حسینی: دولت پذیرای انتقادات سازنده است/ اقتصاددانان برای رشد تولید و مهار تورم پیشنهاد دهند

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: دولت گوش شنوایی برای شنیدن و عمل به حرف حساب و انتقادات سازنده دارد و آن‌ها را با جدیت پیگیری می‌کند.

به گزارش مشرق، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور در نشست مجازی با مدیران و اصحاب رسانه سراسر کشور با موضوع« الزامات تحقق شعار سال» که با همت سازمان بسیج رسانه برگزار شد، رسانه ها را به تبیین دستاوردهای دولت و نظام و انتقاد منصفانه و سازنده فراخواند و گفت: یکی از وظایف خطیر و اساسی رسانه ها این است که با تبیین درست مسائل و بیان واقعیت ها و اقدامات مثبت، امید را در دل مردم تقویت کنند.

وی افزود: باید اشاره کنیم که برای بیان فعالیت های دولت نیاز به اغراق و بزرگنمایی نیست ضمن اینکه دولت گوش شنوایی برای شنیدن و عمل به حرف حساب و انتقادات سازنده دارد و آن‌ها را با جدیت پیگیری می کند.

دولت سیزدهم به دنبال احیاء و تقویت امید و سرزندگی در جامعه است

معاون رئیس جمهور گفت: دشمنان به دنبال ایجاد یاس و سرخورده کردن مردم به ویژه جوانان هستند، برای مقابله با این راهبرد، ارباب رسانه در تعامل سازنده و نزدیک با دولت می توانند نقشه شوم دشمنان را نقش بر آب کنند. البته دولت با عزم و اراده جدی و بی وقفه تلاش می کند تا با جبران کمبودها و تامین نیازها روحیه امید و سرزندگی را در جامعه احیا و تقویت کند.

حسینی در ادامه با بیان اینکه دشمن در جنگ ترکیبی و اقتصادی از ابزار رسانه نهایت استفاده را به عمل می آورد، تصریح کرد: دشمنان و بدخواهان با خبرسازی‌های کاذب و تبلیغات روانی به دنبال ایجاد التهاب در بازار و تحت فشار قرار دادن زندگی و معیشت مردم هستند و در شرایط کنونی لازم است اصحاب رسانه و مسئولان اجرایی، سطح تعامل و همکاری های خود را برای مقابله با این توطئه دشمن هر چه بیشتر افزایش دهند.

وی با تاکید بر اینکه نامگذاری سال صرفا منحصر به یکسال نیست بلکه باید نامگذاری سال‌های گذشته را به عنوان منظومه راهبردهای رهبری برای پیشرفت کشور همچنان مد نظر داشت، گفت: در دهه گذشته حوزه اقتصاد و تولید پررنگتر از دیگر عرصه ها شعار سال را به خود اختصاص داده اند که این رویکرد نشان از اهمیت کلید واژه تولید در نگاه و اندیشه رهبری برای برون رفت از مشکلات کشور است.

اقتصاددانان برای رشد تولید و مهار تورم پیشنهاد دهند

حسینی با اشاره به الزامات تحقق شعار سال اظهار تصریح کرد: اولین عامل وجود انگیزه، اعتقاد و باور به امکان تحقق شعار رشد تولید و مهار تورم است و قطعاً دولت ولایی و انقلابی با اعتقاد راسخ در مسیر تحقق آن گام برخواهد داشت و آیت الله رئیسی از ابتدای سال جاری بر برنامه داشتن و اقدامات عملی وزارتخانه ها تاکید جدی کرده است و در دولت انگیزه و اهتمام لازم نسبت به این موضوع وجود دارد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور اضافه کرد: در کنار انگیزه باید اندیشه، علم و درایت کافی برای مهار تورم و ایجاد شرایط رشد تولید وجود داشته باشد و لازم است اقتصاددانان وارد صحنه شده و بر اساس اسناد بالادستی و قوانین و مقررات موجود، راهکارها و پیشنهادهای تخصصی لازم را ارائه دهند.

عزم دولت و مجلس برای تحقق شعار سال با تمامی امکانات

وی توانستن و روحیه «ما می توانیم» را از دیگر لوازم تحقق شعار سال عنوان کرد و گفت: همانطور که تاکنون در عرصه های مختلف از جمله بخش های علمی، هوافضا و صنایع نظامی دستاوردها و پیشرفت های قابل توجهی داشته ایم بی تردید در حوزه اقتصاد هم می توانیم مشکلات را پشت سر گذاشته و اقدامات بزرگی را به سرانجام برسانیم.

حسینی تاکید کرد: امروز در دولت، مجلس و دیگر ارکان نظام این اهتمام و جدیت وجود دارد که شعار سال را به طور کامل اجرایی و عملیاتی کنند و مصمم هستند تمام توان و امکانات خود را در این عرصه به کار بگیرند.

وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی و تبیین ضرورت رشد تولید و مهارت تورم اظهار کرد: اگر برای آحاد مردم نتایج رشد تولید و مهار تورم به خوبی تبیین شود بدون تردید افکار عمومی هم با آن همراهی کرده و در این صورت مسیر تحقق آن هموار می شود.

رشد تولید باعث تقویت اقتدار ملی و جایگاه نظام اسلامی می‌شود

معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس گفت: در عرصه جنگ اقتصادی تلاش برای رشد تولید باعث تقویت اقتدار ملی و جایگاه نظام اسلامی خواهد شد و از لحاظ روحی و روانی نیز وقتی ملتی تولید کننده باشد احساس اعتماد به نفس و عزت ملی ارتقا خواهد یافت و این موضوعی است که رهبر فرزانه انقلاب همواره بر آن تاکید دارند.

حسینی، افزایش و تقویت سطح تعاملات سیاسی با کشورهای همسایه و منطقه را در افزایش تولید و صادرات حائز اهمیت دانست و گفت: امروز با پیگیری سیاست توسعه متوازن، روابط با کشورهای مختلف به ویژه همسایه افزایش یافته به گونه‌ای که مهیای واردات برخی محصولات کشاورزی، دانش بنیان و صنعتی از ایران هستند و در این وضعیت بدون تردید افزایش صادرات به درآمدزایی ارزی و ارتقای رفاه عمومی منجر خواهد شد.

دولت در سال ۱۴۰۱ توانست یک میلیون شغل ایجاد کند

وی، رشد تولید را در رفع بیکاری و افزایش اشتغال تاثیرگذار دانست و گفت: در سال گذشته بر اساس آمار مستند بالغ بر یک میلیون فرصت شغلی ایجاد شده است ولی با توجه به کمبود هایی که وجود دارد این میزان کافی نیست و ضرورت دارد با افزایش تولید نرخ بیکاری هرچه بیشتر کاهش پیدا کند. البته لازم است که از قاچاق کالا و واردات بی رویه جلوگیری شود زیرا به تولید آسیب می زند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور، مهار تورم و رشد تولید را شدنی و امکان پذیر دانست و گفت: در کشور ظرفیت های فراوان و منابع عظیم نفت، گاز و منابع غنی معدنی وجود دارد که با نیروی کار متخصص داخلی می توان آن‌ها را با هزینه مناسب و قابل رقابت با محصولات جهانی مورد بهره برداری و صادر کرد.

کلید عبور از مشکلات اقتصادی توجه به تولید است

حسینی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری، تولید را کلید و اکسیر حیات بخش حل و فصل مشکلات اقتصادی کشور دانست و گفت: مشکلات حوزه اقتصاد را با تلاش برای رشد تولید می توان برطرف کرد و به تعبیری راه اصلی عبور از سختی های اقتصادی کشور، توجه به بخش تولید است. تولید اکسیر حیات بخشی است که در این عرصه همه دستگاه ها باید به وظیفه خود به درستی عمل کنند.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: امروز دولت مصمم است تصدی‌گری غیر ضرور را کاهش دهد و به جای آن به وظیفه هدایت، نظارت و حمایت و تقویت بخش خصوصی بپردازد.

دولت به دنبال رفع مشکلات درباره خصوصی‌سازی و واگذاری‌ها است

وی، با بیان اینکه مردمی سازی اقتصاد مورد نظر دولت است، اظهار کرد: مردمی کردن اقتصاد بر اساس تفسیر اصل ۴۴ قانون اساسی از مدت‌ها پیش مورد تاکید قرار گرفته اما آن‌طور که باید و شاید تحقق نیافته و روند واگذاری ها بعضاً به خاطر برخی سوء مدیریت‌ها و رانت خواری‌ها، مشکل‌ساز شده که این دولت مصمم است مشکلات این حوزه را برطرف کرده و بخش خصوصی و تعاونی را تقویت و در مسیر رشد و شکوفایی کشور قرار دهد.

حسینی ادامه داد: سرمایه گذاری داخلی و خارجی در رشد تولید از اهمیت زیادی برخوردار است و در این راستا، باید مشوق‌ها و تسهیلات لازم برای حضور تولیدکنندگان و کارآفرینان داخلی و خارجی و ایرانیان خارج از کشور مورد توجه قرار گیرد.

باید برای رشد و شکوفایی اقتصادی از اسراف و تجمل اجتناب کنیم

معاون پارلمانی رئیس جمهور اجتناب از اسراف و تجمل گرایی را در رشد و شکوفایی اقتصادی حائز اهمیت دانست و گفت: تحقق این مهم بیش از هر چیز نیازمند فرهنگ سازی است که رسانه ها موثرترین نقش آفرین هستند.

وی در ادامه با اشاره به رویکرد سیاست خارجی دولت سیزدهم و تاثیر آن در پیشرفت کشور و توسعه اقتصادی اظهار کرد: دولت مردمی با اتخاذ سیاست همسایگی و متوازن، تاکنون توفیقات قابل توجهی در حوزه سیاست خارجی داشته است که می تواند به تعاملات تجاری، افزایش حجم صادرات و در نهایت رشد تولید بیانجامد.

لزوم تحرک بیشتر وزارت خارجه برای توسعه صادرات

حسینی تصریح کرد: برای تقویت تجارت خارجی، وزارت امور خارجه و سفرا باید بیش از پیش فعال باشند و بخش خصوصی با پرهیز از منافع مقطعی با رویکرد بلند مدت حضور موثری در تعاملات پایدار اقتصادی ایفا کند.

وی با اشاره به اهمیت کنترل قیمت‌ها اظهار کرد: دولت ارز کافی برای تأمین نیازهای اساسی در اختیار دارد و کمبود و مشکلی در این حوزه وجود ندارد اما دشمن در جنگ اقتصادی و ترکیبی با ابزار رسانه و تبلیغات روانی، در دو ماه پایانی سال باعث ایجاد التهاب در این بخش شد که برای پیشگیری و خنثی سازی این ترفند نیاز به همکاری بیشتر و هم‌افزایی بخش اجرا و رسانه است.

نقدینگی به جای دلالی و بازار های کاذب باید به سمت تولید هدایت شود

معاون پارلمانی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی ضرورت دارد دولت با همکاری رسانه ها، اهمیت سرمایه گذاری در حوزه تولید را برای افکار عمومی بخوبی تبیین کند تا نقدینگی بجای دلالی و بازار های کاذب به سمت تولید هدایت شود.

حسینی در ادامه تسهیل صدور مجوز کسب و کار، سرمایه گذاری بانک ها در پروژه های بزرگ تولیدی، اقتصاد دریا، اقتصاد دیجیتال، اقتصاد گردشگری و توجه به بازگشایی و فعال شدن بازارچه های مرزی را در رشد و شکوفایی اقتصادی حائز اهمیت دانست و گفت: دولت در همه این بخش ها برنامه و اقدامات مفید و سازنده‌ای را در دستور کار دارد.

دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود تاکنون سه هزار واحد تولیدی را احیا کرده است

معاون رئیس جمهور در بخش پرسش و پاسخ با فعالان رسانه، در جواب پرسشی پیرامون میزان توجه دولت به رشد تولید، خاطرنشان کرد: متاسفانه در دهه ۹۰ رشد اقتصادی چندانی نداشتیم و به دلایل مختلف برخی از کارخانه ها و واحدهای تولیدی تعطیل با نیمه تعطیل شدند که تبعات منفی متعدد از جمله بیکار شدن کارگران را به همراه داشت.

وی در پایان اعلام کرد: در دولت تحول‌گرا از همان ابتدا واحدی در ریاست جمهوری برای احیای مراکز تولیدی ایجاد شد که تاکنون حدود سه هزار واحد احیا و در چرخه تولید بازگشته است و این روند با قوت ادامه دارد و عزم دولت برای فعال کردن مراکز تولیدی جزم هست.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 13
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  20 1
  شما که ۷ هزار صفحه برنامه داشتین
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  16 2
  استعفا و تمکین به رای اکثریت
 • مدرک IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 0
  متاسفانه دراین۴۴سال سوادواقعی ازبین رفت وجای خودرابه مدرک گرایی داد.تمام مسئولین فقط مدرک دارندواقتصاددان واقعی وجودنداردفقط مدراقتصاددارندچه بساکسانی هم هستندکه حتی سوادخواندن ونوشتن ندارندامامدرک دکتری فلان رشته رادارند
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 0
  شما قیمت اجناس بورسی مخصوص کارخانجات برای فقط رفع نیازمندی های داخلی و نه صادرات طبق حساب و کتاب دقیق کاهش دهید همراه با برگشت فوری ارز صادرکنندگان طبق دستور رئیس جمهور شاید اتفاقی افتد
 • IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 0
  شما برین همه چی خود به خود خوب میشه
 • جواد IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 0
  بله راننده اسنپ و شغلهای ایجادی دولت شرمنده لطفا دقیق آمار اشتغال را بفرمایید در کجاها بوده
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  12 0
  به ورزش کار و هنر پیشه میلیاردی حقوق بدون مالیات میدین از دانشمند برنامه مفتی میخواین؟
  • IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
   0 0
   آی گفتی . اضافه کنید این نکته رو که چرا مسئولیتا رو به دانشمندا ندادین و دوست آشنای ستاد تبلیغاتی رو چپوندین تو مسئولیتا که حالا نتونین برنامه بدین؟
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  10 0
  شما فقط تو افزایش قیمت تخصص دارید
 • ۱ IR ۱۹:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  7 0
  این دیگه تو اوج اول منار را دزدیدند حالا دنبال چاه می گرده
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  6 1
  راهکار اصلی تغییر رویکرد طالبانی در زمینه حکومت داری و قبول شرایط روز دنیا...
 • IR ۲۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  5 0
  واقعا جای شرمندگی داره و تاسف، عصاره مدیریتی کشور کاسه گدایی طرح و برنامه دستش گرفته.
 • احمد IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  5 0
  آقای حسینی زحمت بکشید شعارهای تیم اقتصادی دولت را قبل از پذیرفتن مسولیت مرور بفرمائید همه مطلب دستگیرتان خواهد شد.
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  2 0
  آقای دولت، لطفا سایتی را بذارید تا پیشنهادهامون رو اونجا آپلود کنیم. در عصر رسانه انتظار دارید به دولت پست کنیم؟!
  • IR ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
   0 0
   بنده خدا شما چرا باور کردی؟ این اقا احمدی نژادیه و مجموعه شون در دوره ابشان از این حرفها زیاد داشتن
 • علی IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  2 1
  کمترین پیشنهادات برای رشد تولید و کاهش تورم؛ ۱. حذف بودجه یا هزینه های برون مرزی شامل سوریه، لبنان، یمن، عراق و ...و تخصیص این منابع به بخش تولید. ۲. حذف بودجه های غیرمولد مربوط به حوزه های علمیه و آیات عظام و تخصیص آن به وزارت خانه های آموزش و پرورش و ورزش. ۳. تغییر مدیران عامل شرکت های پیشران صنعتی و اقتصادی از مهندسین متخصص به مدیران حرفه ای دارای برنامه میان مدت و بلند مدت قابل سنجش. ۴. تغییر و اصلاح و در برخی موارد حذف قوانین دست و پاگیر اداری راه اتدازی کسب و کار و تولید و کارآفرینی . ۵. جهت دهی به منابع پولی بانک ها برای ایجاد اعتبار کسب و کار واقعی و تولید با دوره بازپرداخت مناسب بدون موانع اداری و مقررات دست و پاگیر که م جب طولانی شدن دریافت اعتبار می شود. ۶. اصلاح برخی سیاستهای خارجی در جهت کاهش ریسک سرمایه و تشویق ورود سرمایه های خارجی با بازده مناسب و تضمین امنیت سرمایه سرمایه گذار خارجی. ۷. کنترل تولید نقدینگی و ایجاد روند کاهشی چاپ پول. ۸. کاهش واقعی نقش دولت و حاکمیت در اقتصاد و واگذاری بنگاهها و سازمانهای موجود به بخش خصوص با رعایت امنیت و عدالت . ۹. پرهیز از اقتصاد سیاسی و اعمال سیاست اقتصادی بر اساس نظرات علمی اقتصاد دانان و نخبگان اقتصادی. ۱۰. شفافیت هزینه درآمد سازمانها و دستگاههای دولتی و عمومی به معنای واقعی و گزارش دوره ای به مردم. ۱۱. آزادی رسانه ها و خبرنگاران در بیان خالصانه حقایق و واقعیت های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در کشور به منظور افشای اقدامات مفید و مخرب مدیران و شرکتها و ... در بازه وظایف و عملکرد. اگر مفید بود و دولت واقعا گوش شنوا داشت یقینی داشته باشید بهترین نخبگان و اقتصاد دانان در کشور بیان عقیده خواهند کرد و در سازندگی مملکت مشارکت می کنند. اما کمافی سابق بنظر می رسد اینها صرفا بیانات سیاسی و دهن پرکنی هستند که بنا به اقتضای شرایط هراز چندگاهی برای فرار به جلو و شانه خالی کردن از مشکلاتی که برای کشور بوجود آورده اند ابراز می شود.
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 2
  سال افزایش تولید
 • مجتبی IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 2
  سال مهار تورم
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  3 0
  پیشنهاد میکنم ریشترا بتراش
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 0
  نفرمایید برنامه را شما و اون رفقاتون که احمدی نژاد به نظام قالب کرد باید بدین چون همه‌نوابغ بودین و هستین
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  4 0
  دروغ دروغ دروغ..... باز دروغ از چوپانان دروغگو
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  2 0
  چكار به اقتصاد داريد شب عيدي گراني عيدي مردم بود
 • مومن IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  1 0
  بیشترین عامل موفقیت ایران در اقتصاد است . اعتماد سازی ، احتیاط و استفاده از بازار فروش سلاح تولیدی نه خرید. راه موفقیت در سرمایه گذاری در صنعت
 • IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 0
  پیشنهاد رهبری چطوره؟ حدف دلار .
 • محمد IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 0
  این درخواست بعد از دو سال و وسط راه ی کم دیر نیست؟ دولت سال اول چی کرد که تورم رو تقریبا کنترل کرد. سال دوم چی کار کرد که فنر کنترل تورم پرید؟ معلومه هر دو سال هم برنامه اصولی بوده. حالا سال سوم میخواین مسیر جدیدی رو حرکت کنید. اینم نتیجش معلوم نیست.
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 0
  میلیاردها در صدا و سیما خرج این سریالهای و برنامه های پوچ و بی ارزش میشه خوب بجای آن از دانشگاهیان و نخبگان دعوت کنید تا راهکار بدن و اونهم به رای ملت بذارید خیلی ساده است با پیامک و طرح سوال چند گزینه ای نظر خواهی کنید چرا اینقدر در صدا و سیما هزینه برنامه هایی با مخاطب اندک میشه
 • مجتبی IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  1 0
  تورم نجومی نتیجه سیاست های تیم اقتصادی دولت است بهترین کار هم برای کاهش نرخ تورم منحل کردن تیم ضد تولید اقتصادی دولت است
 • مرتضی IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  3 0
  کما فی سابق...خودرو بندازین مردم پولشون و... بورس بالا پایین کنید...زمین بفروشید..
 • ح IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 0
  اقای حسینی گوش شنوایی در دولت و مجلس هست؟یا شاید هم منظورتان از اقتصاددان مدرک گرفتگان دانشگاه امام صادق هستند ؟
 • ... IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 0
  بله خودتون هم میگید که اگه جدی عمل کنید میتونید تورم را کنترل کنید ولی این کار را نمی کنید فقط بلدید وعده بدید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس