تانک

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران توانسته‌اند از ابتدای پیروزی انقلاب به ویژه پس از دفاع مقدس دستاوردهای مختلفی را در حوزه تجهیزات و تسلیحات داشته باشند.

به گزارش مشرق، صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم‌ترین طراحان و سازندگان تجهیزات و تسلیحات نظامی هستند. صنایع دفاعی ایران اسلامی، شرکت‌ها و بخش‌های دانش‌بنیان هستند که آغاز فعالیت آن‌ها به دوران ابتدایی دفاع مقدس باز می‌گردد؛ هنگامی که ایران تحت تحریم‌های تسلیحاتی قرار داشت و اگر صنایع دانش‌بنیان نظامی را پایه‌گذاری نکرده بود شاید سرنوشت دفاع مقدس به شکل دیگری رقم خورده بود.

صنایع دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز توانسته انواع تجهیزات و تسلیحات مورد نیاز را طراحی کرده و بسازد.

 ربات‌های ایرانی؛ قاتل تانک‌های آبرامز و مرکاوا+ تصاویر

هوش مصنوعی، علم مورد نیاز نیروهای مسلح برای مقابله با دشمنان

دانش هوش مصنوعی جزو جدیدترین علومی است که طی‌ چند دهه اخیر توانسته‌اند اهمیت خود را در همه حوزه‌ها به ویژه حوزه نظامی نشان بدهند. از این رو، نیروهای مسلح در سطح جهان نیز در سال‌های اخیر به سوی استفاده از این علم رفته اند که می‌توان مثال مشهود آن را در بسیاری از ربات‌ها و پهپادها مشاهده کرد.

باید نسبت به این نکته هم تاکید کرد که هوش مصنوعی در سایر حوزه‌‍‌ها همچون طراحی و ساخت شبیه‌سازهای مختلف مانند شبیه‌سازهای پروازی هم استفاده شده است.

هنگامی که شاخه‌های مختلف هوش مصنوعی را بررسی می‌کنیم که استفاده از آن در حوزه رباتیک چندین سال است که در سطح جهان رواج پیداکرده و چند کشور جهان با کاربرد این علم راهبردی به دستاوردهای خوبی در حوزه رباتیک دست یافته‌اند.

 ربات‌های ایرانی؛ قاتل تانک‌های آبرامز و مرکاوا+ تصاویر

در این راستا و با توجه به اهمیت حوزه هوش مصنوعی، مراکز تحقیقاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که همواره در حال رصد و پایش علوم جدید برای ارتقای قدرت خود هستند چند سالی است که به سوی استفاده از هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف گام برداشته‌اند.

استفاده از هوش مصنوعی در حوزه‌هایی همچون خودروهای رباتیک، گلوله‌های توپخانه‌ای، شبیه‌سازها و پهپادها جزو مهم‌ترین حوزه‌های کاربردی‌شدن این علم در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده است. البته مراکز تحقیقاتی نیروهای مسلح ایران اسلامی استفاده از هوش مصنوعی را رها نکرده و به طور پیوسته در حال احصای حوزه‌های جدید برای استفاده از هوش مصنوعی هستند.

 ربات‌های ایرانی؛ قاتل تانک‌های آبرامز و مرکاوا+ تصاویر

خهپادهای ایرانی؛ قاتل تانک‌های میلیون دلاری دشمنان

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر با استفاده از هوش مصنوعی و عملیاتی‌کردن آن توانسته به سوی طراحی و ساخت خهپادها(خودروهای هدایت‌پذیر از دور) با کاربردهای مختلف حرکت کرده است. تجهیزاتی که در سال‌های اخیر و با توجه به جنگ‌های نامنظم اخیر در غرب آسیا اهمیت خود را به طور دوچندان نشان داده است.

سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش با توجه به موقعیت ایران اسلامی و با احصای شرایط غرب آسیا و همچنین توجه به تجربه ظهور گروهک تروریستی داعش به سوی طراحی و ساخت خهپادها حرکت کرده و آن‌ها را مطابق با دانش روز دنیا به تولید رسانده است.

نذیر، حیدر و کاراکال خودروهای هدایت‌پذیر از دور(خهپاد) تولید سازمان سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش هستند که هر کدام از آن‌ها کاربردها و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

 ربات‌های ایرانی؛ قاتل تانک‌های آبرامز و مرکاوا+ تصاویر

خودروی بدون سرنشین نذیر

رژه ۲۹ فروردین ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۴ همانند همیشه دستاوردهای جدیدی را به نمایش همگان گذاشت؛ یکی از این دستاوردها خودروی رزمی نذیر بود.

خودروی رزمی نذیر یک خودروی بدون سرنشین هدایت پذیر از دور است که در دو نوع ۴ و ۶ چرخ طراحی و تولید شده است. این خودرو از یک شاسی با انعطاف بالا و همه‌جا رو بهره می‌برد که قادر است در هر نوع زمین با عارضه‌های متفاوت حرکت کند.

موتور نذیر یک موتور الکتریکی است که به علت بی‌صدا بودن یک مزیت بزرگ را به آن بخشیده است و آن امکان فعالیت مخفیانه در مناطق عملیاتی. این موتور توانسته برد عملیاتی نذیر را به عدد ۲ کیلومتر برساند و با استفاده از سامانه شناسایی اپتیکی قادر به اجرای ماموریت‌های شناسایی در مناطق عملیاتی است. سامانه مذکور قابلیت هدف‌گیری در شب و روز و آب و هوای نامساعد را هم داراست.

نذیر به سلاح‌های مختلفی تجهیز شده که آن را علاوه بر یک خودروی رزم زمینی به یک خودروی پدافندی نیز تبدیل کرده است. این سلاح‌ها عبارتند از؛ یک تیربار ۷.۶۲ میلی‌متری، یک دوش پرتاب ضد هوایی و یا دو قبضه موشک ضد زره.

نکته مهم در حوزه تسلیح نذیر، استفاده از فن اختفاء برای پنهان‌سازی تسلیحات است تا دشمن متوجه سلاح‌های این خودرو نشود و در هنگام لزوم این سلاح‌ها از داخل خودرو بیرون بیایند. البته به نظر می‌رسد یکی از ضعف‌های این خودرو امکان استفاده از یک نوع سلاح برای درگیری است ولی با توجه به بومی‌بودن دانش طراحی «نذیر» می‌توان این را متصور بود که در نسخه‌های بعدی تنوع تسلیحاتی نیز افزایش یابد.

 ربات‌های ایرانی؛ قاتل تانک‌های آبرامز و مرکاوا+ تصاویر

قدرت حمل محموله توسط «نذیر» ۶۰۰ کیلوگرم است؛ این خودرو می‌تواند علاوه بر تسلیحات خود انواع محموله‌های مورد نیاز همچون مهمات، غذا، کمک‌های اولیه پزشکی و بار همراه سربازان را در میدان‌های نبرد جابجا کند. اجرای موفق این انتقال در میدان‌های رزم بسیار مهم است چون این احتمال وجود دارد که در برخی نقاط امکان تردد هیچ وسیله‌آی غیر از خودروهای کوچک‌مقیاس وجود نداشته باشد.

 ربات‌های ایرانی؛ قاتل تانک‌های آبرامز و مرکاوا+ تصاویر

خودروی بدون سرنشین حیدر

طراحی و تولید خودروی رباتیک حیدر را باید گام بعدی نیروی زمینی ارتش در حوزه ساخت این نوع خودروها دانست. نیروی زمینی ارتش ۱۱ مهرماه سال ۱۳۹۸ به مناسبت هفته دفاع مقدس از خودروی حیدر رونمایی کرد. این ربات‌ها کارکردهای متفاوتی همچون تیربارچی، انتحاری، مین‌افکن و شناسایی دارند.

یکی از قابلیت‌های مهم «حیدر» امکان شبکه‌محورشدن آن برای اجرای عملیات در هماهنگی با سایر تجهیزات و تسلیحات است.

نحوه فعالیت خودروی حیدر به این گونه است که فرماندهان می‌توانند آن‌ها را در یک فاصله مستقر کرده و سپس به سوی نقطه عملیات هدایت کنند. البته امکان هماهنگ‌کردن چند ربات حیدر در قالب یک شبکه رباتیک وجود دارد تا از این طریق عملیات‌های رزمی چندجانبه را انجام بدهند. مزیت شبکه‌شدن «حیدر» قابلیت دید بسیار وسیع و آزادی عمل بالا است.

شاید بتوان گفت مهم‌ترین نوع ربات «حیدر»، نوع انتحاری آن است. ربات انتحاری حیدر می‌تواند در یک موضع مخفی شود و سپس خود را برای اجرای عملیات‌های انتحاری به زیر خودروهای زرهی دشمن نظیر تانک‌ها و نفربرها برساند. همچنین، طراحان و مجریان عملیات‌ها می‌توانند با استفاده از این ربات‌های انتحاری به داخل سنگرهای دشمن نفوذ کرده و فرماندهان کلیدی دشمن را از بین ببرند.

حیدر قادر است تا تله‌های متحرک انفجاری برای انهدام ستون‌های زرهی دشمن در نقاط مختلف تعبیه کند. این تله‌گذاری احتمال انهدام خودروهای زرهی دشمن را افزایش می‌دهد. البته در صورت وجود زره‌های V شکل در بخش پایینی نیز می‌توان از خرج‌های گود در این ربات‌های انتحاری بهره برد. چراکه خرج گود به شکل یک پرتابه با سرعت بالا عمل کرده و نفوذ تضمین شده‌ای را به درون زره پوش دشمن به انجام می‌رساند.

 ربات‌های ایرانی؛ قاتل تانک‌های آبرامز و مرکاوا+ تصاویر

خودروی بدون سرنشین کاراکال

خودروی رباتیک کاراکال همچون دو خودروی حیدر و نذیر جزو محصولات و دستاوردهای سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش است که روز ۶ مهرماه سال ۹۹ به مناسبت هفته دفاع مقدس رونمایی شد.

کاراکال یک ربات زمینی هوشمند است که از یک سیستم تعلیق مستقل استفاده می‌کند. بیشینه سرعت کاراکال ۳۰ کیلومتر بر ساعت است و می‌تواند دست فرماندهان را برای عملیات‌های تاکتیکی باز نگه دارد.

این خودروی رباتیک قابلیت حمل سلاح‌های سبک و نیمه سنگین را داراست و به سیستم کنترل از راه دور هوشمند و مسافت یاب لیزری و سامانه اپتیکی نیز تجهیز شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  1 0
  احسنت . اما باید در خودروهای موشک انداز ارپی 7 و 9 کاری کنیم که سلاح خشاب خور شود و با دو یا سه قبضه ارپی جی تعداد بیشتری موشک شلیک شود و یا مثل مینی کاتیوشا تعداد قبضه را افزایش داد و حتی 107 را روی خودروهای بدون سرنشین نصب کنیم و با نزدیک شدن به مواضع دشمن اتشباری کند
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  27 8
  ترکیه خواب داشتن این چیزها را هم نمی تواند ببیند.
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
   3 12
   اتفاقا همین چند روز پیش از ارتش‌ روباتیک خود رونمایی کرد
 • CA ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  14 35
  اینها همه اش تبلیغانی هست چند تا تانک تو جنگهای اخیر با روبات این شکلی از بین رفته . جای این حرفها برید از روسیه جنگنده و هلی کوپترهای تهاجمی روز بخرید
  • ش. AE ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
   3 1
   تو خفه شو مزدور جیره خوار همین شما ها نبودید وراجی می‌کردید پهپادهای ایران فتو شاپ هست رو که نیست سنگ در ورودی توالت
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  17 2
  با استفاده از سیستم های کامپیوتری دقت افزایش و اشتباه کاهش پیدا میکنه. هوش مصنوعی کاربردهای فراوان و رو به گسترشی داره که هنوز اونقدر که باید، در دنیا شکوفا نشده. ایران جا پای محکم و برتری آوری رو انتخاب کرده
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  0 1
  در عرصه میدانی کارایی ندارند چون غبار و اب و گل و لای و مانع از فعالیت میشود
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  8 4
  یک خشاب برای ربات کمه و یک جعبه 20 کیاویی فشنگ سالم روغن زده باید به کلاش روسی اصل بهش ببندند که حداقل 2000تا شلیک کنه و گیر نکنه و اسباب بازی نباشه
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  5 14
  البته ابرامز جوری برایش حفاظ گذاشتند که گلوله کمانه میکند و فولاد مقاوم حداقل 1متر جلوش قرار دارد. در عراق هم هر ابرامز بیش از 10تا تی 72 را میترکاند و تلفات نداد
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  9 2
  باید سریعتر ارتش رباتیک رو سازماندهی کنیم
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  8 2
  خارجیها هم، ازاین چیزها زیاد دارند ولی اونها بعدازرزمآیشهاشون،یک جنگی درمنطقه راه می اندازند تا این جنگ افزارهاشونو، هم تست کرده باشند وهم به قیمتهای بالا بفروشند
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  0 0
  با درود مشرق گرامی من پیشنهادی برای این واژه دارم که متاسفانه جایی نیافتن بتوانم ارائه نمایم. شما لطفا جا بیندازید. بنظرم بجای واژه "خهپاد" بهتر است از مخفف "رونده هدایت پذیر از دور" که میشود "رهپاد" استفاده نمود. رهپاد هم چشم نواز هست و هم با مسماتر مینشیند. با سپاس
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  0 0
  الحمدلله تلفات و شهید هم کمتر میدیم. همه چی کنترل از راه دور شده ، هم پهپاد هم اینا. آمریکای احمق با پاهای لنگش و تقریبا قطع‌شده ش در شرف سقوط کردن هست
 • هادی IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  1 0
  ربات های زمینی همون راه پهپادهارو میرن و تا چند سال دیگه همه به سمت تولید شون میرن..مام دقیقا مثل پهپادهامون باید نمونه های مختلف مثل انتحاری وضد زره و ..بسازیم
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  0 0
  آمریکای احمق
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  1 0
  انصافا پیروز شدن خیلی راحت‌تر شده
 • IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  1 0
  در جنگ با داعش این ها هم نبودند، و موشک و پهپاد و ... . اما پیروز شدیم
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  1 0
  جنگ با ربات ها خیلی شیکه.
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  1 0
  جنگجوها از راه دور آرپیجی میزنن، پهپاد میفرستن، موشک میزنن ... :))) جنگ شیک و از پیش پیروز
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  1 0
  عیب فیلم های هالیوودی اینه که آمریکا فکر میکنه قدرت خودش زیاده قدرت حریف کم. فیلم هایی که باعث اشتباه محاسباتی میشه و شکست پشت شکست برای آمریکای احمق و دائما بازنده. خیلی سابقه خوبی هم داره باز میخواد جنگ درست کنه :))) اثر مشروب هست یا اثر خوردن خون کودکان؟!
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  0 0
  موشک ضد هوایی لازمه که مثل خشاب در لوله بارگزاری شود و بتواند حداقل 10 تا ضد هوایی استینگر پرتاب کند و تیر بارش هم 4 جعبه 20 کیلویی فشنگ سالم روغن زده داشته باشد و 10000 تا شلیک کندوگرنه 2 تیر موشک برای ربات کمه و ارزش نداره وقت تلف کنه. سایر رباتها ی کوچک هم لازمه که حداقل 2 جعبه 20 کیلویی فشنگ داشته باشند و بشود از بالا با چتر پرتاب کرد بعد از یک ربع فعال شود و با رادار و دوربین حرارتی اشیا را هدفگیری کند
 • IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  0 0
  این که کلاش و 2 تا ارپیجی 7 روش بستند مضحکه و بهتره تقویتش کنید 2 جعبعه 20 کیلویی تیر بهش وصل کنند و 10 تا استینگر که خودکار بارگزاری شود نصب کننند
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  0 0
  المانی ها در جنگ اول یا دوم جهانی که ترانزیستور تازه تولید شده بود از اینها از نوع زنجیری ساخته بود که به روش هدایت سیمی یا بیسیم که اوج تکنولوژی بود میرفتند زیر تانک دشمن و ... میترکیدند ولی حداقل 60 سال قبل بود
 • IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
  0 1
  چند تا اقوامم که نوجوان هستند در خانه با ابزار ساده و خرید وسایل از بازار داخلی میتوانند از اینها بسازند. ایا حمایت میشوند و از کجا؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس