.

وزیر امور خارجه گفت که سلطنت عمان جایگاه ممتازی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد.

به گزارش مشرق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (یکشنبه) هفتم خرداد ماه در نشست خبری مشترک با بدر البوسعیدی همتای عمانی در تهران ضمن خوشامدگویی به سلطان عمان سلطان کشور دوست و برادر گفت: خوشحالم که در کنار همکارم وزیر خارجه سلطنت عمان هستم.

وی افزود: بدون تردید سلطنت عمان جایگاه ممتازی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد. نقش عمان در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی همواره مثبت و سازنده است.

وزیر خارجه بیان کرد: گفت‌وگوهای امروز روسای دو کشور بر مناسبات سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و امنیتی متمرکز بود.در چارچوب این گفت‌وگوها در خصوص تقویت خطوط کشتیرانی بین دو کشور و فعال سازی ظرفیت بنادر دو کشور تأکید شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: خرسندیم در پی سفر سال گذشته آقای دکتر رئیسی به مسقط توافقات مهمی حاصل و اسنادی به امضا رسید.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در پی امضای ۱۳ سند بین دو کشور در مسقط شاهد افزایش دو برابر حجم تبادل تجاری بین دو کشور هستیم. در پی دیدار روز جاری روسای دو کشور در تهران چهار سند دیگر بین وزرای ذیربط به امضا رسید.اسنادی که بر موضوع همکاری در حوزه انرژی، سرمایه‌گذاری، مناطق آزاد و همکاری‌های صنعتی تمرکز داشت.

وی ادامه داد: حسب توافق روسای دو کشور با همکارم آقای بدر البوسعیدی اتفاق نظر داریم که سندی تحت عنوان برنامه جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور در آینده نزدیک به امضا برسد.

وزیر خارجه گفت:‌ در سطح منطقه‌ای روسا ضمن تأکید بر ضرورت روابط مستحکم منطقه‌ای بر تحکیم و دوستی بین کشورهای اسلامی بیش از پیش تأکید کردند.

امیرعبداللهیان افزود: از جمله موضوعات مهم مورد توجه دو کشور مسئله ترانزیت موافقتنامه عشق آباد و ترانزیت چهارجانبه بین ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان است. از تلاش‌های سازنده سلطان عمان در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی تشکر می‌کنیم.

بدر البوسعیدی وزیر خارجه عمان نیز در این نشست خبری ضمن تشکر از امیرعبداللهیان به خاطر بیان احساسات خوب و اظهارات مثبت در خصوص روابط تاریخی و بسیار خوب دو کشور، اظهار داشت: سفر مهم کنونی سلطان هیثم بن طارق به جمهوری اسلامی ایران بیانگر امتداد و عمق روابط تاریخی و ممتاز بین دو کشور است؛ روابطی که سده‌ها است که ادامه دارد.

وزیر خارجه عمان همچنین گفت: معتقدیم این سفر مرحله جدیدی را در روابط بین دو کشور پایه ریزی می‌کند و ما را برای شروع کارها، فعالیت‌ها و همکاری‌های مثمرثمر جدید آماده می‌کند.

البوسعیدی ادامه داد: مذاکرات امروز بین سلطان عمان و برادرشان آقای رئیسی بیانگر روح مثبتی است که بر روابط دو کشور در تمامی زمینه‌هایی که وزیر خارجه ایران به آنها اشاره کرد، حاکم است. در زمینه همکاری‌های گردشگری، گردشگری سلامت، امنیت غذایی، کشاورزی، صنایع تبدیلی، انرژی تجدیدپذیر و ارتباط مستقیم بین بنادر دو کشور و تقویت کشتیرانی و بسیاری از موضوعات دیگری که می‌تواند در آینده در سطح همکاری‌های دو کشور ایجاد شود، رایزنی شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عمان همچنین اظهار داشت: سلطان عمان در دیدار کنونی بر ضرورت اهمیت رویکردهای بسیار مثبت ریاست جمهوری مبنی بر تقویت و توسعه روابط بین ایران با کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد و ما نیز با این موضوع همصدا می‌شویم و باور داریم که اینگونه روابط نزدیک بین همسایگان پیرامونی ما با جمهوری اسلامی ایران در نهایت امنیت، ثبات و رفاه این کشورها را رقم خواهد زد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس