با بلوکه کردن میلیاردها دلار دارایی‌های افغانستان، زمینه‌ساز قحطی میلیون‌ها افغانستانی شده است.

دوم؛ گرچه ناتو از افغانستان خارج شده اما همچنان به دنبال بحران‌سازی در این کشور و بر هم زدن روابط آن با همسایگان است. تقلا برای تقویت داعش و تنش‌زایی در روابط کابل با کشورهای همسایه ابعاد این طراحی را تشکیل می‌دهند.

سوم؛ در حالی که جمهوری اسلامی طی چند دهه گذشته در قامت میزبانی مهربان، ایفاگر نقشی مثبت در کاهش آلام اتباع همسایه شرقی خود بوده، غرب همچنان سیاست تحریم را علیه ایران ادامه می‌دهد که استمرار این روند می‌تواند محدودیت‌هایی را در این خصوص برای ایران ایجاد کند.

نکته آنکه؛ رسانه‌های غربی با پنهان‌سازی حقایق سعی در روایتی وارونه از شیوه برخورد غرب با موضوع افغانستان دارند، چنانچه بی‌بی‌سی در پردازش گزارش کمیته بین‌المللی نجات به جای واژه نقض حقوق بشر از واژه «غفلت سرسام‌آور» بهره می‌گیرد تا به مخاطب القاء ‌کند که این رفتارها نه امری نظام‌مند بلکه تنها نوعی فراموش‌کاری بوده است!

از آن سو؛ گرچه سازمان ملل بارها درباره وضعیت جنگی و غیر انسانی روآندا هشدار داده، بی‌بی‌سی برای توجیه اجرای طرح لندن مبنی بر انتقال پناه‌جویان (عمدتا افغانستانی) از انگلیس به روآندا، در گزارشی با عنوان «پنج کشوری که برای زنان امن‌تر هستند» مدعی رتبه برتر این کشور در امنیت برای زنان شده است!

به این گزارش مضحک بی‌بی‌سی که به نقل از شاهدان عینی خود نوشته، توجه کنید:

«مردم اغلب کاری به شما ندارند. فقط هر از چندی یک نفر ممکن است بخواهد با شما انگلیسی تمرین کند و بگوید حالت چطور است یا صبح‌به‌خیر. مخصوصاً بچه‌مدرسه‌ای‌ها این کار را می‌کنند. انگلیسی و فرانسه در کنار زبان‌های بومی کینیارواندا و سواحیلی جزء زبان‌های رسمی روآندا هستند و همین باعث می‌شود مشکل ارتباط زبانی وجود نداشته باشد. حتی کسانی که انگلیسی صحبت نمی‌کنند، با اشاره یا هر طور شده به شما کمک می‌کنند تا گم نشوید.»

به هر شکل مجموعه رفتارهای ضدبشری غربی‌ها علیه پناه‌جویان و آوارگان از جمله مردم افغانستان نشان می‌دهد که خط رسانه‌های غربی با برجسته‌سازی کلیدواژه «زنان الهام‌بخش»، صرفا یک بازی و فریب تبلیغاتی است که برای پنهان‌سازی لایه‌های اصلی تفکرات و رفتارهای غرب در قبال سایر ملت‌ها صورت می‌گیرد.

منبع:نورنیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  0 0
  اینقدر سنگ افغانیها رو به سینه نزنید ماها رو بیچاره کردن گرونی مسکن واجاره ومواد غذایی تو ایران به خاطر ورود ۱۰میلیون افغانی به ایرانه اون وقت آب رو رو ایرانیها بستن وتو مرز نیروهای مرزبانی ما رو میکشن هر بلایی سرشون بیاد حقشونه
 • ایرانی عصبانی AU ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  0 0
  مگر این چیز تازه ای است؟. ملل کشورهای غربی درکل د ان ا تبعیظ نژادی علیه هر رنگ پوست بجز سفید اروپایی دارند. مگر یادمان رفته که در ده اخیر مقامات کشورهای اروپایی چگونه با مهاجران افریقایی و خاور میانه ایی رفتار کرده اند. و نچندان پیش- از زمان جنگ اوکراین همین کشورهای کثیف امریکا و نوچه های اروپاییش که طبل ازادی و حقوق بشر را با سیاستهای خود بحلقوم کشورهای افریقایی و خاور شرق و غرب میدهند اغوش و مرزهای خود را برای همرنگان خود باز کرده و تیره چهرگانی را که در اردوگاهای مهاجرانیشان اقامت دارند در کل رها کرده و حد اکثر تحمل میکنند. من دلیلی نمیبینم که ایران برای وظعیت مهاجران فراری افغانی در خارج نگرانی نشان دهد. چون غرب تفاوت چندانی بین رنگ پوست دشمنان/و یا بهتر بگویم مهاجران کشورهای غیر مسیحی نمیبیند . دولت بجای دلسوزی برای افغانستان طالبانی باید بفکر مردم خود بوده و بیاد اورد که طالبان رژیمی است که اکثر ملت ایران انها را نمک نشناس شناخته و و اگر میتوانستند نظر خود را به دولت ارجا کنند خواهان هیچگونه ارتباطی با این وحشیهای سلفی نیستند.
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  0 0
  حقشونه دست اروپایی هادردنکنه اگرماهم اینجوری شون میکردیم ابان اینقدرافغانی هاپررونبودن
 • IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  1 1
  ای بسوزه ریشه ظلم آمریکای ملعون جنایت کار
 • سید حسین گوهریان IR ۰۵:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  0 0
  کار ارزشمند را غربی ها در قبال پذیرش افاغنه انجام می دهند ‌نه کشور ایران به رغم احترام به آنان تردیدی نیست که فردا بزرگ‌ترین آسیب اخلاقی و امنیت و اقتصادی از ناحیه شان به مردم ‌‌کشور ایران عزیز وارد خواهد شد که جبران ناپذیر نخواهد بود
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  1 0
  خوب چه انتظاری دارین این جماعت حقوق بشرشون باد هواست اگه این کارها رو نمیکردن الان ابر قدرت دنیا نبودن با پدر سوختگی به اینجا رسیدن
 • علی IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
  0 0
  معمولا مهاجران خارجی در کشور میزبان تو اردوگاههای خاصی نگهداری میشوند و سازمان ملل هم وظیفه تامین مخارج اونهارو داره،ولی متاسفانهتو ایران در بین مردم میلولند و گاها کسی نمی تونه تشخیص بده که اون مهاجره یا ایرانیه و از موقعیت کار و مسکن و بهداشت وحتی خرید ملک و ماشین و حساب بانکی وخیلی از امکانات دیگه برخودار میشه که در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست،این اشتباه از جانب مسئولین صورت می گیره و هزینه اش رو مردم باید بدن،کاش بشه یه تجدید نظری در باره نحوه برخورد با اینا بشه،فقط با خواست مردم امکان پذیر هست
 • رضا IR ۰۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
  0 0
  از هر خانواده افغانی چهار نفر سر کارن تو ایران اونوقت ایرانی بیکار و شرمنده زن و بچه شه...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس