کد خبر 1474752
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۵
حزب حاکم قزاقستان پیشتاز انتخابات پارلمانی

نتایج نظرسنجی‌ها پس از انتخابات زودهنگام پارلمانی در قزاقستان نشان می‌دهد که حزب حاکم «امانت» با کسب ۵۳ تا ۵۴ درصد آرا پیشتاز است و خواهد توانست اکثریت پارلمانی را حفظ کند.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، کمیسیون مرکزی انتخابات همچنین میزان مشارکت در انتخابات یکشنبه را ۵۴.۲ درصد اعلام کرد.

به نوشته رویترز، پیروی حزب امانت از قاسم جومارت توکایف رئیس جمهوری قزاقستان این امکان را می‌دهد که کنترل خود را بر قدرت تقویت کرده و ترمیم کادر نخبگان حاکم در این کشور را تکمیل کند.

توکایف ۶۹ ساله در سال ۲۰۱۹ به قدرت رسید اما تا ژانویه ۲۰۲۲ زمانی که کشور دچار ناآرامی شد، در سایه نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری سابق قزاقستان قرار داشت.

اما توکایف پس از سرکوب ناآرامی‌ها، نظربایف را به حاشیه راند و شماری از نزدیکان وی را از سمت‌های ارشد حکومتی برکنار و برخی از آنها را به فساد متهم کرد.

انتخابات پارلمان قزاقستان قرار بود سال ۲۰۲۶ برگزار شود اما توکایف در راستای اجرای اصلاحات در حاکمیت انتخابات زودهنگام برگزار کرد.

انتظار می‌رود پنج حزب دیگر که حامی توکایف هستند در به پارلمان راه پیدا کنند.

این در حالی است که پس از حدود دو دهه، شماری از چهره‌های اپوزیسیون نیز بعنوان نامزدهای مستقل در انتخابات شرکت کردند و احتمال می‌رود که برخی از آنها پیروز شوند.

توکایف وعده داده است که اصلاحات مورد نظر خود را در کشور اجرا کرده و توزیع عادلانه ثروت نفتی در قزاقستان را تضمین کند.

انتظارات می‌رود که پیروزی حزب حاکم امانت در انتخابات یکشنبه موضع توکایف را در سیاست خارجی نیز مستحکم کند.

روسیه در جریان ناآرامی‌های ۲۰۲۲ قزاقستان از توکایف حمایت کرد اما وی تاکنون از جنگ اوکراین و الحاق مناطق اوکراینی به روسیه حمایت نکرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس