‌‌‌‌

نخست‌وزیر پیشین قطر اظهاراتی جنجالی درباره سهم کشورهای شورای همکاری در تجاوز سال 2003 آمریکا به عراق بر زبان آورد که با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

به گزارش مشرق، مصاحبه اخیر «حمد بن جاسم» نخست وزیر اسبق قطر با شبکه بی‌بی‌سی که طی آن فاش کرد؛کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در جریان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، از حمایت از نیروهای آمریکایی خودداری نکردند و نیز تاکیدش بر این‌که عراق نیازمند «یک دیکتاتور عادل مانند صدام حسین!» بود و همچنین افشای طرح ابتکاری قطر برای جلوگیری از حمله نظامی به عراق، با جنجال زیادی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

وی در مصاحبه با شبکه انگلیسی بی‌بی‌سی گفت: «ایالات متحده زمانی که تصمیم گرفت پس از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳، این کشور را ترک کند، متقاعد شده بود که خروجش باعث ایجاد شکاف می‌شود و حضور عربی باید آن را جبران کند».

حمد بن جاسم افزود: «کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در زمان حمله آمریکا به عراق و سرنگونی نظام صدام، تامین حمایت از نیروهای آمریکایی را رد نکردند».

نخست وزیر پیشین قطر که در زمان حمله عراق به کویت وزیر امور خارجه بود، ضمن تاکید بر اینکه حمله صدام به کویت قابل بخشش نیست، گفت که به همان میزان، اشغال عراق از سوی آمریکا قابل توجیه نیست زیرا تنها به برکناری شخص صدام از قدرت ربط نداشت، بلکه عامدانه دولت عراق را ویران کرد.

حمد بن جاسم در ادامه افزود: «کشورهای عضو شورای همکاری از جمله قطر و عربستان سعودی در جریان حمله نیروهای آمریکایی به عراق برای سرنگونی صدام حسین، حمایت از نیروهای آمریکایی را رد نکردند و
بیشتر موشک‌های کروز و هواپیماهایی که عراق را هدف حمله و بمباران قرار می‌دادند از کشورهای حاشیه خلیج [فارس] شلیک می‌شدند».

وی در سالروز اشغال عراق فاش کرد: «همه کشورهای حاشیه خلیج [فارس] از جمله عربستان سعودی و قطر از تصمیم اشغال عراق حمایت کردند و از کشورهای ما موشک شلیک شذ، تانک وارد شد، هواپیما پرواز کرد و عراق اشغال شد!».

وی افزود که شخصا پیش از حمله آمریکا به عراق، به این کشور رفت و طرح ابتکاری قطر که مبتنی بر کناره گیری صدام از زندگی سیاسی و برگزاری انتخابات بود را ارائه کرد، اما جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا از مناقشه در خصوص این ابتکار عمل خودداری کرد و بر تصمیمش برای آغاز جنگ پافشاری کرد.

وی افزود: «حتی او (صدام) از من سوال پرسید و گفت: من می فهمم که به کویت حمله کردم و می فهمم کویت می خواهد از ما انتقام بگیرد؛ اما شما و عربستان چرا؟ من گفتم که اول به شما گفتم که شما اگر این کار را علیه کویت انجام دهید، تنها روی کویت تاثیر نمی‌گذارد بلکه همه کشورهای شورای همکاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد و شما این کار را کردی، بنابراین شما برای ما به عنوان کشورهای کوچک منطقه خطرناک شدید و به همین دلیل باید در روند حل این مشکل با کناره‌گیری از صحنه سیاسی همکاری کنید تا عراق حفظ شود».
بن جاسم در ادامه با تاکید بر این‌که «عراق صرف‌نظر از این‌که سنی یا شیعه باشد، یک کشور عربی است و بخش مهمی از جهان عرب به شمار می‌رود و نیازمند دیکتاتوری عادل! مانند صدام حسین بود».

این اظهارات نخست‌وزیر پیشین قطر، با جنجال زیادی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد و برخی تاکید کردند که بخش مربوط به حمایت عربستان سعودی از تجاوز آمریکا به عراق، صحیح نیست.

به عنوان مثال، «صباح الخزاعی» تحلیلگر دانشگاهی و سیاسی عراقی مقیم بریتانیا، با انتشار ویدئویی از «سالم الجمیلی» رئیس بخش آمریکا در دستگاه اطلاعاتی عراق پیش از تجاوز آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ نوشت: شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر پیشین قطر در اظهاراتی تلویزیونی به مناسبت بیستمین سالگرد اشغال عراق گفت که همه کشورهای خلیج [فارس] حتی عربستان سعودی در اشغال عراق سهیم بودند. این درست نیست زیرا عربستان سعودی این حمله را رد کرد و این سالم الجمیلی رئیس بخش آمریکا در دستگاه اطلاعاتی عراق پیش از سال ۲۰۰۳ است که بر این امر صحه می‌گذارد.

جنجال‌آفرینی نخست‌وزیر پیشین قطر در سالروز اشغال عراق

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز نوشتند که نخست‌وزیر پیشین قطر به خوبی می‌داند که دوحه در این اشغالگری سهیم بوده و مرکز عملیات علیه عراق بود اما به کذب، در این مصاحبه عربستان سعودی را نیز شریک جرم خود کرده است زیرا عربستان اساسا با حمله به عراق مخالف بود.

در سال ۲۰۰۳ دولت آمریکا به ریاست جمهوری جرج بوش پسر، دو اتهام بین‌المللی را علیه دولت عراق طرح کرد که هرگز اثبات نشد: وجود سلاح‌های کشتار جمعی شیمیایی در عراق و ارتباط دولت این کشور با تروریست‌های القاعده.

با این سناریوی آمریکایی و همکاری سازمان‌های بین‌المللی آمریکا با برنامه‌ای از پیش طراحی شده، حمله به عراقدر تاریخ ۲۰ مارس ۲۰۰۳ و با شعار «عملیات آزادی عراق»کلید خورد. در این حمله غافلگیرانه و گسترده آمریکا با ۱۴۸۰۰۰ نیرو، بریتانیا ۴۵۰۰۰، استرالیا ۲۰۰۰ و لهستان با ۱۹۴ نیرو به صورت مستقیم حاضر شدند. علاوه بر این، ۲۹ کشور دیگر از جمله ژاپن، کره، اسپانیا و .. با ارسال کمک‌های لوجستیکی به آمریکا کمک می‌کردند.

در جریان این تجاوز، طبق آمار رسمی حدود یک میلیون و دویست عراقی قتل عام شدند که نزدیک به نیمی از آنها زن و کودک بودند. به اذعان «ایگور کریلوف»، فرمانده واحد دفاع زیستی، شیمیایی و پرتویی ارتش روسیه، به بهانه بیستمین سالروز تجاوز آمریکا به عراق، اذعان می‌کند که آمریکا در این حمله، دستکم از ۳۰۰ تن اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده است و در آن زمان، برای حمله به اهدافی در شهرهای عراق از جمله العماره، بغداد، بصره، کربلا و الفلوجه، از اورانیوم به شکل گسترده استفاده می‌کرد.

وی افزود: به خاطر استفاده از این گلوله‌ها، وضعیت پرتویی در شهر الفلوجه بسیار بدتر از شهرهای هیروشیما و ناکازاکی بود. این شهر، چرنوبیل دوم نامیده می‌شود. به گفته دولت عراق، در سال ۲۰۰۵، میانگین ابتلا به سرطان در این کشور به خاطر استفاده از گلوله‌های [حاوی] اورانیوم ضعیف شده از ۴۰ به ۱۶۰۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافته است. بغداد به همین دلیل از آمریکا در سال ۲۰۲۲ شکایت کرد و خواستار پرداخت غرامت شد.

وی تصریح کرد: گلوله‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده به طور خاص، از سوی ناتو مورد استفاده قرار گرفت.

در توجیه استفاده از این سلاحهای کشنده، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید چهارشنبه پیش مدعی شد که مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده سلاح های متعارف هستند و خطر رادیواکتیو ایجاد نمی‌کنند. استفاده از این نوع مهمات بسیار رایج است و برای دهه‌هاست که مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 19
 • غیر قابل انتشار: 0
 • بشار عبدالواحد IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
  3 64
  لعنت بر قطر و عراق و زنده باد عربستان
  • محمد IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
   42 1
   لعنت بر بشار عبدالواحد
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
  27 2
  بشار دروغین ....چوبشور از قم دروغین ...دو منافق.
 • علی افصجی IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
  12 2
  سخنان حمدبن جاسم بسیار روشنگر و عبرت انگیز است این که بحث شود سهم کدام کشور عربی-جاهلی بیش یا کم بوده در نابودی عراق بحثی انحرافی است موضوع این است که در جریان حمله یک ائتلاف آمریکایی متجاوز ، همه اعراب جاهلی حداقل در سطح نظاره گر بودن ،جرج بوش الکلی را همراهی کردند.این تنها بی مبالاتی اعراب جاهلی در تاریخ نبوده و نخواهد بود اعراب جاهلی همیشه کوچه بازکن دشمنان اسلام به اوطان اسلامی بوده و هستند قرآن در سوره توبه آیه نود و هفت از این روحیه «عرب مسلمان» فروشی اعراب جاهلی»!پرده برداشته است «الاعراب اشد کفرا و نفاقا و اجدر الا یعلموا حدود ما انزل الله و رسوله اعراب جاهلی در حق پوشی و نفاق و نیز نادانی نسبت به احکام الهی از همه مستعد ترند» نفاق و کفر اعراب جاهلی گرد آمده در شورای همکاری خلیج فارس همین بس که آغاز به کار این شورای منحوس حمایت از جنایات صدام به نمایندگی غرب وحشی علیه انقلاب اسلامی ایران عزیز بود و همین شورا بود که در تخریب میهن اسلامی و شهادت پاکترین جوانان ایران اسلامی ، میلیاردها دلار نفتی هزینه کردند و نا آخر متحد صدام ماندند اما تا دیدند مردم عراق به ویژه شیعیان با رهبری مرجعیت شیعه، انقلاب اسلامی را در عراق آغاز کرده و می رود که با پیروزی مردم خبائث شورا و جانیان غرب وحشی به ویژه آمریکا بر ملا شود برای پاک کردن رد پاها این بار اعراب جاهلی در کنار غرب وحشی قرار گرفته و مرزهای خود را به روی نیروهای متجاوز گشودند تا متحد قبلی بی عقل خود را نابود سازند علاوه بر آن که جوانه های انقلاب شیعی عراق را هم سرکوب کنند تا مبادا ملت های تحت حکومت اعراب جاهلی علیه اشان شورش کنند. سخنان نخست وزیر سابق قطر که وزارت خارجه را زمان اشغال عراق، برعهده داشته یک اطلاع رسانی دقیق باید تلقی کرد نه سخنان جنجالی.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس