رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه مساله زبان، ملیت و پرچم از مسائل اساسی و مهم است، فرمودند: باید هویت ایرانی و اسلامی و شخصیت ملی را در کودکان کشور زنده کنیم.

به گزارش مشرق، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار شمار زیادی از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور، معلمان را پرورش‌دهندگان جواهر قیمتی «نسل نوجوان و جوان» و معماران آینده کشور خواندند و با تبیین بایدها و نبایدهای مهم نظام آموزش و پرورش گفتند: نظام در مقابل توقعات خود از معلمان، باید در قبال مشکلات مختلف آنها، حقیقتا احساس مسئولیت کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای جامعه معلمین را از بهترین و شریف‌ترین قشرهای کشور دانستند و با سپاس از زحمات این مجاهدان بردبار و سخت‌کوش و متعهد در همه شهرها و روستاهای کشور افزودند: ارزش و اهمیت پرورش نسلی آگاه، عالم، اهل فکر و منطق، مومن، با اراده و «برخوردار از اخلاق اسلامی و تعهدات ملی» برای ساختن آینده کشور، با هیچ کار دیگری قابل مقایسه نیست.

رهبر انقلاب با گرامی‌داشت یاد استاد شهید مطهری به عنوان نمونه یک «معلم حقیقی و کامل» و توصیه به معلمان برای بهره‌گیری از آثار ایشان، حدود ۵ هزار معلم شهید را جلوه‌ای از سربلندی جامعه معلمین در آزمون‌های گوناگون ۴۵ سال اخیر برشمردند و افزودند: معلمان عزیز، فرزندان ملت را همانگونه که برای فرزند خود آرزو دارند، «خوشبخت، سربلند، عاقل، باسواد و برخوردار از رفتار احترام‌برانگیز» بار بیاورند که این مهم، علاوه بر درس دادن، با رفتار و کردار معلمان تحقق خواهد یافت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تشویق دانش‌آموزان به حضور در مراکز برکت‌آفرین از جمله مساجد و هیئت‌ها را توقعی دیگر از معلمان بیان کردند و گفتند: حضور دانش‌آموزان در مدارس، علاوه بر یادگیری برکات دیگری دارد که از روش‌های مجازی قابل تحقق نیست؛ ضمن اینکه روند آموزش و پرورش از کرونا، فتنه‌ها، اغتشاشات و ایجاد ناامنی در خیابان‌ها و برخی مسائل دیگر ضربه خورده است.

رهبر انقلاب زنده کردن احساس «هویت ایرانی-اسلامی و شخصیت ملی» در نوجوانان و جوانان باهوش کشور را وظیفه‌ای اساسی دانستند و گفتند: در این روند، مسئله زبان فارسی، پرچم کشور و احساس عزت و افتخار به ایرانی بودن مهم است که البته این مسائل با توصیه و حرف حاصل نمی‌شود، بلکه باید مفاخر و سوابق فرهنگی، علمی و تاریخی را به دانش‌آموز تعلیم حقیقی داد.

ایشان پس از بیان توقعات از معلمان، احساس مسئولیت همه‌جانبه حاکمیت در قبال جامعه معلمین را ضرورتی واقعی دانستند و گفتند: معیشت معلمان خیلی مهم است اما مشکلات معلمان فقط معیشتی نیست و دایره گسترده‌ای دارد که مهارت‌آموزی، تجربه‌آموزی و رسیدگی به دانشگاه فرهنگیان از جمله آنهاست.

رهبر انقلاب درباب مسائل اصلی آموزش و پرورش، عبور از گردنه‌های دشوار پیشرفت همه‌جانبه کشور را بدون کمک و ایفای نقش آموزش و پرورش غیرممکن دانستند و با تأکید بر اهمیت درک جایگاه عظیم این مجموعه در نظام مدیریتی کشور، افزودند: خطای راهبردی برخی مسئولان گذشته این بود که متأسفانه قدر و عظمت و قدرت تأثیرگذاری آموزش و پرورش را نمی‌دانستند و به این مجموعه به عنوان مزاحم و مصرف‌کننده‌ی بی‌فایده بودجه نگاه می‌کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اتفاق‌نظر بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان بر محور بودن مدرسه برای گره‌گشایی از مشکلات کشور، افزودند: همانگونه که این متخصصان می‌گویند، اگر در ۲۰ سال قبل به موضوع مدرسه رسیدگی کرده بودیم امروز بسیاری از مشکلات وجود نداشت؛ بنابراین چاره کار در برنامه‌ریزی صحیح و همت جدی برای اصلاح مدرسه است و همه مسئولان، تصمیم‌سازان، تصمیم‌گیران و آحاد مردم باید اهمیت حیاتی دستگاه آموزش و پرورش را درک کنند.

رهبرانقلاب با انتقاد از بی‌ثباتی در مدیریت آموزش و پرورش گفتند: دستگاه به این عظمت با تغییر مداوم وزیر، ضربه می‌خورد؛ بخصوص اینکه تغییر وزیر گاهی تغییر معاونان، مدیران میانی و حتی مدیران مدارس را هم درپی‌ می‌آورد.

«ضرورت انطباق ساختار، محتوا و نظام درسی آموزش و پرورش با نیازهای کشور» نکته مهم دیگری بود که رهبر انقلاب با تأکید بر آن گفتند: کشور به همان اندازه که به نیروی متفکر و دانشمند احتیاج دارد به نیروی ماهر کار هم نیازمند است اما آیا اکنون نسبت متعادلی بین آموزش‌های رایج در دبیرستان‌ها با آموزش‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای برقرار است؟ و دالان عبور از مدرسه و دبیرستان برای رسیدن به دانشگاه و نحوه توزیع منابع انسانی در بخش‌های مختلف کشور، مسیری درست است؟

حضرت آیت الله خامنه‌ای، مسئولان را به تأمل و تجدیدنظر درباره مسیر کنونی آموزش و ارزیابی میزان بهره‌وری آن برای کشور فراخواندند و افزودند: سیاست اصلی آموزش و پرورش باید آموزش علم نافع و تأمین نیازهای امروز و فردای کشور باشد.

«سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» موضوع اساسی دیگری بود که رهبر انقلاب در خصوص آن پنج توصیه خطاب به مسئولان بیان کردند: «اول، سند تحول به صورت مستمر تکمیل و به روزرسانی شود». «دوم، از سند تحول حمایت قاطع و به اجرای آن کمک شود». «سوم، برای سند تحول که سندی متقن و خوب است بدیل و رقیبی درست نشود». «چهارم، نقشه راه دقیق اجرای سند تحول از ستاد تا مدارس تهیه و در دولت و مجلس از آن حمایت شود» و «پنجم، در نقشه راه، شاخص‌های قابل اندازه‌گیری معین شود که بر اساس آنها پیشرفت اجرای سند دائماً رصد شود».

موضوع دیگری از نظام مسائل اصلی آموزش و پرورش که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به آن پرداختند، مسئله سرنوشت‌ساز «جذب معلم» بود.

ایشان با اشاره به کمبود معلم به علت نبود پیش‌بینی‌های درست در گذشته، گفتند: معلمان زیادی در سراسر کشور از جان مایه می‌گذارند اما همچنان با کمبود معلم متعهد و کارآمد روبرو هستیم که راه حل آن، تلاش و سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی تقویت زیرساختها و ظرفیتهای دستگاههای تربیت معلم بخصوص دانشگاه فرهنگیان و همچنین استفاده از معلمان مجرّب، مؤمن و قدیمی است.

رهبر انقلاب، رصد شایستگی‌های حرفه‌ای و عمومی معلم در طول دوران خدمت و اکتفا نکردن به گزینش‌های بدو خدمت را نیز ضروری دانستند و گفتند: ضوابط گزینش نباید کمرنگ شود.

«تألیف جذاب، به‌روز و مبتکرانه کتاب‌های درسی» ضرورت دیگری بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره آن گفتند: کتاب‌های درسی در همه رشته‌ها به‌گونه‌ای باشد که یادگیری آنها نسل جوان را سر شوق بیاورد.

ایشان، گنجاندن مفاهیم اسلامی و معرفی مفاخر اسلامی و ایرانی و سرآمدان دانش و اکتشافات علمی در تاریخ ایران» را از جمله کارهای لازم در به‌روز کردن کتاب‌های درسی و متناسب با تغییر زمانه برشمردند و خاطرنشان کردند: منظور برخی افراد از تغییر زمانه، تغییر اصول است در حالی که اصولی مانند عدالت، انصاف و محبت هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند بلکه روبناهایی همچون شیوه‌های نگارش و بیان، تغییرپذیر هستند.

توصیه پایانی رهبر انقلاب در این دیدار، اهتمام به امور پرورشی در مدارس بود که با قدردانی از توجه به این موضوع در ستاد آموزش و پرورش، گفتند: البته اهتمام به امور پرورشی باید در مدارس نیز امتداد داشته باشد اما اکنون اثر چندانی از آن مشاهده نمی‌شود و مدارس زیادی مسئول پرورشی ندارند البته کار پرورشی هم باید به‌گونه‌ای جذاب باشد که بچه‌ها را فراری ندهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر مدیریت آموزش و پرورش برای پیش‌بُرد قاطع و بهتر امور در این دستگاه، گفتند: ما به آینده آموزش و پرورش و کارهای بزرگ معلمان محترم امیدوار هستیم.

در ابتدای این دیدار آقای صحرایی سرپرست وزارت آموزش و پرورش، گزارشی از فعالیت‌های سال گذشته و برنامه‌های پیش‌روی این وزارت‌خانه بیان کرد.

اجرایی‌سازی سند تحول، تکمیل مراحل اجرایی قانون رتبه‌بندی، بهسازی کتب درسی و گسترش آموزش‌های کاربردی، به‌روزرسانی نظام پرورشی برای هویت و سبک زندگی دانش‌آموزان، تعیین تکلیف بازماندگان از تحصیل، افزایش کیفیت مدارس دولتی، کنکور اختصاصی تربیت معلم و همچنین تأسیس پردیس اختصاصی تربیت «معلم پرورشی» از محورهای گزارش سرپرست وزارت آموزش و پرورش بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 11
 • غیر قابل انتشار: 19
 • FI ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  15 10
  آفرین آفرین
  • IR ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   3 3
   انقلاب کردم پای ارمانش ایستادم انتظار دارم همین امروز مدارک دانشگاهی بالاتر از کارشناسی فقط از طریق دانشگاه های معتبر دولتی اخذ شود این بساط مدرک فروشی و بالتبع ان پست و مقام گرفتن همین امروز باید جمع شود نماینده ها مثلا انقلابی کجایید شفاف سازی که نکردید عایدی بر سرمایه که اجرانکردید واگذاری 150 متر زمین به مردان بی مسکن ایرانی که نکردید فقط زورتان به ساده زیست ترین مظلومترین بی سر و زبانترین ماخوذ به حیا ترین پرکارترین وزیرباسواد دولت رسید ؟
  • وطن پرست IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۵
   0 0
   بابت این خطای راهبردی نباید کسی بازخواست شود؟
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  13 5
  مدارس غیر دولتی باید تعطیل شوند.
 • حمیدی از تبریز IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  10 42
  کاش مقام معظم به حفظ زبان مادری اقوام غیر فارس ایرانی هم اشاره می کرد
  • IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   5 3
   زبان فارسی هم متعلق به فقط یک قومیت در ایران نیست و جایگاه فراقومیتی در ایران داره و یکی از ارکان وحدت ملی در ایرانه
  • AE ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   2 1
   سالها قبل اشاره شده
  • یک ترک IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   2 6
   وقتی اقوام خودشون به آموزش زبان مادری به فرزندشان هیچ اهتمامی ندارن از مسولین چه انتظاری داری.
  • IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   6 2
   زبان اجدادی هیچ کسی در ایران ممنوع نیست. و این زبان هم اسمش فارسی است وگرنه یک زبان ایرانی و مخلوطی از همه زبانها است و این زبان، زبان مادری همه است.
  • IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   2 2
   رهبر انقلاب به پاسداشت زبان اقوام و تداوم آن بارها اشاره کرده اند ولی در این چند دهه که زبان فارسی که زبان بین اقوام و موجب اتحاد ملی میگردد به شدت از طرف پان گراهای داخلی و دولت‌های دشمن مورد هجوم قرار گرفته است طبیعی است که رهبری حفظ و توسعه این زبان و همبستگی بین مردم موکدا تاکید و یادآوری کنند.
 • IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  12 7
  به خاطره نا کارآمدی مدارس و معلمان دولتی ماهی دو میلیون هزینه آموزش دخترم میکنم واین باعث شد برای فرزند دوم اقدام نکنیم
  • رمضانعلی محمدیان IR ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   3 2
   بسم الله. بنده با حدود 36 سال سابقه دبیری در مناطق مختلف مخصوصا" مرفه خدمت شما عرض میکنم چندین اشتباه مهلک دارید اول دختر گل شما هفت سالگی مدرسه رفته این هفت سال چرا دومی نیامد؟ دوم بهترین معلمان مدارس خصوصی همان معلمین دولتی هستند سوم مدارس خصوصی نمره فروشی میکنند در زرورق تربیت قلابی چهارم سما ضعف و نا کارآمدی خودتان بعنوان پدر و مادر را میخواهید با پول جبران کنید تربیت خریدنی نیست ووو
  • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   1 1
   بله متاسفانه
 • جواد IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  13 4
  مدیریت لائیک با نقاب متعهدین ذیرکانه در مراکز فرهنگی و آموزشی در سالیان سال ثمره اش وضعیت ناهنجار اخلاقی و پوششی کنون است؟؟؟
  • بهنام IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
   4 1
   ثمره اش وضعیت اسفبار فعلی نظام آموزشی است
 • رضایی IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  13 0
  ...((وقتی به مدرسه دولتی کم اعتنایی کنیم، معنایش این است که اگر کسی بنیه مالی‌اش آنقدر نبود که بتواند در مدرسه‌ای که شهریه میگیرد ثبت نام کند....)) نتیجه بازاری سازی اقتصاد-آموزش-بهداشت و.....است.
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  11 2
  بی ثباتی مدیریت همه جا هست نه فقط در آموزش و پرورش. در زمان هاشمی رفسنجانی مدارس غیر دولتی گسترش یافت جامعه شناسان و دانشمندان همه هشدار میدادند
 • پری مجرد 44 ساله IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  28 11
  سلام خدا بر رهبر عزیزم و روز معلم رو به نوبه خود به همه معلم های مؤمن و انقلابی تبریک میگم و برایشان بهترین ها را آرزو می کنم
 • محمد US ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 2
  سال های سال فریاد زدیم و انتقاد کردیم که سیستم آموزشی کشور در حال به باد دادن تمام سرمایه انسانی کشور است. مسئولین فرهنگی کشور بدون اینکه ذره ای عقل تو کلشون باشه با تعصبات کورکورانه و بدون ذره ای تفکر هویت و فرهنگ ایرانی رو نابود کردن.
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 5
  رهبرا جانم به قربانت. از زمان دولت هاشمی که غیر انتفاعی و اینا شروع شد دلسوزان میلیون ها بار داد زدند
 • محمد IR ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 2
  با احترام به خدا
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  22 5
  تمام جامعه معلمین از نو باید تعیین صلاحیت شوند
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  4 0
  دولتها همیشه اشتباه میکنن کتکشو ملت میخوره
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 1
  رهبر عزیزم باید وزیر از بدنه آموزش و پرورش و به قول معروف گچ خورده باشد و مشاوران و معاونین آن هم از جنس معلم باشد و وزارت آموزش و پرورش اولویت اول روسای جمهور و مجلس باشد
 • کاظم IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 0
  یه زمانی میگفتن اقتصاد ذیل فرهنگه. الان فرهنگ بچه ها شده کسب درآمد و عملا از هر فعالیتی برای کسب درآمد استفاده می کنند
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 1
  سیستم آموزش پرورش و کتابهای آموزشی ایران با توجه به نیاز کشور باید اصلاح گردد
 • باربد IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  3 1
  باید احترام به والدین و معلمها رو به دانش آموزان یاد داد اون روزی که چند سال پیش فیلم کتک خوردن معلم از دانش آموزان رو دیدم تا مدتها حالم بود که چرا برخوردی با دانش آموزان نکردن
 • IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 1
  ورود بدون گزینش معلمهای بی صلاحیت هم جزء همین خسارتهاست.
 • براتعلی آب برین IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  2 2
  مرکزتربیت انقلاب اسلامی آموزش وپرورش است غافل شده ایم رشد مدارس غیردولتی بی در و پیکر وبعضاسکولارردقیقا برضد آرمان های انقلابی است ودشمنان همین را می‌خواستند وچالشهای اخلاقی وامنیتی امروز ما هم از همین سیاست ناشی میشود.
 • CA ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  3 1
  مدارس غیر دولتی باید تعطیل شوند.
 • مهرزاد GB ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  3 2
  اگر مسئولی خسارت زده چرا محاکمه نمی شود چرا عدالت برای همه یکسان اجرا نمی شود چرا قوه قضاییه با محاکمه مسئولین بی کفایت و آقازاده های این حضرات معلوم الحال برخورد نمیکند . عدل علی کجا و ما کجا . دستگاه عدلیه ، عدل معاویه را هم رو از رو برده .
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  6 1
  متاسفانه برخی مسئولان پایین رده بدون اینکه در زمان کوروش زندگی کرده باشند با اطمینان او را بد میدانند و به او توهین میکنند و تیشه بر هویت ایرانی میزنند.
 • مسعود IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۳
  0 1
  خدا رهبرمون رو حفظ کنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس