ایران را در رسانه‌ها و کتب درسی آذربایجان اشغالگر معرفی می‌کنند

در نگاه شهروندان شستشوی مغزی داده شده جمهوری باکو، ایران یک کشور اشغالگر است که این نگاه به شدت از طریق کتاب‌های درسی، غیردرسی و رسانه‌های باکو ترویج می‌شود.

به گزارش مشرق، ریشه‌یابی رفتار ایران‌ستیزانه جمهوری باکو را باید از آغاز شکل‌گیری این دولت با ربودن نام آذربایجان تاریخی ایران در ۲۸ می ۱۹۱۸ جست‌وجو کرد که در طول ۱۰۳ سال، هم‌اکنون به جایی رسیده که نه‌تنها نام‌های تاریخی ایرانی بادکوبه و شوشی را، تحریف شده معرفی می‌کنند، بلکه منکر هر ارتباط تاریخی باکو با ایران هستند و حتی وقیحانه ایران را اشغالگر تبریز و امپراتوری خیالی به نام آذربایجان معرفی می‌کنند و آرزوی حمله به ایران و اشغال تبریز را در کتاب‌های رسمی درسی، به کودکان خود آموزش می‌دهند.

زمانی از افلاطون پرسیدند: آیا مردم سخنان نادرست را باور می‌کنند؟ افلاطون پاسخ داد: یکی دو نسل زمان می‌برد؛ آنگاه چنان باور می‌کنند که اگر خلافش را بگویید، شما را خواهند کشت!

این در حالی است که در درازای ۲۰۸ سال پس از قرارداد ننگین گلستان و ۱۹۳ سال پس از قرارداد ننگین ترکمانچای و پس از آن، پیمان پاریس (۱۸۵۷ و جدایی هرات و افغانستان)، حکمیت گلد اسمیت (۱۸۷۱ و ۱۸۷۲ و جدایی بلوچستان بزرگ و کلات و سیستان بزرگ) و پیمان آخال (۱۸۸۱ و جدایی مرو و ورارود و شرق کاسپین)، ملت ایران، جدایی ۱۷ شهر قفقاز را هیچ‌گاه برنتافته و آن را چونان سمبلی از غم و حسرت و خسران ملی همچنان درحافظه‌ی جمعی خود محفوظ نگاه‌داشته است.

ریشه‌ نام‌های پارسی ۱۷ شهر قفقاز، خود سندی است از هویت آن سامان. ازجمله شهر دربند به عنوان جنوبی‌ترین و تاریخی‌ترین و تنها شهر شیعه‌نشین روسیه بنیان‌گذاری شده به دست قباد یکم ساسانی و انوشیروان ساسانی.

جمهوری باکو در حالی منکر ایرانی بودن شهرهای قفقاز ازجمله بادکوبه شده که این نام‌ها به صراحت در فصل سوم عهدنامه‌ی گلستان، به تاریخ دوشنبه ۳ آبان ۱۱۹۲ خورشیدی، برابر با ۲۵ اکتبر ۱۸۱۳ آمده است:

«اعلیحضرت قدر قدرت، پادشاه اعظم مالک بالاستقلال ایران… ولایات قراباغ و گنجه … شکی، شیروان، قوبٌه، دربند، بادکوبه و هر جا از ولایات طالش را با خاکی که الآن در تحت تصرف دولت روسیه است و تمامی داغستان، گرجستان، محال شوره گل، آچوق باش، کورنه، مینگرلی، آبخازی و تمامی اراضی… از دریای قفقازیه الی کنار دریای خزر متصل است مخصوص و متعلق به آمپیریه روسیه می‌داند.»

افزون‌بر ۱۴ شهر جداشده در قرارداد گلستان، سه شهر (استان) دیگر شامل نخجوان، ایروان و بخشی دیگر از تالش هم در قرارداد ننگین ترکمانچای در روز پنجشنبه، یکم اسفندماه ۱۲۰۶ خورشیدی، مطابق با ۲۱ فوریه ۱۸۲۸ میلادی به اشغال روسیه در آمد و حاکمیت ایران بر کاسپین محدودترشد و مردم ایران مجبور به پذیرش کاپیتولاسیون (قضاوت کنسولی) شدند.

زدودن نام ایران از شناسنامه نظامی، برای علی اف ها آن چنان مهم است که «مرکز تحقیقاتی نظامی گنجوی» در دانشگاه آکسفورد به ابتکار نرگس پاشایئوا، خواهر همسر رئیس جمهوری آذربایجان، در سال ۲۰۱۷ دست به انتشار ترجمه انگلیسی کتابی زد که «نظامی، شاعر بزرگ آذربایجانی» نام گرفته و مراسم رونمایی از آن در موزه «لیتون هاووس» لندن برگزار شد. اما افسوس که تلاش ما ایرانیان برای شناساندن شاعری که همسایگانمان او را به جعل علم هویت خود کرده اند، در آبادانی و مناسب سازی این روستا برای گردشگران داخلی و خارجی هم به گرد پای جعل کنندگان جایگاه او نمی‌رسد؛ چه رسد به اقدامات مهم دیگر.

«موسیقی عاشیقلار» در سال ٢٠٠٩ در سکوت ایران به نام دولت باکو ثبت شد و «هنر سنتی فرش‌بافی» آذربایجان و ساخت و اجرای تار نیز به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ به نام دولت باکو وارد فهرست جهانی میراث ناملموس یونسکو شد.

همسایه شمال غربی ایران در سال ۲۰۱۳ نیز پرونده‌ای را با عنوان «چوگان؛ بازی سنتی با اسب در منطقه قره‌باغ» در فهرست میراث درخطر به نام خود ثبت کرد. علیرغم آنچه دولت باکو به ثبت رسانده در واقع کپی‌برداری از میراث اصیل ایرانی است. سرقت «موسیقی عاشیقلار»، «تار»، «هنر سنتی فرش‌بافی»، «چوگان»، «مینیاتور» و صدور هویت جعلی برای «نظامی گنجوی» تنها چند مورد از مجموعه مواردی است که باکو از میراث فرهنگی ایران به نام خود سند زده است.

جمهوری آذربایجان در سال‌های گذشته تلاش کرده با ساخت و نصب مجسمه‌های مختلف از نظامی گنجوی و حک کلمه «شاعر آذربایجانی» بر آن، تصویری تحریف گونه از نظامی گنجوی به دنیا معرفی کند. آنها البته پا را از این فراتر گذاشته اند. جمهوری آذربایجان در کنار اینکه مدال طلای «نظامی گنجوی» را به عالی‌ترین نشان علمی تأسیس شده توسط آکادمی ملی علوم جمهوری آذربایجان بدل کرد، سال ۲۰۲۱ را که مصادف با هشتصد و هشتادمین سالگرد نظامی گنجوی بود، به عنوان سال نظامی گنجوی نامگذاری کرد و الهام علی اف با امضای این فرمان نامگذاری معرفی مجعول این حکیم و شاعر ایرانی به عنوان شخصیت تاریخی و ملی کشور آذربایجان را در قابی رسمی‌تر از قبل قرار داد.

این سلسله اقدام‌ها چنان پرشمار و تبلیغات پیرامونشان آنقدر پرحجم است که گاه باور این را که کشوری مثل جمهوری آذربایجان مقابل ایران پرشکوه و باعظمت ایستاده و برای سندزدن نام بزرگان علمی، ادبی و فرهنگی ما، از نظامی گرفته تا استاد محمدحسین شهریار تلاش می‌کند، دشوار می‌سازد.

تلاش دولت آذربایجان برای تغییر هویت مفاخر فرهنگی ایران

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان درنطقی تلویزیونی در روز بیستم اسفندماه ۱۴۰۱ اعلام نمود که ‎نظامی گنجوی یک شاعر آذربایجانی است و در شهر گنجه آذربایجان به دنیا آمده، زیسته و فوت کرده است. این اظهارات در حالی است که گنجه تا پیش از جدایی از ایران در جنگ با روسیه و عهدنامه گلستان جزئی از خاک ایران بوده. نظامی گنجوی در شعری می‌گوید:

همه دنیا تن است و ایران دل / نیست گوینده زین قیاس خجل

همچنین در اعلامی دیگر از ایشان در فرمانی، سال ۲۰۲۱ را در این کشور، سال شناساندن حکیم نظامی گنجوی به عنوان شاعر آذربایجانی به جهانیان اعلام کرد.

غنیمت‌گیری فرهنگی و طمع داشتن به فرهیختگان و مشاهیری که هویت چند قرنه یک ملت را نمایندگی می‌کند نمی‌تواند عامل ترمیم بحران هویت باشد. آذربایجان با ارج نهادن بر دیروز می‌تواند امروز و فردای خود را نه با انکار، بلکه با پذیرش واقعیت‌ها بیمه کند.

نظامی در فاصله سال‌های ۶۰۲ تا ۶۱۲ در گنجه درگذشت و آرامگاهی به او در همان شهر منسوب است. در دهه نود خورشیدی، پس از تصمیم دولت آذربایجان اشعار گنجوی در آرامگاه او که همگی به زبان فارسی هستند، پاک و تخریب شدند. کتیبه‌های مقبره نظامی گنجوی در جمهوری آذربایجان که مزین به اشعار فارسی این شاعر بزرگ ایرانی است برچیده شدند و زندگی‌نامه و ترجمه اشعار وی به زبان ترکی جایگزین آن شد. اقدامی که تلاش دولت آذربایجان برای تغییر هویت مفاخر فرهنگی ایران و جعل تاریخ محسوب می‌شود.

باکو، دولت‌های همسو و جریان‌های هم منافع آن دقیقاً به این تکنیک واقفند. در همین راستا، جمهوری آذربایجان حدود یک دهه پیش، برای تحریف هویت و اصالت شاعر پرآوازه ایرانی، نظامی گنجوی، پرداخت ۱۱۰۰۰۰ یورو به شهرداری رم را به جان خرید و مجسمه نظامی را در پایتخت ایتالیا و با عنوان شاعر متعلق به جمهوری آذربایجان نصب کرد؛ همان طور که مجسمه بابک خرمدین، سردار بزرگ ایران زمین را هم با عنوان سرداری ترک، تجزیه طلب و ضد ایرانی جا زد و سال‌ها است که دولت ترکیه مولانای بزرگ را شاعری ترکیه‌ای معرفی می‌کند و کشورهای عربی، ابوعلی سینا، بیرونی، رازی و… را عرب می‌نمایانند.

نظامی در زمره گویندگان توانای شعر پارسی است، که نه‌تنها دارای روش و سبکی جداگانه است، بلکه تأثیر شیوه او بر شعر پارسی نیز در شاعرانِ پس از او آشکارا پیداست. نظامی از دانش‌های رایج روزگار خویش (علوم ادبی، نجوم، فلسفه، علوم اسلامی، فقه، کلام و زبان عرب) آگاهی گسترده‌ای داشته و این ویژگی از شعر او به روشنی دانسته می‌شود. روز ۲۱ اسفند در تقویم رسمی ایران روز بزرگداشت نظامی گنجوی است.

بی‌شک اشعار نظامی گنجوی تبلور عینی هویت سرزمینی است که زبان فارسی تا قبل از مهاجرت و تسلط قبایل ترک زبان غالب درآن بوده و تغییر کتیبه‌ها تغییری در این واقعیت تاریخی ایجاد نخواهد کرد.

باکو و علی اف زندگی نظامی گنجوی را در فیلم سینمایی تحریف کردند

جنگ رسانه‌ای باکو برای باز پس گیری خاکریز فرهنگی ایران مدت هاست که شعله ور شده و متأسفانه رسانه‌های رسمی و مطرح کشورمان جانب فرهنگی و عرق تمدنی ایران بزرگ در ازمنه گذشته و اکنون و آینده را بویژه در حوزه فرهنگ و ادب، دور از ذهن نگاه داشته اند.رسانه‌های باکو در حالی از آماده شدن فیلم سینمایی «داستان عاشقانه» (سئوگی حکایه سی) با هدف تحریف زندگی نظامی گنجوی، شاعر پارسی گوی قرن ششم هجری قمری و با هدف سو استفاده از نام این شاعر بزرگ، برای اباحه گری فساد تحت نام عشق و دوستی خبر داده اند که تولید و اکران آن فقط یکی از حلقه‌های رشته اقدامات جمهوری آذربایجان برای مصادره به مطلوب سرمایه‌های ادبی، فرهنگی و تاریخی تمدن بزرگ ایران است.

صدای توپخانه فرهنگی و ترجمه آثار نظامی تا یونسکو و سازمان ملل شنیده شد تا جایی که باکو اعلام کرد در سالی که به اسم «نظامی گنجوی» نامگذاری کرده موفق شده کتاب «هفت پیکر» را به زبان‌های اسپانیایی، روسی و انگلیسی ترجمه کرده و به اروپا بفرستد، اما در مقدمه کتاب در خصوص نظامی گنجوی، عنوان «شاعر پارسی» را برداشته و او را «شاعر ملی جمهوری آذربایجان» خوانده است، زیرا قبلاً در پیشگفتار کتاب درخصوص نظامی گنجوی نوشته شده بود: «شاعر بزرگ پارسی» و باکو این را نمی‌خواست تا با یک کلمه استیلای ادبی ایران را بر بالای سر خود ببیند. به فرمان مستقیم الهام علی اف وزارت فرهنگ آذربایجان اشعار کاشیکاری شده فارسی بر بدنه مقبره نظامی گنجوی در شهر گنجه را هم برداشت و با اشعار ترکی جایگزین کرد و کار بدانجا کشید که سفیر جمهوری آذربایجان در لندن نیز علیه معرفی نسخه خطی خمسه نظامی گنجوی به عنوان «اثر فرهنگی ایرانی» در «کتابخانه ملی انگلستان» برآشفت. اما فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دیگر مراکز فرهنگی ایران بویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت میراث فرهنگی کشورمان در کمال خونسردی و لبخند زنان این اقدام باکو را محکوم نموده و به این محکومیت بسنده نمودند. بسنده ای که اکنون در یونسکو این اقدام برای جمهوری اسلامی ایران ناپسند شد.

عبارات و اقداماتی که در این عرصه رخ می‌دهد، نشانگر آن است که رسانه‌های باکو هم وارد میدان شده و «ایران زدایی» را به هرشیوه و با هرزبان و با بد اخلاقی فرهنگی و سیاسی از هرجا و هر قلمرو ممکن در دستورکار قرار داده اند؛ به همین منظور و گزارش‌های ساختگی از کشف برخی نسخه‌های خطی از به اصطلاح دیوان ترکی نظامی گنجوی در کتابخانه های مشهوری نظیر کتابخانه اسکندریه مصر منتشر می‌کنند و از انتقال این نسخه‌ها به کتابخانه مؤسسه نسخ خطی باکو خبر می‌دهند!

ورزش زورخانه ای و پهلوانی ایرانیان نیز دزدیده شد

تلاش باکو برای مصادره میراث معنوی ایرانیان درحالی صورت می‌گیرد که مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در واکنش به این موضوع به ایرنا گفته است: «اینکه دولت باکو پرونده‌ای نزدیک به عنوان و موضوع پرونده ایران را ثبت کرده، از منظر کنوانسیون یونسکو در حوزه میراث فرهنگی ناملموس نه تنها خللی به پرونده ایران وارد نمی‌کند، بلکه بر ترویج بیشتر این عنصر فرهنگی ناملموس تاکید دارد».

میراث ناملموس حقوق بشر یونسکو در توئیتر رسمی خود به دولت باکو تبریک گفت و دراین‌باره نوشت: فرهنگ کشتی، بازی‌های سنتی زورخانه، کشتی به تازگی در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است. این در حالی‌ست که آئین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای که قدمت باستانی در ایران داشته و پیشینه آن به دوران هخامنشی بازمی‌گردد در ۲۵ آبان ماه ۱۳۸۹ در فهرست میراث معنوی یونسکو توسط ایران به ثبت جهانی رسیده بود. در مهلت قانونی مرسوم نیز هیچ کشوری درخواست تشکیل پرونده مشترک و تبدیل به میراث معنوی مشترک دو دولت را مطرح نکرد.

اما باکو نه‌تنها پیوستن به پرونده‌ی پیشین که به نام ایران ثبت شده را نمی‌پذیرد بلکه به دنبال ثبت مستقل آن است. سال گذشته باکو از یونسکو خواست ورزش‌های زورخانه‌ای را به نام این دولت ثبت کنند چرا که این ورزش را متعلق به خود و ورزش اجدادی خود می‌داند. این در حالی است که در یک‌سال گذشته فدراسیون زورخانه‌ای ایران می‌توانست با رایزنی جلوی این اقدام را بگیرد.

همچنین پاویون دولت باکو در اکسپوی ۲۰۱۵ میلان کتاب نفیسی را شامل مینیاتورهای ایرانی با عنوان «مینیاتور آذربایجان» به بازدیدکنندگان عرضه کرد. در این کتاب با امتناع از ذکر نام ایران، شهرهای اردبیل، تبریز، مراغه و ارومیه (در استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی ایران) تا ایروان (پایتخت جمهوری ارمنستان) و باکو، قلمرو هنر این کشور توصیف شده است.

نکته‌ی عجیب‌تر این‌که در این کتاب، تصویرهایی از کتاب‌های قدیمی خطی و نگارگری ایرانی به‌عنوان نمونه‌هایی از مینیاتور آذربایجان ارائه شده بود. آن‌ها بروشورها و هدایای تبلیغاتی هم برای مخاطبان در نظر گرفته شده بود که مواردی از جمله عرضه فرش تبریز به عنوان یکی از صنایع دستی این کشور ذکر شده بود.

به جز اینها در اوایل آذرماه ۱۴۰۱ بود که خبرهایی مبنی بر حذف عنوان شاعر پارسی از دیوان شعر نظامی در دولت باکو و معرفی این شاعر ایرانی به نام شاعر ملی این کشور همسایه، در برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری انتشار یافت و بار دیگر واکنش‌های استادان زبان و ادبیات فارسی و ترکی و دلسوزان به میراث و فرهنگ اصیل ایران را برانگیخت.

دولت باکو همچنین در سال جاری اعلام کرد امسال کتاب «هفت پیکر» را برای ارسال به اروپا به زبان‌های اسپانیایی، روسی و انگلیسی ترجمه کرده است و در توضیحات مربوط به نظامی گنجوی عنوان «شاعر پارسی» را برداشته و آن را «شاعر ملی جمهوری آذربایجان» خوانده است. این در حالی است که به گفته مجتبی عالم‌خواه، پژوهشگر و استاد پیشین ادبیات دانشگاه‌های گیلان ۱۰۰ درصد اشعار نظامی به زبان فارسی است و اینکه نظامی ساکن گنجه بوده و این شهر در حال حاضر جزو قلمرو جمهوری آذربایجان است، دلیل بر ترک بودن این شاعر نیست.

طبق قوانین یونسکو با توجه به آنکه پس از ثبت نهایی، امکان درخواست برای تبدیل ثبت انحصاری به ثبت مشترک وجود ندارد، فرصت اعتراض ایران به این تصمیم از دست رفته است. در صورت اعتراض ایران، آذربایجان راهی جز پذیرش این خواسته ایران به واسطه مقررات یونسکو نداشت. بنابراین آنچه کتمان نشدنی است، سوءمدیریت داخلی و اهمال مسئولین ایرانی در این امر است و انتظار می‌رود در این زمینه شاهد پاسخگویی مسئولین مرتبط باشیم.

محمدامین رسول‌زاده، بنیان‌گذار جمهوری باکو (نخستین جمهوری دموکراتیک درشرق) در پاسخ به اعتراض‌های مکرر اندیشمندان ایرانی همچون ملک‌الشعرای بهار و دهخدا به تشکیل کشوری مستقل با نام آذربایجان در کنار استان آذربایجان ایران در سال ۱۹۱۸ میلادی، در مقاله‌ای با عنوان «مختاریت آذربایجان» در نشریه آچیق‌سوز نوشته است: «لازم است به تمام ایرانی‌ها خاطر نشان نمائیم که ما وقتی که آذربایجان می‌گوئیم مقصود ما آذربایجانی است که در قلمرو دولت روسیه است نه دولت ایران و به مقدرات آذربایجان ایران حق و حد دخالت نداریم.»

رسول‌زاده همچنین در مقاله‌ی آذربایجان و ایران می‌گوید: «از ما چرا ظنین هستید؟ باید تصور کنیم که چنین گمان کرده‌اند که از گرفتن نام آذربایجان که اسم یک ولایت ایران است به مسمای آن نیز چشم داریم. جمهوری ما قبل از جمهوریت، مکرر و به دفعات این معنی را اعلام کرد که دعوی مختاریت آذربایجان به هیچ‌وجه به جنوب ارس راجع نیست. باز بالفعل هم این را اثبات می‌کنیم».

وی در اعترافی تاریخی به ایرانی بودن مشاهیر و میراث فرهنگی شمال ارس، خطاب به همکاران ایرانی خود در روزنامه‌ها و جراید ایران می‌نویسد: «ادبیات ما، ادباء ما، شعراء ما و بالخاصه متاخرین از مکاتب قدیمه با فیض و برکت ایران پرورش یافته اند. فردوسی، سعدی، حافظ، عمر خیام، ملای روم و سایر ایرانیان سخن‌گو و سرآمد سخن عادتاً از طرف ما پیشوا و مقتدا محسوب گشته و در میانه ما اصول و عادات ایران اساس تربیت اتخاذ شده و آشنایان ما به زبان فارسی و دوستداران آن در میانه‌ ما کم نیستند و ما می‌توانیم به شعرای نامدار دوره اخیر ایران از قبیل نظامی، خاقانی و مهستی افتخار کنیم … آذربایجان قفقاز حدالامکان باید صبر کند قرضی را که از ایران گرفته، اعاده کند. موسیقی‌دان‌های ما اگر چه خصوصیت خود را محفوظ داشته‌اند، ولی اساس اعتبار آن‌ها موسیقی ایران است که ما به توسط اپرا و اپرادان‌های خودمان تا حدی قرض خویش را به ایران اداء می‌نمائیم»

با این حال «بارتولد» با دوراندیشی نوشته است: «نام آذربایجان برای جمهوری آذربایجان از آن جهت انتخاب شد که گمان می‌رفت با برقراری جمهوری آذربایجان؛ آذربایجان ایران و جمهوری آذربایجان یکی شوند.»

رویدادهای ۱۰۳ سال پس از این نام‌گذاری و به‌ویژه ۳۰ سال گذشته‌ی پس از استقلال از شوروی اثبات کرده که نام‌گذاری جمهوری شمال ارس، با هدف تهدید مستقیم علیه تمامیت سرزمینی ایران درآذربایجان واقعی انجام شده است.

در سال ۱۹۹۱ دولت رفسنجانی در اقدامی شتاب‌زده و غیرآینده‌نگرانه، با تصور تشویق گسترش ایدئولوژیک مذهبی در کشور همسایه به ظاهر مسلمان، استقلال کشوری را با نام آذربایجان در کنار آذربایجان ایران و بدون کمترین الزام به تغییر نام، به رسمیت شناخت، درحالی که این جمهوری، با تکیه به همین نام، امروز به تهدید مستقیم تمامیت سرزمینی ایران تبدیل شده و در همه‌ی تبلیغات رسمی خود و در کتاب‌های درسی مدارس، به طور علنی، آذربایجان راستین تاریخی و تبریز را با نام جعلی آذربایجان ج ن و ب ی متعلق به باکو و اشغال شده توسط ایران معرفی و تبلیغ می‌کند! باشیم.

در نگاه شهروندان شستشوی مغزی داده شده جمهوری باکو، ایران یک کشور اشغالگر است!! که این نگاه از طریق کتاب‌های درسی، غیردرسی، رسانه‌های باکو و… به شدت ترویج می‌شود.

در همین راستا محتوای کتاب‌های درسی جمهوری باکو ازتحریف‌های شگفت‌آور ضد تاریخی که نمونه‌های زیر، قابل تأملند پر شده است:

‏روی جلد کتاب آتا یوردو (سرزمین پدری)،کتاب درسی تاریخ کلاس پنجم دبستان جمهوری باکو، نقشه باکو به‌علاوه شمال غرب ایران چاپ شده است!!

جمهوری باکو، در کتاب درسی آتایوردو (سرزمین پدری)، آذربایجان واقعی به مرکزیت تبریز را به طور رسمی، بخشی از خاک باکو که توسط ایران اشغال شده است معرفی و تبلیغ می‌کند!

‏ محتویات این کتاب هم پر است از نفرت‌پراکنی علیه ایران:

‏درباره‌ی عهدنامه‌های گلستان و ترکمانچای، که هرگز متن کامل آن‌ها درکتاب‌های درسی جمهوری باکو منتشر نمی‌شود، با تحریف و جعلیات، ادعا می‌شود که این قراردادها به این دلیل منعقد شدند که ایران و روسیه برای تصاحب آذربایجان با یکدیگر جنگ کردند!؟

‏ «تمامی خاک آذربایجان در شمال ارس در امپراتوری روسیه ادغام شد و خاک وطن ما در جنوب ارس به دست ایرانی‌ها افتاد. در گلستان و سپس ترکمانچای به دارایی سلطنت آذربایجان قدرتمند خاتمه داده شد… در آذربایجان، دولت مستقل نماند.

‏دولت وملت آذربایجان با زور، به دو قسمت تقسیم شد.[!؟] دوبرادر یکی آن سوی ارس، دیگری این سوی ارس ماند» (صص :۱۴۴-۱۴۶).

‏ «اشغالگران ایرانی [!؟] درخونریزی ازجلادان تزار عقب نمی‌ماندند» (ص :۱۴۴).

‏ «بین ظلم تزار روسیه درآذربایجان شمالی باظلم ایران درآذربایجان جنوبی چه شباهت‌هایی وجوددارد» (ص :۱۹۱).

‏ «پس از نبرد سهمگین و نابرابر، فرزندان خلق قهرمان آذربایجان از سوی قاتلان ایرانی، روس و ارمنی خلع شدند» [؟!] (ص: ۱۹۳).

‏ «پس از این که جنوب کشور ما، آذربایجان ج ن و ب ی به زیر ظلم ایران افتاد» [؟!] (ص: ۲۱۴).

‏همچنین در این کتاب ادعا می‌شود که #ستارخان و #شیخ محمدخیابانی [که برای مقابله با خطر تهدید تمامیت سرزمینی ایران به دلیل دزدیدن نام آذربایجان توسط باکو پیشنهاد تغییرنام آذربایجان ایران به آزادیستان را داد]، برای رهایی از ستم حکومت ایران و تشکیل حکومت آذربایجان [!؟] جنگ می‌کردند و شهریار هم در فراق آن سوی ارس شعر می‌سرود.[؟!]

آذربایجان لطف ایران را فراموش نکند / ایروان می‌توانست تا باکو پیشروی کند

موضوع این یاداشت را می‌خواهم از نوزده و بیست ژانویه ۱۹۹۰ شروع کنم، که به ژانویه سیاه باکو معروف است. در آن زمان رئیس جمهور ترکیه که در بلوک غرب است در مورد وقایع باکو می‌گوید: مردمان باکو ترکی‌شان از جنس ترکی ما نیست. ترکی شأن متفاوت است. به ترکی ایرانی‌ها نزدیک است. باکو از نظر تاریخی حوزه تمدنی ایران است و ارتباطی به ما ندارد و موضوعی است که ایرانی‌ها می‌بایست از باکو حمایت کنند.

جمهوری اذربایجان تنها جمهوری بود که مایل به استقلال نبود. چون می‌دانست که ارتش ارمنستان مجهزتر است و روس‌ها طرف آنها هستند. وقتی استقلال رخ داد، اگر ایران کمک نمی‌کرد، این کشور هیچ حمایتی نداشت و در مقابل ارمنستان به راحتی پیش روی می‌کرد. اما بعد از آن اتفاقاتی افتاد که سیاست‌های ایران را تغییر داد. در دوره اخیر الهام علی اف زمانی که خودش را به بخشی از رؤیای توران تبدیل می‌کند، سیاست دوری از ایران را در پیش می‌گیرد. تا سال ۲۰۲۰ که هم ایران و هم روسیه از دست او غافلگیر می‌شوند. توازن قوا در قفقاز جنوبی تغییر می‌کند. این چهل کیلومتر برای ما بسیار مهم است. این راه به میزان شش کیلومتر به داخل اذربایجان می‌رود. چون ارمنستان و اذربایجان در وضعیت جنگی به استقلال رسیده اند، هیچگاه ریل گذاری نشده که این راه مربوط به کدام است. اساساً کریدور شوشا و منطقه خانکندی، به صورت مستقل پذیرفته شده و اداره اش به روسیه سپرده شده. اذربایجان در کمربندی شوشا رانندکان ایرانی را دستگیری کرده و مشخص است که باجگیری به حساب می‌آید. حسن همجواری این است که اذربایجان فراموش نکند که اگر ایران نبود ارمنی‌ها می‌توانستند تا باکو پیش بیایند.

ایران چون احساس خطر می‌کند رزمایش انجام می‌دهد. در زمان حضور ارمنی‌ها در منطقه، ما حضور اسرائیل ها و ایست‌های بازرسی اش را شاهد نبودیم. اگر ما دست روی دست بگذاریم و با گفتارهایی که توجیح گر منافع دیگران به جای ایران است، دچار خفگی ژئوپلتیکی خواهیم شد که خطر بعدی اش می‌تواند باعث تجزیه این سرزمین شود.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 88
 • در انتظار بررسی: 125
 • غیر قابل انتشار: 20
 • ناشناس IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  خاک توی سر مسئولین بی عرضه ایران
  • IR ۱۶:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   10 0
   نه که توی کتاب های درسی خودمون همه چیز رو درست نوشتن
  • IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   2 8
   به فضل و امید الاهی بالاخره استان های آذربایجان شمالی و نخجوان به خاک میهن ملحق خواهند شد !
  • IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   10 44
   تاریخ رو بخونید متوجه خواهند شد که لاچین و ارومیه خاک جدا نشدنی از کردستان است
  • IR ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   2 2
   زنده بادایران.
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  57 18
  نه، فایده نداره، شما هنوز توی چرت مرغوب هستید.
  • IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   70 19
   حتما توهمات گرگ مغولستان مرغوب تره!
  • IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   2 0
   چرت بزنید تا یک سوم ایران را جدا کنند.
  • IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   8 1
   آفرین حتما تهران یا واشینگتن هم جز کردستانه باور نمیکنی
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  0 8
  هیچ اهمیتی نداره باکو چی میگه. کار دنیا تمومه چه برسه به آذربایجان
 • علی IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  15 5
  خوب ما هم تو کتابهای درسی به دانش آموزان چنان القاء می کنیم که گویا یک زمانی نصف جهان ایران بود
  • حقیقت گو IR ۰۳:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   3 9
   خفه بشی بهتره تا بگن ابلهی!!!
  • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   5 8
   ننگ برهرچی بی هویت و وطن فروش.
 • IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  6 9
  استان باکو
 • ح IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  کسی اشغالگره که 200 سال پیش مال ما بود و یهو جدا شد!! آدم میکنیم شمارو نمک به حرام ها!!
  • IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   9 4
   از شما جدا شد؟ مگه شما تا حالا امپراطوری و حکومت داشتین؟ اقغانی و این همه ادعا؟
  • US ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۴
   1 7
   لعنت برهرچی تجزیه طلب وعوضی که نان ایران راکوفت میکنندواستفراغ دیگران راسرمیکشند.
 • بینام IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  23 5
  خودمون هم مقصریم مگر خاک ما نبود چرا برای برگرداندنش کاری نکردیم الان که دیگه روسیه ادعایی نداره
  • IR ۰۲:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   1 4
   بعدازفروپاشی شوروی اینقدردربهت بودندکه خودشون درخواست دادن برگردن به ما.جناب رفسنجانی نپذیرفت!!! وگرنه الان جزیی ازمابودن اونم به راحتی
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  81 19
  چکاندن مکانیزم ماشه = خروج از ان پی تی * پس گرفتن آذربایجان اشغالی
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   1 0
   فعلا که صف اولیها رهبران حسینیون رو دارن به علیف پس میفرستند
  • IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   1 3
   ایران شمالی.
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  8 3
  ایران هم فقط فارس نیست.؟!شما با تقبیح یک اقدام خودت اقدام نژادپرستی و جعل تاریخ ایران به نام یک نژاد را توجیه کردی...به کجا چنین شتابان
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  62 9
  چرا تا الان جیکتون در نیامده مگر نه اینکه بعد از فروپاشی آذربایجان صد در صد سمت ما نیامد چرا عرضه نداشتیم دو دستی تحویل حرامزاده های اسرائیلی دادیم
  • IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   0 2
   اینو از مرحوم مغروق استخر بپرسید
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  31 70
  بازم مثل همیشه با توهین و تحقیر آذربایجانی های ایران رو به سمت علیف سوق میدین..باید واقعیت رو بپذیرین و دام لابی ارمنی روس گرفتار نشیم....شما با هر کسی خوب باشی جای دیگه نمیره و فکر تجزیه نمیشه...
 • من IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  9 8
  تو همون عهدنامه گلستان ایروان شهر مسلمانان ترک هست پس شما چرا تاریخ رو تحریف میکنی میگی مرز هزار ساله با ارمنستان داشتیم اگر شمال ولایت آذربایجان جدا شد کدوم مرز رو داشتید جنگ ایران و روس اگر بود چرا پس خون از دماغ هیچ غیر ترکی نیومد هر چی فوج و لشکر بود مال ترکها بود که با روسها جنگیدن حالا دروغگوی تاریخ کیه
 • GB ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  1 1
  از ماست که بر ماست متاسفانه
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  79 16
  بزودی ایران به روش خودش، این نادان ها را هم ادب خواهد کرد
  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   2 1
   فعلا که صف اولی ها دارن به حسینیون ومقاومت خیانت میکنند
  • IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   4 1
   روش خودش؟مگه جمهوری اسلامی روش داره؟
  • IR ۱۸:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   24 2
   روش خودش رو خوب اومدی.اونها هم روش ما رو دیدن که ازمون نمینرسن
 • آرش IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  84 6
  با این مقاله دارید بی عرضگی خودتون رو تو بوق و کرنا می کنید !!!!
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  81 9
  خاک بر سر مسئولین بی عرضه و بزدل ما،که میزارن اینجوری یه مگس راحت وز وز کنه
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  59 1
  پس ایرانیها چه می کنند چندتا کلمه معادل سازی میکنند!!!!
 • محمد IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  8 3
  همانطور که شما الان دارید آذربایجان را اشغالگر سرزمین های ارامنه معرفی می کنید ولی سی سال پیش ارمنستان بود که خاک اذربایجان را با کمک روسها اشغال کرد و نام خودمختاری قره باغ بر آن نهاد. و الان اذربایجان شجاعانه داره زمین های خودش را پس می گیره. چیزی که عوض داره گله نداره.
 • علی IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  5 12
  خاصیت ژنتیکی ترکها تمامیت خواهی و زیاده خواهی خود بزرگ بینی شدید و توهم در حد بیماری است. با جمهوری آذربایجان باید مثل بیمار روانی برخورد کرد یا باید الحاقش کرد و قضیه رو تمام کرد
 • IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 7
  گنجه از قبل مال ایران بود گنجه جز اذربایجان شرقی است یکی از شهرهای تبریزه به زودی وصلش میکنیم دنبال بهانه ایم که خدا بخاد خاله الهام جورش میکنه
 • ناصر IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  8 4
  نفهم جمهوری آذربایجان نه جمهوری باکو درست اطلاع رسانی کن
  • IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   3 7
   نفهم جمهوری عاضربایجان نه استان بادکوبه.
 • هادی IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 7
  پس از سی و چند سال به کمک ترکیه و اسراییل چندتا روستا را از ارمنستان پس گرفتند . قد قد میکنند .
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  1 4
  وقت انضمام سرزمینهای جدا شده به ایران فرا رسیده گوشولماق زمانی یتیشیپ
 • ر.ک IR ۱۷:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  4 0
  ببینید ما چقدر کودن هستیم که اینهمه روسیه به ما ظلم کرده ولی ما هنوزم که هنوزه کاسه لیس آنها هستیم و از ترس آمریکا ، دست به دامان روسیه یی شده ایم که کل ایران رو ویران کرده ولی ما عبرت نمی گیریم.
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  5 0
  نظرات خوندم واقعا جمعی احمق اینجا نشستن نظر دادن یاد شعار بر علیه سعودی و حسینه کردن کاخ سفید و الان؟؟؟ با غیرت ها فعلا جزایر کیش و قشم هم دارن میفروشن یکم یواش
 • saeed IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  8 0
  مشرق جون حالا برو ببین درباره ایران تو کتابای درسی ژاپن چی مینویسن
  • US ۰۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۴
   0 2
   خفه شو
 • شیردل IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  0 2
  این حرفها رو الان میگین تا الان کدام گوری بودین که همه چی دو بردن بر پدرو مادر هر چی نفوذیه لعنت که همه جا هستن پس نیروهای اطلاعاتی ما کجان مرده بودن تاالان
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  4 1
  بنظر میرسد نویسنده ی این مقاله تاریخ را تحریف کرده ودرست ننوشته است چرا باید تاریخ ملت ترک را یک فارس زبان بنویسد؟؟؟؟
 • یک ایرانی IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  0 2
  شرم باد بر قرارداد نگین ترکمنچای وگلستان آثار ننگش پس از ۲۰۸ سال باز رهایمان نمی کند امان از تصمیم اشتباه امان از مسولین بی غیرت امان از خیانت
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  6 0
  این همه شهر و استان دارید چه گلی به سرشون زدین آخه ؟ ای کاش کشورمون کوچک تر ولی با سطح رفاه خیلی بالا می بود ... مثل قطر و امارات
 • US ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  6 4
  اتفاقا تحريف و جعل تاریخ از طرف ما خیلی زیاده..ما کلا تحريف و جعل بزرگ شدیم...بهترین گزينه وحدت‌ ملی....دست کشیدن از ترک ستیزی هست ....فارسی بدون عربی عقیم هست..فارسی یک گزينه انحصار طلبی و‌تحمیلی هست
 • FR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  5 0
  بجای مطالب طویل در مورد دستگیری رهبران حسینیون در ایران بنویسید
 • FR ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  4 4
  پان فارسها در ایران چه می کنند؟ همان جمهوری باکوی شما نشان می دهد که چه می کنند. فرهنگ و زبان مشترک اذربایجان ایران و اذربایجان با تحریفات ناگسستنیست
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  9 8
  گستاخی رو از حد گذرونده سگ رژیم اشغالگر
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  8 4
  این مقاله و مقالاتی شبیه به آن توسط مشتی پان پارسه نوشته می شوند.والسلام.
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  6 2
  مشرق توخودت مادرفاشیستهاهستی
 • IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  24 0
  یه مجسمه بزرگ ساختن و گذاشتن وسط شهر تبریز یا نامگذاری گذرگاه مرزی به اسم نظامی و کارهای ازین قبیل و نامگذاری پروژه ها کاری ندارد نمیدونم چرا رودربایسی دارین
 • IR ۱۹:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  21 9
  قابل توجه این دوست عزیر که ارمنیها از ۴۰۰۰ ستل پیش اینجا بودند و بیشتر خویشاوند هستند همانند آذریها ولی ترکها بعد و بعد حمله چنگیز و اتیلا اضافه شدند
 • بهرام IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  4 0
  وقتی ما فرهنگها وسنن مختلفمان را به باد سخره می گیریم اساطیر وقهرمانانمان را نفی می کنیم درفیلمایمان برای ادمهای بد نام ایرانی انتخاب می کنیم اثار باستانی را به حال خود رها می کنیم و...خب طبیعیست دیگری می ایدواینهارو ملاخود می کند گفتا زکه نالیم ازماست که برماست
 • جواد AE ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  18 2
  مشرق خودت داری میگه بیش از یک دهه داره سرقت فرهنگی میکنن پس خودت کجا بودی خبری تو این زمینه بری همه مقصر هستن تو این زمینه
 • حمید IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  10 0
  تنها چیزی رو که نمیشه تحریف و سانسور کرد تاریخه..
 • تنهای ایرانی IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 3
  آقا والله ب اندازه ی ک ترکیه دشمن ایرانه هیچ کشوری دشمن مانیس،ب والله قسم اگ‌میتونس تاالان ایرانو تیکه پاره کرده بود،باش وارد جنگ شید من اولین نفر میرم جلو شهید ن کشته میشم عب نداره،ساندیس خورم نیستم
 • سردار سلیمانی IR ۲۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  3 3
  یه روزی میگفتن آزربایجان شوروی ، حالا همون شورویها باید برای رفتن ب آزربایجان باید ویزا ، پاسپورت بگیرن ، هرکسی باز جوید اصل خویش
 • عرفان IR ۲۰:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  42 5
  باسلام؛ اگر هر ایرانی وطن پرستی از شنیدن این اخبار بمیره و اشک در چشمانش جمع بشه گناهش گردن کسی است که مسئول پرونده آذربایجان و آلوده به پول و پاسپورت آذربایجان سرزمین جدا شده از خاک وطنم را رها کرده
  • بابک IR ۰۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   1 4
   خوب توحالامردی یازنده ایی
  • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   1 2
   بابک:مریض روانی.
 • عرفان IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  35 3
  چرا فقط جرات دارند خاک ایران را جزء سرزمین خودشان بدانند و یک وجب به سمت ترکیه نرفتند این بخاطر هنر مسئولین ماست
 • کرد IR ۲۱:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  45 0
  حالم از این مسئولین بی غیرت و بی تعصب به هم میخوره فقط به دنبال منافع شخصی خودشونن
 • ابوالفضل IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  0 3
  در کتابهای درسی تاریخ آذربایجان درباره ایران نوشته شده که ایران کشوری آدمخوار و کوچک در جنوب کشور ما می‌باشد
 • سید IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  5 7
  لاطایات و یک مشت چرندیات تحویل خوانده ندهید...
  • آریا IR ۰۳:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   5 4
   آخه بی سواد ، تو اگر کلمات قلمبه سلمبه ننویسی نمیشه ؟ چهار تا کلمه نوشتی سه تاش اشتباهه خخخخخ
 • ترک اوغلو IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  16 50
  یاشاسین آدربایجان
  • بایرام خان IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   1 10
   باشووا داش توشسون !!!!
  • بایرام خان IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   0 9
   باشووا داش توشسون !!!!
  • بایرام خان IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   1 11
   باشووا داش توشسون !!!!
  • US ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۵
   0 6
   عاضربایجان قلابی.
 • تنها IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  3 0
  ما که این همه ضربه از روسیه خوردیم حرم امام رضا رو هم به توپ بستن پس چرا رفیق سینه چاک روس‌ها هستیم ...
 • تورک IR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  7 3
  اذربایجان جنوبی ایران نیست و بزودی بعد از بین رفتن این رژیم از ایران جدا خواهد شد و وقتی جدا بشیم اون موقع بیایید با ما بجنگید تا به شما فارسها و کردها نشون بدیم‌که چه کارایی از دستمون برمیاد
  • کورد IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۵
   0 5
   دهنتو ببند
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
  2 0
  سالاد یادشون رفت که ایرانیان دزدیدن ما اصلا وایکینیک بودیم بعدا ادم شدیدم
 • آرش IR ۰۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
  14 6
  شما به جمهوری آذربایجان می گید،جمهوری باکو،،جمهوری آذربایجان حق ندارد عکس العمل نشان دهد بنظرتون؟؟؟؟؟این نهایت فاشیستیست...
  • IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   3 9
   به این دلیل که این اسم هم مثل سازها ودشعرا و تاریخ های کذاییشون دزدیه
  • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
   4 12
   عاضربایجان جعلی. درضمن گوربابای هرچی پانترک.
 • IR ۰۱:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
  4 1
  لازم به ذکر است که در این تاریخ فارس های ایران همگی به زبان پهلوی صحبت می کردند و دری زبان ادبیات بود.
 • یاسر IR ۰۱:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
  0 1
  حقته ایران... چون بی کفایتی و بی غیرتی..
 • آریا IR ۰۴:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
  3 2
  جالبه ... اینها رو می دونید و بازم بیانیه میدید کشور دوست و برادر جمهوری آذربایجان؟!!! اینها رو می دانید و با کوتاه آمدن ها و بی تفاوتی ها آبرو برای ایران باقی نگذاشتید ؟!!!
 • حقیقت IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
  7 2
  واقیعت رابپذیرید هرچیه که میگوینددرست است گذشته خود را می‌خواهند وهویت خودشان راکه مصادره شده است وسلام.
 • ناشناس IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
  3 3
  مقصر خودماییم چون نتونستیم خاک وطن رو پس بگیریم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس