پاسخ ضرغامی به منتقدانش/ سخت‌گیری به مردم، نتیجه‌اش همین است که می‌بینید

عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در یادداشتی به نقدهایی که این روزها بر او وارد می‌شود پاسخ داد.

به گزارش مشرق، متن کامل یادداشت عزت الله ضرغامی، به شرح زیر است :

پاسخگوی دوستان خوبم هستم. کوتاه، گزاره‌ای و ناظر به شبهات و ابهاماتی که در فضای رسانه‌ای منتشر شده و برای ثبت در تاریخ:

۱- در مورد جذب قشر خاکستری باید بگویم که من خودم جزو قشر خاکستری هستم و به آن افتخار می‌کنم و با کسانی که خودشان را قبّه‌ی نور دانسته و دیگران را رنگ‌بندی می‌کنند، مرزبندی دارم. ملت از این رنگ‌بندی‌ها خیری ندیده است!

۲- در مورد انتخابات بدانید که اجمالاً ریاست جمهوری در ایران دو دوره‌ای است؛ در سال ۱۴۰۸ من هفتاد سال دارم و مناسب این مسؤولیت نیستم. نه شورای نگهبان صلاحیت من را احراز می‌کند و نه دیگر علاقه‌ای به قضاوت آنان در مورد خودم دارم.

۳- آقای رئیسی نماینده‌ی جبهه انقلاب است. خدای نکرده شکست او، ضربه‌ی جبران‌ناپذیری برای همه خواهد بود. کسی گمان نکند که می‌تواند زودتر از این هشت سال، آلترناتیو باشد.

۴- منت گذاشتن برای پست وزارت و حضور در دولت، برای کسی که بارها این واحد را پاس کرده، به صواب نیست!بیش از هر زمان به جمله امام علی (ع) که فرمود: "دُنْیَاکُمْ هَذِهِ أَزْهَدَ عِنْدِی مِنْ عَفْطَةِ عَنْز" رسیده‌ام؛ جز خدمت شبانه‌روزی به مردم، به چیز دیگری فکر نمی‌کنم.

۵- روش من در تعامل با مردم ذاتی است؛ نمی‌توانم غیر از این باشم. ما را از خودمان نترسانید! همین هستم که می‌بینید.عمل به سفارش رهبری در همراهی با مردم نباید اینقدر هزینه داشته باشد.

۶- هم‌خوانی اشعار آیینی با محتوای متعالی، چه در نمایشگاه دستاوردهای بانوان دولت و چه دختران جوان بسیجی در میدان پاستور، حتماً کار خوبی است. (هر دو ویدیو در صفحات شخصی من هست.)

۷- جمله‌ی بدیهی "هرکس تحریک می‌شود نگاه نکند" مرّ صریح دستورات شرعی و موضع امام خمینی (ره) در مورد آن سریال معروف است.رساله بخوانید: "نظر کردن به وجه و کفین بدون قصد ریبه جایز است" صدها سال است که مراجع بزرگ شیعه در مورد این ملاک، فتوا داده‌اند!

۸- اداره‌ی حکومت باید با نگاه "اضعف مأمومین" باشد.برخی سخت‌گیری‌های حداکثری را برای زندگی شخصی خودمان حفظ کنیم؛ سخت‌گیری به مردم، نتیجه‌اش همین است که می‌بینید!

۹- راهی جز گفتگو نداریم و به تعبیر رهبر انقلاب "لسان قوم" داشته باشیم و بدانیم که راه ارتباط با جوانان "باتوم" نیست. حداقل در جبهه‌ی انقلاب به توصیه‌ی رهبری عمل کنیم.

۱۰- تذکر، سؤال و استیضاح حق نمایندگان مجلس است. اما با نماینده‌ای که هتاکی و اقدام به درگیری فیزیکی را بخشی از حقوق نظارتی خود می‌داند، چه باید کرد؟البته حساب ایشان از سایر نمایندگان محترم که تعداد زیادی از آن‌ها مستقیم و غیرمستقیم از این رفتار برائت جستند، جداست.

۱۱- امر به معروف و نهی از منکر ضرورت دین است؛ آداب آن را بیاموزیم و به جای سلیقه‌های شخصی، فقط بر اساس آنچه شرع مقدس می‌گوید، عمل کنیم.مردم را نسبت به دین خدا بدبین نکنیم که مدیون شهدای گرانقدرمان خواهیم شد.

نیمه‌شب گذشته پس از سفر طولانی به "داراب" و "فسا"، زمانی که به تهران بازگشتم، احساس کردم نوشتن این چند جمله ضروری است.بیان این دیدگاه‌ها برای میراث فرهنگی ناملموس و توسعه‌ی گردشگری به شدت لازم و مرتبط است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 26
 • IR ۱۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  74 20
  بهتر نیست شما به همان کار وزارتی بپردازید و خود را در هر زمینه ای کارشناس ندانسته و نظر ندهید،باور بفرمایید که اگر در مواردی که در حوزه کاری شما نیست ساکت شوید ،آسمان بر روی زمین سقوط نخواهد کرد.
  • رضا IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   13 15
   شما بفرما استفاده کنیم
 • حمید IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  77 17
  گوش دادن به اواز زنان برای مردان حرام است و از زمان پیغمبر حکم شرعی دارد و چه شما در این مجلس شرکت کنید چه رئیس جمهور و چه رهبر حکم خدا تغییر نمیکند و گناه مرتکب شدید
  • IR ۲۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   32 3
   همین آقا با اون مدل مدیریت تخیلی توی صدا و سیما و بها دادن بیخودی،سلبریتی های بیسواد و بی وطن رو تبدیل به این موجودات وقیح کرد حالا هم به شرع مقدس و دستورات الهی میگه سختگیری ای کاش دولت و مجلس محترم با جایگزین کردن یک وزیر انقلابی و معتقد به شرع و اسلام تا ایشون هزینه‌های بیشتری نتراشیده جلوی ضررهای بیشتر رو بگیرند
  • IR ۲۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   23 3
   همین آقا با اون مدل مدیریت تخیلی توی صدا و سیما و بها دادن بیخودی،سلبریتی های بیسواد و بی وطن رو تبدیل به این موجودات وقیح کرد حالا هم به شرع مقدس و دستورات الهی میگه سختگیری ای کاش دولت و مجلس محترم با جایگزین کردن یک وزیر انقلابی و معتقد به شرع و اسلام تا ایشون هزینه‌های بیشتری نتراشیده جلوی ضررهای بیشتر رو بگیرند
  • IR ۲۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   7 3
   اگه غنا باشه حرامه
  • IR ۲۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   3 3
   اگه غنا باشه حرامه
  • رضا IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   0 5
   نه بابا
  • IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   1 19
   حمید جان کاسه داغ تر از آش نشو لطفا، حکم خدا را علمای بزرگوار مشخص میکنند نه من و شما یا عزززت خان خاکستری. اگر میخواهی متوجه شوی کتاب «غنا» رهبری را بخوان البته نظر مراجع محترم با هم اختلافهای دارند ولی هیچکدام مثل شما از ته نبردند بماند که اگر نوحه مرد را هم گوش کنی ممکنه غنا حساب بشه و حرام باشه
 • مجتبی IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  11 2
  حرف مفت
 • IR ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  18 1
  بهمن ۸۸ سازمانهای نطر سنجی امریکا صحت نتیجه انتخابات ۸۸ را تایید کردند اگر مردم خبر دار میشدند بعدا این همه مشکل به وجود نمی امد
 • IR ۲۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  5 0
  اخته شدن که توباید به فکررشدوصادرات صنایع دستی وتبلیغ رسانه ای برای جذب توریست باشی
 • IR ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  0 16
  خیلی وقتها پیش باید گفته میشد مردان سست عنصر که ادای مسلمان در میارن بجای ازار زنان این سرزمین با برخورد سلبی برن ایمانشونو زیاد کنن تا تحریک نشن
 • علی IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  5 1
  تعطیل
 • احمد IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  15 8
  اینکه آقای ضرغامی پاسخ منتقدان خود بدهند قطعاً حق شرعی و قانونی ایشان است اما در قسمتی که اشاره کردند ریاست جمهوری 8 سال است باید گفت اشتباه بیان کردند ضمن اینکه با این اوضاع اقتصادی بعید نیست رئیس جمهور دور دوم رای بیاورد. گرچه مشرق تعدادی نظرات را سانسور کند!!
 • چی بگم IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  1 1
  شماره 7و8 من نفهمیدم چی میگه،واز کلماتی استفاده میکنند که تو هیچ دیکشنری نیست
 • IR ۲۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  15 4
  چرت و پرت بود آقای ضرغامی دینت را فدای دنیای دیگران نکن
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  12 1
  وقتی به اسم نیروی انقلابی وزیر میشی
 • آشفته IR ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  11 1
  به به ان شاءالله کی رساله ی شما رو میبینیم
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  7 2
  پس جناب ضرغامی جامه ی وزارت را بدر اورد که سنش بالا رفته برود ادامه ی زندگی را استراحت کند وکار را به کاردان واهلش بسپارد ما که موندیم از این جماعت!!! !
 • سعید IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  2 1
  به منظور جلوگیری از اظهار نظر های شخصی و بروز مشکل ، مجددا مطالعه کتب معارف اسلامی پیشنهاد می گردد
 • IR ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  21 10
  آقای ضرغامی فراموش نکن راضی نگه داشتن همه از خصائل ابلیس است
 • مختاری IR ۰۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۰
  15 1
  شما ها در صدا و سیما با عملکرد ناتوانتون هم برای داخلی ها الگو سازی غلط کردید هم کمک به بی بی سی کردید تا عدم اعتماد به صدا و سیما کم شود حالا پاسخ های اب دوغ خیاری میدی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس