رئیسی: انتظار دولت از نخبگان نقد منصفانه سیاست‌های دولت و ارائه راهکار است - کراپ‌شده

رئیس‌جمهور پیامی نوشت: انتظار دولت از نخبگان و دانشگاهیان فرهیخته و عدالت‌طلب، نقد منصفانه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در کنار تبیین جهادی حقایق، معرفی دستاوردها و ارائه راهکار برای اصلاح امور و حل چالش‌های پیش روی کشور عزیزمان ایران است.

به گزارش مشرق، سید ابراهیم رئیسی در پیامی به مراسم اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران که امروز و توسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد تصریح کرد: سنت غنی و پویای گفت‌وگو و مناظره پس از قرن‌ها، با پیروزی انقلاب اسلامی و احیای ارزش‌های اسلامی، دوباره در فضای علمی و فرهنگی کشور جریان پیدا کرد و زمینه‌های گفت‌وگو در جامعه به ویژه در مراکز علمی و فرهنگی فراهم و موجب اعتماد به نفس و خودباوری بیشتر دانشمندان و دانشجویان شد تا با تلاش علمی، مجاهده، گفت‌وگو و آزاداندیشی به سمت‌وسوی مرزهای والای دانش و تحقق «تمدن نوین اسلامی» گام بردارند.

متن پیام رئیس‌جمهور به شرح زیر است:

گفت‌وگو یک شاخصه متمایز انسانی است و در فطرت آدمیان ریشه دارد. خداوند متعال در آیات متعددی از قرآن کریم پیامبر اسلام (ص) را پس از دعوت به راه خدا و حکمت و موعظه، به مناظر با اهل جدل با بهترین طریق فرامی‌خواند؛ «وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ».

همچنین در آیه نورانی دیگر، بندگان خردمند خود را از گروهی برمی‌شمارد که سخن‌ها را می‌شنوند و به نیکوترین آن‌ها عمل می‌کنند؛ «الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ». منطق گفت‌وگو و جدال احسن آنجا که موضوع علم و دانش در میان باشد، مجال و مبنایی برای نظریه‌پردازی‌ها و تجربه‌اندوزی‌های ارزشمند است و آنگاه که به مثابه عنصری سازنده در میان ملت‌ها مطرح باشد، صلح و دوستی را به ارمغان می‌آورد و موجب افزایش تعاملات و ارتباطات در عرصه جهانی می‌شود.

در تفکر اسلامی ایرانی، گفت‌وگو همواره روشی راهگشا و کارساز برای قوام بخشی به تفکر جمعی، رشد آگاهی عمومی، درک و دریافت تازه، پرورش روح خلاقیت در میان انسان‌ها، حل مسائل و اصلاح امور بوده و از جمله مهمترین علل رونق و گسترش علم و دانش در میان مسلمانان طی قرون گذشته، جریان مبارک سنت تضارب آرا و افکار، آزاداندیشی و روح معاضدت و همکاری علمی در سرزمین‌های اسلامی بوده است.

این سنت غنی و پویا پس از قرن‌ها، با پیروزی انقلاب اسلامی و احیای ارزش‌های اسلامی، دوباره در فضای علمی و فرهنگی کشور جریان پیدا کرد و زمینه‌های گفت‌وگو در جامعه به ویژه در مراکز علمی و فرهنگی فراهم و موجب اعتماد به نفس و خودباوری بیشتر دانشمندان و دانشجویان شد تا با تلاش علمی، مجاهده، گفت‌وگو و آزاداندیشی به سمت‌وسوی مرزهای والای دانش و تحقق «تمدن نوین اسلامی» گام بردارند.

اکنون که به فضل الهی و با رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب در موضوع ترویج و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و مناظره‌های قانونمند توأم با امکان داوری، «مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران» پس از یک دهه برگزاری و اجرای موفقیت‌آمیز، به سنتی حسنه تبدیل شده است، امیدوارم با حضور پرشور و مستمر نخبگان و دانشگاهیان روز به روز بر غنای این مسابقات افزوده شده و جامعه از برکات آن بهره‌مند و برخوردار شود.

بی‌شک، حرکت‌های علمی، به منظور اثرگذاری بهتر و بیشتر، به تعمیق و تداوم نیاز دارند و در این راستا، سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی ذی‌ربط باید یاریگر جهاد دانشگاهی باشند تا شاهد به ثمر نشستن این تلاش‌ها و پویایی و نشاط هر چه بیشتر فضای علمی و فرهنگی کشور و در نهایت، گسترش فرهنگ گفت‌وگو در سطوح مختلف جامعه باشیم.

انتظار دولت مردمی از نخبگان و دانشگاهیان فرهیخته، اندیشه‌ورز، تحول‌خواه و عدالت‌طلب، نقد منصفانه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در کنار تبیین جهادی حقایق، معرفی دستاوردها و ارائه راهکار برای اصلاح امور و حل چالش‌های پیش روی کشور عزیزمان ایران است.

اینجانب با قدردانی از تلاش‌های ارزنده دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان این مسابقات در سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و همه دانشجویان و استادان دخیل و شرکت‌کننده در این رویداد بزرگ فرهنگی، شجاعت و جسارت علمی و نیز انگیزه و استعداد بالای آن‌ها را می‌ستایم و از درگاه خداوند متعال برای همگان آرزوی توفیق روزافزون دارم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • سید IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  5 0
  کدام نخبه ؟
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  3 1
  حالا نه اینکه گوش میدید؟ راهکار تا دلت بخواد دادند ولی وقتی عملی نمیشه چه فایده؟ چندبار طرف بیاد راهکار بده؟ این همه گفتند قیمت گذاری دستوری نکنید، پول بدون پشتوانه چاپ نکنید و در شرایط کسری بودجه هزینه های اضافی نکنید و ... کدومشون رو اجرا کردید؟ فقط در صنعت مرغ، کشور از صادر کننده مرغ شده وارد کننده مرغ. تورم رو با سیاست چماق و تعزیرات راه انداختن نمیشه کنترل کرد اگر میشد بعد 50 سال جواب داده بود.
 • احمد US ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  5 0
  شما که ۷۰۰۰ صفحه برنامه داشتی!! مردم کار و زندگی رو بذارن کنار بجای شما فکر کنند؟ خوب مرد مومن شما رئیس جمهور شدی که فکر کنی دیگه. بساطی داریم...
 • جاسم IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  6 0
  خالی بندی احمدی نژادی اینبار از زبان و قلم رییس جمهور و قاضی القضات . یک تذکر نمونه بیار که گفته شده و قبول کردی و عمل کردی !؟!
 • IR ۲۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  3 0
  میترسند یه وقت اقناع سازی از طرف شما براشون صورت بگیره
 • ایرانی با غیرت IR ۲۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  به رئیس محترم قوه قضائیه میگوئیم که یک آدرس مشخص را در تهران تعیین نمایند تا بعضی احکام نادرست و ناعادلانه صادره از بعضی محاکم را به خدمتشان بیاوریم ولی پاسخی داده نمیشود. به ایشان میگوئیم هیاتی را به استانها بفرستند تا احکام صادره و ناصواب و غیرقانونی بعضی محاکم در اصفهان را به حضورشان تقدیم کنیم ولی هیچ پاسخی داده نمیشود. اینها کافی نیست؟!
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  0 0
  تورم تورم فکر میکنید دلار را گرانتر بفروشید سود کردید؟ چند برابر باید هزینه کنید. مردم را هم درمانده میکنید
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  1 1
  "مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران" مسخره بازی رو ببین 10هزار شاغل در حرفه پزشکی از کشور فرار کرده اند و مردم عادی شب و روز در حال خروج خود و سرمایه هاشون از کشور هستند و کشور در بدترین بحران های ممکن گیر افتاده بعد توقع داره با ذهن بسته و رفتار بچگانه مسئولان کسی بتونه نظر بده نظر منو می خوای دشمنی احمقانه رو با اسرائیل ول کنید بعد ببینید کشور در بیست سال چنان پیشرفتی بکنه که به رتبه پنج اقتصاد برتر دنیا وارد بشه
  • سيد مجتبى بنيادى IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
   1 1
   مزدوران و وطن فروشان إسرائيل امريكا و متحدينش عجب وقحاحتى را به نمايش ميگذارند ⁉️‼️
  • علی IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۲
   0 0
   وطن فروش شماهایین که به بخاطر تعصب و عقاید افزاطی خودتون کشور رو کردین ضربه گیر غرب و امریکا
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  0 0
  نقد منصفانه یعنی فقط تعریف و تمجدید. یعنی چشم پوشی از وضعیت مسکن و خودرو. یعنی چشم پوشی از تورم دهها درصدی. یعنی چشم پوشی از آموزش و پرورشی که برای طبقات مرفه خدمات حداکثری و برای محرومین جامعه خدمات حداقلی در نظر می گیرد. آقای رئیسی اشکال کار این است که بدلیل شرایط اول انقلاب شما از سن ۱۷ یا ۱۸ سالگی و بدون پیمودن مسیر طبیعی بر کرسی ریاست تکیه زدید. از آن موقع تا کنون فقط و فقط دستور داده اید حالا هم فکر می کنید که با دستورات حضرت عالی همه چیز درست میشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس