.

خوشبختانه برنامه‌ریزی‌ها پیرامون سامانه املاک و مستغلات به سرانجام رسیده و چشم‌انداز روزهای آتی نیز تبیین شده امیدواریم تا این سامانه، امتحان خود را به خوبی پشت سر بگذارد و موجب بهبود بازار مسکن شود.

به گزارش مشرق، سه‌شنبه هفته گذشته (دوم خرداد) بود که هادی عباسی معاون وزیر راه و شهرسازی طی یک نشست خبری از رونمایی سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور خبر داد و گفت که این سامانه کار خود را به‌صورت شبانه‌روز و در تمامی روزهای هفته آغاز خواهد کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این سامانه توسط موسس دانش بنیان طراحی شده است، گفت: نحوه ثبت قرارداد اجاره به این گونه است، افراد مبتنی بر درگاه دولت هوشمند وارد سامانه می‌شوند و ابتدا موجر قرارداد را ثبت و فرم را پر و پس از آن مستاجر به ثبت قرارداد در سامانه اقدام می‌کند.

وی افزود: هر یک از دو طرف باید یک شاهد معرفی کنند و شماره موبایل ثبت و رمز یکبار مصرف برای شاهد ارسال و شماره ثبت می‌شود و کد رهگیری رسمی با بارکد صادر می‌شود و قابل استعلام گیری است.

معاون امور مسکن و ساختمان ادامه داد: راه اندازی آزمایشی این سامانه صورت گرفته و ١١٠٠ قرارداد اجاره ثبت شده و در حال حاضر به صورت رسمی رونمایی می شود.

پیش‌تر برخی گمان می‌بردند که سامانه املاک و مستغلات موجب تعطیلی دفاتر مشاورین املاک در کشور خواهد شد و کلیه امور همچون اخذ کد رهگیری و خدمات ثبتی بر عهده سامانه املاک و مستغلات خواهد بود. اما معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با راه‌اندازی این سامانه مشاوران املاک جمع نخواهند شد، اظهار داشت: مشاوران املاک خدمات مختلفی ارایه می‌دهند و بهم رسانی و پیدا کردن دو طرف قرارداد از خدمات مشاوران املاک است و هیچ وقت مشاوران املاک جمع آوری نمی‌شوند. مشاوران املاک در دنیا از دعوای حقوقی دو طرف قرارداد جلوگیری می‌کند و ما هم در آینده مشاوران املاک حرفه‌ای خواهیم داشت و فضا رقابتی‌تر خواهد شد.

عباسی در پاسخ سوال که اگر بین طرفین مشکلی ایجاد شود هر یک طرف برای رفع مشکل به کجا مراجعه خواهند کرد، گفت: همین الان هم اگر مشکلاتی پیش آید هم مشاوران املاک به آن ورود نمی‌کند و طرف قرارداد به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره اینکه آیا بندهای قرارداد در این سامانه ثابت است یا هر یک از طرف می‌تواند بند و موضوعی را به آن اضافه کنند، تاکید کرد: بندهای قرارداد سامانه ثابت است اما بندهای قابل ویرایش هم وجود دارد و دو طرف قرارداد می‌توانند بندهایی به قرارداد اضافه کنند.

عباسی درباره اینکه مشاوران املاک هم مدعی هستند صدور کد رهگیری رایگان بوده، گفت: این گونه نیست و صدور کد رهگیری از سوی مشاوران املاک رایگان نبوده اما پس از راه‌اندازی این سامانه مشاوران املاک هم اخیرا کد رهگیری را به طور رایگان صادر می‌کنند.

وی درباره اینکه معمولا در قراردادهای اجاره دو طرف از سوی مشاوران املاک به هم معرفی می‌شوند و شرط این هم رسانی عقد قرارداد در بنگاه است از این رو به نظر نمی‌رسد این سامانه برای قراردادهای جدید اجاره به کار بیاید و بیشتر متوجه موارد تمدید قرارداد می‌شود، گفت: این سامانه فرصت اقتصادی برای افراد ایجاد می‌کند و ممکن است که دو طرف قرارداد همکار و همسایه هم باشند و به توافق می‌رسند و بدون نیاز به مراجعه به بنگاه قرارداد منعقد می‌شود و این قرارداد رسمی است و کد رسمی صادر می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: قراردادهای اجاره در این سامانه به هیچ وجه مشمول مالیات جدید نمی‌شوند و مردم نگران این موضوع نباشند.

 خبرخوش برای مستاجران/ افزایش شفافیت راهگشای بازار مسکن

نوروزی، سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی دراین باره اظهارداشته است: سامانه املاک محدودیت زمانی نداشته و متقاضیان با ورود به آن می‌توانند به صورت رایگان اقدام به ثبت قراردادهای خود و دریافت کدرهگیری کنند. در صورتی که متقاضیان همچنان خواهان ثبت قراردادهایشان در بنگاه‌های املاک باشند این امکان نیز برای آنها وجود دارد، همچنین بنگاه‌های املاک نیز می‌توانند از این سامانه به صورت رایگان برای ثبت قراردادها استفاده کنند.

گام نخست در ثبت قرارداد اجاره در سامانه معاملات املاک و مستغلات تایید مدارک هویتی برای ورود به سامانه می‌باشد. پس از آن با ثبت اطلاعات موجر، اطلاعات ملک، مبلغ و تاریخ قرارداد، تعهدات طرفین، ثبت قبوض و در نهایت ثبت اطلاعات مستاجر، زمینه دریافت کد رهگیری مهیا خواهد شد. به عبارت دیگراین سامانه گامی در راستای کاهش التهابات موجود در بازارمسکن و ایجاد سهولت بیش‌تر برای‌ مستاجران می‌باشد.

بهروز محبی نجم‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

یکی از عوامل افسارگسیختگی بازار مسکن عدم نظارت بود

بهروز محبی نجم‌آبادی، نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» اظهارکرد: یکی از مهم‌ترین مسائلی که مردم کشور با شدت با آن درگیر می‌باشند، عدم قانون مشخص در حوزه نظارتی بنگاه‌های املاک و سامانه املاک و اسکان است.

وی افزود: پیش‌تر مقرر شده بود تا سامانه املاک و اسکان کلیه واقعیت‌های سکونت افراد را به صورت شفاف ثبت و ضبط کند تا مسئولان کشور مبتنی بر اطلاعات، تصمیمات درست را اتخاذ کنند. متاسفانه به سبب این امر برخی قوانین همچون مالیات بر خانه‌های خالی نیز ناتمام باقی ماند چراکه قانون مالیات بر خانه‌های خالی نیازمند اطلاعات سکونتی دقیق افراد است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از عدم شفافیت اطلاعاتی در حوزه مسکن تصریح کرد: عدم اطلاعات شفاف در حوزه سکونت افراد موجب شد تا قوانین مصوب شده در حوزه مسکن عملیاتی نشود و با جدیت دنبال نگردد.

نماینده مردم سبزوار همچنین خاطرنشان کرد: موضوع ساماندهی سکونت و اجاره نشینی، مستلزم اطلاعات اولیه دقیق می‌باشد. بی‌شک لازمه کسب اطلاعات دقیق، طراحی دقیق سامانه‌ای است که به درستی اطلاعات را ثبت و ضبط کند.

او متذکر شد: اینکه در شرایط حال‌حاضر چه تعداد خانه خالی در کشور وجود دارد، امری قابل بررسی است. افزون براین شرایط اجاره نشینی مطابق شواهد و اطلاعات موجود بسیار نابه سامان است.

وی با اشاره به افزایش قیمت در حوزه مسکن یادآور شد: متاسفانه درحوزه مسکن دچار افزایش قیمت افسارگسیخته شدیم. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، عدم تبعیت مالکان از قوانین موجود کشور در حوزه عمومی مسکن بود.

محبی در پایان این گفت‌وگو اظهارداشت: سامانه املاک و مستغلات می‌کوشد تا بنگاه‌های املاک را به صورت جدی ساماندهی کند وبر میزان دریافت‌ها به صورت شفاف، نظارت کند.

 خبرخوش برای مستاجران/ افزایش شفافیت راهگشای بازار مسکن

شفاف شدن قراردادها در حوزه مسکن موجب جلوگیری از ثبت معاملات غیرقانونی می‌شود

مجید گودرزی، کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه از چهار راهکار ارایه شده از سوی دولت برای ساماندهی بازار مسکن، یک مورد به ثبت کدهای رهگیری برمی‌گردد، گفت: در سال های گذشته شاهد بودیم که با وجود مصوبه دولتی برای تعیین حداکثر سقف نرخ اجاره‌بها، اما حتی شوراهای حل اختلاف نیز آنچنان که باید آن را رعایت نمی کردند و به راحتی شاهد نقض شدن آن بودیم.

وی افزود: بر همین اساس دولت اقدام به راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان و به دنبال آن ایجاد سامانه ثبت اجاره مسکن به صورت رایگان کرد که راه‌اندازی چنین سامانه‌ای مانع از تعیین قیمت‌های غیرواقعی خواهد شد؛ از سوی دیگر حتی اگر قرارداد با مستاجر جدیدی بسته شود، نیز طبق این سامانه نمی‌توان مبلغ رهن و اجاره را بالاتر از حد قانونی تعیین کرد، چراکه در این صورت با ضمانت‌های پیش‌بینی شده مشمول جریمه خواهند شد.

عدم ثبت خانه‌ها در سامانه، خالی بودن آنها تلقی می‌شود

فرشید ایلاتی، دیگر کارشناس حوزه مسکن نیز با اشاره به این اقدام مثبت دولت برای ساماندهی بازار مسکن، تاکید کرد: با راه‌اندازی این سامانه علاوه بر کاهش هزینه‌های بنگاه برای مالک و مستاجر، رهن و اجاره در یک مجرای شفاف قرار گرفته و تمام روند معاملات صورت گرفته قابل پیگیری است.

وی اضافه کرد: پیش از این افراد برای ثبت قراردادهای خود می‌بایست حتما به بنگاه‌های املاک مراجعه و پس از پرداخت کمیسیون، کد رهگیری برای آنها ثبت می‌شد که همین مساله با توجه به بار مالی که داشت، سبب می‌شد تا به صورت دستی نسبت به ثبت قرارداد خود اقدام و به دنبال آن مشکلاتی را که امروز شاهد هستیم، به وجود بیاید.

این کارشناس حوزه مسکن گفت: با راه اندازی این سامانه علاوه بر ثبت قانونی قراردادهای رهن و اجاره وشفاف سازی آنها، می‌توان از افزایش قیمت‌ها نیز جلوگیری و در کنار آنها نیز قراردادها در مجرای قانونی نیز قابلیت پیگیری خواهد داشت.

غلامرضا شریعتی، عضو کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد:
افزایش شفافیت راهگشای بازار مسکن

غلامرضا شریعتی، عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم بهشهر، نکاء و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: واقعیت این است که در حوزه املاک و مستغلات از سال گذشته تا به امروز تلاش‌های فراوانی مبنی بر شکل‌گیری بانک اطلاعاتی دقیق انجام شد. به بیان دیگر در سال گذشته تلاش شد تا درباره خانه‌های خالی، صاحبان دارای چند مسکن و فاقد مسکن اطلاعات درست کسب شود تا برنامه‌ریزی‌های لازم شکل بگیرد و تدوین گردد.

وی افزود: به طورحتم افزایش نظارت و کلیه اقداماتی که منجر به شفافیت هرچه بیش‌تر در حوزه مسکن می‌گردد، راهگشا و نتایج بسیار خوبی را به همراه خواهد داشت. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آغاز به کار و راه‌اندازی سامانه املاک و مستغلات، موجب ثبت کلیه اطلاعات خواهد شد و گامی موثر در راستای برنامه‌ریزی هرچه تمام‌تر دولت‌ و برنامه‌ریزان اقتصادی خواهد بود.

نماینده مردم بهشهر، نکاء و گلوگاه در مجلس یازدهم همچنین خاطرنشان کرد: بی‌شک اطلاعات روشن موجب قضاوت درست می‌گردد. مادامی که اطلاعات روشن و قضاوت‌ها درست باشد، برنامه‌ریزی درست برای آینده شکل خواهد گرفت.

او در پایان این گفت‌وگو با بیان اینکه مجلس همواره دغدغه ساماندهی حوزه مسکن را داشته است، متذکر شد: خوشبختانه برنامه‌ریزی‌ها پیرامون سامانه املاک و مستغلات به سرانجام رسیده و چشم‌انداز روزهای آتی نیز تبیین شده است. امیدواریم تا سامانه املاک و مستغلات، امتحان خود را به خوبی پشت سر بگذارد و موجب کنترل و بهبود شرایط مسکن در کشور شود.

ادعاهای نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک؛

ثبت قراردادها در بنگاه‌های املاک نیز هزینه‌ای ندارد!

داوود بیگی‌نژاد نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک در خصوص رونمایی از سامانه ثبت رایگان قراردادهای اجاره مسکن، صدور رایگان کد رهگیری و اظهارات معاون وزیر راه درباره کاهش هزینه‌های مالک و مستأجر با این اقدام، اظهار کرد: ثبت قراردادها در بنگاه‌های املاک نیز هزینه‌ای نداشته و ندارد. صدور کد رهگیری نیز برای متعاملین رایگان بوده(ااین ادعا نادرست است) و مشاوران املاک هزینه خدمات ارائه شده را در قالب تعرفه‌های مصوب دریافت می‌کنند. این تعرفه‌ها نیز یک عدد بسیار جزیی است که موجر و مستأجر بابت کارهای مربوط به مشاوره، بازدید، جذب مشتری و در نهایت تنظیم قرارداد به مشاور املاک پرداخت می‌کند.

در حالی که مشاوران املاک هزینه کد رهگیری را جداگانه محاسبه و دریافت می کنند، وی با تاکید بر این‌که صدور کد رهگیری برای معاملات آخرین مرحله از قراردادهای اجاره مسکن است، تصریح کرد: هزینه صدور کد رهگیری تا ۵ هزار تومان است که آنرا بنگاه‌های املاک پرداخت می‌کردند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با یادآوری این‌که دولت در تلاش است هزینه موجر و مستأجر را کاهش دهد، بیان کرد: دستمزد مشاوران املاک هزینه‌ای را در سبد خانوار ایجاد نمی‌کند.

بیگی‌نژاد با بیان این‌که قیمت تمام شده خانه‌های اجاره‌ای در کشور بالاست، گفت: باید قبول کنیم قیمت نهایی را مالک تعیین می‌کند و تصمیمات نهایی برای کنترل بازار باید به‌گونه‌ای باشد تا مالکان، جامعه هدف باشند.

وی در ادامه با اشاره به برخی اظهارنظرها در خصوص تاثیرگذاری مشاوران املاک در افزایش قیمت مسکن، اظهار کرد: به‌گواه همکاران و آمار، بسیاری از مشاوران املاک از ابتدای امسال تاکنون نتوانسته اند حتی یک قرارداد تنظیم کنند، با توجه به این مسئله مشاوران چه تاثیری می‌توانند بر قیمت‌ها داشته باشند؟

وی با تاکید بر این‌که ما زنده‌ایم، گفت: سامانه املاک و مستغلات سال‌هاست وجود داشته و ما کد رهگیری را به مردم ارائه کرده‌ایم. مشاوران املاک در لایه‌های مختلف اجتماع با مردم زندگی و خدمات بخش مسکن را ارائه می‌کنند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: ریل استیت (Real estate) همیشه بازوان پرتوان بازار مسکن بوده که باعث شده‌اند سرمایه‌های خُرد به سمت تولید مسکن حرکت کند. از این رو تضعیف این صنف به کسی کمک نمی‌کند و خُسران را به همراه دارد.

بیگی‌نژاد با بیان این‌که مشاوران املاک جزء اصول اصلی ساختمان هستند، گفت: در قانون پیش‌فروش ساختمان، قانونگذار مشاوران املاک را حذف کرد بعد از این اتفاق آیا پیش فروش رونق پیدا کرد. این نوع ساخت و ساز متاسفانه از بین رفت و یکی از راهکارهای جذب سرمایه از کف بازار بلااستفاده مانده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • امیرعلی IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  14 1
  ثبت قراردادها در بنگاه‌های املاک نیز هزینه‌ای ندارد! دروغ که حناق نیست بازم بگید
  • IR ۱۸:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
   1 1
   کسی که برای خانواده خود با هزینه شخصی خانه ای دارد بار مالی برای دولت جهت خانه دار شدن ندارد کسی که با هزینه شخصی خانه ای اضافه دارد با اجاره دادن به دولت جهت بی سر پناه نماندن مردم کمک می کند علت اصلی افزایش سالانه اجاره و قیمت فروش وجود تورم در اقتصاد کشور است همان دلیلی که دولت را وادار به مجوز افزایش قیمت بلیط هواپیما و مرغ و ........ می کند اگر همین صاحبخانه نبودند دولت هزینه بسیار سنگینی از بیت المال لازم داشت تا برای مستاجران سرپناه تهیه کند
  • مردم IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
   3 2
   در کشورهای اروپایی قیمت اجاره و فروش را کارشناس شهرداری با دریافت حق الزحمه کمی برای مدت یک ماه تا عقد قرارداد تعیین میکنند . چرا در ایران هر مالکی برای تعیین قیمت خودمختار است.؟
  • مردم IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
   2 1
   در کشورهای اروپایی قیمت اجاره و فروش را کارشناس شهرداری با دریافت حق الزحمه کمی برای مدت یک ماه تا عقد قرارداد تعیین میکنند . چرا در ایران هر مالکی برای تعیین قیمت خودمختار است.؟
  • amin IR ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
   3 0
   چطور هزینه نداره که تو یه قرارداد اجاره چهار میلیون بنگاه دار گرفت تو باغ نیستی ها
  • رضا IR ۰۷:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
   1 0
   داداش منظورش هزینه اضافه برای کد رهگیری هست. بنگا املاک که عاشق چشم و ابروی ما نیست که رایگان کار کنه. اون حق بنگاه داری خودش را میگیره. فقط هزینه اضافه ای برای کد رهگیری نباید بگیره.
  • مجتبی خسروپناه IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
   1 0
   بزرگترین دروغ قرن : ثبت قراردادها در بنگاه‌های املاک نیز هزینه‌ای ندارد! من مستاجرم و با اینکه خانه را از دیوار پیدا کردیم وبا موجر به توافق رسیدیم و فقط برای کد رهگیری به بنگاه رفتیم کلی کمیسیون گرفتند و ادعا می کنند ما باید مالیات کامل بدهیم پس کمیسیون کامل هم می گیریم یکی می گفت اداره مالیات گفته شما بیجا می کنید تخفیف می دید . باید طبق نرخ کمیسیون بگیرید و مالیات کامل بدید !!! بعد هم که شماره کارت می داد میدید شماره کارت خانمش و یا فرزندشو داده که از مالیات فرار کنه .
  • محمدایوب IR ۰۸:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
   0 0
   14/27 بی شرف من یک آپارتمان برای یک سال اجاره کردم بنگاه 10میلیون از من پول زور به نام کمیسیون گرفت و10میلیون هم موجر رهن یک میلیارد تا ندادیم قرارداد را ندادند نام آن بنگاه را اگر مسئولین بخواهند میدهم وشاکی هستم اما میدانم صدایم به جایی نمی‌رسد شکایت نکردم تازه اگر موجر و مستاجر بروند فقط بنگاه بنویسد دو میلیون حق التحریر میگیرد بنگاهی عوضی حرف مفت نزن
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  18 2
  کنترل بنگاه مسکن خیلی موثراست بله بنگاه ها خونخواربه افزایش قیمت دامن میزنندولی مالیات برخانه های خالی چی شدرای نیاورده یادست کثیف خودتون توکاربوده به سودخودتان باشدسریع عمل میکنیدبه ضررخودتان باشدفراموش میکنیدبیشتراز مستاجران ونیازبازارآپارتمان خالی داریم احتکارشده
  • ناصر IR ۲۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
   1 0
   قانون ما در مورد مشاورین املاک ایراد داره . طبق قانون نیم درصد قیمت ملک در خرید و فروش مسکن به مشاور املاک میرسه خب در این صورت خب هر چقدر قیمت ملک بالاتر باشه اون نیم درصد مشاور املاک رقم زیادی خواهد شد. اگر دولت یا مجلس سقف تعیین کنه یعنی مثلا تا سقف هر متر مربع 20میلیون شامل نیم درصد حق کمیسیون املاک باشه و بالای هر20میلیون متر مربع دیگه شامل نیم درصد نشود و ملاک همون تا 20میلیون باشه . اون موقع خود مشاور املاک تمام سعی خود را خواهد کرد که معامله با قیمت منطقی تر و پایین تری انجام بشه
 • سید IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  10 0
  دیگه ما از هر جهت داریم پاره میشیم ، دیگه خودمون ول کردیم ، هر چه پیش آمد خوش آمد .
 • امیر IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  8 1
  املاکی ها یک درصد ثمن معامله از فروشنده و خریدار میگیرندآیا نظارتی نیست؟؟؟ آیا این مصداق سرقت اموال مردم نیست؟؟ فقط قالپاق دزد ها را میگیرید؟؟؟
  • مردم IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
   3 0
   در قرار داد اجاره یک ماه اجاره را میگیرند.
 • IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  6 0
  با اینحال که خیلی خیلی دیر و ضعیف اینکار صورت گرفته ولی بازهم جای شکرش باقیه که یه تکانی به خود داده اندو برای مردم یه کار کوچک ولی با اثر کرده اند نه فقط دستور که هیچ کسی عمل نمیکنه !!!!!! برای همین کار کوچک ممنونیم و خداقوت برای کارهای بزرگتر
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  6 2
  مزخرفات جدید.مردک برو سر کوچتون ب املاکی بگو ی صاحاب خونه اینجوری پیدا کنه .تورم جد و آبادمون رو آورد جلو چشمون.اپارتمانی ک میشینم همین ماه موعدش میرسه.میگه پیش دوبل و اجاره هم دوبل کن .دوس نداری هم تخلیه کن
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  13 1
  ما بنگاه های دلال رو نخوایم باید کی رو ببینیم؟
 • ایرانی IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  1 2
  اینکه گفته میشود مشاورین املاک مسبب گرانی اجاره بها وگرانی مسکن میشود فرافکنی وفریبکاری دولت مردان ومسئولین هست.ومیخواهند از زیر بارمسئولیت خود شانه خالی کنند. پس مسبب گرانی سایر اقلام مصرفی مانند پوشاک وخوراک وخودرو و دارو ودرمان وهزاران قلم جنس دیگر چه کسی هست؟؟
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  4 2
  وای چه خبر خوشی
 • الم IR ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  0 1
  در این وزاتخانه کثیف و بی خاصیت را ببندید
 • حسنی IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  0 1
  این کارها هیچکدام چاره ساز نیست ارزش پول ملی را به گذشته برگردانید تا تورم مهار شود خواهید دید تمام این قیمت های کاذب در تمام زمینه ها از خانه گرفته تا اتومبیل و کتابفروشی و بقیه مایحتاج مردم به گذشته برمیگردد و مردم هم راضی میشوند ولی قرائن نشان میدهد اراده ای پشت پرده این بازار مکاره نمیگذارد قیمت ها به گذشته برگردد و رفاه و اسایش برای این مردم ممنوع شده است
 • امیر IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  1 1
  آخه ثبت قرارداد به اصطلاح رایگان که اونم تکلیفش معلوم نیست چه مشکلی از مستاجران رو حل میکنه اصل موضوع که گرانی سرسام آوراجاره بها است رهاکردید گیر دادید به سامانه سیاه بازی هم حدی داره ...
 • کریم آق منگل IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  1 1
  خبر خوش از مسئواین پخش نکن فردا سیب زمینی هم دیگه نمیخوریم
 • IR ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  2 0
  خدا ی بزرگ انشاالله از کرم وبخشش بی کران خودش همه رو صاحب خونه کنه امین
 • علی اصغر قاسم پور IR ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  1 0
  نایب رئیس اول اتحادیه ی مشاوران املاک دروغ گفته، بسیاری بنگاه های املاک حق کمیسیونی بسیار بالاتر از نرخ مصوب می گیرند و آن را قبول ندارند. دولت و مجلس هم نباید تنها به راه اندازی یک سامانه اکتفا و مثل سالهای گذشته با بی توجهی به این حوزه آن را رها و تنها یک نمایش بی خاصیت را اجرا کنند، کنترل و ساماندهی این بازار به طور جدی باید مد نظر قرار گیرد.11
 • IR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  2 1
  بیچاره شیم قبلا کابوس می دیدیم که خرید خانه برای ما غیر ممکن است الان اجاره خانه دو ملیونی را مالک آزادانه می گوید 20 ملیون و هیچ نظارتی نیست و الان اجاره خانه برایمان غیر ممکن است دولتی که نمی تواند قیمت مسکن و اجاره را کنترل کد لااقل مجو نصب کانکس و چادر در خیابان ها برای مستاجر را صادر کند
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  0 0
  بیچاره شدیم قبلا کابوس می دیدیم که خرید خانه برای ما غیر ممکن است الان اجاره خانه دو ملیونی را مالک آزادانه می گوید 20 ملیون و هیچ نظارتی نیست
 • IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  0 1
  خب صاحبخونه کرایه نمیده این که برای ما بدتره کمبود مسکن بیشتر میشه
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  2 1
  زارت نمیرین خبرهای دوزاری با اب و تاب خوش جلوه میدین
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  3 0
  راه حل مسکن اینست که همه بنگاه های مسکن را تا اطلاع ثانی تعطیل کنند و هیچ کسی حق معامله خرید و فروش مسکن را نداشته باشد هیچ کسی حق بیرون کردن مستاجران را نداشته باشد تا همه سامانه های مسکن و قوانین قابل اجرا تشکیل و هر معامله مسکن و یا قرارداد با مستاجران علاوه بر داشتن کد رهگیری باید زیر نظر قوه قضائیه که دفاتر استاد و املاک می باشند را انجام دهند بعد از پلمب موقتی این بنگاهها همه غیر قانونی آنها برای همیشه پلمب و جمع آوری شوند و تعداد اینها را به یک بیستم تقلیل دهند که می توانند اینها با همدیگر ادغام شوند تا زمانی که این همه بنگاهه های معاملت مسکن و خودرو هست دولت قدرت کنترل آنها را ندارد
 • IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  0 1
  خوب شد دعواهای موجر و مستاجر در داخل خانه ها انجام میشه و اعصاب مردم کوچه و خیابان بهم نمی ریزه با این سامانه دادگاه ها شلوغتر خواهد شد پول بنگاه رو باید بدهند برای حکم تخلیه
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  1 1
  ببخشید ارقام ماهانه اجارمون سنگینه و هرکی هرقیمتی از رو سایته دیوار میزاره شما ثبت قرارداد میزارین. الان نداریم کرایه خونه ۱۸ ملیون تومن بدیم سایتتون و کجامون بکنیم اخه چقد اوسگل میکنید مردم و تا کی بسه بابا خواهشن میشه هیچ کاری نکنید فقط بخورید به ریشمون بخندید. لطفا کاری نکنید هر حرکتی میزنید میرینید
 • IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  1 1
  از فک و فامیلهای ولنگار خودتان شروع کنید
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  2 1
  خبر خوشت همین بود
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  1 0
  خدا‌ازتون‌نگذره‌‌خونه‌خیلی‌خیلی‌گرون‌شده یه‌۵۰متری‌۵۰۰ملیون‌رهنشه ازکجا‌باید جور‌کرد‌فقط‌شرمندگی
 • دهقان IR ۰۳:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  1 1
  فقط با ساخت مسکن ارزان و در حد توان خرید مردم مثل دولت نهم و دهم میشه کمک کرد هم به مستاجر همه خریدار مسکن این برنامه ها کاغذ بازی کلاه برداری برای پول درآوردن هست و محیط جدید کسب درآمد برای نور چشمی ها
 • عباس علمدار IR ۰۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  0 1
  کمیسیون بنگاه مهم نیست الان . اجاره ها الان بیشتر از ۲ برابر شده . یه کارگر چطو می تونه از شرمندگی زن و بچه اش بربیاد . همش شعار . به قرآن اگه این روش ها جواب بده . هنوز فصل جابجایی ها به خاطر مدرسه ها شروع نشده وصع اینه وای بحال تیرماه و مردادماه د.. الهی که این جمعه بیاید....
 • رضا IR ۰۸:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  0 1
  باشه تو خوبی.
 • ماهان RO ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۷
  0 0
  دولت محترم برای برخورد با صاحبخانه های زورگو چه برنامه ی محکم و تأثیرگذاری داره؟؟ الان صاحبخانه هر چی عشقش می‌کشه رهن و اجاره میگیره. الان صاحبخانه من اومده به من میگه پسرم میخاد ماشین مدل بالاتر بخره پول کم داره گفته برو از مستأجرت بگیر، آخه خدا به کارتون بزنه، تو ماشین مدل بالا میخایی باید بیایی پا رو گلوی مستاجر براره پول بگیره، الهی از اون ماشین خیر و بهره نبینی. در ضمن دولت خوبه به وضعیت منازل دولتی و سازمانی هم رسیدگی کنه، افرادی هستن که منزل شخصی دارن اما از منازل سازمانی استفاده میکنند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس