کد خبر 1461890
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۵
محسن مهدیان

روزهای تلخ اغتشاش گذشت؛ اما باید سال‌ها نوشت و نوشت. یکی اش پدرانه های رهبری... .

به گزارش مشرق، محسن مهدیان طی یادداشتی در روزنامه همشهری نوشت:

عفو رهبری خبرساز بود؛ آن‌هم بلافاصله بعد از عکس‌های دلنشین جشن تکلیف با فرشته های کوچک و پاک. این‌دو را باید با هم دید. هردو پدرانه است. هم خنده‌های صمیمانه و هم گذشت آموزنده.

محبت پدر برای همه فرزندان است و البته جلوتر از اخمش. چه بسا اخمش نیز از سر محبت است و همه اش نیز از ابتدا تا انتهای دستگیری.

اشتباه نشود؛ رفتار پدرانه را نباید تنها به عفو و گذشت دید. از روز اول اغتشاشات چنین است، همه اش از همین جنس است.

یکم: روز اول بها ندادند و هیچ نگفتند. عبور کردند و چشم پوشیدند. خطایی بود که نباید برجسته می شد.

خلاصه اولین پدرانه بی اعتنایی به خطای فرزند بود.

دوم: از سخنرانی دوم به بعد انگشت را سمت خناسان و شیاطین اصلی بردند. حتی به بداخلاقی چهره ها نیز توجه نکردند. تاکید کردند این جماعت نیز با مردم اند و انقلاب.

دومین پدرانه شان بی اعتنایی به اختلاف‌های داخلی و انگشت اشاره به بیرون از خانه بود.

سوم: تلاش کردند تحلیل فرزندان را نسبت به وقایع اصلاح کنند. اصرار داشتند که این اغتشاشات ثمره پیشرفت شماست نه ضعف‌ها. نخواستند تلخی‌های آن ایام باعث شود، واقعیت‌ها دیده نشود و اعتماد به نفس ملی لطمه ببیند.

سومین پدرانه تصویر و ترسیم قدرت ملی بود؛ نشان‌دادن حرکت و پیشرفت در زیر آتش کین ها.

چهارم: تصریح داشتند به سطح بندی خطاها. مدام هم تکرار کردند؛ «نکند همه را با یک چوب قضاوت کنید.» اینکه بین جاهل و غافل و مجرم تفاوت است. بین هیجان‌زده و دشمن فاصله است.

چهارمین پدرانه تفکیک میان خطاها بود.

پنجم: اجازه رفتار تحکم آمیز به نظمیه و امنیه ندادند. سیاست «کشته دهیم اما نکشیم» برای چنین مرشدانه‌ای بود. گویی می‌دانستند این اغتشاشات ثمره جهل مجازی است و راهش خون‌ریختن نیست.

پنجمین پدرانه این بود که هزینه دهیم، اما فرصت دهیم تا آگاهی رشد کند و دیگران به‌هوش شوند.

ششم: مانع ظاهرگرایی شدند. فرمودند چه بسا دختران شل‌حجابی که دلشان با انقلاب و اسلام است: «همین‌ها مشت محکم بر دهان دشمن زدند.»

ششمین پدرانه عبور از ظاهر و دیدن باطن فرزندانش بود.

هفتم: انقلابی ها را دعوت به خویشتنداری کردند. اینکه صبوری به‌خرج دهید و اجازه ندهید از سر خشم و ناراحتی گرفتار قانون شکنی شوید.

هفتمین پدرانه دعوت به صبر انقلابی بود.

هشتم: دیگری صداقت در اوج اغتشاش بود. وقتی از خودی‌ها خطا دیدند، بلافاصله واکنش نشان دادند و دلجویی کردند. ماجرای اعزام سفرای شفقت به زاهدان از این جهت، الگو بود.

هشتمین پدرانه درس حریت و صداقت در پذیرش خطا بود؛ آن‌هم خطای دیگران.

نهم: خونخواهی برای فرزندان مظلومش بود؛ لاله های پرپری که به نام انقلاب و اسلام جاودانه شدند تا بیرق «آرمان» بالا بماند. از روح‌الله تا دانیال و حسین و ... را به آغوش کشیدند و سر مزارشان سلام دادند تا نام شان ثبت بر تاریخ شود.

نهمین پدرانه خونخواهی از سر غیرت مقابل شیاطین بود.

و دهم عفو...

گذشتند چون احساس کردند تلنگری بس است؛ چون غرض نهایی، دستگیری است نه مچ‌گیری. هدایت است نه صرفا مجازات. فرماندهی کل قوا اول معلم است و راهبر.

واپسین پدرانه، انتقال محبت به فرزندان خطا کار بود تا بدانند دوستدار و دلسوز نهایی آنها اسلام است و انقلاب.

روزهای تلخ اغتشاش گذشت؛ اما باید سال‌ها نوشت و نوشت. یکی اش پدرانه های رهبری... .

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  2 7
  لبیک ای پدر .
 • جاوید ایران اتمی US ۰۵:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  3 7
  اقدام بسیار خوبی هست اما اگه قدردان نباشن و باعث گستاخی افراد بشه چی؟ کمی هم ابهام اینجا هست، یعنی افرادی هم که ده ها نیروی امنیتی کشور رو کشتن هم شامل عفو شدن!؟ مورد بعدی هم اینکه باید کسانی که برگه پشیماتی رو امضا کردن آزاد بشن، قوه قضاییه که گفته همه این افراد ابراز پشیمانی کردن، اینترنشنال از این ابراز ندامت خیلی سوخته زود اومده خبر سازی کرده با ادعای خبر اختصاصی😂 عین خبرای اختصاصی جعلی درباره مذاکره با ونزوئلا برای فرار و فرار خانواده مقامات از راه فرودگاه امام به اروپا و چندمورد دیگه😂 تا این لحظه اینترنشنال از شدت حرص و سوزش نیومده در اینستاگرانش بصورت مستقبم به این عفو رهبر ایران اشاره کنه، فقط از قوه قضائیه گفته😂 یعنی سوزش و حرص تا این حد هست هااااااا😂 الان تمام براندازان و اینترنشنال از این اقدام رهبری بشددددددت دارن حرص میخپرن و بشدددددددت ناراحتن، از رفتارشون در پیج اینستاگرامی شون و نوع خبر پخش کردنشون خودشونو رسوا کردن و نیت واقعی دلشون رو و ناراحتی عمیقشون رو افشا کردن😂
 • جاوید ایران اتمی US ۰۵:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  1 6
  اقدام بسیار خوبی هست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس