امیرآشتیانی

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: دستاورد مهم ماموریت ناوگروه ۳۶۰ این بود که ما دیگر هیچ محدودیتی در هیچ دریایی نداریم و در هر طوفانی می‌توانیم با طراحی دقیق مسیر عبور کنیم.

به گزارش مشرق، دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش طی سخنانی در برنامه تلویزیونی بیکرانه، به منظور تشریح عملکرد ناوگروه ۳۶۰ این نیرو در ماموریت دور دنیا، با اشاره به سابقه تاریخ و ابتکارات ایران در حوزه دریانوردی گفت: با وجود سابقه درخشان ایرانیان در دریا در نظامی‌گری و تجارت در قرن های اخیر، با حضور استعمارگران، این قدرت از دست رفت و تا پیش از انقلاب هم به خاطر نرسیدن خریدهای تسلیحاتی و عدم آموزش قدرت چندانی در دریا به دست نیامد.

وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب تا مقطع جنگ تحمیلی هم این وضعیت عدم اقتدار وجود داشت اما با شروع جنگ، با تشکیل قرارگاهی در نیروی دریایی، خلیج فارس از تنگه هرمز منطقه جنگی اعلام شد و نقطه اوج این مقطع هم عملیات قهرمانانه ناوچه پیکان و تکاوران نداجا در قطع شاهراه حیاتی دشمن در سکو های البکر و الامیه بود و بیش از دوسوم نیروی دریایی دشمن از بین رفت که تا امروز احیا نشده است.

دریادار ایرانی با اشاره به آسیب دیدگی ناو سبلان در مواجهه مستقیم با ارتش جنایتکار آمریکا تصریح کرد: فرمانده معظم کل قوا در بازدید از فرآیند بازسازی ناوچه سبلان فرمانی را ابلاغ کردند و گفتند «می‌توانید بروید جدیدش را بسازید که قابلیت حمل هلی‌کوپتر هم داشته باشد» و در نتیجه این فرمان، بعد از بازسازی سبلان، ساخت ناوشکن جماران آغاز شد.

وی افزود:‌ در همین زمان یکی از همسایگان، ما را به یک رزمایش دریایی دعوت کرد با اینکه می دانست ما در دریای خزر نیرویی نداریم. بنا شد که از خلیج فارس و در نهایت از طریق آبراه ولگا نیروهای ما به این رزمایش برسند که در نهایت در میانه راه مانع این اعزام شدند. رهبر معظم انقلاب به ما گفتند که اگر غیرت دارید بروید و در شمال ناو بسازید و خدا را شکر واحدهای جدید به ناوگان شمال الحاق شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ضمن روایت مسیر رشد توان فنی نیروی دریایی با کمک ارکان کشور به بازسازی زیردریایی‌های سنگین در کشور اشاره کرد و ثمره آن را تولید زیردریایی‌های سبک و متوسط در کشور اعلام کرد و افزود: زیردریایی فاتح نیروی دریایی که تولید صد در صد ایرانی است اخیراً با اقتدار تمام، زیردریایی اتمی آمریکا را مجبور کرد به سطح آب بیاید و در دید نیرو های ایرانی قرار گیرد.

وی افزود:‌ ما زیردریایی آمریکایی را از وقتی وارد دریای سرخ شد و متوجه شدیم که می‌خواهد به ناوگان پنجم برود، رصد کردیم و دانستیم که به خلیج فارس می آید. طراحی دشمن به گونه ای بود که در حالت غوص و در شب از تنگه هرمز عبور کند که دیده نشده و مورد شناسایی ما قرار نگیرد، اما زیردریایی فاتح با تجهیزات تماماً ایرانی زیردریایی آمریکایی را شناسایی کرد و علیرغم مقاومت، زیردریایی آمریکایی مجبور شد که به سطح آب بیاید.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با تاکید بر فشار رسانه‌ای دشمن گفت: گرچه آمریکایی ها تلاش کردند که بگویند این کار خلاف قانون بوده اما صد در صد قوانین رعایت شد. همراه این زیردریایی یک ناو هم بود که قوانین را رعایت کرده بود، اما زیردریایی هسته‌ای وقتی می خواهد به دریای بسته‌ای مثل خلیج فارس وارد شود باید در روز و در سطح آب حرکت کند و مسیر او هم از کشتی عبوری خالی باشد چون هر تصادفی منجر به آلودگی و آسیب به کل منطقه می‌شود.

دریادار ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه تلویزیونی بیکرانه و در تشریح ماموریت ناوگروه ۳۶۰ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی گفت:‌ در این ماموریت، ناوشکن دنا مسیری را طی کرد که برای اولین بار در طول تاریخ کشور انجام می‌شد و ناو ۱۲۰۰ تُنی ایرانی در بزرگترین پهنه دریایی دنیا یعنی اقیانوس آرام حاضر شد.

وی افزود: طرح ریزی این عملیات یک سال به طول انجامید و دستاوردهای بی نظیر علمی برای کشور داشت. ما در این ماموریت اولین بیمارستان دریایی را ایجاد کردیم و از سه طوفان سهمگین با موفقیت گذشتیم؛ طوفان هایی که در یکی از آنها یکی از ناوشکن های کشورهای همسایه غرق شد. ناوگروه ما عرض اقیانوس اطلس را طی کرد و در قاره آمریکا در بندر ریودوژانیرو در سالگرد رابطه دولت های ایران و برزیل پهلو گرفت.

دریادار ایرانی تاکید کرد: طراحی مسیر تماماً بر عهده خود ما بود چون در تمام این مسیر دشمن حضور دارد و نمی توانستیم به سامانه های بین المللی اعتماد کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به تجهیز بیمارستان دریایی در این ناوگروه اعلام کرد:‌ دو عمل جراحی موفق در اقیانوس آرام و یکی در اقیانوس اطلس داشتیم که همه در حال حرکت انجام شد. ما در این سفر و در این بیمارستان کامل ترین بانک خونی را به همراه داشتیم و برای هر شرایطی آماده بودیم.

وی ادامه داد:‌ در حوزه قدرت در جدول شاید به دلیل نداشتن رزم ناو جایگاه شایسته ای نداشته باشیم اما ناو دنا کاری کرد که رزم ناو ۱۰هزار تُنی جلوی ما تعظیم کند چون دنا با ۱۲۰۰ تُن این مسیر را طی کرده است و از طوفان ها عبور کرده و برای اولین بار از تنگه ماژلان رد شده است. طراحان ناو دنا گفتند این ناو برای ۲۸ درجه کجی طراحی شده اما با دقت و درایت فرماندهان این ناوگروه دنا تا ۴۸ درجه کجی را در طوفان تجربه کرده و سربلند بیرون آمده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: برنامه ریزی ما به شکلی بود که در هیچ بندری مجبور به پهلوگیری نباشیم و هفت ماه به صورت مستمر ما در حال حرکت بودیم.

امیر ایرانی تصریح کرد: آمریکایی‌ها بسیار تلاش کردند که بگویند طی این مسیر تنها با پیشران هسته‌ای ممکن است. آن‌ها دو هفته ما را رصد کردند اما دیدند این طور نیست و برایشان مبهم بود که چطور سوخت مورد نیاز تامین می شد و در این ابهام باقی ماندند.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش در پایان گفت: دستاورد مهم این سفر این بود که ما دیگر هیچ محدودیتی در هیچ دریایی نداریم و در هر طوفانی می توانیم با طراحی دقیق مسیر عبور کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
  5 1
  سرداردلم میخواد رزم ناوهای بزرگی را بسازید بزرگتراز ناو دنا که با پیشران هسته ایی باشه دوست دارم تمام اقیانوسها مرکز مطالعات وعلوم دانشگاهی که به تجهیرات مناسب دریا ختم بشود برسیم آیا آن روز من درقید حیات هستم الله اعلم
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
   0 0
   ملت هم ارامش میخواهند
  • IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
   0 1
   خب که چی؟؟؟
  • IR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
   0 0
   لان شکرتم لازیدنکم
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
  0 0
  نفست از جای گرم میاد دلت خوشه
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
  0 0
  سردارجان دعای همه ملت ایران بدرقه راهتان باد.آمریکاییها ازآنطرف دنیا نسبت به منافع ملت ایران درآبراه های بین المللی راهزنی میکنند وبا قلدری تصورمیکنند کره زمین تحت مالکیت آنان است .ایرانیان نسبت به قلدری کردن بسیارحساس هستند وواکنش نشان میدهند درهررفتاری که راهزنیها توسط هرمرجعی صورت بگیرد . فقط یک اشاره کافیست تمام منافع نامشروع آنان مورد تهدید قرار بگیردوابایی هم ازاینکه چه دشمنی وبا چه استعدادی راهزنی میکند مهم نیست نیروی اراده هاست که مصمم به برقراری نظم بین المللی درآبراه ها میباشد واین اراده درتک تک هرایرانی فوران میکند .
 • IR ۲۱:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
  0 0
  من اینطورتصورمیکنم که ناو دنا بیشترازیک محافظ را همراه خود نداشته است وحفاظت ازدنا با ناو جنگی همراه او خدایی کاراین بندگان را سخت کرده است اگر ناوهای قدرتمندی که تمام فن آوریهای آن بومی کشور بوده باشد وخودش را دراقیانوسها و محافظت رزم ناوها ی گروهی ساخت داخل خود را نشان میداد چقدر زیبا بود هرچه ارزش اینکار بهمین اندازه بسیارجای تقدیر وتشکر داره امیدوارم درآینده شاهد متنوعترین رزم ناوهای پیشرو وناوهای پشتیبان با استعدادهای زیاد دردریا باشیم باور کنید هیچ ایرانی پیدا نمیکنید که ازین رخدادمنحصر بفرد که فقط درسیاستهای دولت جمهوری اسلامی پیدا میشود خوشحال نباشد .شما سوابق نظام های قبل از نظام فعلی را بررسی کنید صرفا وابستگی می دیدید اما امروز هرچه روی دریاست نتیجه زحمات دانشمندان ایرانی است وبا وجود آنان باید افتخار کرد
 • سيد مجتبى بنيادى IR ۰۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
  1 0
  خداوند حافظ شما سربازان مومن و دلاور كشور انشاءالله ميباشد،،،🤲🤲🤲
 • IR ۰۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
  1 0
  دمشون گرم خیلی سرافرازمون کردند خیر ببینند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس